Szwedzka biskupka chce usunąć krzyże z kościołów

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Szwedzka biskupka chce usunąć krzyże z kościołów

Postautor: Kamil M. » 07 paź 2015, 14:05

Ian, czy w takim razie protestantyzm jest definiowany demokratycznie? Większość jest tutaj decydująca?
Niektórzy katolicy lubią skupiać się na tym jednym skrajnym procencie, który nazywa siebie protestanckim, a w rzeczywistości nie mającym nic wspólnego z nauczaniem chrześcijańskim.

Ok, tylko właśnie pytanie kto decyduje, czym jest to chrześcijańskie nauczanie, z którym można mieć lub nie mieć nic wspólnego?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Szwedzka biskupka chce usunąć krzyże z kościołów

Postautor: Samolub » 07 paź 2015, 15:09

Oficjalnie z Konkordi leuenberskiej

Miedzy naszymi Kosciolami wystepuja znaczne róznice w formach nabozenstwa, typach poboznosci i w ustroju koscielnym, czesto odczuwane w zborach bardziej niz tradycyjne róznice doktrynalne. Mimo to, pozostajac wierni Nowemu Testamentowi i reformacyjnym kryteriom wspólnoty koscielnej, nie jestesmy w stanie dostrzec w tych róznicach czynnika, który uzasadnialby podzial koscielny.


Ja osobiscie nie mam z tym problemu. Ktoś spoza Zborów Protestanckich, nie rozumie że ksztalt budowli, forma nabozenstwa i tym podobne rzeczy roznią się, to formy organizacyjne. Ewangelia i jej rozumienie jest jedno, istnieją organizacyjne czy teologiczne różnice. Lecz fundament jest ten sam. Zasada 5 sola dokladnie pokazuje wspolnote Koscióła.

Czy u was w episkopatach poszczegolnych krajow nie ma roznic organizacyjnych? Czy budowle sakralne, godziny nabożeństw sa takie same.

Jest dokładnie jedna Ewangelia, a zakon i rożnice miedzy zborami dotyczą kwesti organizacyjnych i teologicznych. Podam świetny przykład preegzystencja. Czy jest to Boże Prawo czy kwestia Zbawienia, albo wiedza niezbędna aby scharakteryzować zasady i mechanizmy funkcjonowania Boga? Sa to stanowiska i dociekliwość. Ta kwestia jednoczesnie nie musi być wogóle poruszana, a ktoś może zajać w niej stanowisko. Nie zmienia to ani Ewangeli, ani nie jest deklaracja chrzescijanina. To tak jak gdyby roznica zdan miala dotyczyć okładki na Biblie. Jedna okładka może być licha, inna ze złota ale wnętrze jest takie samo.

Zbór jest wypełnieniem społeczności w Chrystusie i służy człowiekowi. Różnice w zborach o których mowa służą ludziom. Każdy potrzebuje czegoś więcej lub mniej. Przez niedoskonałość czlowieka, wiemy że Nowonarodzeni czy Lud Boży nie jest ograniczony przez rzeczy tego świata i dlatego też i w tych sprawach objawia się Wielkość Pana i jego potrzeba.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości