Imie Boga w ST - wymawiac czy nie?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sabekk » 29 mar 2011, 18:35

ann_in_grace pisze:Nic sie nie zmienilo w Brooklynie - poza chyba tylko dostepem do netu niektorych bardziej przedsiebiorczych. Jak sie jednak aktywnosc wsrod "swiata" ma do nakazu separacji, nie bardzo rozumiem.
Wiecie co? Nie mam sily na kolejne bezowocne i upierdliwe debaty z wyznawcami Russela.
(…)


Nie wydaje mi się, aby ta ostentacyjność wnosiła coś do tematu.




ann_in_grace pisze:
sabekk pisze:
ann_in_grace pisze:Kim jest Jezus, panie "swiadek"?


Z tego, co się orientuję…


Dz 4:23-31
23. Uwolnieni przybyli do swoich i opowiedzieli, co do nich mówili arcykapłani i starsi.
24. Wysłuchawszy tego podnieśli jednomyślnie głos do Boga i mówili: Wszechwładny Stwórco nieba i ziemi, i morza, i wszystkiego, co w nich istnieje,
25. Tyś przez Ducha Świętego powiedział ustami sługi Twego Dawida: Dlaczego burzą się narody i ludy knują rzeczy próżne?
26. Powstali królowie ziemi i książęta zeszli się razem przeciw Panu i przeciw Jego Pomazańcowi.
27. Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela,
28. aby uczynić to, co ręka Twoja i myśl zamierzyły.
29. A teraz spójrz, Panie, na ich groźby i daj sługom Twoim głosić słowo Twoje z całą odwagą,
30. gdy Ty wyciągać będziesz swą rękę, aby uzdrawiać i dokonywać znaków i cudów przez imię świętego Sługi Twego, Jezusa.
31. Po tej modlitwie zadrżało miejsce, na którym byli zebrani, wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże.
(BT)


sługą Boga, panie „babtysta”.
(…)

(…)
Ale niech poczyta:
Jana 8:

14 Odpowiedział Jezus i rzekł im: Chociaż ja świadczę sam o sobie, jednak prawdziwe jest świadectwo moje; bo wiem, skądem przyszedł i dokąd idę; lecz wy nie wiecie, skądem przyszedł i dokąd idę.
15 Wy według ciała sądzicie; ale ja nikogo nie sądzę.
16 A choćbym i ja sądził, sąd mój jest prawdziwy; bom nie jest sam, ale ja i który mię posłał, Ojciec.
17 W zakonie waszym napisane jest: Iż dwojga ludzi świadectwo prawdziwe jest.
18 Jam jest, który sam o sobie świadczę; świadczy o mnie i ten, który mię posłał, Ojciec.
19 Tedy mu rzekli: Gdzież jest ten twój Ojciec? Odpowiedział Jezus: Ani mnie znacie, ani Ojca mego; byście mnie znali, i Ojca byście mego znali.
20 Te słowa mówił Jezus w skarbnicy, ucząc w kościele, a żaden go nie pojmał; bo jeszcze była nie przyszła godzina jego.
21 Rzekł im tedy zasię Jezus: Ja idę, i będziecie mię szukać, a w grzechu waszym pomrzecie; gdzie ja idę, wy przyjść nie możecie.
22 Mówili tedy Żydowie: Alboż się sam zabije, że mówi: Gdzie ja idę, wy przyjść nie możecie?
23 I rzekł do nich: Wyście z niskości, a jam z wysokości; wyście z tego świata, a jam zasię nie jest z tego świata.
24 Przetomci wam powiedział, iż pomrzecie w grzechach waszych; bo jeźli nie wierzycie, żem ja jest, pomrzecie w grzechach waszych.
25 Tedy mu rzekli: Któżeś ty jest? I rzekł im Jezus: To, co wam z początku powiadam.
26 Wieleć mam o was mówić i sądzić; ale ten, który mię posłał, jest prawdziwy, a ja, com od niego słyszał, to mówię na świecie.
27 Ale nie zrozumieli, że im o Ojcu mówił.
28 Przetoż im rzekł Jezus: Gdy wywyższycie Syna człowieczego, tedy poznacie, żem ja jest, a sam od siebie nic nie uczynię, ale jako mię nauczył Ojciec mój, tak mówię.
29 A ten, który mię posłał, ze mną jest; nie zostawił mię samego Ojciec; bo co mu się podoba, to ja zawsze czynię.


Poczytał, porównał i…

Jn 13:16
16. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał.
(BT)

…wywnioskował.



No, ale wracając do tematu:

Jn 17:25-26
25. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał.
26. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.
(BT)

A zatem… wymawiać imię Jahwe czy nie?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 29 mar 2011, 18:45

sabekk pisze:A zatem… wymawiać imię Jahwe czy nie?


[Wj 20:7] "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."

Kiedy zapytałem dwie starsze panie, dlaczego akurat Jehowy, a nie Adonai albo Elohima, to stwierdziły, że nie mają całego dnia i muszą już iść. O co im chodziło?

Wnioskuj dalej:

[Mt 1:23] "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami"."

[J 1:1] "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo."

[J 20:28] "Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój."

[Hbr 1:5] "Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?"

[Hbr 1:13] "A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich."


[Mt 28:19] "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

[1J 5:7-8] "Bo jest trzech świadków: duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni."


sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

nie na temat... (5)

Postautor: sabekk » 29 mar 2011, 20:16

ann_in_grace pisze:Tos glupio wywnioskowal. Jezus jest Bogiem, i kto Go nie zna, nie zna i Ojca.


A czy ja zaprzeczałem temu, że nie jest? Tylko co to ma wspólnego z tym tematem („Imie Boga w ST –wymawiac czy nie?”), który zajmuje się wymawianiem imienia Boga?

Poza tym nie wydaje mi się, aby twój inwektywy ton stanowił jakąś wartość merytoryczną… no, chyba że dla moderatora forum, który ową wartość mógłby skwitować regulaminem.


sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sabekk » 29 mar 2011, 20:17

Alkhilion pisze:
sabekk pisze:A zatem… wymawiać imię Jahwe czy nie?


[Wj 20:7] "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy."


Uważasz, że rozmowa na ten temat należy do czczych rzeczy?




Alkhilion pisze:Kiedy zapytałem dwie starsze panie, dlaczego akurat Jehowy, a nie Adonai albo Elohima, to stwierdziły, że nie mają całego dnia i muszą już iść. O co im chodziło?


Proponuję zapytać owe dwie starsze panie, jeśli ci tak zależy na odpowiedzi na to pytanie. Ja świadkiem tej sytuacji nie byłem. Nie mam jednak wątpliwości… o co chodzi tobie.

Skoro jednak w twej wypowiedzi dostrzec można jakiś pogląd, to czy uważasz, że nie powinno się wymawiać Jahwe i zastępować owo imię formą Adonai albo Elohim? Jeśli tak, prosiłbym o umotywowanie.




Alkhilion pisze:
sabekk pisze:(…)

Poczytał, porównał i…

Jn 13:16
16. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał.
(BT)

wywnioskował.

Wnioskuj dalej:

[Mt 1:23] "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami"."

[J 1:1] "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo."

[J 20:28] "Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój."

[Hbr 1:5] "Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem?"

[Hbr 1:13] "A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich."


[Mt 28:19] "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

[1J 5:7-8] "Bo jest trzech świadków: duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni."


Wiesz… być może czegoś nie dostrzegam, ale zapytam: co owo wnioskowanie ma wspólnego z tym tematem?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 29 mar 2011, 20:26

sabekk pisze:Proponuję zapytać owe dwie starsze panie


Jeśli przyjdą, na pewno to dokładnie przedyskutujemy, nie mam w zwyczaju zamykania przed nikim drzwi. Zwłaszcza, jeśli ma to później oddać do ewidencji.

sabekk pisze:Wiesz… być może czegoś nie dostrzegam, ale zapytam: co owo wnioskowanie ma wspólnego z tym tematem?


Hmm... uchylasz się od odpowiedzi?

Tutejsze forvm rzadko trzyma się topiców, przyzwyczajaj się ;)

PW poleciało.


sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sabekk » 29 mar 2011, 21:26

Alkhilion pisze:
sabekk pisze:Wiesz… być może czegoś nie dostrzegam, ale zapytam: co owo wnioskowanie ma wspólnego z tym tematem?


Hmm... uchylasz się od odpowiedzi?

Tutejsze forvm rzadko trzyma się topiców, przyzwyczajaj się ;)

PW poleciało.


Nie uchylam się, a mam tylko ino swoje podejście do adwersarzy. Ja po prostu porównałem twoje PW do mnie z twą wypowiedzią powyżej i stwierdziłem na bardzo prostym przykładzie, że zakłamanie wychodzi ci niczym „słoma z butów”. Więc może króciutko…:

Czy w temacie „Imie Boga w ST – wymawiac czy nie?” to wszystko co masz do powiedzenia?


Jeśli tak, to „idę” sobie poczytać coś innego…


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 29 mar 2011, 21:40

sabekk pisze:Czy w temacie „Imie Boga w ST – wymawiac czy nie?” to wszystko co masz do powiedzenia?


Tak, mogę również uznać Twój punkt widzenia.

sabekk pisze:Jeśli tak, to „idę” sobie poczytać coś innego…


Mam nadzieję, że jeszcze porozmawiamy :)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 29 mar 2011, 22:04

Bog Starego Testamentu to Jezus Chrystus. Bog Nowego Testamentu to Jezus Chrystus. Cala Biblia mowi o Jezusie.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sabekk » 30 mar 2011, 00:08

ann_in_grace pisze:
sabekk pisze:
ann_in_grace pisze:Tos glupio wywnioskowal. Jezus jest Bogiem, i kto Go nie zna, nie zna i Ojca.


A czy ja zaprzeczałem temu, że nie jest?

SWoja przynaleznoscia do sekty to potwierdzasz. Nie musisz tego pisac. Sorry, ale nie mam poblazania dla SJ, od jakichs 25 lat. Nie spodziewaj sie ani zachwytu nad twoim oczytaniem Straznicami, ani porazajacej uprzejmosci wobec klamstw, z jakimi tu przychodzisz (a ktore walkowane byly w dyskusjach z twoimi pobratymcami wiele razy). (…)


Hmm… stereotypy…

Jn 1:46
46. Rzekł do niego Natanael: Czyż może być co dobrego z Nazaretu? Odpowiedział mu Filip: Chodź i zobacz.
(BT)

…to taki mały własny świat. Nie moja to rzecz wyciągać cię z nich. Stereotypy najczęściej uniemożliwiają konstruktywną rozmowę, gdyż argumenty ocenia się nie przez pryzmat ich realnej wartości, ale przez pryzmat denominacji.




ann_in_grace pisze:(…) Dyskutowac chcesz o imieniu Boga? Zadnych nowych formulek nie nauczyli was? Zawsze to samo, stare i wyswiechtane? Dlatego pytam, kim jest Bog, wiedzac, ze Jezus jest Bogiem i ST i NT. Tym samym. Bez twojego zdefiniowania Boga nie pojedziemy dalej w zadnej rozmowie na temat zadnego imienia. (…)


A wydawać by się mogło, że ten temat takiej definicji nie potrzebuje i pierwszy post tego tematu jest na to dowodem. Wyraźnie wskazane jest w nim o jakie imię chodzi i dochodzenie się o to „co się za tym kryje” (czyli różnice w poglądach na Jego Osobę), nie musi być etapem do celu, jakim jest odpowiedź na pytanie tytułowe tego tematu. Wszystko jednak rozbija się o stereotypy…




ann_in_grace pisze:(…) Daruj sobie obrazony ton.


Daruj sobie ton obrażający.
Pamiętaj, że to, na co w stosunku do innych sobie pozwalasz, jest przyzwoleniem na to samo w stosunku do ciebie, panie „baptysta”.


Więc skoro…

Cytat:
ann_in_grace pisze:Wiecie co? Nie mam sily na kolejne bezowocne i upierdliwe debaty z wyznawcami Russela.


…więc i ja kończę ten temat, bo upierdliwa debata z ‘ann_in_grace’ mogłaby się okazać najnudniejszym doświadczeniem pośród tych, które do tej pory miałem…
Nie zdziwię się, jeśli inne również w podobny sposób będą się kończyć.


sabekk
Posty: 27
Rejestracja: 25 mar 2011, 01:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sabekk » 30 mar 2011, 09:38

ann_in_grace pisze:
sabekk pisze:co się za tym kryje

Nie co, a KTO.
Brooklyn klamie o najwazniejszym: o tym, ze Jezus to El Shaddai.
sabekk pisze:panie „baptysta”

Jak ostatni raz sprawdzalam, to bylam kobieta.
Cos ci powiem: 25 lat temu bylam SJ. (…)


No i tak się zastanawiałem, czy od tamtego czasu coś się nie zmieniło, wszak już wcześniej pisałem…

Cytat:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 975#169975
sabekk pisze:(…) panie „babtysta”.


…i nie zauważyłem jakoś specjalnie twej reakcji. Wiesz… ludzie nie tylko poglądy zmieniają…




ann_in_grace pisze:(…) Znam was od podszewki. Nie przemycisz tu zadnego klamstwa, jak dlugo ja tu jestem. Debatowac z toba nie zamierzam, ale bede ci deptac po pietach i pokazywac kazde klamstwo, bys nie zwodzil innych.


Ledwie się zarejestrowałem na tym forum, a już mam stale rosnący „fan klub”…
Z mojej strony nie widzę sensu dalszego prowadzenia tego tematu.



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości