Urząd Papieża

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Salinger
Gender: None specified

Urząd Papieża

Postautor: Salinger » 18 sty 2008, 19:39

"Zaprawdę powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbudujesz Kościół mój, a moce piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". - Mt 16, 18-19.

Nie chcę się rozwodzić nad tym wersem i wiem że protestanci i katolicy inaczej go pojmują, ale chodzi mi o to czy oprócz tych dwóch wersów na które powołują się wszyscy katolicy pytani o Urząd Papieża, istnieją jakieś inne sugerujące bądź mówiące wprost o tym że Piotr : ustanowił ten Urząd i oraz przekazał im władzę polegającą na tym że "(...) cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie"?


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 19 sty 2008, 00:18

1. Jezus ustanowił ten urząd a nie Piotr.
2. PRYMAT ŚWIĘTEGO PIOTRA


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Soul Winner » 19 sty 2008, 10:01

Czy Piotr jest SKAŁĄ? - Według Greki NIE!

kago de soi legw oti su ei petros
A ja zaś tobie mówię że ty jesteś Piotr (kamień)
kai epi tauth th petra oikodomhso
a na tej - Skale zbuduję
mou thn ekklhsian kai pulai adou ou katiscusousin autes
mój - kościół a bramy Hadesu nie przezwyciężą Go (dosł. jej)

petros - skała (opoka skalna)
petra - kamień (skałka)
http://www.czytelnia.jezus.pl/polemiki/petros.html


king153
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: king153 » 19 sty 2008, 11:59

temu fragmnetowi warto bliżej sie przyjrzeć i nie trzeba tu używać nawet skomplikowanej terminologi greckiej . a więc
mamy następującęą sytuację Jezus pyta sie uczniów:
"za kogo uważają mnie ludzie?"
oni mu odpowiadają :"niektórzy za Jana Chrzciciela inni za Eliasza jeszcze inni za Jeremiasza albo za któregoś z proroków"
na to Jezusa: "a wy za kogo mnie macie"
na to Piotr:"Ty jesteś Mesjasz syn Boga żywego"
na to Jezus "Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie"
i następnie: "Ty jesteś Piotr i na tej skale zbujduję swój kościół a bramy piekielne go nie przemogą"
a wiec widać że Jezus odpowiada Piotrowiy w stylu w jakim Piotr odpowiada Jezusowi:
"Ty jesteś mesjasz" itd = "Ty jesteś Piotr" itd a skałą na której będzie zbudowany kościól jest Jezus
popatrzmy na to co dzieje sie dalej:

Mt 16:21-23
21. Odtąd zaczął Jezus wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie.
22. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie.
23. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.
(BT)
tak wiec co to za skała którą za chwilę trzeba napominać?, w pierwszej sytuacji Piotr jest błogosławiony bo sam Bóg pokazuje mu pewne rzeczy, on jest skała na której może opierać sie Piotr w drugiej sytuacji widzimy że bez Bożego natchnienia Piotr upada i to bardzo szybko.Piotr nie jest żadną skałą

oczywiście na upartego można dlalej twierdzić ze to Piotr jest skałą ale zoabaczmy co na temat skały mówi Biblia w innych fragmnetach:

1 Kor 10:1-4
1. Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda, zostawali pod obłokiem, wszyscy przeszli przez morze,
2. i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza, w obłoku i w morzu;
3. wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy
4. i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus.
(BT)

Ef 2:19-21
19. A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -
20. zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.
21. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię,
(BT)

i fragmnet który mnie dotyka najbardziej:
Iz 44:6-8
6. Tak mówi Pan, Król Izraela i Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga.
7. Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie! Kto przepowiedział przyszłość od wieków i to, co ma nadejść, niech nam obwieści!
8. Nie lękajcie się ani nie przerażajcie! Czyż nie przepowiedziałem z dawna i nie oznajmiłem? Wy jesteście moimi świadkami: czy jest jaki Bóg oprócz Mnie? albo inna Skała? - Ja nie znam takiego!
(BT)


Iz 26:2-4
2. Otwórzcie bramy! Niech wejdzie naród sprawiedliwy, dochowujący wierności;
3. jego charakter stateczny Ty kształtujesz w pokoju, w pokoju, bo Tobie zaufał.
4. Złóżcie nadzieję w Panu na zawsze, bo Pan jest wiekuistą Skałą!
(BT)

z przytoczonych wyżej fragmentów widać wyraźnie że to Bóg jest skała i żadne nauki ludzkie tego nie zmienią.
takich fragmentów jest w Bibli bardzo dużo nie wiem czy starczyło by mi czasu do wieczora żeby je wszystkie odnaleść i je tu umieścić zachęcem do smodzielnych poszukiwań
pozdro


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 19 sty 2008, 14:10

Ewangeliczny przekład Pisma Świętego oddał ten werset w sposób najbardziej wierny, jednoznaczny i zrozumiały, nie pozostawiając cienia wątpliwości:

"Oświadczam ci: Ty jesteś kamieniem, a na tej skale zbuduję mój Kościół i potęga śmierci nie zdoła go pokonać" (Mt. 16:18, EiB).

Nic dodać, nic ująć.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Salinger
Gender: None specified

Postautor: Salinger » 19 sty 2008, 16:10

Soul Winner pisze:Czy Piotr jest SKAŁĄ? - Według Greki NIE!
Soul Winner, ja to wiem i dlatego napisałem że "Nie chcę się rozwodzić nad tym wersem (...)"

Yarpen, ja wiem że katolicy uznają prymat Piotra i nie o to mi chodzi ale o to dlaczego między kolejnymi Papieżami a Piotrem stawia się znak równości.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 sty 2008, 18:15

Yarpenie JAKI URZAD?
to jest cos dla Piotra. Ile Jezus tu mowi o nastepcach? mozesz podac w kilogramach ;) ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 19 sty 2008, 20:03

Rany, nie wiecie, że prymat Rzymu jest tylko honorowy??
Papież nie może sam podejmować decyzji w sprawie wiary i moralności. Tylko święty sobór biskupów zebrany pod zwierzchnictwem papieża. Papież miał stać na straży jedności Kościoła a nie nim rządzić, dlatego jest kamieniem. Zresztą, jak zostało wykazane wyżej, Piotr nie znaczy skała, bo już wtedy znano formę żeńską i męską, wiec jakby to było jakby faceta nazwali po babsku...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 sty 2008, 21:09

Riddick pisze: Rany, nie wiecie, że prymat Rzymu jest tylko honorowy??
I tylko honorowo jest nieomylny LOL :)
Riddick pisze: Papież nie może sam podejmować decyzji w sprawie wiary i moralności.
Oczywiscie ze moze
Riddick pisze: Tylko święty sobór biskupów zebrany pod zwierzchnictwem papieża. Papież miał stać na straży jedności Kościoła a nie nim rządzić, dlatego jest kamieniem. Zresztą, jak zostało wykazane wyżej, Piotr nie znaczy skała, bo już wtedy znano formę żeńską i męską, wiec jakby to było jakby faceta nazwali po babsku...
Papiez mial stac.... ale zrobili zniego nieomylnego goscia gdy mu sie zachce.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 20 sty 2008, 00:22

Lash, papież nie jest nieomylny, bo nieomylny jest tylko sobór, który obraduje pod Duchem Świętym, i aby uchwalić nowy dogmat potrzeba jednomyślności i łączności całego kościoła, a ponieważ ta jedność, łączność została zerwana w 1054 przez próbę modyfikacji uchwalonego jako niezmiennego Credo nicejsko-konstantynopolitańskiego, papież odłączył sie od Kościoła. Twierdzenie o jego nieomylności godzi w Apostołów, z których żaden nie był nieomylny, nawet Piotr. Wystarczy uważnie przeczytać relacje z Dziejów Apostolskich o soborze w Jerozolimie, gdzie wszyscy Apostołowie i Starsi Kościoła wraz z Duchem podejmowali decyzje. Piotr nie uznał sie za nieomylnego, w czasach przed rozłamem papież nie miał prawa ustalać wiary bez wcześniejszej konsultacji z CAŁYM Kościołem. Tylko Sobór Ekumeniczny, na którym CAŁY Kościół interpretuje nauczanie Biblii jest nieomylny, gdyż przez biskupów biorących udział w Soborze działa Duch Święty. Odkąd rozłam w 1054 stał sie faktem, nie może sie odbyć Sobór Powszechny, bo nie ma łączności CAŁEGO Kościoła...
Krótko mówiąc, papież nie ma żadnego prawa które stawiało by go wyżej niż innego biskupa. Papież jest tylko biskupem Rzymu, a wszystkie tytuły i inne "odznaczenia" w Cerkwi albo Kościele są nagrodami za zasługi dla wspólnoty Kościoła, i nic nie czyni papieża nieomylnym, gdyż to by oznaczało że każdy biskup jest nieomylny, co też jest nieprawdą, bo jeden człowiek nie jest nieomylny, tylko Sobór.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 20 sty 2008, 00:31

Riddicku, a Twoim zdaniem, aby Kościół znów mógł być zdolny do uchwalania dogmatów (czyli być w jedności - łączności) musiałby połączyć tylko katolików i prawosławnych, czy protestantów też? No bo załóżmy, że następuje połączenie katolicyzmu i prawosławia, a protestantyzm pozostaje oddzielnie - jest wówczas jedność-łączność, czy też bez protestantów nie ma pełnego Kościoła?

Według mnie, Kościół powszechny składa się z wszystkich nowonarodzonych chrześcijan, niezależnie od ich wyznania. Z resztą, obiektywnie patrząc, protestantów jest więcej niż prawosławnych, więc stanowią większą część Kościoła.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 20 sty 2008, 00:42

Eliaszu, do funkcjonowania Kościoła potrzebna jest Sukcesja Apostolska, bez której nieważne jaki Kościół, nie spełnia wymagań postawionych w Credo. Gdyby udało sie powrócić do jedności między Katolikami a Prawosławnymi, to prawdopodobnie Protestanci zostali by że tak sie wyrażę na lodzie, gdyż z tego co sie orientuję to nie uważają Sukcesji jako ważnego elementu istnienia Kościoła. Na razie to żeby była pełna jedność to musiały by powrócić trzy kościoły: Katolicki, Starokatolicki i Prawosławny, bo te kościoły mają ważną Sukcesje.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 20 sty 2008, 02:39

U części luteran i anglikanów zachodzi podejrzenie, że mogą mieć ważną sukcesję. No i apostolskie Kościoły wschodnie mają...


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 20 sty 2008, 08:48

No to jeżeli mają ważną Sukcesje to wtedy oni też będą sie liczyć, aby z powrotem włączyć ich do jednego Kościoła, któremu będzie przewodniczył Święty Sobór.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości