Pontifex maximus

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pontifex maximus

Postautor: Rembov » 13 wrz 2016, 16:20

nadrozd pisze:
Dezerter pisze: Jak to możliwe że są świątynie gdzie pogańskie bożki tylko przemianowano na postacie biblijne.....

- a to ja poproszę udokumentowany przykład


jeden przykład zapadł w pamięć, chodzi o światynie jowisza gdzie figure jowisza zmienili na św Jana.
cały artefakt znajduje sie w splicie w mieście doklecjana.
Sprostujmy:
W VII w. sanktuarium ojca rzymskich bogów przekształcono w baptysterium (z łac. baptisterium), w którym odbywały się ceremonie chrztu, zaś patronem budowli został św. Tomasz. (...) w środku zobaczymy rzeźbę św. Jana Chrzciciela. Jej autorem jest Ivan Meštrović, uchodzący za jednego z najwybitniejszych chorwackich rzeźbiarzy.
http://www.gazetalubuska.pl/turystyka/a ... ,id,t.html


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pontifex maximus

Postautor: nadrozd » 13 wrz 2016, 16:58

Ta z bronzu to na 100% wstawiosna potem to gołym okiem widać...za inny styl...
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... _4JHhJv27w
Ja bym bardziej spodziewał się czegoś spojnego stylem z3 świątynia jak to
http://cdn.c.photoshelter.com/img-get2/ ... l-Font.jpg
Więc albo chodziło inna figurę ( spodziewalbym sie kamiennej )albo ktoś mnie wprowadził w błąd.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pontifex maximus

Postautor: Samolub » 13 wrz 2016, 21:18

Michał pisze:Samolub notorycznie pisze na forum nieprawdziwe pod względem historycznym i nie przyjmuje żadnej krytyki, kiedy wskaże mu się gdzie się myli. Akurat na pseudohistoryczne bzdury i obstawanie przy nich jestem dość wyczulony, więc nie zaprzestanę ich piętnowania, bo się tobie coś nie podoba.

Akurat z Pontifex Maximus to jest naprawdę dość znany fakt. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego papież "przejął" po cesarzach ten tytuł, generalnie Kościół niejako wszedł na Zachodzie w próżnię powstałą po upadku Cesarstwa. Jak już zostało tu napisane, cesarze tytuł ten nosili już także po chrystianizacji imperium.

Tak emocjonalna reakcja na odkrycie mimo wszystko dość znanego faktu naprawdę może zaskakiwać.

I czemu niby tak oburzający jest tytuł Pontifex Maximus wywodzący się z pogaństwa? W czym jest on gorszy od nazywania kogoś Ojcem Świętym?


Bardzo dobre pytania. Myślę że jest to rzecz ważna i są to wydarzenia z wysokiej półki. Wkoncu chodzi tu o władzę nad swiatem.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pontifex maximus

Postautor: Dezerter » 16 wrz 2016, 23:14

nadrozd pisze:
Dezerter pisze: Jak to możliwe że są świątynie gdzie pogańskie bożki tylko przemianowano na postacie biblijne.....

- a to ja poproszę udokumentowany przykład


jeden przykład zapadł w pamięć, chodzi o światynie jowisza gdzie figure jowisza zmienili na św Jana.
cały artefakt znajduje sie w splicie w mieście doklecjana.

takie rzeczy zwykle sie dowiadujemy dopiero na wycieczkach od przedwoników.
ktoś opisał troche wiecej tu http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.co ... -paac.html
Muszę wspomnieć o Świątyni Jowisza, jednej z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. To w tej właśnie kaplicy cesarz Dioklecjan modlił się do swojego boga, to tę właśnie świątynię chrześcijanie przekształcili w ósmym wieku na Baptysterium św. Jana, zamieniając także figurę Jowisza na figurę Jana Chrzciciela, a kryptę pod nią na Kościół św. Tomasza. Nad świątynią w jedenastym lub na początku dwunastego wieku wybudowano dzwonnicę podobną do tej, która dziś znajduje się przy Kościele NMP.


Ja bym chciał to zobaczyc na własne oczy . Bo sam pomysł jest dość interesujący.
A dlaczego o te przykłady pytałeś ?
pewnie było im tak poprostu taniej... a swoja droga zastanawiam sie czy oni wogle wiedzieli ze to była figura jowisza;)

Dziękuję
ale z tego co przeczytałem w podlinkowanym materiale to:
- chrześcijanie wykorzystali stojącą kilka wieków nieużywaną budowlę, która kiedyś była pogańską świątynią i ją przebudowali.
- posąg Jowisza nie zmienili( w sensie przemianowali - bo tak ja zrozumiałem) a zamienili na inny posąg Św Jana , czyli wywalono posąg Jowisza, przy przebudowie budynku na świątynie chrześcijańską i wstawiono Jana.
Dobrze , że dopytałem, bo już myślałem, że przodkowie w wierze podpadli.
Dezerter pisze:a jak to jest możliwe, że tak samo zachowali się zachowali się 1000 lat później protestujący reformatorzy

to cos pisza tu viewtopic.php?f=2&t=15615
ale moim zdaniem czego oczekiwać..... portestant czy katolik jako człowiek to z tej samej gliny.....

dobrze, że myślisz bez okularów ideologicznych


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości