Nie rozumiem Was

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 06 sty 2009, 17:09

Straw..., tak jest od kilkuset lat, a Ty zachowujesz się tak jak by to była jakaś nowość ;)


Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 18:00

w szesnastym wieku była inna rzeczywistosc. Luter miał rację, protestując przeciwko (m.in)sprzedaży odpustów i niemorlanemu prowadzeniu się księży, ale wtedy Kościół był narzędziem politycznym, założę się, że nawet mało który papież był wierzący ;-) no nie wiem, jak wam wytłumaczyc, co mam na myśli. Hm.może tak, dla mnie nie zrobiłoby rożnicy, czy poszłabym w niedzielę do kościoła katolickiego czy to jakiegoś protestanckiego. Zdaje sobie sprawę, że zaraz posypią się na mnie gromy z Waszej strony tak samo jakby się posypały ze strony księży, gdyby usłyszeli, co tu mówie :mrgreen: Dziękuje za Wasze odpowiedzi, ale no naprawde, ja uwazam,ze chrzesciajanie powinni trzymac sie razem, szukac punktów wspólnych, Wy się opieracie na Ewangelii, katolicy też, prawosławni też, no przecież założenie mamy takie same. Wy uważacie, że człowiek nie może sie zbawic przez uczynki, tylko przez łaskę Boga i z tym sie oczywiscie zgadzam w pełni,ale katolicy tez maja racje twierdzac,że to jak sie człowiek zachowuje na Ziemi tez bedzie sadzone( słynny fragment w Pismie Św."bo byłem głodny, a nakarmiliście mnie(...)"wiecie, o co mi chodzi).No trudno, ja sie uważam za chrześcijanke i już, jakoś nie odpowiada mi robienie sztucznych podziałów.:/bo jak dla mnie to są sztuczne, jeżeli wg Was nie, to podajcie argumenty, ja jestem ciekawa :-)


emesz
Posty: 41
Rejestracja: 08 gru 2008, 20:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Szczecin
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: emesz » 06 sty 2009, 18:23

Straw... pisze:nie odpowiada mi robienie sztucznych podziałów.:/bo jak dla mnie to są sztuczne, jeżeli wg Was nie, to podajcie argumenty, ja jestem ciekawa :-)

Wszystko ok.Rozsądne podejście,ale różnice jednak są:kult świętych,klękanie przed obrazami itd.Przejrzyj dziesięć przykazań,tylko biblijne(druga mojżeszowa lub wyjścia 20:1-17),nie skróconą wersję.


Lee
Posty: 1010
Rejestracja: 06 wrz 2008, 11:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Lee » 06 sty 2009, 18:25



Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 06 sty 2009, 19:01

Straw..., ale od szesnastego wieku podziały nie tylko się pogłębiły, bo powstało i wciąż powstają podziały z powodu mniejszych lub większych różnic. Tyczy się to także samego kościoła katolickiego i organizacji działających w jego strukturach : wystarczy wspomnieć jaką miłością pałają środowiska katolickich tradycjonalistów do takich społeczności jak Droga Neokatechumenalna(czy jak to się tam pisze ...).

Nie myśl też że linia podziału przebiega pomiędzy kościołem katolickim a protestanckimi. Nawet należąc do jednego z setek kościołów protestanckich usłyszysz od innych protestantów że Twój kościół głosi niebiblijne nauki, a Ty nie poznałaś Słowa Bożego, bo tylko "oni" dzięki Duchowi Świętemu interpretują prawidłowo nauki płynące z Biblii.

Dzieli :
- Sprawa chrztu (dzieci/dorośli, niezbędny/obojętny)
- Wieczerza (konsubstancjacja/...)
- Zbawienie (można utracić / nie można utracić)
- Charyzmaty, ...
- Wolna wola, ...
- itd.


Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 19:52

ja znam te różnice i genezę reformacji i schizmy. Co nie zmienia faktu, że najbardziej bym chciała, żeby był jeden chrześcijański Kościół, w którym można by np. wybierac, czy chce się modlic przed obrazami itp(tylko przykłąd).Zdaje sobie sprawę, że są też głębsze różnice(chociażby zwierzchnictwo papieża). a swoją drogą skoro w Ewangelii jezus mowi do św. Piotra, że jest skałą, to czemu ewangelicy, którzy opierają się na Pismie św nie uznają zwierzchnictwa papieża? znowu pytam z ciekawosci:) Mam też wrażenie, że ludzie sami tworzą sobie te podziały i nie podoba mi się to, że proststanci między protestantami czy tez katolicy z protestantami wykłócają się, kto "wierzy lepiej". Uważam to za niestosowne i powtorze jeszcze raz, wedlug mnie Bogu chodzi głównie o milosc i podejrzewam, że nie patzry na ludzi w sensie"ten wierzy lepiej, a ten gorzej", tylko patrzy w serce.
Czy jestes narodzona na nowo?
to znaczy? ;-)


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 06 sty 2009, 20:41

Straw... pisze:Ja sie zdecydowałam. Na chrzescijanstwo.

Co według Ciebie znaczy "być chrześcijaninem" ? i jak rozumiesz chrześcijaństwo?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 sty 2009, 20:56

Straw... pisze:w szesnastym wieku była inna rzeczywistosc. Luter miał rację, protestując przeciwko (m.in)sprzedaży odpustów...

Luter to co wymieniłaś nazwał "obcymi mu tematami" (tzn. wskazując jakie jest jego rzeczywiste zainteresowanie tymi rzeczami i dyskusją o nich).
Polecam jego (krótką) książkę, link znajduje się w tym temacie: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 3807#13807 (aby Cię zachęcić do przeczytani wskażę jeszcze na to post którym rozpocząłem tamten wątek w którym zawarłem podsumowanie tegoż dzieła wykonane przez samego Lutra).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 20:57

hm. Kierowanie się nauką zawartą w Piśmie św., miłosc bliźniego przede wszystkim, zwyciężanie zła dobrem no i oczywiście zachowanie 10 przykazań Bożych, wiarę w jednego Boga, Jezusa, Ducha Św(co wynika z Ewangelii właśnie).


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 sty 2009, 20:58

Straw... pisze:ja znam te różnice i genezę reformacji i schizmy. Co nie zmienia faktu, że najbardziej bym chciała, żeby był jeden chrześcijański Kościół, w którym można by np. wybierac, czy chce się modlic przed obrazami itp(tylko przykłąd).

Gdzie można by było sobie WYBRAĆ?! :eek:

Pozdrawiam,
f. (moje zaszokowane dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 20:59

Luter to co wymieniłaś nazwał "obcymi mu tematami" (tzn. wskazując jakie jest jego rzeczywiste zainteresowanie tymi rzeczami i dyskusją o nich).
to ciekawe, zawsze się uczyłam,że pragnąłzmian w Kościele po tym jak pojechał do Rzymu i zobaczył co tam się wyprawiało. dziękuję, poczytam :mrgreen:


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 sty 2009, 20:59

Straw... pisze:hm. Kierowanie się nauką zawartą w Piśmie św., miłosc bliźniego przede wszystkim, zwyciężanie zła dobrem no i oczywiście zachowanie 10 przykazań Bożych, wiarę w jednego Boga, Jezusa, Ducha Św(co wynika z Ewangelii właśnie).

Być Chrześcijaninem to być Nowym Stworzeniem. I bynajmniej nie uczynisz się nim sama.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 21:00

Być Chrześcijaninem to być Nowym Stworzeniem. I bynajmniej nie uczynisz się nim sama
oczywiscie, ze sama nie dam rady, to wiem. a co rozumiesz przez Nowe Stworzenie?


Straw...
Posty: 24
Rejestracja: 05 sty 2009, 20:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Straw... » 06 sty 2009, 21:03

Gdzie można by było sobie WYBRAĆ?!

no. bo zdaje sobie sprawe, że np. katolicy nie zrezygnują zdobrowolnie z niektóych rzeczy tak jak i protestanci^^ takie pojscie na kompromis ;-) no ja innego wyjscia nie widze



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości