Katolickie bałwochwalstwo

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: KAAN » 17 sie 2016, 16:39

Kamil M. pisze:No jeśli św. Łukasz Ewangelista to "człowiek spaczony na umyśle, nie znający Boga i jego Słowa", to nie mam pytań. Ale wolę być policzony z nim, niż z tobą :)
Łukasz nie wymyślił tych bzdur, tylko ci których cytujesz, Łukasz nigdy nie napisał że arka to Maria. Próbujesz zmieniać podmiot moich wypowiedzi to wskazuje na brak autorytetu twoich twierdzeń. Ludzie spaczeni na umyśle i duszy wymyślają nieistniejące odniesienia do arki.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Dragonar » 17 sie 2016, 16:49

Rembov pisze:Prosiłem o Twoje rozumienie, a nie pana White'a.

Jest takie samo - książki White'a użyłem jako pomocy w prezentacji. White reprezentuje poprawne, ortodoksyjne rozumienie zasady Sola Scriptura, które ja podzielam.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Rembov » 17 sie 2016, 16:51

Powtórzę swoje pytanie, KAANie:

Czy dopuszczasz do siebie myśl, że to, co nam tutaj piszesz na temat "tych bzdur", które "obrażają wszechmogącego Boga", może być błędne?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Kamil M. » 17 sie 2016, 16:54

KAAN pisze:
Kamil M. pisze:No jeśli św. Łukasz Ewangelista to "człowiek spaczony na umyśle, nie znający Boga i jego Słowa", to nie mam pytań. Ale wolę być policzony z nim, niż z tobą :)
Łukasz nie wymyślił tych bzdur, tylko ci których cytujesz, Łukasz nigdy nie napisał że arka to Maria. Próbujesz zmieniać podmiot moich wypowiedzi to wskazuje na brak autorytetu twoich twierdzeń. Ludzie spaczeni na umyśle i duszy wymyślają nieistniejące odniesienia do arki.

Św. Łukasz nazywa Marię Arką w ten sam sposób, jak Jezus odnosi się do ustanowienia przymierza Mojżeszowego, gdy mówi "To jest krew moja nowego przymierza" (Mat 26:28, por. Wj 24:8). Niestety twoja niebiblijna tradycja zaślepia cię na oczywisty sens Słowa Bożego.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Rembov » 17 sie 2016, 16:55

Dragonar pisze:
Rembov pisze:Prosiłem o Twoje rozumienie, a nie pana White'a.

Jest takie samo - książki White'a użyłem jako pomocy w prezentacji.

Ok.

White reprezentuje poprawne, ortodoksyjne rozumienie zasady Sola Scriptura, które ja podzielam.

Pan White reprezentuje to rozumienie sola scriptura, które ty uważasz za poprawne i ortodoksyjne.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Dragonar » 17 sie 2016, 16:59

Rembov pisze:Pan White reprezentuje to rozumienie sola scriptura, które ty uważasz za poprawne i ortodoksyjne.

To też prawda. Poza tym rozumieniem jest jeszcze wersja: Biblia jest jedynym autorytetem, należy odrzucić wszelką tradycję i odkrywać koło od nowa. Ale takiej doktryny nie nauczał ani pierwotny Kościół, ani Ojcowie Kościoła, ani Reformatorzy, ani historyczne konfesje. Nie nauczają jej też jacykolwiek sensowni uczeni protestanccy. Solo Scriptura może być łatwo obalona przez bardzo rozsądny argument katolicki dotyczący kanonu Pisma Świętego - ponieważ w Biblii nie ma oczywiście natchnionego spisu ksiąg natchnionych.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: MrSponge » 17 sie 2016, 21:07

Dragonar, Rembov walczy ze swoim wyobrażeniem tego czym jest Sola Scriptura. Nieuchronnie wygra tę walkę - tego jestem pewien.
Zabawy intelektualne, które prowadzicie, być może kształcą Cię i Jego w szermierce biblijnej, ale absolutnie nic więcej nie wnoszą, bo rozmawiasz z kimś, kto stosuje praktykę "zdartej płyty"...

Starasz się być taktowny dla swojego adwersarza i OK, ale ostrzegam przed flirtem z Rzymem...
Tyle chciałem.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: artur403 » 17 sie 2016, 21:39

Sola Scriptura jest terminem niedookreślonym. Zapewne każdy ją rozumie trochę inaczej. Powinno się mówić Sola Scriptura wg Dragonara,
Sola Scriptura wg Kaana, itd. Jestem pewien, że pomiędzy Dragonarem, a KAANem są tu różnice doktrynalne.

Przecież KAAN jawnie napisał, że Biblia = Słowo Boga (i innego Słowa Boga nie może być).


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: artur403 » 17 sie 2016, 21:55

Podsumujmy, Dragonar wyznaje, że:
1. Biblia nie zawiera całej wiedzy.
2. Biblia nie zawiera całej wiedzy religijnej.
3. Kościół ma autorytet nauczycielski.
4. Słowo Boże było kiedyś głoszone ustnie.
5. Istnieje autorytet tradycji kościelnej.
6. Duch Święty prowadzi i oświeca Kościół.
7. Pismo wystarcza materialnie (wszystko, co Bóg chce, byśmy wierzyli jest wyrażone w Biblii).
8. Pismo wystarcza formalnie (jest jasne w najważniejszych rzeczach, od których zależy zbawienie; jeśli jest niejasna, to Biblia interpretuje Biblię).
9. Pismo jest ostatecznym i najwyższym autorytetem.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: artur403 » 17 sie 2016, 22:19

Czy Bóg chce, byśmy uważali sobotę za najświętszy dzień tygodnia i zachowywali szabat?
Czy może Bóg chce, byśmy uznali niedzielę za najświętszy dzień tygodnia i przenieśli świętowanie z soboty na niedzielę?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: derko » 17 sie 2016, 22:31

Bóg chce byśmy zachowywali szabat.
Szabat, to nie święcenie dnia. (Izajasza 56)
:roll: :)


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: Albertus » 17 sie 2016, 23:18

derko pisze:Bóg chce byśmy zachowywali szabat.
Szabat, to nie święcenie dnia. (Izajasza 56)
:roll: :)


Dokładnie tak! Zachowywanie szabatu to coś znacznie więcej niż święcenie dnia.

Ale poświęcanie w sposób szczególny Bogu i modlitwie przynajmniej jednego dnia w tygodniu oraz danie odpoczynku od pracy sobie i bliźniemu przynajmniej co siedem dni jest jak najbardziej zgodne z miłością która jest celem Bożych przykazań. Dlatego Kościół Święty - nasza Matka ustanowił że tym dniem ma być dla chrześcijan niedziela - pierwszy dzień tygodnia - dzień w którym nasz Pan Jezus Chrystus zmartwychwstał.

:)


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: derko » 18 sie 2016, 11:26

Rodzi się pytanie, czy chodzi o taki sam rodzaj przestrzegania szabatu jak był praktykowany w Izraelu ?
Czy zmiana miała tylko polegać na zmianie dnia, a sam sposób obchodzenia szabasu miał pozostać taki sam według wzoru jaki otrzymali izraelici ?

Ktoś napisał, ze tak postanowili ludzie na podstawie tego, ze (no właśnie, na jakiej postawie?)
Tak postanowili i zmienili dzień z soboty na niedzielę, Pytanie się rodzi. Czy uczynili to bo Bóg im nakazał, czy sami do takich wniosków doszli, i na podstawie swojego własnego autorytetu taką podjęli decyzję ?

:) :roll:


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: artur403 » 18 sie 2016, 13:07

Oczywiście świętowanie niedzieli różni się od świętowania szabatu i to wynika z różnych teologii, które za tym stoją.

Ale dyskusja o szabacie koncentruje się wokół dnia tygodnia, bo tutaj mamy problem prawny: czy ustanowiony przez Boga dzień święty mogą ludzie zmienić na inny?

Dlaczego ludzie tak postanowili to długa historia i argumenty można też znaleźć w wielu miejscach Biblii. Ale i historia miała znaczenie.
Więcej w wątku: Który z kościołów święci sobotę?
viewtopic.php?f=16&t=12196&start=675

Niewątpliwie chrześcijanie w pierwszym wieku mieli Ducha Świętego i skoro doszli do wniosku, że szabat żydowski im jest już niepotrzebny, to na podstawie autorytetu Ducha Świętego podjęli taką decyzję. Nie ma śladu w Biblii o podjęciu tej decyzji, więc nie ma oficjalnego punktu zmiany dnia świętego, co podkreśla problem prawny. Mamy tutaj do czynienia z pozabiblijnym autorytetem, więc pytanie jest w kontekście Sola Scriptura.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2016, 13:22 przez artur403, łącznie zmieniany 1 raz.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolickie bałwochwalstwo

Postautor: artur403 » 18 sie 2016, 13:19

derko pisze:Bóg chce byśmy zachowywali szabat.
Szabat, to nie święcenie dnia. (Izajasza 56)
:roll: :)


Skąd taki wniosek? Izajasz 56 nie ma nic, co podważyłoby dzień szabatu.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości