Czy katolicyzm i prawosławie to chrześcijaństwo?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy katolicyzm i prawosławie to chrześcijaństwo?

Postautor: Soul Winner » 16 lut 2008, 08:15

Proszę o wytłumaczenie mi dlaczego miałbym uznawać katolicyzm i prawosławie za chrześcijaństwo. Bo to, że odczytują na mszy trzy krótkie fragmenty z Biblii, wcale nie znaczy, że jest to chrześcijaństwo.

Chrześcijaninem jest ten który jest posłuszny Słowu Bożemu i nic do niego nie dodaje, ani nie odejmuje. W to że Biblia jest Słowem Bożym wierzą także mormoni, muzułmanie, świadkowie Jehowy. Wszyscy oni oprócz Biblii dodali sobie swoje księgi. Identycznie czyni katolicyzm. Wyznawcy tej religii są zmuszeni wierzyć katechizmowi na równi z Biblią. Katechizm jest bardzo często w sprzeczności z Biblią, więc tym samym katechizm ma większy autorytet niż Biblia.

Ciekawostka: Kościół katolicki wmawia ludziom, że tylko on może tłumaczyć Pismo "nieoświeconemu ludowi". Jednak Pismo wyraźnie mówi, że tylko Duch Święty może tłumaczyć... Kościół jest więc duchem... tylko jakim...[shadow=darkred]"Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie jest do prywatnej interpretacji. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym. 2P 1:20-21[/shadow]"


marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 16 lut 2008, 10:30

Proszę o wytłumaczenie mi dlaczego miałbym uznawać katolicyzm i prawosławie za chrześcijaństwo.


raczej tłumaczenie czegokolwiek tobie jest niestety stratą czasu...

W to że Biblia jest Słowem Bożym wierzą także mormoni, muzułmanie, świadkowie Jehowy. Wszyscy oni oprócz Biblii dodali sobie swoje księgi.


a jeszcze inni wizję pastorów i tak zwane wyjaśnienia <studia biblijne>

Wyznawcy tej religii są zmuszeni wierzyć katechizmowi na równi z Biblią.


w Islamie jest Koran oraz tak zwane tafsiry do niego... Biblia ma swoją Tradycję gdy się ją odrzuci powstaje nowa, ludzka przez Boga potępiana... protestanci mają swoją tradycję >klucz< przez który próbują rozwikłać Słowo Boże w Piśmie.

Kościół katolicki wmawia ludziom, że tylko on może tłumaczyć Pismo "nieoświeconemu ludowi".


to ja też zacznę sobie interpretować kodeks cywilny i karny... w sumie to czemu nie? A że zrobię to na własną zgubę... wolność ma przywileje za która się płaci.


天主是爱
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 lut 2008, 10:51

Kodeks cywilny i karny nie jest skierowany do prostaczków. Natomiast Słowo Boże, przeciwnie - skierowane do prostaczków i podkreśla w wielu miejscach, że, tak zwani "mądrzy" tego świata są głupcami w oczach Bożych i sprawy duchowe sam Bóg zakrył "przed mądrymi i roztropnymi", co nie jest po myśli "mędrców" uzurpujących sobie prawo do wykładni Słowa Bożego o czym Michał dobrze wie, probując zamydlić oczy jakimiś kodeksami...


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 16 lut 2008, 11:03

marcin pisze:w Islamie jest Koran oraz tak zwane tafsiry do niego... Biblia ma swoją Tradycję gdy się ją odrzuci powstaje nowa, ludzka przez Boga potępiana... protestanci mają swoją tradycję >klucz< przez który próbują rozwikłać Słowo Boże w Piśmie.
Luter nie odrzucił tradycji i nie był jej przeciwny o tyle o ile nie przeczyła ona Słowu Bożemu.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 16 lut 2008, 12:15

Soul Winner pisze:Chrześcijaninem jest ten który jest posłuszny Słowu Bożemu i nic do niego nie dodaje, ani nie odejmuje.

Fajnie. Tylko widzisz, nie całe Słowo Boże zostało w Biblii spisane. :)
Soul Winner pisze:Katechizm jest bardzo często w sprzeczności z Biblią, więc tym samym katechizm ma większy autorytet niż Biblia.

Katechizm stoi w sprzeczności z nauczaniem protestanckim, a nie z Biblią. Powinieneś już to wiedzieć od dawna.


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 16 lut 2008, 12:20

Natomiast Słowo Boże, przeciwnie - skierowane do prostaczków


Słowo Boże jest do każdego... apostołowie szli i przepowiadali!

Dz 8:30-31
Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: Czy rozumiesz, co czytasz? - zapytał.
A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni? I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim.


jak czytamy, samo Pismo jest jak kod którego bez klucza się nie odczyta, czy protestanci mają ten klucz? Ja widzę że nie! Ten klucz to Kościół w którym poprzez sukcesję nauki i wiary przechowywany jest charyzmat Ducha Świętego który prowadzi Kościół Boży.


天主是爱
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 lut 2008, 12:55

marcin pisze:
Natomiast Słowo Boże, przeciwnie - skierowane do prostaczków


Słowo Boże jest do każdego... apostołowie szli i przepowiadali!

Jasne, że dla każdego, ale nie do każdego dociera :mrgreen:
Dz 8:30-31
Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: Czy rozumiesz, co czytasz? - zapytał.
A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni? I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim.

"Tamten" - to poganin był, prawda? Filip zwiastował mu Dobrą Nowinę i go ochrzcił - nic więcej, czy coś mi umknęło, marcinie, to mnie popraw.

J 16:8-15 Bw „A On, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu i o sprawiedliwości, i o sądzie;(9) o grzechu, gdyż nie uwierzyli we mnie;(10) o sprawiedliwości, gdyż odchodzę do Ojca i już mnie nie ujrzycie;(11) o sądzie zaś, gdyż książę tego świata został osądzony.(12) Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie;(13) lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.(14) On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.(15) Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że z mego weźmie i wam oznajmi.”

Biblia wyraźnie stwierdza Kto ma wprowadzać w prawdę i bynajmniej nie jest to jakąś kasta, o której Słowo Boże nie wspomina ani słowem... oj nie, wspomina przecież - że kto się wywyższa będzie poniżony i że Bóg nie ma względu na osobę.
ak czytamy, samo Pismo jest jak kod którego bez klucza się nie odczyta,

Przepraszam, a możesz rozszyfrować powyższą wypowiedz, najlepiej z podaniem odpowiednich cytatów... chyba że to Twoje własne urojenia, wtedy sorki...
czy protestanci mają ten klucz? Ja widzę że nie!
O! Ty "widzisz"?! Ato niespodzianka ...
Ten klucz to Kościół w którym poprzez sukcesję nauki i wiary przechowywany jest charyzmat Ducha Świętego który prowadzi Kościół Boży.
No i znów o cytacik proszę - że "KK to jakiś klucz" - chyba że uprzedzaj z góry, że to co skrobiesz z Biblią nic wspólnego nie ma, to nikt nie będzie się czepiał.
Pozdrówka.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 lut 2008, 13:03

Yarpen Zirgin pisze:
Soul Winner pisze:Chrześcijaninem jest ten który jest posłuszny Słowu Bożemu i nic do niego nie dodaje, ani nie odejmuje.

Fajnie. Tylko widzisz, nie całe Słowo Boże zostało w Biblii spisane. :)

Oj, a ja nie widzę :mrgreen: Poproszę o cytaty o tym traktujące, chyba że jak wyżej - piszesz swoje "widzimisie", a nie z Biblii.
Soul Winner pisze:Katechizm jest bardzo często w sprzeczności z Biblią, więc tym samym katechizm ma większy autorytet niż Biblia.

Katechizm stoi w sprzeczności z nauczaniem protestanckim, a nie z Biblią. Powinieneś już to wiedzieć od dawna.
Co on powinien widzieć od dawna? Co "ci się widzi"? A rzeczywiście powinien wiedzieć, gdyż od dawna o tym ględzisz. Niestety argumenty, jakie stwierdzają, że piszesz bzdury, po prostu sobie ignorujesz, skacząc jak ptaszynka z tematu na temat, po chamsku pozostawiając skierowane do Ciebie posty bez odpowiedzi. Cóż... są ludzie i ludziska :) Przynajmniej wiadomo ile są wartę te Twoje "a widzimisię" :-/


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 16 lut 2008, 13:12

Axanno sądzę że nie ma co sobie szarpać nerwów bo to już standard - nie tylko na tym forum - że katolicy nie mogąc znaleźć dowodów na poprawność swoich nauk w Słowie Bożym, uciekają się do szablonowych odpowiedzi :

- nie musi, bo nie wszystko zostało spisane w Biblii,
- obok Biblii istnieje tradycja,
- to że jest napisane by "nie oddawać czci obrazom" wcale nie oznacza by ich nie czcić bo jest to tylko protestancka interpretacja.

Instrukcja obsługi : CTRL + C i CTRL + V :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 16 lut 2008, 13:38 przez Hallers, łącznie zmieniany 1 raz.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 lut 2008, 13:37

He-he, racja, Hallersie :)
Daleka jestem od szarpania sobie nerwów ;-)
...co nie znaczy że jest mi obce szarpanie nerwów innym, zwłaszcza gdy coś skrobią, podając za przesłanie Biblijne... to nie powinni mieć problemów z zacytowaniem ze źródła no nie? :puppyeyes:


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 16 lut 2008, 14:06

Nie musi, bo nie wszystko zostało spisane w Biblii, poza tym to Twoja protestancka interpretacja a obok Biblii istnieje jeszcze tradycja.

Swoją drogą przypomniały mi się lekcje religii na które czasami uczęszczałem i na których słuchałem podobnych odpowiedzi ... :roll:


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 16 lut 2008, 14:34

Hallers pisze:Nie musi, bo nie wszystko zostało spisane w Biblii, poza tym to Twoja protestancka interpretacja a obok Biblii istnieje jeszcze tradycja.

Swoją drogą przypomniały mi się lekcje religii na które czasami uczęszczałem i na których słuchałem podobnych odpowiedzi ... :roll:

Ekhmmmm.... no widzę, że byłeś dobry z lekcji religii, ale, Hallersie, nie musisz robić dla nich ściągawki :camouflage:


Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 16 lut 2008, 21:54

Yarpen Zirgin pisze:Katechizm stoi w sprzeczności z nauczaniem protestanckim, a nie z Biblią. Powinieneś już to wiedzieć od dawna.
Zgadzam się. Biblia nie stoi w sprzeczności z katechizmem! Dlaczego? To jest bardzo proste. No popatrz... jeśli przeczytasz "nie będziesz jeść muchomora", to co tam - przecież tam nie ma żadnego zakazu. Wystarczy go pokroić i polać sosem, wtedy to już nie będzie muchomor, ale sałatka, a nie powiedziano przecież "nie będziesz jeść sałatki". Ja wiele razy ośmieszałam i będę ośmieszać i drwić z nadciągania i interpretacji wziętych z powietrza. Ponieważ są ludzie którzy widzą tylko to co chcą widzieć.
marcin pisze:a jeszcze inni wizję pastorów i tak zwane wyjaśnienia <studia biblijne>
Tutaj nikt mi nie mówił i nie mówi jak mam czytać Biblię. Człowiek po przejściach bada sam i dołącza się do ludzi którzy widzą to co on zobaczył...

"Musi im być ciężko tym, którzy wzięli autorytet za prawdę, zamiast prawdę za autorytet." (G. Massey.)


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 16 lut 2008, 22:50

Poza tym, katolicyzm i prawosławie zostały założone przez Jezusa Chrystusa, a nie przez renesansowych heretyków. Jak do tego doszło, to szanowni protestanci musicie przeczytać w Biblii na którą sie tak często powołujecie a jak widać, nawet nie dokładnie doczytacie. Nic co jest praktykowane przez katolicyzm i prawosławie nie jest sprzeczne ze Słowem Bożym, takie bzdury to wymysły 16-wiecznych ludzi, którzy z braku innej możliwości zaistnienia w świecie, postanowili zostać banitami.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 lut 2008, 09:28

A ja myślę, że JEDYNY Kościół założony przez Jezusa Chrystusa, to właśnie Kościół, w którym są wszyscy przez Niego Zbawieni (i bynajmniej nie jest to ziemska, cielesna instytucja). Z tego co wiem, Pismo podaje wystarczająco na to dowodów (tyle razy były podawane cytaty choćby na poprzednim forum że nie chce mi się ich wklejać). Inna sprawa, że to co wyżej napisałeś jest troszkę dziwne jak się weźmie pod uwagę, że Jezus mówił zawsze o jedynym Kościele, a nie dwóch (no i zapominasz np. o koptyjskim, to oni nie wywodzą się z tych czasów co KRK i Twoje Cerkwie?).

Tak mnie też naszło gdy przeczytałem Twoją sygnaturkę Riddick:
"Nie szukaj prawdy poza Cerkwią, w jej łonie znajdź napój życia i drogę do życia wiecznego."
Ja osobiście wolę szukać Prawdy w Jezusie Chrystusie, który jest Wodą Żywota i który Zbawił mnie do Życia Wiecznego. Czego i Tobie życzę :-)


Pozdrawiam,
f.



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości