nie rozmiem tego

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

nie rozmiem tego

Postautor: magda » 02 sty 2015, 19:35

No jak w tytule tematu jest takie cos czego nie rozumiem a jeszcze tam jest napisane że pojmą to ci którym jest dane , widocznie mi nie jest

Mat 19:11-12 bw "(11) A On im powiedział: Nie wszyscy pojmują tę sprawę, tylko ci, którym jest dane. (12) Albowiem są trzebieńcy, którzy się takimi z żywota matki urodzili, są też trzebieńcy, którzy zostali wytrzebieni przez ludzi, są również trzebieńcy, którzy się wytrzebili sami dla Królestwa Niebios. Kto może pojąć, niech pojmuje!"

Przed tym fragmentem jest o małzeństwie i rozwodzie i to rozumiem, Ten kawałek o trzebieńcach tez rozumiem ale razem nie kumam co ma jedno do drugiego a najwyraźniej ma bo Jezus łączy to jakby razem. Wytłumaczcie bo od dłuższego czasu mi to nie dawało spokoju ale zapominałam zapytać.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 sty 2015, 20:24

magda pisze: pojmą to ci którym jest dane , widocznie mi nie jest


Ale jeśli faktycznie nie jest Ci dane pojąć (a raczej nie jest bo nie pojmujesz) to przecież tłumaczenie tego nie zmieni, nie wpłynie na to co jest Tobie dane :)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 sty 2015, 20:30

Nick, czyli zwalniasz wszystkich z prób wyjaśnienia Magdzie, tego co nie pojmuje... :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 sty 2015, 20:42

Nick pisze:to przecież tłumaczenie tego nie zmieni, nie wpłynie na to co jest Tobie dane


A moze jest mi dane zrozumieć po wytłumaczeniu. Wolałabym wiedziec o co w tym chodzi. Stara jestem może już muzg nie ten.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 sty 2015, 20:49

Jezus pisze: Nie wszyscy pojmują tę sprawę, tylko ci, którym jest dane.


rozumiem to zdanie tak, że nie jest to kwestia wytłumaczenia...
ale może źle rozumiem :)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 sty 2015, 20:51

Nick pisze:ale może źle rozumiem


Rozumiesz jak trzeba tylko po prostu jakimkolwiek sposobem chce zrozumieć bo jednak czytam Biblie wielokrotnie i za karzdym razem mnie to zastanawia . Sama z siebie nie kumam wiec nie jest mi dane i tyle. Po to tu piszę jak bym kumała to bym nie zakłdała tego wątku.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 02 sty 2015, 20:57

Ja to rozumiem tak (tłumaczenie pozytywisty):
Jezus rozwodzi się o rozwodach.
Uczniowie dochodzą do wniosku: jak tak się sprawa ma to nie warto się żenić!
Jezus: lol rotfl następni, ale nie tylko wy tak uważacie, już byli tacy co się sami wykastrowali z tego powodu. Czujecie?


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 sty 2015, 20:59

magda pisze: jak bym kumała to bym nie zakłdała tego wątku


no bo jakbyś kumała to byś była żaba, a żaby nie potrafią pisać :D
ok, koniec żartów :glupek:


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 02 sty 2015, 21:24

ludzie którzy zaznali takiego zawodu miłosnego ze juz nikomu nie zaufaja,
takie tam rózna urazy psychiczne spowodowane przez ludzi,
ofiary gwałtów, molestowani pedofili w dzieciństwie, igeneralnie ofiary ustawy o celibacie

Nie - chodzi np. o osoby uczynione eunuchami by byli sługami na dworach królewskich.
Daniel mógł być eunuchem.


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 02 sty 2015, 22:51

trzebieniec = wykastrowany, eunuch

Bycie płodnym kontra bycie niepłodnym. Możliwość posiadania rodziny kontra niemożność bycia rodzicem. W małżeństwo wchodzi się przecież nie po to, by żyć w celibacie, a żyje się w celibacie nie po to, by płodzić dzieci.

Są więc ludzie niezdoni do małżeństwa, gdyż są niepłodni z urodzenia. Są tacy, których niepłodnymi uczynili. A są tacy, którzy rezygnują z założenia rodziny, rozrodu, małżeństwa ze względu na Króloestwo. Paweł nie był ani eunuchem, ani niepłodnym się nie urodził. Nie założył rodziny, z tego co wiemy ;) Są tacy, którzy twierdzą, że był... homoseksualistą :eek:


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 02 sty 2015, 23:00

pozytywista pisze: już byli tacy co się sami wykastrowali z tego powodu


Na pewno nie o to chodzi co ty wymyślasz.

andevi pisze:Są więc ludzie niezdoni do małżeństwa, gdyż są niepłodni z urodzenia. Są tacy, których niepłodnymi uczynili. A są tacy, którzy rezygnują z założenia rodziny, rozrodu, małżeństwa ze względu na Króloestwo. Paweł nie był ani eunuchem, ani niepłodnym się nie urodził. Nie założył rodziny, z tego co wiemy


chyba conieco to pasje


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 03 sty 2015, 13:34

dzordan pisze:nawet tego forum nie było

Nie do wiary,jak świat mógł istnieć bez tego forum :lol-sweat: :madman:
A poważnie, myślę,że dobrze tłumaczysz. Dodam w tym:
magda pisze: są również trzebieńcy, którzy się wytrzebili sami dla Królestwa Niebios

Był w czasach ST /Paweł należał do tej grupy/ śluby nazyretu /chyba dobrze napisałam,jak nie to prosze o korektę.
Generalnie chodzi o to,że pewne osoby dobrowolnie ślubowały czystość i nie wiązały się więzami małżeńskimi, byli bez sexu. Może i o to chodzi w tym fragmencie.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 03 sty 2015, 17:20

Pomału ja myślę że tam trzeba inne tłumaczenie , jest takie tłmaczenie biblia Poznańska

Mat 19:11-12 bp "(11) On zaś powiedział: Nie wszyscy pojmują tę naukę, ale tylko ci, którym to jest dane. (12) Bo są tacy, którzy już z łona matki wyszli niezdolni do małżeństwa, i są tacy, których ludzie uczynili niezdolnymi do małżeństwa. Są wreszcie tacy, którzy sami siebie uczynili niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niech pojmuje."

I wtedy to jest pasujące do poprzedniego tematu tak też tłumaaczy Biblia tysiąclecia, Warszawsko=praska . kowalskiego.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 03 sty 2015, 18:39

Pomału ja myślę że tam trzeba inne tłumaczenie , jest takie tłmaczenie biblia Poznańska

Mat 19:11-12 bp "(11) On zaś powiedział: Nie wszyscy pojmują tę naukę, ale tylko ci, którym to jest dane. (12) Bo są tacy, którzy już z łona matki wyszli niezdolni do małżeństwa, i są tacy, których ludzie uczynili niezdolnymi do małżeństwa. Są wreszcie tacy, którzy sami siebie uczynili niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niech pojmuje."

I wtedy to jest pasujące do poprzedniego tematu tak też tłumaaczy Biblia tysiąclecia, Warszawsko=praska . kowalskiego.


Ten przekład jest lepszy ze względu na to, że łatwiej go zrozumieć i wg. mnie nadal zachowuje sens. Nie jest jednak wierny oryginałowi, bo nie jest tam napisane tak jak tutaj. Tych ludzi określa się tam jednym słowem, mianowicie ευνουχοι (eunuchoi), czyli właśnie eunuchowie \ trzebieńcy. Sens jednak pozostaje ten sam i np. tłumaczenie andevi jest ok. Wg mnie mowa jest więc o ludziach, którzy z takich czy innych przyczyn się nie żenią.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości