Spotkania z Apokalipsą

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych

Czy chcesz lepiej zrozumieć Księgę Apokalipsy?

Tak, bo jej wcale nie rozumiem
0
Brak głosów
Tak, bo ją słabo rozumiem
4
50%
Tak, mimo, że rozumiem ją dobrze
3
38%
Nie, bo wolę skupić się na Ewangelii i Listach Apostolskich
1
13%
Nie, bo w ogóle nie interesuje mnie lepsze zrozumienie Biblii
0
Brak głosów
Nie, bo nie uważam, aby akurat Apokalipsa czegoś mogła mnie nauczyć
0
Brak głosów
Nie, bo nie wierzę, że w ogóle można ją zrozumieć
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 8
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Spotkania z Apokalipsą

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 07:42

Księga Apokalipsy zawiera na początku i na końcu szczególne błogosławieństwo zachęcające do poznawania i zachowywania jej treści:

[center]Ap 1:3 bw "Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa i zachowują to, co w nim jest napisane; czas bowiem jest bliski."

Ap 22:7 bw "I oto przyjdę wkrótce. Błogosławiony, który strzeże słów proroctwa tej księgi."[/center]

Jeśli ktoś chce być w ten sposób błogosławiony, to ma ku temu świetną okazję! Oto na bieżąco powstaje seria ok. 40 wykładów pt. "Spotkania z Apokalipsą - z Księgą Objawienia"
Materiał dostępny tutaj:
http://vimeo.com/channels/apokalipsa

Czy mam jakoś dodatkowo zachęcać do oglądania?... Są na razie 3 wykłady dostępne i może zachęci kogoś to, że w trzecim mówca omawia bardzo zrozumiale zagadnienie chiazmu w Biblii, i odnosi to do Apokalipsy (tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chiazm encyklopedyczne spojrzenie).

Najbliższy wykład będzie dostępny we wtorek, 28 X 2014, i będzie dotyczył Listów do Efezu i do Smyrny.
Kolejne wykłady obejmą po 2 kolejne Listy, ale List do Laodycei zajmie aż cały jeden wykład. Dlaczego tyle czasu na jego treść? Bo List do Laodycei dotyczy naszych czasów!...

Życzę dobrego odbioru. Zapraszam do wypełnienia ankiety.
:)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 26 paź 2014, 11:11

Pierwszy obejrzałam, dziś dalej. Lubię tego mówcę, już go znam z innych wykładów.
W ankiecie zabrakło mi: Tak, bo chętnie poszerzę wiedzę o Księdze i porównam z dotychczasowymi wiadomościami o niej. ;-)
Oczywiście, nie mówię żebyś zmieniał ankietę, ale ja nie widzę siebie.
!. nie mogę powiedzie,że w ogóle jej nie rozumiem
2. też nie, bo już trochę wiem, sporo czytałam o niej; wiele razy samą Księgę czytałam, więc :?: ...
3.dobrze?, a jak określic jeśli w moim mniemaniu rozumiem dobrze, ale może tak nie byc. Dlatego chętnie słucham i czytam /poszerzam wiadomości/. Może więc powinnam tu kliknąc, ale nie chcę byc źle zrozumiana /przed sobą/, bo trąci mi to "pychą" :oops: :?:
4-7. nie dotyczy.
:-D


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 11:53

kontousunięte1, już nie mogę zmienić ankiety (minął czas na zmiany); uwaga słuszna, ale bardziej o wykłady chodzi niż o ankietowe pytania.
Pozdrawiam :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 26 paź 2014, 13:51

Już na samym początku jest błąd w wykładzie; chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy jest przygotowaniem pod fałszywe ideologie w rodzaju obecności Kościoła w 14.1-12.

To fałszywy wykład.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 14:09

KAAN pisze:chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy

Uważasz, że nie ma chiazmu(-ów) w Apokalipsie?!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 26 paź 2014, 16:29

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy

Uważasz, że nie ma chiazmu(-ów) w Apokalipsie?!
Nie ma i jest to wynalazek ostatnich lat, chiazm obecny w poezji hebrajskiej i tekstach starotestamentowych nie ma znaczenia Apokalipsie Jana i służy wyłącznie uprawdopodobnieniu nieprawdziwej ideologii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 16:35

KAAN, czyli wg Ciebie w NT absolutnie żaden chiazm nie występuje?!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 26 paź 2014, 16:40

Zbyszekg4 pisze:KAAN, czyli wg Ciebie w NT absolutnie żaden chiazm nie występuje?!
Czytaj dokładnie co napisałem; Apokalipsa nie jest chiazmem, w NT występują chiazmy jako forma przekazu charakterystyczna dla kultury hebrajskiej, nie jest to jednak dominująca forma przekazu i jest słabo widoczna w NT.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 16:42

KAAN pisze:Apokalipsa nie jest chiazmem

A ja po wykładzie mam zupełnie odwrotne przekonanie! Widziałeś całą tę część wykładu Kosowskiego, poświęconą chiazmowi w Apokalipsie?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 17:42

KAAN pisze:Już na samym początku jest błąd w wykładzie; chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy jest przygotowaniem pod fałszywe ideologie


Faktycznie.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 18:07

Nick pisze:
KAAN pisze:Już na samym początku jest błąd w wykładzie; chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy jest przygotowaniem pod fałszywe ideologie


Faktycznie.

A oglądałeś wykład? Cały?

Ci, co nie chcą zobaczyć chiazmu(-ów) w Apokalipsie, zapominają chyba, że jest to Księga ogromnie przesiąknięta odwołaniami do ST, i będąca w grupie ksiąg proroczych - więc skoro w ST są chiazmy i są one w np. proroczej Księdze Daniela, to dlaczego nie może ich być w Apokalipsie?!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 19:22

Zbyszekg4 pisze:
Nick pisze:
KAAN pisze:Już na samym początku jest błąd w wykładzie; chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy jest przygotowaniem pod fałszywe ideologie


Faktycznie.

A oglądałeś wykład? Cały?


Nie, po prostu zastosowanie chiazmu w przypadku Apokalipsy, ze względu na jej specyfikę, wydaje mi się bez sensu. To tylko moja opinia :)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 paź 2014, 19:29

Nick pisze:Nie, po prostu zastosowanie chiazmu w przypadku Apokalipsy, ze względu na jej specyfikę, wydaje mi się bez sensu. To tylko moja opinia

Gdybyś obejrzał wykład (nr 3) to byś zobaczył, że nie widzenie chiazmu w Apokalipsie jest dziwne...
Naprawdę wykładowca to udowadnia, że chiazm/chiazmy są w Apokalipsie i wiesz co?: to mnie bardzo utwierdza w tym, że to natchniona Księga (sens tej Księgi jest lepiej widoczny).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 paź 2014, 19:58

KAAN pisze:Już na samym początku jest błąd w wykładzie; chiastyczna (nie istniejąca) struktura apokalipsy jest przygotowaniem pod fałszywe ideologie w rodzaju obecności Kościoła w 14.1-12.

To fałszywy wykład.
ie badałem Chiazmu w apokalipsie.
Kaościół jest obecny w Apokalipsie 14 i fałszywe ideologie go tam nie widzą ( to taki vet za vet )
natomiast mam małe zufanie do Adwentystów....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 20:01

Zbyszekg4 pisze:
Nick pisze:Nie, po prostu zastosowanie chiazmu w przypadku Apokalipsy, ze względu na jej specyfikę, wydaje mi się bez sensu. To tylko moja opinia

Gdybyś obejrzał wykład (nr 3) to byś zobaczył, że nie widzenie chiazmu w Apokalipsie jest dziwne...
Naprawdę wykładowca to udowadnia, że chiazm/chiazmy są w Apokalipsie i wiesz co?: to mnie bardzo utwierdza w tym, że to natchniona Księga (sens tej Księgi jest lepiej widoczny).


Ok, posłucham.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości