Spotkania z Apokalipsą

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych

Czy chcesz lepiej zrozumieć Księgę Apokalipsy?

Tak, bo jej wcale nie rozumiem
0
Brak głosów
Tak, bo ją słabo rozumiem
4
50%
Tak, mimo, że rozumiem ją dobrze
3
38%
Nie, bo wolę skupić się na Ewangelii i Listach Apostolskich
1
13%
Nie, bo w ogóle nie interesuje mnie lepsze zrozumienie Biblii
0
Brak głosów
Nie, bo nie uważam, aby akurat Apokalipsa czegoś mogła mnie nauczyć
0
Brak głosów
Nie, bo nie wierzę, że w ogóle można ją zrozumieć
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 8
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 paź 2014, 23:27

Apokalipsa może być chiazmem ale nie wiem bowiem nie badałem
wstępnie jest kilka faktów to potwierdzających (np alfa i omega na początku i na końcu Objawienia ) Jednak chiazmy raczj nie są takie jak próbuje to pokazać wykładowca. Zresztą to nie jego pomysł ale typowa adventystyczna wykładnia :/

Dla mnie zawsze szczytowym momentem Apokalipsy sa narodziny Jezusa :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 27 paź 2014, 23:35

Całe szczęście, że eschatologia nie kończy się na opozycji adwentyzm-dyspensacjonalizm ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 paź 2014, 23:59

Filip pisze:Całe szczęście, że eschatologia nie kończy się na opozycji adwentyzm-dyspensacjonalizm ;-)
Zgoda :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2014, 08:09

Ukazał się 4 wykład - o Listach do Efezu i Smyrny.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 paź 2014, 10:27

kontousunięte1 pisze:Może i ktoś tam ma zaburzony obraz Boga, ale co to ma wspólnego z tymi 3 odcinkami i wykładem W.Kosowskiego? Ja nie wiem. W żaden sposób nie przekazuje innych nauk niż takie,które już wiele razy słyszałam.
Istnieją dwie możliwości; albo nie wykładało się w twoim zborze nauki eschatologicznej zgodnej ze Słowem Bożym, albo, co bardziej prawdopodobne, masz jeszcze czas na studiowanie Słowa, aby poznać je w stopniu pozwalającym na dostrzeżenie błędów jaki popełnia ten wykładowca.

W trzeciej części są nieco inne interpretacje, ale wykładowca zastrzega,że to jego wykładnia. Zgadzam się z tym, bo ta Księga jest tak obfita w treśc,że byłoby pychą i głupotą wmawiac słuchaczom,że tylko "ja,ja,ja" mam prawidłowe zrozumienie.
Ty nie chodzi o pewne szczegóły, bo jest sprawą oczywistś, ze nie wszystko wiemy, chodzi o cały obraz, spojrzenie całościowe. Napisałem ci jeden szczegół rzutujący na całość : Kościół nie jest obecny na ziemi w czasie wielkiego ucisku i to ma bezpośredni wpływ na rozumienie całości.

Czy możesz mi wskazac, gdzie zaprzecza wykładowca obietnicom Bożym?
Np. obietnica :

I List do Tesaloniczan 5:4 Wy zaś, bracia, nie jesteście w ciemności, aby was dzień ten jak złodziej zaskoczył.
....
8 My zaś, którzy należymy do dnia, bądźmy trzeźwi, przywdziawszy pancerz wiary i miłości oraz przyłbicę nadziei zbawienia.
9 Gdyż Bóg nie przeznaczył nas na gniew, lecz na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,

Kościół nie będzie na ziemi w czasie sądu nad światem, nie będziemy uczestniczyli w przerażających wydarzeniach wielkiego ucisku bo jesteśmy wyznacznikiem czasu łaski. Tam gdzie jest Kościoł to tam jest czas łaski, kiedy jednak ten który powstrzymuje ducha zła odejdzie wraz z Kosciołem z tego świata to zło się rozmnoży i nastanie sąd.

Ja też Biblię przeczytała,przestudiowałam wiele razy; czytam ją codziennie, ale na pewno nie mam monopolu na wiedzę o niej. Dlatego różnych kazań,wykładów słucham, wiele czytam różnych komentarzy... I nie łykam wszystkiego, ale staram się nie uprzedzac.
Dobrze robisz studiując Słowo, ja ci jednak daję wskazówki abyś nie wszystkim wierzyła, bo w czasie ostatecznym powstanie wielu fałszywych nauczycieli i zwiodą wielu.
Słyszałam świetne kazania i wykłądy z KWCh, ale też były takie,że wyłączałam...
Wykłady sa różne, nie wszystkich da się słuchać.
KAAN pisze: Eschatologia jest bardzo szczególną dziedziną wymagającą znajomości CAŁEJ Biblii w sposób pozwalający widzieć cały plan Boży w stosunku do świata i wierzących, cały plan zbawienia człowieka z motywami Bożymi objawionymi w całym tekście.
Oczywiście,masz rację. Tylko nie wiem dlaczego zakłądasz,że jedynie ty masz takie poznanie.
Nie zakładam ze jedynie ja mam poznanie, przeciwnie, jest tysiące jeśłi nie miliony ludzi na świecie, którzy rozumieją eschatologię podobnie :) nie jestem sam.
Myślę ,że zarówno wykładowca,jak i wielu słuchaczy też ma tego świadomośc.
Może podasz jakieś namiary ciekawych wykładów na te tematy...
Nie wiem też dlaczego przywołujesz tu Russella,Branhama itd. To nie moje klimaty.
Nie słuchałem wielu wykładów w sieci, ponieważ mam swoje źrodła, na gorąco nie umiałbym ci polecić jakichś konkretnych wykładów, musiałbym szukać i wysłuchać ich w cvałości, aby z czystym sumieniem ci je polecić. Eschatologia nie jest łatwą dziedziną i nie należy do mleka duchowego, zrozumieć ją mogą ludzie bardzo dojrzali duchowo, inni z natury będą się opierać o zapewnienia wykładowców eschatologii że jakoś się rzeczy mają. Tak jak napisałem wcześniej chrześcijaństwo dzieli się w tej dziedzinie na tych, którzy są spadkobiercami augustiańskiej teologii, teologii zastąpienia, amilenialiści, i różne pokrewne kierunki, którzy za Augustynem alegoryzują wszystko co się da w Biblii i nie wierzą, że Bóg ma moc z odstępczego narodu zrobić naród chodzący z Bogiem i wypełnić wszystkie starotestamentowe obietnice dotyczące Izraela, wszędzie gdzie Izrael otrzymał obietnice wpychają na siłę Kościół i kompletnie wypaczają sens przesłania Biblii i zmieniają Bożą niezmienność, na chwiejność.
Wymieniłem fałszywych proroków z tego powodu, aby wskazać na działalność szatańską w tym czasie, adwentyzm uznaje za prorokinię E.G.White, i natychmiast stawia się jako jedno z odstępczych wyznań, podobnie wielu charyzmatyków powołuje się na proroków i dlatego są w gronie fałszywego kościoła nie mającego autorytetu prawdy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2014, 12:10

KAAN pisze:Kościół nie będzie na ziemi w czasie sądu nad światem, nie będziemy uczestniczyli w przerażających wydarzeniach wielkiego ucisku

Czekaj, czekaj... Lash Ci zaraz da! :-P Może poglądy Darby'ego on Ci wyprostuje... (tak krytykujesz innych, że tak kogoś słuchają, np. w wykładach, a sam właśnie uczniem Darby'ego jesteś!)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 28 paź 2014, 12:14

KAAN pisze: albo nie wykładało się w twoim zborze nauki eschatologicznej zgodnej ze Słowem Bożym, albo, co bardziej prawdopodobne, masz jeszcze czas na studiowanie Słowa, aby poznać je w stopniu pozwalającym na dostrzeżenie błędów jaki popełnia ten wykładowca.

Nie jestem w żadnym zborze. Znam nauki baptystów i ewangelicznych z autopsji i nie uważam,że są zgubne. Czasu też wiele nie mam.
KAAN pisze:Nie słuchałem wielu wykładów w sieci, ponieważ mam swoje źrodła,

To szczęściarz z ciebie, bo ja ,niestety głównie słucham i korzystam z internetu.
KAAN pisze:zrozumieć ją mogą ludzie bardzo dojrzali duchowo,

Niby jak mam dojrzewac duchowo, jeśli nie posłucham.poczytam różnych denominacji? Aż grozą powiało. Teraz pozostaje mi tylko oglądac seriale brazylijskie. ;-)
A poważnie, strach posłuchac czegokolwiek w świetle tego,co napisałeś. Nie mam kogo pytac czy akurat to co czytam,czego słucham nie jest fałszem,zwodzeniem...
Najlepiej sobie niczym głowy nie zawracac i co ma byc to będzie :-(


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2014, 12:32

kontousunięte1 pisze:Nie mam kogo pytac czy akurat to co czytam,czego słucham nie jest fałszem,zwodzeniem...

To nie wyczułaś aluzji, że taką osobą jest KAAN?!? Czegoś nie wiesz? - powie Ci on wnet... :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 paź 2014, 19:17

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:Kościół nie będzie na ziemi w czasie sądu nad światem, nie będziemy uczestniczyli w przerażających wydarzeniach wielkiego ucisku

Czekaj, czekaj... Lash Ci zaraz da! :-P Może poglądy Darby'ego on Ci wyprostuje... (tak krytykujesz innych, że tak kogoś słuchają, np. w wykładach, a sam właśnie uczniem Darby'ego jesteś!)


Lash nie ma tyle czasu.
Cóż wg mnie Kaan się myli. i tyle.
Kościół w ucieczce to nie jest wizja NT. Argumenty były przytaczane i nie przekonają Kaana. Dyspencjonalizm osłabia kościół ale Bóg pokona i to ....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 29 paź 2014, 05:39

Lash pisze:Dyspencjonalizm osłabia kościół ale Bóg pokona i to

Niech no tylko zacznie się ten apokaliptyczny ucisk, a tacy KAAN'owie nadal będą na ziemi... to dopiero ich zaskoczy... i niektórych otrzeźwi z darbyryzmu, a inni pewnie nawet wiarę porzucą bo nie tak miało być!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 29 paź 2014, 08:50

KAAN pisze:Kościół nie będzie na ziemi w czasie sądu nad światem, nie będziemy uczestniczyli w przerażających wydarzeniach wielkiego ucisku bo jesteśmy wyznacznikiem czasu łaski.


Zacznijmy od tego że kościół wg waszego spojrzenia nawet nie jest nawet świadkiem wydarzeń opisanych w Objawieniu. Mleko i miód na spragnione uszy.

Obj 7:13 - I odezwał się jeden ze starców, i rzekł do mnie: Któż to są ci przyodziani w szaty białe i skąd przyszli?

No i kim są? Albo kim są Ci? Czy to nie są nasi bracia w Chrystusie?

Obj 6:11 - I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 15:17

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:Kościół nie będzie na ziemi w czasie sądu nad światem, nie będziemy uczestniczyli w przerażających wydarzeniach wielkiego ucisku

Czekaj, czekaj... Lash Ci zaraz da! :-P Może poglądy Darby'ego on Ci wyprostuje... (tak krytykujesz innych, że tak kogoś słuchają, np. w wykładach, a sam właśnie uczniem Darby'ego jesteś!)
Lash ma poglądy typowe dla protestantów, a oni bazują na poglądach Lutra, który nie był dobrym nauczycielem eschatologii i przyjął naukę katolicką z malutkimi modyfikacjami w tej dziedzinie, po nim przejęli całą eschatologię kalwiniści i reszta protestantyzmu. Lash wie co głoszę i wie że nie ma sensu mnie przekonywać do tradycji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 15:26

kontousunięte1 pisze:
KAAN pisze: albo nie wykładało się w twoim zborze nauki eschatologicznej zgodnej ze Słowem Bożym, albo, co bardziej prawdopodobne, masz jeszcze czas na studiowanie Słowa, aby poznać je w stopniu pozwalającym na dostrzeżenie błędów jaki popełnia ten wykładowca.
Nie jestem w żadnym zborze. Znam nauki baptystów i ewangelicznych z autopsji i nie uważam,że są zgubne. Czasu też wiele nie mam.,
To wiele wyjaśnia, żeby znać eschatologię trzeba być w jakimś zborze i uczestniczyć w systematycznym nauczaniu Biblii, sama nie dasz rady zapewniam cię, za wiele rzeczy widziałem żeby wierzyć, ze poza zborem Pańskim da się wzrastać w prawdzie.
KAAN pisze:Nie słuchałem wielu wykładów w sieci, ponieważ mam swoje źrodła,
To szczęściarz z ciebie, bo ja ,niestety głównie słucham i korzystam z internetu.
Masz problem oddzielenia rzeczy wartościowych od bełkotu, musisz być w tym mądra i dobrze selekcjonować rzeczy do słuchania.
KAAN pisze:zrozumieć ją mogą ludzie bardzo dojrzali duchowo,
Niby jak mam dojrzewac duchowo, jeśli nie posłucham.poczytam różnych denominacji? Aż grozą powiało. Teraz pozostaje mi tylko oglądac seriale brazylijskie. ;-)
Wzrostu duchowy nie polega na słuchaniu różnych denominacji, to nie jest wzrost wiedzy, ale to pogłębianie społeczności z Panem Jezusem co możliwe jest w społeczności Kościoła, poza zborem jest bardzo trudno wzrastać.
A poważnie, strach posłuchac czegokolwiek w świetle tego,co napisałeś. Nie mam kogo pytac czy akurat to co czytam,czego słucham nie jest fałszem,zwodzeniem...
Najlepiej sobie niczym głowy nie zawracac i co ma byc to będzie :-(
Myślę, że na twoim miejscu na drodze wiary będzie z pozytkiem dla ciebie, kiedy nie bedziesz się zajmować się eschatologią, ważniejsze jest poznanie ewangelii zbawienia w jak najdoskonalszy sposób i budowanie społeczności z Panem Jezusem i poszukiwanie społeczności biblijnie wierzących ludzi, abyś mogła realizowac to co było życiem zboru od początku: trwanie w nauce apostolskiej , w łamaniu chleba i w modlitwach i społeczności.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 29 paź 2014, 15:29

Zbyszekg4 pisze:
Lash pisze:Dyspencjonalizm osłabia kościół ale Bóg pokona i to

Niech no tylko zacznie się ten apokaliptyczny ucisk, a tacy KAAN'owie nadal będą na ziemi... to dopiero ich zaskoczy... i niektórych otrzeźwi z darbyryzmu, a inni pewnie nawet wiarę porzucą bo nie tak miało być!
Ja na twoim miejscu bałbym się bardziej o siebie, bo jeśli nie porzucisz mieszania zakonu i łaski to z pewnością pozostaniesz w wielkim ucisku, jeśłi do niego dożyjesz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości