Skąd tyle odmian Matki Boskej?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Skąd tyle odmian Matki Boskej?

Postautor: albercik » 08 sty 2015, 00:19

Zastanawiam się skąd się wzieło tyle odmian matki boskiej (przykłady można mnożyć) ... i te wszystkie święta , np. matki boskiej zielnej itp itd...

Zna ktoś może genezę tego?


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 sty 2015, 00:54

Juz tu dyskutowalismy o tym i stwierdzilismy ze jest wlaśnie tak dużo matek boskich i że one nie są Mariami z Nazaretu a lokalnymi boginiami o określonej funkcji np Matka Boska rozwiazujaca węzły, siewnej,śnieżnej, gromnicznej. Głównie nazwy bierze ona od miejscowości z której pochodzi jakis bochomaz obraz , Ale bywaja dziwne nazwy np Matka Boska perpendykularna co by to nie znaczyło to dziwadło.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 09 sty 2015, 12:40

Wyjaśnijmy może coś na wstępie - Tzw. "Matka Boska" jest oficjalnie JEDNA, natomiast to czy jest kielecka, karmiąca, mleczna, czekoladowa, gromniczna, warszawska, pcimska, nowojorska czy antananaryweńska (kanogalilejskiej, judejskiej czy palestyńskiej o dziwo chyba nie ma o ile kiedykolwiek była) dotyczy tylko wskazania na miejsce jej kultu, objawienia, świadectwa skutecznego wstawiennictwa itd. itp.

Oczywiście przedstawiam streszczenie nauczania katolickiego, bo nie jestem kompetentny w tym temacie niestety (jak zdecydowana większość tych co odeszli z KRK bez poznania jego głębi i pochopnie) i potrzebujemy odpowiedzi jakiegoś świadomego katolika, który stosowne fragmenty encyklik, katechizmu czy cokolwiek przytoczy na poparcie tego.

No i właściwie to tyle, teraz pytanie czy znowu zacznie się jazda po "kulcie maryjnym" czy już wystarczy?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 09 sty 2015, 12:56

Jeszcze przed Soborem Watykańskim II nadawano wiele tytułów Matce Bożej, niektóre były wręcz przesadne i nie do zaakceptowania. Wcześniej w innym temacie wkleiłam link.
Pamiętajcie jest jedna i ta sama Maryja, tylko ludzie ją różnie tytułują. ;)


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 09 sty 2015, 13:17

koleżanka pisze:Pamiętajcie jest jedna i ta sama Maryja (...)

Nie martw się, pamiętamy o naszej siostrze Marii z Nazaretu i bardzo ją kochamy.
Już nie mogę się doczekać na spotkanie z nią - tyle będzie do pogadania...
Oby kolejka do Piotra nie była za krótka, bo mu się głupio zrobi... :shy:


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 09 sty 2015, 14:57

A tak po za tym cały czas pytacie o to samo, gdzieś temat jest na forum.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 09 sty 2015, 18:45

dzordan pisze:na moje można se odpuścic.... szkoda życia.... a każda sekunda jest darem i sie nie powtórzy.


wrzucaj katolikom link do tego o fundamentliźmie Biblijnym niech ochłoną z katolickośćci bo może jej nie znja jak to Mr sponge napsał ni poznali głębi bo tylko po tym artykule można głebię katolickości poznać.

MrSponge pisze:Już nie mogę się doczekać na spotkanie z nią - tyle będzie do pogadania...
Oby kolejka do Piotra nie była za krótka, bo mu się głupio zrobi...


Co ty wypisjesz o tej Marii prawdziwej tej z Nazaretu . Ona wiekszosci to nie zechce nawet zobaczyć zwłaszcza katolików bo ja tak zszargali i tak obrazają , A co ty zmieniasz orientację na katoicką?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 09 sty 2015, 19:06

Sama praktyka mówienia o "Matce Boskiej Iksińskiej" przypomina mi zjawisko, które pojawia się w znaleziskach archeologicznych z Izraela, gdzie na skrawkach pojawiają się tytuły "JHWH z Samarii/Samarytański" albo "JHWH z Temanu/Temański". Identyfikacja osoby z miejscem, w którym jest szczególnie czczona, jest chyba dość starym zjawiskiem. O innych tytułach nie wspominając :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 09 sty 2015, 19:27

Tylko widzisz róznicę IHWH z tąd czy stąd nie równa sie jakiemuś wizernkowi Boga a np matka Boska Częstochowska to nie Maria z Nazaretu a konkretny obraz bochomaz na desce przedmiot kultu . Widzisz róznicę.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 09 sty 2015, 19:36

magda pisze:Tylko widzisz róznicę IHWH z tąd czy stąd nie równa sie jakiemuś wizernkowi Boga a np matka Boska Częstochowska to nie Maria z Nazaretu a konkretny obraz bochomaz na desce przedmiot kultu . Widzisz róznicę.

Akurat przynajmniej jeden z tych tytułów był powiązany z przedstawieniem graficznym :) Jeśli tytuły "Matki Boskiej" biorą się od miejsc, w których znajdują się obrazy, to skąd to nie za mądre pytanie "Skąd tyle odmian Matki Boskiej?". Odpowiedź jest oczywista.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 09 sty 2015, 20:35

magda pisze:
MrSponge pisze:Już nie mogę się doczekać na spotkanie z nią - tyle będzie do pogadania...
Oby kolejka do Piotra nie była za krótka, bo mu się głupio zrobi...

Co ty wypisjesz o tej Marii prawdziwej tej z Nazaretu . Ona wiekszosci to nie zechce nawet zobaczyć zwłaszcza katolików bo ja tak zszargali i tak obrazają...

Jak to co wypisuję - normalnie. Maria jest naszą siostrą w Chrystusie Panu i po zmartwychwstaniu będzie dosyć interesujące "spotkanie", nie uważasz? :->

magda pisze: , A co ty zmieniasz orientację na katoicką?

Nie. Można wiedzieć skąd pytanie?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 09 sty 2015, 21:35

MrSponge pisze:dosyć interesujące "spotkanie", nie uważasz?


Ale nie z katolikmi do których pisałes i którzzy ją obrazają

Bo tak o Marii jak katolik pisałeś. ja to bym wolała jakieś spotkanie z apostołami. Juz jestem prewrażliwiona bo dopiero co protestant napisa ze do swiadków przystanie i jak zaczałeś o Marii to juz pomyslałam ze ty z kolei do katolików. sorry. Jestem przewrażliwiona


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 09 sty 2015, 22:41

magda pisze:(...) sorry. Jestem przewrażliwiona

Nie no, OK - nie ma powodu do przepraszania...
Pozdrawiam.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Havecon
Posty: 1154
Rejestracja: 28 kwie 2011, 20:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Havecon » 09 sty 2015, 23:21

Skąd mamy różne rodzaje Matki boskiej ?
Ja mam taką swoją teorię: Latynosom którzy przez całe życie widzieli tylko latynosów trudno żeby przyśniła się skośnooka Matka boska czy murzyńska , i tak podobnie z innymi nacjami.

Oczywiście swoje dołożyła komercjalizacja ziemi i przepływ informacji, jak i to że kosciół sam się chełpi różnego rodzaju nadprzyrodzonymi zjawiskami...

A skąd częstochowskie i licheńskie MB ?
Z takiego samego przypadku jak te latynoskie czy murzyńskie, tylko oczywiście proces dział się w skali kraju a nie świata.


I owoc żywota Twojego je ZUS

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości