Z ziemi do nieba

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich

O wniebowzięciu Maryi (z ciałem i duszą) przekonuje mnie:

Biblia
1
6%
tradycja kościelna
1
6%
osobiste odczucie
0
Brak głosów
nie wierzę w to
14
88%
 
Liczba głosów: 16
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Z ziemi do nieba

Postautor: Zbyszekg4 » 14 sie 2019, 17:26

WNIEBOWSTĄPIENIE JEZUSA

zapowiedziane proroczo:
Wstąpiłeś na wysokości, wziąłeś do niewoli jeńców, przyjąłeś w darze ludzi.
Ps 68:19 pau

skomentowane przez apostoła:
Dlatego powiedziano: Gdy wstąpił na wysokości, wziął do niewoli jeńców, rozdał ludziom dary.
Ef 4:8 pau

zapowiedziane przez Bohatera tego wydarzenia:
A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio?
J 6:62 pau

i oglądane przez uczniów:
A kiedy to powiedział, zobaczyli, jak uniósł się w górę, a obłok zabrał Go im sprzed oczu.
Uporczywie wpatrywali się w niebo, gdy On odchodził.

Dz 1:9-10 pau

WNIEBOWZIĘCIE

Henocha:
I żył Henoch w zażyłości z Bogiem. Potem zniknął, bo Bóg go zabrał.
Rdz 5:24 pau

Eliasza:
Kiedy więc tak szli i rozmawiali, nagle zjawił się rydwan z ognia i konie ogniste, które ich rozdzieliły. Wtedy Eliasz wstąpił wśród wichru do nieba.
2Krl 2:11 pau

Ponieważ kogoś w tym wyliczeniu brakuje, dlatego zrobiłem takie zestawienie:

Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 14 sie 2019, 17:58

Nie rób mi popeliny. To jedyny dzień gdzie są cztery święta razem. W niebo coś tam Maryji. Święto Wojska Polskiego. Święto Marijuany. I moje urodziny. :)


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sie 2019, 05:32

Okolicznościowe nagranie:
https://youtu.be/6RCiCmtPgvA?t=21 => Kiedy wymyślono wniebowzięcie Maryi?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sie 2019, 07:16

Warto w tym temacie tych kilka minut wysłuchać:
https://youtu.be/1kGbC5S8zaM


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 15 sie 2019, 08:32

No, nie pamiętałem czy w niebowstapienie, czy w niebo wzięcie. :)


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sie 2019, 09:33

pietrobus pisze:No, nie pamiętałem czy w niebowstapienie, czy w niebo wzięcie. :)

Pan Jezus sam wstąpił do nieba - stąd do Niego odnosi się słowo WNIEBOWSTĄPIENIE
O Maryi się powiada, że została do nieba wzięta - czyli mamy: WNIEBOWZIĘCIE
Proste (bardziej skomplikowane są maryjne dogmaty) ;-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 15 sie 2019, 15:52

No, zauważyłem że w ewangelii św. Mateusza jest wymieniona tylko czterokrotnie. Jako niewiasta która ma porodzić Jezusa, jako matka jego i braci z którymi Jezus nie chce rozmawiać. Jako ta co została przy krzyżu po śmierci Jezusa Chrystusa i jako pierwsza podążająca do jego grobu. Na tym jej "swiętość" się kończy.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Zbyszekg4 » 16 sie 2019, 11:05

Podam spore opracowanie w tym temacie pomocne - pokazuje ono, że pierwszym chrześcijanom obca była nauka o wniebowzięciu Maryi:

Wczesny Kościół nie słyszał o wniebowzięciu Maryi. Pierwsze kilka wieków minęło, a chrześcijanie milczeli w tym temacie.
Pomimo tego, że chrześcijanie wielokrotnie wypowiadali się i nawiązywali do osób, które zostały przez Boga pochwycone i zabrane (jak Enoch I Eliasz), nigdy nie wspominali oni w tym kontekście o Maryi.
Można by tutaj wskazać na List Klemensa do Kościoła w Koryncie 9.3, Przeciw herezjom Ireneusza 5.5.1,
wiele miejsc w pismach Tertuliana (np. O Duszy 50, Przeciw Marcjonowi 5.12.8, O zmartwychwstaniu ciała 58),
O zmartwychwstaniu Metodego z Olimpu 14, pochodzące z IV wieku Konstytucje Apostolskie 5.7.8, Katechezę 3.6 Cyryla Jerozolimskiego, pisma Chryzostoma (np. Homilia 75 na Ewangelię Jana, Homilia 22.4-5 do Listu do Hebrajczyków),
pisma Hieronima (np. Przeciwko Janowi Jerozolimskiemu 29, List 119.7 do mnichów Minerwiusza i Aleksandra),
czy chociażby pisma Augustyna (Przeciw Faustusowi 26.1, O łasce Chrystusa i grzechu pierworodnym 2.27).

Katolicki mariolog Juniper Carol, przyznaje, iż apokryficzna Ewangelia Transitus Beatae Mariae jest pierwszym na Zachodzie świadectwem dotyczącym wniebowzięcia Maryi:
"Pierwsze wyraźne świadectwo na Zachodzie dotyczące wniebowzięcia pochodzi z apokryficznej Ewangelii Transitus Beatae Mariae Pseudo–Melitona" (Juniper Carol, Mariology Vol. 1, Milwaukee: Bruce, 1957, str. 149).
Kawałek później, broniąc apokryfu ze względu na jego świadectwo rosnącej świadomości chrześcijan odnośnie wniebowzięcia, dodaje on: "Świadectwo Pseudo-Melitona, podobnie jak reszta literatury Transitusa jest bezsprzecznie bezwartościowa pod względem historycznym, tj. jako historyczny raport mówiący o śmierci i cielesnym wniebowzięciu [Maryi]" (Tamże, str. 150).

Apokryficzna Ewangelia Transitus Beatae Mariae nie jest dziełem Melitona z Sardes (II w.), ale dziełem autora żyjącego kilkaset lat później, który podając się za Melitona, napisał fikcyjne dzieło, które to niestety w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju nauki o wniebowzięciu Maryi.
Ks. Marek Starowieyski datuje Transitusa na przełom VI/VII wieku: "Utwór nasz zawiera rozwiniętą teologię zaśnięcia, zmartwychwstania i wniebowzięcia Maryi, co wskazywałoby na to, że stanowi on ostatni etap ewolucji teologii asumpcjonistycznej i nie może być datowany wcześniej niż na koniec VI, a raczej początek VII w." (Marek Starowieyski, Apokryfy Nowego Testamentu, Ewangelia Apokryficzne cz. 2, WAM 2003, s. 817).

Drugim na Zachodzie świadectwem jest Grzegorz z Tours (538 – 594), który bazując na apokryfie Pseudo-Melitona, pisze o apostołach, którzy po tym jak złożyli Maryję do grobu, oczekiwali na przyjście Jezusa i zabranie ciała Maryi. Jezus pojawił i rozkazał zabrać ciało, które potem zjednoczyło się z jej duszą (Miraculorum 1.4, Migne PL71: 708).
Jak wskazuje Carol, Grzegorz natchnął swoją nauką kilka innych osób, które zaczęły nauczać podobnie (Juniper Carol, Mariology Vol. 1, Milwaukee: Bruce, 1957, str. 151).
Niemniej jednak, pomimo wpływu jaki wywarł w późniejszych wiekach ten apokryf oraz bazujący na nim Grzegorz, wielu późniejszych autorów albo milczało na temat wniebowzięcia Maryi albo odnosiło się krytycznie co do nowej nauki.
Przykładowo Izydor z Sewilli (560 – 636), odnosząc się do popieranej przez niektórych w jego czasach nauki, iż Maryja w brutalny sposób zginęła śmiercią męczeńską, pisze, iż żaden dokument nie świadczy o czymś takim. Izydor, idąc w ślady za Epifaniuszem, stwierdza, iż nie ma w ogóle żadnych informacji dotyczących jej śmierci. Wspomina on również o tym, iż niektórzy wskazywali na znajdujący się Jerozolimie grób Maryi. Jakichkolwiek wzmianek dotyczących wniebowzięcia Maryi brak (De ortu et orbi patrum 67.112, Migne PL83: 148-149).

Beda Czcigodny (672 – 735), jak wskazuje Juniper Carol (Tamże, str. 152), również nie wykazuje znajomości tematu wniebowzięcia, pomimo, że porusza tematy związane ze śmiercią Maryi oraz zdaje się znać i krytycznie podchodzić do Transitusa Pseudo–Melitona (Retractiones in Actus Apostolorum 7, Migne PL92: 1014-1015).
Potwierdza to Walter J. Burghardt, który stwierdza, iż "Izydor z Sewilli (zm. 636) przerywa milczenie, po ty tylko, żeby zaświadczyć o swojej nieznajomości o sposobie, w jaki Maryja odeszła z tego świata. Wiek później, anglosaski teolog Bede również wykazał się niewiedzą odnośnie tego, co stało się z ciałem Maryi" (Everett Ferguson, Encyklopedia Of Early Christianity, Garland Publishing 1999, s.135).

Shoemaker, autor jednego z najbardziej obszernych i historycznych opracowań dotyczących zaśnięcia i wniebowzięcia Maryi, wskazując na ciszę i brak jakichkolwiek świadectw mówiących o wniebowzięciu w pierwszych kilku wiekach, powołuje się na Epifaniusza, który to jako pierwszy przerywa to milczenie, wykazując się przy tym całkowitą nieznajomością jakiejkolwiek tradycji mówiącej o tym, co stało się z matką Jezusa:
„Ta długa i wymowna cisza związana z końcem życia Maryi zostaje przerwana dopiero pod koniec IV wieku, kiedy to Epifaniusz z Salaminy obalając w swoim Panarionie argumenty heretyków, na chwilę zatrzymuje się by rozważyć niepokojący fakt, że nie jest on w stanie znaleźć żadnej autorytatywnej tradycji dotyczącej tego, w jaki sposób zakończyło się życie Dziewicy. Pomimo bliskich kontaktów z Palestyną, gdzie kult grobu Dziewicy miał wkrótce się pojawić, wykazuje się on brakiem jakiejkolwiek wiedzy o jej ostatnich dniach. Nie wynika to jednak z braku zainteresowania i poszukiwań. Epifaniusz donosi, iż dokładnie zbadał sprawę i odkrył kilka możliwości, nie mogąc jednak ostatecznie zdecydować, która z nich jest prawdziwa.”

Następnie wypunktowując przedstawione przez Epifaniusza opcje, Shoemaker stwierdza, iż słowa „nikt nie zna jej końca” nie oznaczają, że w tamtym czasie nie istniały żadne poglądy dotyczące tego, co właściwie stało się z Maryją, ponieważ autorzy czasów posoborowych (>325 r.) wspominają o jej śmierci w dziewictwie lub śmierci męczeńskiej. Jednak jeśli chodzi o trzecią, zasugerowaną przez Epifaniusza możliwość, nie posiadamy żadnych ówczesnych jemu świadectw. (Stephen J. Shoemaker, Ancient Traditions of the Virgin Mary's Dormition and Assumption, Oxford University Press 2003, s. 11-14).

Shoemaker wyjaśnia, iż dopiero pod koniec V wieku znajdujemy prawdopodobnie najstarsze świadectwo ukazujące tradycję zaśnięcia (nie mylić z wniebowzięciem) Maryi. Są to heterodoksyjne Dzieje Jana Pseudo-Prochora, w których czytamy: „Ponieważ łaska zstąpiła na nas wszystkich, niczego innego nie szukajmy, jak [wypełnienia] tego, co rozkazał nam Nauczyciel, szczególnie zaś dlatego, że odeszła z tego życia Matka nas wszystkich” (Marek Starowieyski, Apokryfy Nowego Testamentu, Apostołowie. Tom II, cz.1, WAM 2017, s. 348).

Jeśli chodzi o datowanie, Starowieyski potwierdza to samo: „Utwór powstał więc gdzieś między V a początkiem VII w., raczej w V” (Tamże, str. 347). Chociaż istnieją pewne zastrzeżenia i niektórzy sugerują interpolację, jak wskazuje Shoemaker, jest to prawdopodobnie najwcześniejsze świadectwo tego typu. (Stephen J. Shoemaker, Ancient Traditions of the Virgin Mary's Dormition and Assumption, Oxford University Press 2003, s. 26-27).

W tym też czasie zaczęło pojawiać się coraz to więcej tego typu dokumentów, które wpłynęły zarówno na Zachodni jak i Wschodni Kościół. Czy świadectwa te miały jakikolwiek związek z rzeczywistą historią i nauką Apostołów? Myślę, że nie a powyżej przedstawiony tekst w skrócie wyjaśnia dlaczego tak jest.
[źródło opracowania: Facebook]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Albertus » 16 sie 2019, 12:05

Zacznijmy od tego że zasada sola scriptura czyli opieranie swojej wiary wyłącznie na Biblii to zmyślona przez protestantów bzdura.

Kolejna sprawa to to że nie można mylić daty ustanowienia jakiegoś święta w Kościele z pojawieniem się wiary w fakt który podczas tego święta jest wspominany. Oczywiście nigdy to tak nie działało a święto było tylko potwierdzeniem tego w co chrześcijanie od dawna wierzyli. Ustanowienie święta oznacza to że Kościół uznaje że ta rzecz jest ważna dla wierzących.

zaśnięcie NMP jest oczywiście równoznaczne z wniebowzięciem NMP.

Różnice między Kościołem katolickim i prawosławnym dotyczą tego jak to się odbyło a nie istnienia samego faktu wniebowzięcia.

Pismo święte potwierdza że niektóre osoby mogą doświadczyć chwalebnego zmartwychwstania i wniebowzięcia jeszcze przed ostatecznym powrotem Pana.Tak więc wniebowzięcie NMP nie stoi w sprzeczności z Pismem.

I kolejna rzecz potwierdzająca wniebowzięcie NMP jest następująca:

Już od II wieku mamy potwierdzoną chrześcijańską cześć dla relikwii - kości świętych męczenników. W opisie męczeństwa św Polikarpa z 156 roku mamy opisany fakt zebrania jego kości w celu zbierania się chrześcijan na modlitwę w rocznicę męczeństwa Polikarpa wokół tych relikwii. I jest to traktowane w tym opisie nie jako coś nadzwyczajnego ale jako normalny zwyczaj chrześcijański.


Otóż pomimo że jest grób Maryi to nie ma nawet żadnych wzmianek o istnieniu relikwii w postaci Jej kości ( może poza zębami mlecznymi... 8-) )

Jest praktycznie niemożliwe aby chrześcijanie nie otaczali czcią takich relikwii gdyby były i jest niemożliwe aby nie pozostały jakiekolwiek wzmianki o istnieniu takich relikwii
Ostatnio zmieniony 16 sie 2019, 12:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 16 sie 2019, 12:10

Z tego co czytałem to WNMP, zostało ustanowione w 1957.... Jak to wytłumaczysz? Następne światło jak u świadków Jehowy, czy tradycja kościelna która nie ma nic wspólnego z pismem świętym.?

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Albertus » 16 sie 2019, 12:24

pietrobus pisze:Z tego co czytałem to WNMP, zostało ustanowione w 1957.... Jak to wytłumaczysz? Następne światło jak u świadków Jehowy, czy tradycja kościelna która nie ma nic wspólnego z pismem świętym.?

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


Mylisz ustanowienie dogmatu w 1950 r z wiarą we wniebowzięcie NMP w Kościele.

Dogmat oznacza oficjalne zatwierdzenie prawdy w którą wiara jest w Kościele obecna


Na przykład dogmat o wierze w Boga Jedynego w Trzech Osobach został zatwierdzony dopiero w 4 wieku ale chrześcijanie oczywiście od początku wierzyli w bóstwo Syna Bożego i Ducha Swiętego
Ostatnio zmieniony 16 sie 2019, 12:26 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 16 sie 2019, 12:26

Czyli wychodzi na to że papież zatwierdzić to w co ludzie chcą wierzyć,a nie w to co jest prawdą.

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Albertus » 16 sie 2019, 12:35

pietrobus pisze:Czyli wychodzi na to że papież zatwierdzić to w co ludzie chcą wierzyć,a nie w to co jest prawdą.

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


No właśnie że nie wychodzi.

Kościół zatwierdza dogmatycznie jakąś prawdę w którą chrześcijanie od początku wierzą i ustanawia ją jako obowiązującą dla wszystkich.

Zazwyczaj fdzieje się tak wtedy gdy pojawiają się ludzie którzy taką prawdę zaczynają podważać.

Tak było z wiarą w Trójcę Swiętą - zatwierdzono ją dogmatycznie w 4 wieku gdy pojawił się Ariusz który zaczął ja kwestionować.

Nie wiem czy wiesz ale do 4 wieku a nawet dłużej nie było ustalonego kanonu ksiąg z których składa się Pismo Swięte.

Jedni uznawali na przykład księgę apokalipsy, list Jakuba, 2 list Piotra i.t.p. za natchnione a inni nie. Tak było aż do zatwierdzenia kanonu Pisma na synodach a potem ostatecznie na soborze trydenckim przez Kościół.

To że masz pewność że te konkretne księgi a nie inne są natchnione i stanowią Pismo Swięte wynika właśnie z tych dogmatycznych ustanowień dokonanych przez Kościół


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: pietrobus » 16 sie 2019, 12:39

No,dobra. A co z Maria? Gdzie ma wpisane w biblii w NT że wzięto ja do nieba. Niech pomyślę. Pewnie tylko w jednej księdze, i niech to będzie....no właśnie.

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z ziemi do nieba

Postautor: Albertus » 16 sie 2019, 12:46

pietrobus pisze:No,dobra. A co z Maria? Gdzie ma wpisane w biblii w NT że wzięto ja do nieba. Niech pomyślę. Pewnie tylko w jednej księdze, i niech to będzie....no właśnie.

Wysłane z mojego HTC Desire 12+ przy użyciu Tapatalka


Nie nie jest w żadnej księdze w Biblii nigdzie wprost napisane o tym że Maryja została wzięta do nieba. Podobnie jak nie ma nigdzie w Biblii napisane z jakich ksiąg składa się Pismo Swięte i nie jest to powód aby nie wierzyć w to że skład Pisma jest prawidłowy. Podobnie nie ma nigdzie w Biblii wprost napisanego że Bóg jest Trójcą.
.

Po prostu zasada sola scriptura została wymyślona w 16 wieku. Jest ona 16- wiecznym pomysłem i do tego absurdalnym.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości