Kim lub Czym jest Bóg

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
jotajota
Posty: 756
Rejestracja: 28 maja 2011, 00:22
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jotajota » 27 maja 2013, 23:38

anty_k pisze:Kiedyś tak przyszło do mnie co bym zrobił(powiedzał) gdyby się okazało ze idę do piekła. Co byś Bogu powiedział?

W związku z tym,że Ty idziesz do piekła, czy ja?


Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 30 cze 2014, 14:17

Nie oddadzą tego żadne słowa. To tak jakby obraz chciał określić malarza, nie jest w stanie tego zrobić. Co prawda obraz jest martwy, a my żywi, jednak żadne słowa nam znane nie oddają choćby w części kim jest Bóg.

Wyobraź sobie rozmiar wszechświata czyli kilkadziesiąt miliardów lat świetlnych. Jeżeli z tym jest problem, to jak ogarnąć Boga?

Otóż się nie da. Na tym też polega zbawienie, na doświadczaniu Boga w całej pełni, jego doskonałości, miłości, potęgi i wielkości. Ciągłe zjednoczenie z Nim i ciągłe odkrywanie czegoś nowego. Rozkosz ponad wszelką ludzką miarę. Żywy człowiek tego by nie wytrzymał.

Nowe Jeruzalem, to taki szczegół, który sam w sobie niewiele znaczy, naprawdę.

Bóg powiedział do Mojżesza, ale też mówi to do swoich wybranych:
"I rzekł [Mojżesz]: «Spraw, abym ujrzał Twoją chwałę». 19 [Pan] odpowiedział: «Ja ukażę ci mój majestat i ogłoszę przed tobą imię Pana, gdyż Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, komu Mi się podoba». 20 I znowu rzekł: «Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu»" Wj 33, 18-20

Niektórzy z nas grzeszników, mieli tą łaskę, że objawił nam się Bóg i uwierz, nie oddadzą tego żadne słowa. Gdyby nas nie podtrzymał i nie skończył w odpowiednim momencie, nie byłoby nas wśród żywych.
"21 Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie». 22 Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota6: «Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?» 23 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca." J 14, 21-24

Módlmy się, żebyśmy zjednoczyli się z nim w wieczności.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 23 lip 2014, 20:22

hmhmm pisze: «Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu»" Wj 33, 18-20

Podobnie Zeus.
Raz pokazał się śmiertelniczce i ona umarła..
Była z nim w ciąży, więc Zeus płód zaszył sobie u udzie i po jakimś czasie urodził się Dionizos..

cyt:
Dionizos narodził się w dość dziwny sposób, co utrudnia przyporządkowanie go do olimpijskiego panteonu. Jego matką była śmiertelniczka Semele, córka Kadmosa, a ojcem Zeus. Żona Zeusa Hera była zazdrosna o jego kochanki. Kiedy Semele była w ciąży, bogini namówiła ją, by zmusiła Zeusa do ukazania swojej prawdziwej postaci. Semele nie wiedziała, kim naprawdę jest jej kochanek i z początku nie wierzyła Herze i nakazała Zeusowi, by dowiódł swojej boskości. Śmiertelnicy nie mogą jednak oglądać prawdziwych postaci bogów, Semele spłonęła. Zeus uratował jednak płód Dionizosa, zaszywając go sobie we własnym udzie. Kilka miesięcy później Dionizos się narodził.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 23 lip 2014, 20:29

nesto,
Oczywiście, celowo nie wspominałem o Zeusie :D


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 23 lip 2014, 21:03

To spoko.
Bóg przecież ma "prawdziwą postać" która zabija ludzi..
Każdy.
Nawet Zeus :mrgreen:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 23 lip 2014, 23:34

nesto,


Co do Zeusa, cóż, nie da się zaprzeczyć podobieństwom, jednak możemy spytać które z którego się wywodzi, czy może powstały one niezależnie od siebie?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 24 lip 2014, 21:18

hmhmm pisze:nesto,


Co do Zeusa, cóż, nie da się zaprzeczyć podobieństwom, jednak możemy spytać które z którego się wywodzi, czy może powstały one niezależnie od siebie?


Nie wiem. W każdym razie greckie mity powstały wieleset lat przed żydowskimi.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości