Pomoc Ducha kontra komentarze?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 mar 2017, 09:08

Zakładam temat, by się dowiedzieć, co myślicie o następującej sprawie:
Czy jak się otwiera Biblię z modlitwą o zrozumienie tekstu, od Ducha Bożego dane, to czy wtedy można/nie można; warto/nie warto otwierać biblijne komentarze, czytając zapisane tam treści?...

Podczas czatu na tym forum, który już jest niedostępny, zostałem skarcony, że to nie jest słuszne podejście, gdy się podczas lektury Pisma Świętego - czynionej z modlitwą o mądrość i zrozumienie treści daną od Ducha Świętego - korzysta z ludzkich komentarzy biblijnych!
Co o tym myślicie?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Rembov » 19 mar 2017, 09:12

Zbyszekg4 pisze:Podczas czatu na tym forum, który już jest niedostępny, zostałem skarcony, że to nie jest słuszne podejście, gdy się podczas lektury Pisma Świętego - czynionej z modlitwą o mądrość i zrozumienie treści daną od Ducha Świętego - korzysta z ludzkich komentarzy biblijnych!
Co o tym myślicie?...

Sądzę, że takie podejście jest przejawem pychy. Zakłada bowiem z góry, że jak tylko o coś poprosimy (w tym przypadku dar mądrości), to Duch Święty od razu jest zobowiązany go udzielić. Tymczasem, jak wiemy już z samego Pisma, po pierwsze Duch Święty udziela swoich darów JAK CHCE, a po drugie po to mamy nauczycieli i przełożonych w wierze w Kościele, aby korzystać z ich mądrości, a nie samemu szukać odpowiedzi na każde pytanie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Adalbertus » 19 mar 2017, 15:05

Z Pisma Świętego wiemy również, że: "jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana." Jak.1.5


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 mar 2017, 15:12

Adalbertus pisze:Z Pisma Świętego wiemy również, że: "jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana." Jak.1.5

Amen!
No i teraz, wyobraźmy sobie, że prawy i gorliwy chrześcijanin z tej obietnicy chce korzystać... I czuje, że daje mu Bóg mądrość w rozumieniu Pisma... - postanawia więc zebrać na piśmie to, co mu się w umyśle pojawia, gdy studiuje Biblię.
Powstaje komentarz biblijny!
I ja się pytam o taką sprawę: czy dobrym jest korzystanie z tego, co zawiera komentarz biblijny, gdy się jednocześnie korzysta z obietnicy obdarzenia mądrością od Boga (bo się o to modli osoba, otwierająca Pismo św.)?

Poproszę o wypowiedzi...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Noemi » 19 mar 2017, 16:29

a jeśli nie są napisane pod wpływem Ducha Swiętego ,czytasz komentarze Swiadków Jehowy masz ich tok myślenia ,czytasz katolickie masz katolickie, czytasz adwentystów itd......,


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 mar 2017, 17:47

Noemi pisze:a jeśli nie są napisane pod wpływem Ducha Swiętego ,czytasz komentarze Swiadków Jehowy masz ich tok myślenia ,czytasz katolickie masz katolickie, czytasz adwentystów itd......,

A czy myślenie się wyłącza, gdy się czyta coś?...
Przecież po to mamy Biblię, by nią sprawdzać coś pozabiblijnego... Czy jest coś złego, w korzystaniu z tego, co dobre, co biblijne... - co już zostało poznane i zapisane?... [czy musimy wywarzać otwarte drzwi?]

Ktoś jeszcze ma ochotę się wypowiedzieć?...
Zapraszam :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: n.ellie » 19 mar 2017, 19:30

Zbyszku, do twojego pytania można dołączyć takie jak np. po co w ogóle słuchać kazań jak każdy ma Biblię w ręku. ;)


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Czekoladowy » 19 mar 2017, 22:36

Zakładam temat, by się dowiedzieć, co myślicie o następującej sprawie:
Czy jak się otwiera Biblię z modlitwą o zrozumienie tekstu, od Ducha Bożego dane, to czy wtedy można/nie można; warto/nie warto otwierać biblijne komentarze, czytając zapisane tam treści?...

Podczas czatu na tym forum, który już jest niedostępny, zostałem skarcony, że to nie jest słuszne podejście, gdy się podczas lektury Pisma Świętego - czynionej z modlitwą o mądrość i zrozumienie treści daną od Ducha Świętego - korzysta z ludzkich komentarzy biblijnych!
Co o tym myślicie?...


Uważam, że można i warto to robić. Komentarze pozwalają dostrzec rzeczy, na które sami nigdy byśmy nie wpadli, albo zrobili to dopiero po wielu latach. Można byłoby długo wyliczać idące za tym korzyści, ale to prawda, że są i zagrożenia.

Ale co to za zarzut korzystania z "ludzkich" komentarzy? Chyba kryje się za tym jakieś przekonanie, że przy czytaniu Pisma Świętego można obyć się zupełnie bez "ludzkiego" wkładu i być w sytuacji "ja i Duch Święty". Problem w tym, że Biblia nie jest osobiście Bogiem jak chyba czasem się myśli i przecież spisana została przez ludzi, traktuje również o typowo ludzkich sprawach, jej treść w dużej części dotyczy człowieka, w ogóle jest napisana w kontekście ludzkim. Powiem więcej, Biblia m.in. właśnie dlatego jest żywą i nigdy nie starzejącą się księgą, ponieważ każde pokolenie i każdy z osobna czyta ją stawiając pytania o siebie, swoją tożsamość, potrzeby, swoje życie i otaczający nas świat, słowem - czyta ją jako człowiek tu i teraz, a Biblia zawsze ma coś aktualnego do powiedzenia. W związku z tym nie wiem jak można zarzucać komuś, że źle robi czytając "ludzkie komentarze". Chyba należałoby nie słuchać kazań, nie mówić o Biblii i zamknąć ją szczelnie w szufladzie, by wypełnić ten wymóg. Zresztą prawda jest taka, że nigdy od tego wkładu ludzkiego nie uciekniemy, nawet nie korzystając z komentarzy - przypominam, że tę Biblię ktoś musiał "po ludzku" przetłumaczyć, a żeby przetłumaczyć ktoś musiał "po ludzku" opracować tekst krytyczny itd.
Także sytuację czysto "ja i Duch Święty" odnosiłbym raczej do modlitwy, kiedy zamknę się sam w komorze, by z Bogiem przebywać. Uważam, że Biblia spisana jest pod natchnieniem Bożym i Bóg może do nas przez nią mówić, ale nie zastępuje ona Boga i nigdy nie miała tego robić.

Nie bardzo przekonują mnie też te wszystkie słowa, że "Duch Święty mi powiedział". Za długo byłem charyzmatykiem i już wystarczająco długo jestem w ogóle protestantem, by takie twierdzenie miało dla mnie choć trochę wartości. Niestety zbyt dużo ludzi tak twierdzi, a jednocześnie głosi sprzeczne z sobą rzeczy, albo też wygłasza po prostu myśli własnego serca i/lub nieprawdę. Bardziej spodziewałbym się, że to właśnie słowa tych, którzy o Biblii mówią swoimi słowami w pokorze powołując się na mądrzejszych od siebie, prędzej wydadzą owoc godny Ducha Świętego, który o nich zaświadczy.
Zresztą należałoby zapytać po pierwsze o jakiej mądrości pisze św. Jakub i jak Bóg nam jej udziela. Czy na pewno chodzi o to, że "jak zmówię krótką modlitwę przed czytaniem, to dobrze zrozumiem tekst"? Nie wydaje wam się, że jest to spłycenie tematu mądrości i taki, jak się to mówi, "fast food chrześcijański" nastawiony na szybki efekt niewielkim kosztem?


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Noemi » 19 mar 2017, 23:38

Czekoladowy pisze:
Nie bardzo przekonują mnie też te wszystkie słowa, że "Duch Święty mi powiedział"

mnie tez nie przekonują
Czekoladowy pisze:Bardziej spodziewałbym się, że to właśnie słowa tych, którzy o Biblii mówią swoimi słowami w pokorze powołując się na mądrzejszych od siebie, prędzej wydadzą owoc godny Ducha Świętego, który o nich zaświadczy.

a czy komentarz od komentarzy nie zmieni częsciowo jesli nie calkowicie sensu przekazanej przez Autora tresci
Czekoladowy pisze:Czy na pewno chodzi o to, że "jak zmówię krótką modlitwę przed czytaniem, to dobrze zrozumiem tekst"? Nie wydaje wam się, że jest to spłycenie tematu mądrości i taki, jak się to mówi, "fast food chrześcijański" nastawiony na szybki efekt niewielkim kosztem?

a dlaczego sadzisz ze moja czy twoja modlitwa jest gorsza niz osoby piszacej komentarz, wydaje mi sie ze "fast food",jest wtedy kiedy korzystam z gotowca a nie wkladam swojej pracy , mozna korzystac z komentarzy jesli sa napisane przez osobe ktora nie odwodzi od Ewangelii i nie prowadzi na manowce, w takim przypadku jest potrzebna madrość i rozeznanie ktora pochodzi od D.Ś.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 20 mar 2017, 09:45

Noemi pisze:a czy komentarz od komentarzy nie zmieni częsciowo jesli nie calkowicie sensu przekazanej przez Autora tresci

A czy Ty masz pewność, że właściwie ten sens odczytujesz? Może właśnie czyjeś, w komentarzu podane, spojrzenie nagle Ci uświadomi, że ten sens jest jeszcze głębszy, lub zgoła inny, niż do tej pory myślałaś?...
Jestem przekonany, że to jest możliwe, by Duch Święty pomagał nam rozumieć Słowo, poprzez mądre komentarze biblijne.

Konkretna sprawa: w Biblii jest wiele pojęć/terminów/zwrotów obcych nam współczesnym ludziom, a znanym ówczesnym... Jeśli się nie sięgnie do dobrego komentarza, to skąd mamy wiedzieć o pewnych niuansach tekstu biblijnego?... Sama Biblia tego nie tłumaczy bo pisarz pisał to wtedy, gdy to było jasne dla odbiorców, ale nam może sprawiać jakiś kłopot dobre tego odczytanie/zrozumienie...
I tu z pomocą przychodzą biblijne komentarze, przypisy, słowniki, mapy... - mamy to wszystko negować, i modlić się tylko: Panie, daj mi zrozumienie! A Bóg na to: Już ci dałem - otwórz komentarz, słownik...

Jestem w trakcie lektury Łukasza wg przekładu Paulistów, i tam są obszerne komentarze... Zacytuję ostatnie zdanie z komentarza do przypowieści o faryzeuszu i celniku (każdy zna: Łk 18,9-14):
"Celnik, w odróżnieniu od faryzeusza nie koncentruje się na tym, co on daje Bogu, ale skupia swoją uwagę na tym, co od Boga otrzymuje."
Noemi, co myślisz o ty zdaniu? Czy podoba Ci się ono i uważasz, że trafnie podsumowuje tekst biblijny? A może jest szkodliwe w rozumieniu Pisma?
Czy Ty, w swojej dotychczasowej lekturze tej przypowieści, też otrzymałaś tak trafnie ujętą różnicę między celnikiem a faryzeuszem?...

PS. Nie neguję tego, że są złe komentarze biblijne. Po to jednak mamy rozum, by w myśl tej prawdy, dokonywać dobrych wyborów:
1Tes 5:19-22 bw
(19) Ducha nie gaście.
(20) Proroctw nie lekceważcie.
(21) Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.
(22) Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Noemi » 20 mar 2017, 10:13

Według mnie Pan Jezus wyjasnił doskonale ,o co chodzi w obu przypadkach , celnik postepuje słusznie i jest na właściwej drodze B.W. Luk 18:9-14 "(9) I powiedział także do tych, którzy pokładali ufność w sobie samych, że są usprawiedliwieni, a innych lekceważyli, to podobieństwo: (10) Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. (11) Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak ten oto celnik. (12) Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z całego mego dorobku. (13) A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. (14) Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Rembov » 20 mar 2017, 10:20

Dla mnie tutaj jest bardzo istotny ten fragment:

Dz 8:26-35
26. Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta - powiedział anioł Pański do Filipa.
27. A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, zarządzający całym jej skarbcem,
28. i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza.
29. Podejdź i przyłącz się do tego wozu - powiedział Duch do Filipa.
30. Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: Czy rozumiesz, co czytasz? - zapytał.
31. A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni?
I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim.
32. A czytał ten urywek Pisma: Prowadzą Go jak owcę na rzeź, i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą, tak On nie otwiera ust swoich.
33. W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności. Któż zdoła opisać ród Jego? Bo Jego życie zabiorą z ziemi.
34. Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym? - zapytał Filipa dworzanin.
35. A Filip wychodząc z tego /tekstu/ Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie.
(BT)


Co jest istotne? Po pierwsze, świadomość tego urzędnika, że potrzebuje pomocy, aby zrozumieć tekst proroctwa. Po drugie, co jeszcze istotniejsze, to Duch Święty skierował Filipa do tego urzędnika, aby mu pomógł zrozumieć proroctwa na temat Chrystusa. Pomoc Ducha Świętego nie musi więc polegać na tym, że ześle na daną osobę oświecenie i cudownie wyjaśni mu o co w danym fragmencie Biblii chodzi, ale na przykład ustawi na drodze tej osoby kogoś innego, kto mu pomoże w zrozumieniu na przykład przez dobry komentarz do danej księgi.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 20 mar 2017, 10:45

Rembov, często z Tobą to jest po prostu "wyboista droga", gdy się dyskusję prowadzi, i można białej gorączki dostać, pisząc z Tobą... ale umiem docenić to, co dobre!
Dlatego daję Ci medal :gratuluje: za bardzo cenny powyższy wpis!
Faktycznie Dz 8:26-35 bardzo wiele wyjaśnia...

Podobnie sprawa Korneliusza [Dz 10]. Anioł lub Duch Święty mógł wyłożyć Korneliuszowi ewangelię... Ale nie! Bóg posyła tam Piotra...
Nie jest ujmą dla Boga, gdy korzystamy z tego, co ludzie mogą nam przekazać!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2017, 10:55

Chyba niezbyt rozumiem o co tak naprawdę się spieracie. Czy chodzi wam o te komentarze, które są w różnych przekładach w Bibliach, czy o książki-komentarze do poszczególnych Ksiąg lub zagadnień biblijnych.
Powiem, jak to było/jest u mnie.
Otóż, pierwszą (i nadal najukochańszą) moją Biblią była tzw.warszawska. Ona nie ma żadnych komentarzy. I dobrze. Ponieważ trudno mi było zrozumieć wiele spraw w niej poruszanych (szczególnie z ST), sięgnęłam do książek-komentarzy. I tak stopniowo urosło mi tych wyjaśnień całkiem sporo. Już orientowałam się zarówno w geografii opisanej w Pśw., o osobach i kontekście wydarzeń, zwyczajach itd. coraz więcej wiedziałam.
Jakiś czas później (po paru latach) zaczęłam sięgać do innych wydań i tłumaczeń Biblii. Drugą moją była ta wielka, katolicka, z komentarzami - czyli poznańska (św.Wojciecha). No i zaczęły się schody. Do szału doprowadzały mnie niektóre przypisy, gdzie jawnie wypaczano jasne i proste przekazy Słowa, dostosowując je do wymyślonych nauk KrK.
Potem, dla porównania kupiłam BT i tak szybko, jak ją kupiłam tak szybko się jej pozbyłam. Skandal i granda. Komentarze....ok, powstrzymam się, a do tego dopisywanie słów, przeinaczanie ich....byle pasowało do katolicyzmu.
Teraz więc zostaję przy swojej zasadzie, aby nie czytać komentarzy-wyjaśnień w Bibliach. Wyjątkiem są informacje o miejscach, nazewnictwie geograficznym, miarach, wagach itp.

Pominęłam ważną kwestię z tytułu wątku, czyli "pomoc Ducha św." Myślę, że to nie działa z automatu. Mówisz: daj mi zrozumieć....blablabla i otwierasz Pśw. i masz jasność w każdej kwestii. Czasami jestem tak przytłoczona różnymi sprawami, że nie mam dość "skupienia", czy nawet właściwego podejścia, ale wtedy też sięgam po Słowo Boże i już w trakcie czytania przychodzi jakieś ukojenie. Przychodzi to, co w danym momencie mojej kondycji duchowo-fizyczno-psychicznej powinno przyjść, dla mojego dobra. Tak to odbieram. Często też zdarza się, że mam jakiś problem, zagadnienie...a właśnie powinnam czytać kolejne rozdziały jakiejś Księgi, które np.wczoraj czytałam, ale...coś popycha mnie, aby zacząć w zupełnie innym miejscu Biblii i tam jest wyjaśnienie, odpowiedź, sugestia do mojego bieżącego problemu. I to uważam za działanie Ducha św.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pomoc Ducha kontra komentarze?

Postautor: Zbyszekg4 » 20 mar 2017, 11:06

Noemi pisze:Według mnie Pan Jezus wyjasnił doskonale ,o co chodzi w obu przypadkach , celnik postepuje słusznie i jest na właściwej drodze B.W. Luk 18:9-14 "(9) I powiedział także do tych, którzy pokładali ufność w sobie samych, że są usprawiedliwieni, a innych lekceważyli, to podobieństwo: (10) Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. (11) Faryzeusz stanął i tak się w duchu modlił: Boże, dziękuję ci, że nie jestem jak inni ludzie, rabusie, oszuści, cudzołożnicy albo też jak ten oto celnik. (12) Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę z całego mego dorobku. (13) A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść ku niebu, lecz bił się w pierś swoją, mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu. (14) Powiadam wam: Ten poszedł usprawiedliwiony do domu swego, tamten zaś nie; bo każdy, kto siebie wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Owszem, ta przypowieść jest dość prosta w zrozumieniu.
Ale weź Łk 16 - przypowieść o nieuczciwym zarządcy. My nie znamy realiów pracy tamtejszych zarządców, a bez tego trudno jest o dobre odczytanie tekstu... I tu dobry komentarz przychodzi w pomocą, gdy jego autor zadał sobie trud, aby poznać realia ówczesnego "rynku pracy" - wtedy jest prościej czytać sam tekst biblijny...
No przyznaj sama, czy tak nie jest?!
A weźmy ST - ileż tam opisów, które bywają zupełnie niezrozumiałe, gdy się nie poszerzy wiedzy o tamtych czasach!
Komentarze, przypisy temu służą, i uważam, że negowanie tego jest bezsensowne...
Ubolewam, że do tej pory nie ma takiego protestanckiego przekładu Biblii, gdzie były by w niej podane obszerne przypisy i komentarze. Ale trudno o to, bo jest wielość podziałów denominacyjnych... [są jednak poza Biblią komentarze, i kto chce, może sięgać. Przymusu nie ma, ale dlatego założyłem ten temat bo się źle poczułem, gdy mi zarzucono, że źle robię, gdy z nich korzystam; tu akurat miałem na myśli komentarze w Biblii Paulistów obecne...].
====
Wuko, czy - bo wiem, że masz - komentarze i przypisy w Biblii Paulistów nie zachęcają Cię do czytania ich? Wiem, że je pomijasz, ale dałem Ci kilka razy przykłady ich sensowności... [nie mam Biblii Poznańskiej, ale - już to pisałem - te w Paulistów są bardzo, bardzo mało katolickie; raz na czas coś się tam pojawi, co od razu protestant wyłapie i puści bokiem... A tak ogólnie, to - nie wiem kto to pisał - ale widać, że dobrze rozumie sens Bożego Słowa].
Wuko, przeczytaj proszę (tak dla przykładu to podaję) komentarz do przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15) - i proszę, tak szczerze: napisz jak go odebrałaś, ok?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości