święci za łapówki

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

święci za łapówki

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 16:58

Łapówki za przyspieszenie kanonizacji, drogie prezenty dla hierarchów Kościoła - m.in. takie koszty powodowały, że na procesy beatyfikacji Stolica Apostolska wydała nawet pół miliona euro. To wynik rozpoczętej w 2013 roku kontroli finansów Watykanu zleconej przez Papieża Franciszka, o której donosi "The Guardian".

Z raportów przygotowanych przez watykańskich ekspertów, którzy badają finanse Watykanu wynika, że procesy beatyfikacyjne w Stolicy Apostolskiej kosztowały nawet po 500 tys. euro - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Procesy kanonizacji miały być jeszcze droższe. Dziennik nie podaje o jakie konkretnie chodzi, mowa jest ogólnie o całym systemie, działającym w ramach procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Gazeta nie podaje także, kto te prezenty miał wręczać.

Kontrola ujawniła, że najdroższa w drodze do świętości była tzw. faza rzymska. To drugi etap, podczas którego zbierane są materiały na temat przyszłego świętego, tworzy się wówczas obszerną dokumentację liczącą tysiące stron, która zawiera informacje na temat życia człowieka.

Zdaniem Watykanu również sam proces wskazania kandydata na świętego jest niezwykle czasochłonny, bowiem należy przeanalizować wszelkie dokumenty, które mają świadczyć o dokonanych przez niego cudach.

Wyniki tej kontroli dotyczą całego systemu, a nie pojedynczych przypadków i tylko potwierdzają to, o czym pod koniec 2015 roku pisali w swoich książkach włoscy dziennikarze Emanuele Fittipaldi oraz Gianluigi Nuzzi. Jak pisze "The Guardian", dziennikarze twierdzili już wówczas, że proces kanonizacji w Watykanie to wielkie finansowe przedsięwzięcie, na które składały się ogromne łapówki sięgające kilkuset tysięcy euro za przyspieszenie kanonizacji i drogie prezenty dla hierarchów Kościoła.

Skandale finansowe budzą wielki sprzeciw Papieża Franciszka, który stara się przywrócić transparentność. 10 marca 2016 roku weszły w życie przepisy, które mają zapewnić większą kontrolę procesu beatyfikacji i kanonizacji. Zakładają miedzy innymi stworzenie instytucji kontrolerów, którzy będą pilnować transparentności tych działań, przyglądając się każdemu przypadkowi. Powstanie również tzw. fundusz solidarności, dzięki któremu mniej znani ludzie, a nie tylko ci okryci już sławą, będą mieli większe szanse na uznanie ich świętymi lub błogosławionymi.

Tak wielkie pieniądze wydawane na proces, który jest głównym krokiem do uznania świętości to kolejny cios w Watykan. Od kilku lat bowiem Stolica Apostolska targana jest przez skandale finansowe, z którymi walczyć zaczął dopiero Papież Franciszek.

Początek afery związanej z finansami Watykanu sięga 2012 roku, czyli końca pontyfikatu Benedykta XVI. Wówczas wspomniany już dziennikarz Gianluigi Nuzzi opublikował książkę "Jego Świątobliwość", która powstała na bazie dokumentów wykradzionych przez majordomusa ówczesnego papieża.

Kolejna publikacja, tym razem Emanuele Fittipaldi, ukazała się pod koniec 2015 roku i jeszcze mocniej wstrząsnęła światem, ukazując nieprawidłowości w finansach Watykanu. Dziennikarz ujawniał w niej miedzy innymi, że datki wiernych na cele dobroczynne wielokrotnie wydawane były na bieżące utrzymanie watykańskich instytucji. Jednym z przykładów jest skandal związany z fundacją działającą przy szpitalu dziecięcym im. Dzieciątka Jezus, z kont której pobrano 200 tys. euro na remont kilkusetmetrowego apartamentu byłego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. Nie pomogły wyjaśnienia, że ów apartament kardynał zamierzał kiedyś w nieokreślonej przyszłości przekazać do dyspozycji fundacji.

Fittipaldi ujawnił również dokumenty zawierające wycenę nieruchomości należących do Stolicy Apostolskiej. Wynika z nich, że warte są ok. miliard euro, podczas gdy eksperci cytowani przez dziennikarza w książce szacują ich wartość na czterokrotnie wyższą.

Obu dziennikarzy, którzy co najmniej od kilku lat prowadza śledztwa i ujawniają tajne dokumenty Watykanu czekają procesy przed watykańskim trybunałem. Grozi im od czterech do ośmiu lat więzienia za rozpowszechnianie tajnych dokumentów.


http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... rc01=6a4c8


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: święci za łapówki

Postautor: koleżanka » 13 mar 2016, 17:06

Ogarnij się wreszcie bo sam nie wiesz gdzie ten wiatr wieje.
Mało wiesz o historii KK a sam łykasz wszystko co popadnie.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: święci za łapówki

Postautor: MMW » 13 mar 2016, 17:23

koleżanka pisze:Ogarnij się wreszcie bo sam nie wiesz gdzie ten wiatr wieje.
Mało wiesz o historii KK a sam łykasz wszystko co popadnie.


Podważasz efekty prac komisji powołanej przez twojego "ojca świętego"? Przecież to w efekcie jego inicjatywy wykryto, że świętym rzymskokatolickim można zostać za łapówki i że kliki z największym zapleczem finansowym mają największe szanse wypromować swojego "świętego". Jeśli uważasz, że papieska komisja znieważa dobre imię KRK, to nie miej pretensji do mnie, tylko do członków komisji i papieża.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: święci za łapówki

Postautor: kontousunięte1 » 13 mar 2016, 19:04

A wiesz,że w włoskiej prasie czytałam o tym jakiś czas temu. Ale zwątpiłam w swoje umiejętności językowe i myślałam,że źle przetłumaczyłam :lmao: ;)


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: święci za łapówki

Postautor: nadrozd » 13 mar 2016, 19:56

Hmmm.... a po.co generowac ta dokumentacj, wydawac tyle pieniazkow na sledztwa ?
I To tylko po to by uprawiac kult swietych legalnie i miec kogo prosic o wstawiennictwo?

.... dla mnie ten system jest zbyt niesprawny logistycznie.
I stawia sam siebie w miejsce glowy ....

no ale moze ja tu czegos nie rozumiem.....


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: święci za łapówki

Postautor: Zbyszekg4 » 13 mar 2016, 20:09

nadrozd, musi nie rozumiesz! :nerwus: Gdyby był tu Rembov, to by Ci to wyoślił, heeej... :D


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości