X przykazanie w Radiu Maryja

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

X przykazanie w Radiu Maryja

Postautor: Zbyszekg4 » 07 wrz 2014, 09:34

Przez przypadek dziś rano wysłuchałem fragmentu porannej modlitwy w Radiu Maryja. Kolejno były odmawiane m.in. Ojcze Nasz, Wierzę w Boga oraz - cytuję: "Dziesięć przykazań Bożych".
I w tym momencie damski głos zacytował Dekalog w treści zapisanej w Katechizmie.
Tu: http://eliasz.dekalog.pl/goscie/zenon_s ... rownaj.htm porównanie biblijnego i katechizmowego Dekalogu.

Piszę o tym, gdyż wiele razy, głównie Rembov, przekonywał forumowiczów, że katolicy doskonale się orientują w biblijnej treści Dekalogu i nie trzeba ich pouczać o tym (a treść katechizmowa Dekalogu jest tylko używana dla wygody bo łatwiej zapamiętać).

Słuchając tego, co każdego ranka nadaje Radio Maryja, pomyślałem sobie: doprawdy?!?
Rzeczywiście katolicy, których tak wielu skupia to Radio, są zorientowani w biblijnej treści Dekalogu, skoro co dzień słyszą tylko jego katechizmową wersję?!?
Czy przeciętny słuchacz Radia Maryja słysząc X przykazanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest", faktycznie wie coś więcej niż to co słyszy i powtarza?!?

Nie przypuszczam, a Wy?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 07 wrz 2014, 12:52

Katolicy są chyba najbardziej nieświadomym chrześcijaństwem/denominacją.
Zważcie,że katolikiem się jest z pokolenia na pokolenie, bo tak było przedtem /mama,tata,dziadek.../.
Dopiero ludzie szukający prawdziwie Boga zaczynają coś robic w kierunku poznania nauk, rozważają Biblię, dopytują, czytają itp. I wtedy rodzi się świadome chrześcijaństwo, a ono wprost nakazuje uciekac od katolicyzmu z jego wiara pokładaną w zbawienie z sakramentów i " prawd",które kościół do wierzenia podaje.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 07 wrz 2014, 12:55

Jaką wartość logiczną posiada zdanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest"?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 07 wrz 2014, 13:09

pozytywista pisze:Jaką wartość logiczną posiada zdanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest"?

Takie zdanie nie ma ŻADNEJ wartości logicznej, a jednak pani w Radiu Maryja cytując Dekalog, przed każdym kolejnym przykazaniem - w wersji katechizmowej - dodawała kolejny liczebnik: pierwsze, drugie...siódme...dziesiąte.

Czyli mówiła tak: "Dziesiąte - Ani żadnej rzeczy, która jego jest."
Wobec tego treścią dziesiątego przykazania jest zdanie bez sensu! - bo nie wiadomo z takiego zdania o co w ogóle chodzi?!?
Czy chodzi o jakąś Annę? I o co w ogóle chodzi- co to za rzecz i kto to on, do którego owa rzecz należy, a przede wszystkim: co ma się stać lub nie stać z tą żadną rzeczą, która jego jest?
Słówko "Ani" nie ma tu wartości logicznej i konia z rzędem temu, kto usłyszawszy tylko to przykazanie, będzie wiedział o co tu biega??!...

No, ale ktoś powie: przykazanie X jest powiązane z przykazaniem IX i wtedy słowo "ani" odwołuje się do pożądliwości.
Ależ sprytne wyjaśnienie... :lol: Tylko czy o to Bogu chodziło, gdy dawał Dekalog, aby dać przykazanie pozbawione logicznego sensu i oczekiwać, że inne przykazanie taki sens mu nada?!?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 07 wrz 2014, 15:30

To jest po prostu skandal i dziwię się,że kościół nadal się upiera przy swoim. Idzie w zaparte tymi tłumaczeniami, bo przecież oddawanie czci obrazom /z wywalonego przykazania/ to czysta komercja,biznes i nic więcej.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 07 wrz 2014, 16:19

kontousunięte1 pisze:To jest po prostu skandal i dziwię się,że kościół nadal się upiera przy swoim.

A kto dużemu i bogatemu zabroni?!? :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: X przykazanie w Radiu Maryja

Postautor: Piotrek. » 07 wrz 2014, 16:43

Zbyszekg4 pisze:Słuchając tego, co każdego ranka nadaje Radio Maryja, pomyślałem sobie: doprawdy?!?
Rzeczywiście katolicy, których tak wielu skupia to Radio, są zorientowani w biblijnej treści Dekalogu, skoro co dzień słyszą tylko jego katechizmową wersję?!?
Czy przeciętny słuchacz Radia Maryja słysząc X przykazanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest", faktycznie wie coś więcej niż to co słyszy i powtarza?!?

Nie przypuszczam, a Wy?...


"W Kościele katolickim, oprócz opublikowanej i omówionej w Katechizmie Kościoła Katolickiego wersji biblijnej (KKK 2083-2534)[7], najczęściej stosowaną jest jednak tzw. wersja katechetyczna dekalogu, opublikowana m.in. w katechizmie kardynała Gasparriego[8] oraz w katechizmie dla dzieci"


https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog#K ... echetyczna

Wersja katechetyczna jest jedynie uproszczeniem wersji biblijnej. Podobna, choć (na szczęście) dokładniejsza, występuje również w Małym Katechizmie Lutra.

pozytywista pisze:Jaką wartość logiczną posiada zdanie: "Ani żadnej rzeczy, która jego jest"?


Co więcej, wynika z niego, że żona jest... taką samą rzeczą, jak inne. :thumbdown:


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 07 wrz 2014, 16:53

Piotrze. Wynikałoby, gdyby było napisane "żony, ani INNEJ rzeczy, która jego jest" Ale tak nie jest . Jest: żony, ani żadnej rzeczy która........itd. :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 07 wrz 2014, 20:07

Co więcej, wynika z niego, że żona jest... taką samą rzeczą, jak inne.

Przecież wg Biblii żona jest taką samą własnością męża jak osioł czy krowa, więc o co chodzi? Wiem, że takie wersety są niepoprawne politycznie dla niektórych, ale tak już wtedy było. Czytałeś kiedyś 20 rozdział Wyjścia?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 07 wrz 2014, 21:50

A może chodzi o to żeby nie pożądac żony Ani. Czyli wynika stąd,że ktoś ma żonę Anię i jej nie należy pożądac.Natomiast jeśli ktoś ma żonę Manię,żosię,Basię lub inną to jak najbardziej-można :mrgreen: :mrgreen:

Albo



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości