Dobrotolubije, Filokalia, kontemplacja i tym podobne

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Dobrotolubije, Filokalia, kontemplacja i tym podobne

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 14:09

To żeby nie bałaganić w innym wątku...

Jakie czytujecie rzeczy z zakresu duchowości? Tu już z Mistykiem zaczęliśmy rozmawiać o Dobrotolubije i książce Opowieści Pielgrzyma, gdzie jest mowa o modlitwie Jezusowej i kontemplacji...

Czy kontemplujecie?


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MMW » 23 paź 2008, 14:13

haha, na pewno będą same pozytywne odpowiedzi :lol: Wszyscy tu czytają Mertona, de Mello, Teresę z Lisieux, Jana od Krzyża itp. ;-) Po prostu połykają te książki :mrgreen:


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 14:13

Mistyk pisze:haha, na pewno będą same pozytywne odpowiedzi :lol: Wszyscy tu czytają Mertona, de Mello, Teresę z Lisieux, Jana od Krzyża itp. ;-)


Taki pesymista jesteś?? ;) Zobaczymy...


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 paź 2008, 15:22

Z wymienionych przez Mistyka to autorstwa De Mello w sumie przeczytałem wszystko co wyszło w naszym ojczystym języku. Jednak nie do końca rozumiem postawione w pierwszym poście pytanie gdyż sam nie czynię rozróżnienia pomiędzy książkami 'o duchowości' czy innymi jak np. 'o doktrynie' z prostego powodu -- jedno i drugie (oraz inne też) elementy wg. mnie są nierozerwalnie ze sobą związane. Jeśli miałbym spojrzeć na przeczytane książki o tematyce chrześcijańskiej przeglądowo to znalazłbym pozycje zawierające wygłoszone kazania (np. expository preaching w wykonaniu Dr. Lloyda-Jonesa), po książki takich autorów jak Bill Hybels czy nawet kilka wpadających wręcz w nurt "hiper-pentacostalizmu", do tego jeszcze troszkę pozycji z kategorii apologetycznych oraz historycznych, a nawet i kilka pozycji typowo ekumenicznych bym na półce znalazł. Aktualnie uzupełniam (tzn. planuję, wykonanie zapewne dopiero w styczniu) moją bibliotekę o dzieła klasyków (Luter, Kalwin oraz Owen w pierwszej kolejności). Jako ciekawostkę dla Baranka dopowiem jeszcze, że zakupiłem swego czasu także książkę Benedykta 16-stego ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 15:29

Jasne że mistyka z dogmatyką się przenika.

A co B16 zakupiłeś i czytałeś?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 paź 2008, 15:43

"Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia" Chyba miała najlepszą oprawę marketingowo medialną ze wszystkich jego książek (przynajmniej w Polsce).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 15:47

fantomik pisze:"Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia" Chyba miała najlepszą oprawę marketingowo medialną ze wszystkich jego książek (przynajmniej w Polsce).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


szczerze mówiąc - nie czytałem... A jaka jest twoja opinia?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 paź 2008, 15:49

"Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia"

ach tak... bo w katolicyzmie nie Pismo jest wazne, ale to co napisze papież... Jakby nie mozna było propagować czytanie Pisma, a nie jakieś książki papieża, które pewnie w wielu miejscach nie zgadzają sie z Pismem i wprowadzają naiwny lud w błąd...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 15:50

Hahaku pisze:
"Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia"

ach tak... bo w katolicyzmie nie Pismo jest wazne, ale to co napisze papież... Jakby nie mozna było propagować czytanie Pisma, a nie jakieś książki papieża, które pewnie w wielu miejscach nie zgadzają sie z Pismem i wprowadzają naiwny lud w błąd...


Ty- Ciebie już zamroczyło!!!

To fantomik napisal że kupił tę książkę, a ja napisałem, że jej nie czytałem!!


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 paź 2008, 15:55

napisałem swoją opinie o książce, jak napisałem w innym temacie, naucz sie czytać ze zrozumieniem...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 16:00

Hahaku pisze:napisałem swoją opinie o książce, jak napisałem w innym temacie, naucz sie czytać ze zrozumieniem...


to po co coś takiego wrzucasz, gdy pytam fantomika co ma B16? Jaki to ma sens oprócz jątrzenia co?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 paź 2008, 16:05

Jaki to ma sens oprócz jątrzenia co?

Taki, że pokazuje jak papiestwo woli zatruwać umysłu ludzi rozporwadzając nic nie warte ksiązki, zamiast prowadzić do Ewangelii...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 23 paź 2008, 16:09

Hahaku pisze:
Jaki to ma sens oprócz jątrzenia co?

Taki, że pokazuje jak papiestwo woli zatruwać umysłu ludzi rozporwadzając nic nie warte ksiązki, zamiast prowadzić do Ewangelii...


Póki co to ty zatruwasz to forum swoimi merytorycznymi wypowiedziami nt. Rzymu albo papiestwa... Tylko takie zdania potrafisz konstuować...


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 paź 2008, 16:11

w przeciwieństwie do Ciebie to nie ja głosze katolickie bzdury...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 23 paź 2008, 16:11

Hahaku Baranku.
Nie odzywajcie sie w tematch nie na temat.
Macie administracyjny zakaz wypowiadania sie od DRUGIEJ OSOBIE.
Po nastepnym upomnieniu dam wam po punkcie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości