Naród wybrany a predestynacja

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sty 2015, 16:20

fauxpas pisze:to już wiem, żeby więcej linków od Ciebie nie otwierać

Ani mi się waż nie otwierać!! :nerwus: W pierwszej kolejności: otwierać!!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Pokoja
Posty: 357
Rejestracja: 17 lut 2013, 21:36
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

NARÓD WYBRANY A PREDESTYNACJA

Postautor: Pokoja » 22 lut 2015, 16:21

Kwestię Naród wybrany a predestynacja, próbowali zrozumieć w tym wątku, głównie „stryczek” i „foxpaus”.

Zakładając ten wątek „stryczek”, mający inne zdanie, niż zwolennicy predestynacji, wyraził swoją skłonność do rozważenia pewnych ich argumentów, wskazujących na to, że:

stryczek pisze:Bóg jednak wybiera jednych do życia, drugich na potępienie. Jest jednak jedna kwestia, która skutecznie powstrzymuje mnie przed tym, żeby uznać doktrynę predestynacji.
.
Bóg wybrał (predestynował?) Izrael jako swój naród, który miał być Jego przedstawicielem na tej Ziemi.

Mojżesz pisze: (10) Jakub zaś wyruszył z Beer-Szeby i udał się do Haranu. (11) A gdy przybył na pewne miejsce, zatrzymał się tam na noc, gdyż słońce zaszło, i wziął jeden kamień z tego miejsca, podłożył go sobie pod głowę i zasnął na tym miejscu. (12) I śniło mu się, że była ustawiona na ziemi drabina, której szczyt sięgał nieba, po niej zaś wstępowali i zstępowali aniołowie Boży. (13) A Pan stał nad nią i mówił: Jam jest Pan, Bóg Abrahama, ojca twego, i Bóg Izaaka! Ziemię, na której leżysz, dam tobie i potomstwu twojemu. (14) Potomstwo twoje będzie liczne jak proch ziemi i rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, i na północ, i na południe, i będą błogosławione w tobie i w potomstwie twoim wszystkie plemiona ziemi. (15) A oto Jam jest z tobą i będę cię strzegł wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz, i przywiodę cię z powrotem do tej ziemi, bo nie opuszczę cię, dopóki nie uczynię tego, co ci przyrzekłem. 1 Mojż. 28:10-15

(7) Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. 5. Mojż


Według mojego przekonania z wiary, wybór ten należy rozpatrywać w kontekście przymierza, które Bóg zawarł z Abrahamem:

Mojżesz pisze:I rzekł Pan do Abrama: Wyjdź z ziemi swojej i od rodziny swojej, i z domu ojca swego do ziemi, którą ci wskażę. (2) A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem. (3) I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi. Rdz. 12:1-3

Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. (6) A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Wyj. 20:4-6


W związku z tym, że Abraham był wierny Bogu, a ten poczytał mu to za sprawiedliwość, więc stał się ojcem tych, którzy wierzą. Ze względu na ten fakt Bóg powiedział, że:

Mojżesz pisze:okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Dlatego Bóg powiedział do Abrahama:

będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi. Rdz. 12: 3


W Rdz. 12:2,3 jest napisane o błogosławieństwach i przekleństwach, które poprzedzają błogosławienie wszystkich plemion ziemi, zgodnie z tą obietnicą.

Fakt, że Izrael jest narodem wybranym nie jest zasługą tego narodu, lecz wynikiem przymierza, zawartego z Abrahamem. Bóg określił Izrael jako lud twardego karku, ale powiedział też, że zajmuje się nim ze względu na swoje imię dla realizacji tego przymierza.

Apostoł Paweł pisze:Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. (29) Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże. Rz. 11:28,29


W jakimś zamkniętym układzie mogą działać przeciwstawne sobie siły. Dzięki temu jednak układ może służyć ogółowi np., jak samochód. Samochód osiąga swoją moc dzięki działaniu przeciwstawnych sił, np. takich jak woda i ogień, zapewniające pracę silnika, który napędza samochód. Samochód z kolei służy wszystkim.

Podobnie jest z wiekami błogosławieństw i przekleństw, które poprzedzają wielką epokę błogosławieństwa ogólnego.

stryczek pisze:Ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów, zgodnie z ideą predestynacji każdy Żyd powinien zostać zbawiony, czyż nie? Jest to logiczny wniosek wybrania jednego narodu - Bóg wybiera ich, więc są oni zbawieni.


Tak też jest i napisane:

Apostoł Paweł pisze:A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, (26) i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. (27) A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich. Rz. 11:25-27

Rz 9: (1) Prawdę mówię w Chrystusie, […] ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, (4) Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, (5) do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. (6) Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem; (7) i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje. (8) To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Dzieci obietnicy liczą się za potomstwo, to znaczy ci, którzy cenią sobie obietnice tak jak np. Jakub, który walczył o zdobycie prawa pierworództwa. Duch Świętego Boga Ojca w Wieku Ewangelii jest wylewany na Kościół, ale ma być jeszcze wylany na wszelkie ciało. Dzięki temu dzieci obietnicy powiększą potomstwo.


Następnie:

stryczek pisze:nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem, zatem nie każdy z Narodu Wybranego jest Narodem Wybranym. Według mnie kłóci to się z ideą predestynacji, bowiem jej sensem jest to, że Bóg wybiera tych, którzy zostaną zbawieni. A skoro Izrael jest Narodem Wybranym, to znaczy, że cały naród powinien być zbawiony, a wiemy jak to z Żydami bywało.


Napisane jest, że zatwardziałość, która przyszła na część Izraela ustąpi (Rz. 11:25,24b,26-29), a wtedy cały Izrael będzie zbawiony.

Bóg dla uświęcenia swego imienia przez zrealizowanie przymierza, zawartego z Abrahamem, spełni daną mu obietnicę. Sprawi, że Żydzi zapragną być dziećmi obietnicy, aby należeć do potomstwa Abrahama przez które mają być błogosławione wszystkie narody ziemi.

stryczek pisze:Jednak Biblia pokazuje nam, że Żydzi nie byli skorzy do współpracowania z Panem, sprzeciwiali się Mu, sprzeciwiali się Jego woli, bluźnili Mu, szli za innymi bogami etc, etc. Niektórych Bóg ukarał śmiercią, co dobitnie pokazuje nam, że nie dostąpili oni zbawienia.

Czy nie kłóci się to z doktryną predestynacji?


Jeżeli w potomstwie Abrahama mają być błogosławione wszystkie narody ziemi, to oczywiście, że kłóci się to z doktryną predestynacji. To, że przed nastaniem tego błogosławieństwa jednych Bóg przeznaczył na wywarcie na nich jego gniewu, a innych na okazanie im miłosierdzia ma na celu doprowadzenie do tego błogosławienia wszystkich narodów ziemi. Z dwóch linii rodowych Dawida, Salomonowej była okazana łaska, ale później to się odwróciło. Dynastia ta za Sedekiasza, została pozbawiona władzy, a Żydzi musieli iść do niewoli babilońskiej. Natomiast z drugiego rodu narodził się zbawiciel:

Ewangelista Łukaszł pisze:I rzekła Maria: Wielbi dusza moja Pana, (47) i rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim, (48) bo wejrzał na uniżoność służebnicy swojej. Oto bowiem odtąd błogosławioną zwać mnie będą wszystkie pokolenia. (49) Bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, i święte jest imię jego. (50) A miłosierdzie jego z pokolenia w pokolenie nad tymi, którzy się go boją. (51) Okazał moc ramieniem swoim, rozproszył pysznych z zamysłów ich serc, (52) strącił władców z tronów, a wywyższył poniżonych, (53) łaknących nasycił dobrami, a bogaczy odprawił z niczym. (54) Ujął się za Izraelem, sługą swoim, pomny na miłosierdzie, (55) jak powiedział do ojców naszych, do Abrahama i potomstwa jego na wieki. Łk. 1:46-55


Apostoł Paweł pisze:Bo jak i wy byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich nieposłuszeństwa, (31) tak i oni teraz, gdy wy dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili. (32) Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować. Rz. 11:30-32


Jeremiasz pisze:Raz grożę narodowi i królestwu, że je wykorzenię, wywrócę i zniszczę, (8) lecz jeżeli się ów naród odwróci od swojej złości, z powodu której mu groziłem, to pożałuję tego zła, które zamierzałem mu uczynić. (9) Innym razem zapowiadam narodowi i królestwu, że je odbuduję i zasadzę, (10) lecz jeżeli uczyni to, co jest złe w moich oczach, nie słuchając mojego głosu, to pożałuję dobra, które obiecałem mu wyświadczyć. Jer. 18:7-10


W związku z powyższym nie ma czegoś takiego. jak nieodwołalna predestynacja.


Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim,...daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko...w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy...Z jego bowiem rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); paruzję Chrystusa/1874r., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. Publiczne w chrzcie wodnym wyznanie wiary jest też potwierdzane publicznie darami Ducha Świętego Ojca, gdy zostaje wyznane przez Chrystusa przed aniołami Bożymi, Łuk.12:8,9; Dz.1:4,5; Jan14:26,27; 15:26,27; Łuk.21:24

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości