Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2017, 08:16

Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?
https://www.youtube.com/watch?v=pXjGGHLrXro

Jak ktoś ma coś do napisania po obejrzeniu, to proszę bardzo...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2017, 12:18

Nie mogę już edytować posta, więc uzupełnię, że powyższy materiał pochodzi z cyklu: Kontrowersje chrześcijańskie
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... HtyCokDiV8

Do tematu o chrzcie niemowląt, jest pod nagraniem takie wprowadzenie:
Dlaczego decyduje się za dzieci, do jakiego kościoła mają należeć?
Kiedy podjąć decyzję o chrzcie?
O tym, jak na te tematy wypowiada się Pismo Święte i Jezus Chrystus, odpowiada teolog i pastor Marek Rakowski.
Przybliża biblijne znaczenie chrztu i jego ewolucję na przestrzeni wieków.


Zapraszam do dyskusji, jeśli ktoś uzna ją za celową...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Filip » 23 lut 2017, 12:19

Pierwsi ojcowie kościoła zgodnie mówią o chrzcie przez zanurzenie w wieku świadomym. Dobry żart. Milczenie źródeł w kwestii wieku wcale nie jest dowodem na zgodność źródeł co do wieku świadomego. Albo ten pan niezbyt się zna, albo nie jest zbyt uczciwy.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: artur403 » 23 lut 2017, 15:51

Dzisiaj mamy świętego Polikarpa.
Prawdopodobnie był ochrzczony jako dziecko w pierwszym wieku (szacuje się od 69 do 82).
Mówi bowiem: osiemdziesiąt sześć lat służę [(Chrystusowi) i nigdy nie przekroczyłem Jego nakazu].....
mówi to przed śmiercią męczeńską.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 16:04 przez artur403, łącznie zmieniany 2 razy.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2017, 15:54

Arturze, zapewne wielu, wielu prawych chrześcijan było ochrzczonych w wieku oseskowym... Czy z tego powodu trzeba zamykać oczy na pewne nauki z Pisma Świętego płynące? [sprawa świadomości też gra rolę]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: artur403 » 23 lut 2017, 16:03

Należy odróżniać nauki z Pisma płynące od tych co niektórzy głoszą jako płynące.
I chrzcić.
Nie można się uchylić od odpowiedzialności za dziecko.
Albo będzie w Kościele, albo będzie poza Kościołem. Tylko rodzice mogą zdecydować.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Michał » 24 lut 2017, 00:10

Albo się nawróci, albo nie nawróci. Jak się nawróci to się ochrzci.
Tylko jaki jest sens kolejnej dyskusji na ten temat, przecież nikt nie zmieni pod jej wpływem zdania.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: derko » 24 lut 2017, 13:46

artur403 pisze:Należy odróżniać nauki z Pisma płynące od tych co niektórzy głoszą jako płynące.
I chrzcić.
Nie można się uchylić od odpowiedzialności za dziecko.
Albo będzie w Kościele, albo będzie poza Kościołem. Tylko rodzice mogą zdecydować.

jak dziecko dorośnie? ;)

:roll: :)


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: nadrozd » 24 lut 2017, 15:38

Ja mam kluczowe pytanie....

czy jak sie weźmie dorosłego bez pytania o zgode pokropi wodą po głowie to to jest chrzest ?
Nawet jak będzie dwóch rodziców chrzestnych który przysięgną że mu ta wiare wpoją ..........

można tak zrobić ?


Jezeli chodzi o to że chrzczony ta procedurą ma mieć ograniczona świadomość.... w czasie ceremoni to sposoby by taki stan u niego wywołać sie znajdą.. :letssin: .. nawet nie będzie pamiętał ;) przy wybudzeniu juz mu rodzice chrzestni przypomną w co zobowiązał się na chrzcie wierzyć xD


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: n.ellie » 24 lut 2017, 16:49

Nadrozd, ale sytuacja z własnymi dziećmi jest trochę inna...
Kim są dla Ciebie dzieci w świetle Biblii?
Chciałbyś i robisz wszystko, by były wierzące od jak najwcześniejszych lat czy zostawiasz im wybór?
Dlaczego dzieci nie mogą korzystać w pełni z Przymierza?

Pytam tak już pomijając trochę sam chrzest.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 24 lut 2017, 17:27

@n.ellie, uważam (a też się wypowiem, choć dzieci nie mam), że wszystko w swoim czasie:

# wspólnotowa modlitwa i błogosławienie małego dziecka w zborze (na wzór tego, jak Jezus błogosławił dziateczki...)

# rodzinne wychowanie chrześcijańskie dorastającego brzdąca (czytanie historii biblijnych w domu... lekcje religii w zborze... samodzielna lektura Bożego Słowa w wykonaniu młodego człowieka... - to też na wzór Zbawiciela...)

# chrzest na wyznanie wiary w wieku świadomym (na wzór Chrystusa...)

Co Ty na to?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: artur403 » 24 lut 2017, 17:50

derko pisze:
artur403 pisze:Należy odróżniać nauki z Pisma płynące od tych co niektórzy głoszą jako płynące.
I chrzcić.
Nie można się uchylić od odpowiedzialności za dziecko.
Albo będzie w Kościele, albo będzie poza Kościołem. Tylko rodzice mogą zdecydować.

jak dziecko dorośnie? ;)

:roll: :)

Jak dziecko dorośnie, to samo zdecyduje, gdzie chce być. Jak zawsze.
Ale za ten okres, gdy dziecko się dopiero kształtuje, rodzice decydują z konieczności.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: artur403 » 24 lut 2017, 17:53

nadrozd pisze:Ja mam kluczowe pytanie....

czy jak sie weźmie dorosłego bez pytania o zgode pokropi wodą po głowie to to jest chrzest ?
Nawet jak będzie dwóch rodziców chrzestnych który przysięgną że mu ta wiare wpoją ..........

można tak zrobić ?

Nie. Tego nie wolno, to by nie był chrzest.
Rodzice są prawnymi opiekunami dziecka i go reprezentują.
To oni wybierają, co jest dla dziecka dobre.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: artur403 » 24 lut 2017, 18:03

Chrzest niemowląt nie jest problemem w wierzących rodzinach. Bo te po chrześcijańsku wychowują dzieci i dzieci świadomie wchodzą w wiarę.
Tylko w niewierzących rodzinach jest to problem.

Później takiemu młodemu człowiekowi można zaproponować deuterokatechumenat albo neokatechumenat z uroczystym odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Może publicznie wyznać swoją wiarę wtedy. Chrzest w niemowlęctwie nie przeszkadza temu.

Czy ważna jest dla was nazwa? Czy sam fakt publicznego wyznania wiary?


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: n.ellie » 24 lut 2017, 18:09

Zbyszekg4 pisze:@n.ellie, uważam (a też się wypowiem, choć dzieci nie mam), że wszystko w swoim czasie:

# wspólnotowa modlitwa i błogosławienie małego dziecka w zborze (na wzór tego, jak Jezus błogosławił dziateczki...)

# rodzinne wychowanie chrześcijańskie dorastającego brzdąca (czytanie historii biblijnych w domu... lekcje religii w zborze... samodzielna lektura Bożego Słowa w wykonaniu młodego człowieka... - to też na wzór Zbawiciela...)

# chrzest na wyznanie wiary w wieku świadomym (na wzór Chrystusa...)

Co Ty na to?...


Całkiem, całkiem ok Zbyszku :)
A jak określić wiek świadomych wyborów? Czy u was chrzci się np. 12-latków? A co z osobami, które dały się ochrzcić, ale z naszego punktu widzenia potem odpadły z wiary? Albo co z osobami, które dały się ochrzcić, choć w sercu Boga nie miały? Ważne są takie chrzty?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości