Pełnia Słowa

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 03 mar 2015, 15:41

ojojoj, a gdzie twoja odpowiedź? :)


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 15:43

KAAN pisze:
Rembov pisze:Ja czytam to, co napisano, a nie to, co usiłujesz mi wmówić. Kościół katolicki niczego do nauczania pochodzącego od Boga nie dodaje, bo zachowuje CAŁOŚĆ, a nie wyłącznie to co spisano.
To kłamstwo, ponieważ katolicyzm dodaje swoje wymysły ponad Słowo Boże.

Na razie nie wykazałeś, że mamy się ograniczać tylko do spisanego Słowa Bożego, więc teza o "dodawaniu" jest oparta wyłącznie na twoim widzimisię.
Powtórzę:
Prz 30:5-6 NIE stwierdza, że nauki pochodzące od Boga są zawarte tylko w Biblii,
Nie stwierdza też że jest poza Biblią, a w szczególności w KR. Odnosi się wprost do Słowa, którego nie wolno modyfikować.

A czy Kościół katolicki coś zmienił w TREŚCI Biblii przez dodanie lub usunięcie?


To, że nie mamy niczego dodawać do nauczania Bożego i nie wolno zmieniać treści Apokalipsy, nie oznacza, że chrześcijanie mają stosować się tylko do tego, co jest w Piśmie Świętym.
Oznacza.

To Twoje przekonanie, o którym w Apokalipsie nie ma ani słowa. Zakaz zmiany TREŚCI księgi nie oznacza, że mamy obowiązek trzymać się wyłącznie tego, co w niej zapisano.

Ja zaś prosiłem o wykazanie, że chrześcijanie mają obowiązek trzymać się wyłącznie tego, co ZAPISANO w Biblii, a nie że nie wolno im zmieniać nauczania pochodzącego od Boga.
Wykazałem ci, napisane jest że CAŁE Pismo jest natchnione, nie możesz ignorować jakiejkolwiek części Słowa bo to to samo jak być ignorował albo przeczył samemu Bogu.
No i? Kościół niczego nie ignoruje.
Ależ ignoruje, pokazywano ci na tym forum jak wiele rzeczy zignorował katolicyzm z czego jednym z największych jest ignorowanie jedynego pośrednictwa Pana Jezusa i że jedynym Panem jest Pan Bóg i Jezus Chrystus z Duchem Świętym.

W ten sposób pokazujecie jedynie to, że nie znacie ani nauczania Kościoła Chrystusa, ani tym bardziej Pisma Świętego, a nie że Kościół coś ignoruje. :D
No, ale to nie zmienia nic w fakcie, że na ten moment cały czas twoja teza, jakoby chrześcijanie mieli trzymać się tylko tego, co jest zapisane w Biblii, pozostaje w kręgu hipotez.

Także tego, ze 2 Tym 3:16 również NIE stwierdza, że chrześcijanie mają się ograniczyć tylko do Biblii (to dlatego, że święty Paweł stwierdził, że Pismo jest "POŻYTECZNE do nauczania, do przekonywania" itd., a nie że jest "jedynym autorytetem do nauczania, do przekonywania" itd.")
Stwierdza, tylko ty tego nie widzisz,

Ponieważ chętnie to zobaczę, więc pokreśl mi w 2 Tym 3,16 fragment, że Biblia stanowi jedyny autorytet i źródło nauczania dla chrześcijan.

Dlatego pytam:
Masz coś, co RZECZYWIŚCIE potwierdzi, że chrześcijanie mają stosować się do tego i głosić wyłącznie to, co zapisano w Biblii?
Mam i ci podałem,

Nie. Na ten moment wskazałeś na zakaz zmian w treści Księgi Apokalipsy (Ap 22:18) i nakaz zachowywania nauczania pochodzącego od Boga (Prz 30:5-6). Fragmentu, który by nakazywał ograniczenie się wyłącznie do tego, co zostało zapisane w Biblii, nie wskazałeś.



A tak już na koniec, to nie wydaje ci się dziwne, że mimo tego, że podobno chrześcijan obowiązuje tylko to, co zapisano w Biblii, święty Paweł nakazał zachowywać nauczanie przekazane pisemnie i ustnie, a nie tylko spisane?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 15:44

aska pisze:ojojoj, a gdzie twoja odpowiedź? :)

Nie reaguję na tego typu zmiany tematów. Ciągle czekam, aż ty wreszcie udzielisz odpowiedzi na MOJE pytania, bo nadal tego nie zrobiłaś.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 03 mar 2015, 15:49

Dla wierzącego chrześcijanina, jedynym, pewnym źródłem wiary jest to, co zapisane w Biblii.
Zresztą, zadałem w jednym z wątków katolikom pytanie; „Co jeszcze jest konieczne do zbawienia, o czym nie byłoby napisane w Biblii?”
Okazała się, że trudno na to katolikom odpowiedzieć. :nerd:

Każdy wie, że dla katolika rzymskiego jedynym pewnym i pełnym nauczaniem jest nieomylne nauczanie ich ‘cała kierowniczego” w Watykanie. Nikt rozsądny temu nie zaprzeczy. :O

Ja rozumiem, że dla katolików nauka ich organizacji religijnej, jest tak sformułowana, że katolik rzymski, musi przyjąć bezkrytycznie cała naukę tej organizacji religijnej. Jeśli tego nie zrobi, to ma ciężki grzech i pójdzie do piekła. Kto by ryzykował? :O
Dlatego dla katolika wierzący chrześcijanin, który nie przyjmuje nauki kościoła katolickiego musi być nazwany heretykiem.
Katolicy naprawdę w to wierzą. :puppyeyes:


:roll: :)


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 03 mar 2015, 15:51

nie doczekasz się, ponieważ jestes bierny i sam nie udzielasz żadnej odpowiedzi.twoje pytania zostały zaspokojone, tyle że nie uważnie czytasz :)


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 15:58

aska pisze:nie doczekasz się, ponieważ jestes bierny i sam nie udzielasz żadnej odpowiedzi.twoje pytania zostały zaspokojone, tyle że nie uważnie czytasz :)

Nie ściemniaj. Wrzucanie tekstów na temat pośrednictwa w "odpowiedzi" na pytania o wstawiennictwo, to nie jest odpowiedź. To pokaz nieznajomości tematu i bazowania na mitach na temat Kościoła katolickiego. Prawda zaś jest taka, że w Biblii NIE MA ani słowa o tym, jakoby tylko Jezus mógł się za nami wstawiać u Boga.
Problem w tym, że tego nie przyjmiesz do wiadomości, bo wbito ci do głowy BŁĘDNE przekonanie, że jak Biblia mówi, że Jezus jest jedynym pośrednikiem, to nikt poza nim nie może się za nami wstawiać.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 03 mar 2015, 16:07

ojojoj,http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=52155#

upss, boli nieznajomość pomysłów własnego kościoła?


Kościół nie tak bardzo Zielonoświątkowy
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 16:15

aska pisze:ojojoj,http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=52155#

upss, boli nieznajomość pomysłów własnego kościoła?

A czy ja pisałem, że Jezus się za nami nie wstawia? Nie. Znowu kombinujesz aby tylko nie przyznać, że w Biblii NIE MA nauki, że tylko Jezus może się za nami wstawiać.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 04 mar 2015, 17:20

Rembov pisze: A czy Kościół katolicki coś zmienił w TREŚCI Biblii przez dodanie lub usunięcie?

a np
Komentarz do Tysiąclatki podaje :
Cytat:
1 J 5, 7 - Wiersz 7 jest uzupełniony w Wlg: "W niebie Ojciec, Słowo i Duch Święty, a Ci Trzej są jednością. I trzej są, którzy dają świadectwo na ziemi". Słów tych (tzw. Comma Johanneum) brak w najstarszych rkp gr. i w najstarszych przekładach. Nie spotykamy ich również w ważniejszych kodeksach Wlg. Prawdopodobnie stanowiły one marginesową glosę, później w niektórych kodeksach włączoną do tekstu.

Wikipedia:

Słów tych brakuje w najstarszych rękopisach greckich i najstarszych przekładach. Nie spotyka się ich także w kodeksach Wulgaty sprzed VIII wieku. Najstarsze kodeksy Wulgaty zawierające commę to Codex Cavensis i Toletanus. Prawdopodobnie była to uwaga na marginesie rękopisów łacińskich, włączona później w niektórych kodeksach do tekstu głównego[1


http://pl.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 mar 2015, 18:07

Janek pisze:
Rembov pisze: A czy Kościół katolicki coś zmienił w TREŚCI Biblii przez dodanie lub usunięcie?

a np
Komentarz do Tysiąclatki podaje :
Cytat:
1 J 5, 7 - Wiersz 7 jest uzupełniony w Wlg: "W niebie Ojciec, Słowo i Duch Święty, a Ci Trzej są jednością. I trzej są, którzy dają świadectwo na ziemi". Słów tych (tzw. Comma Johanneum) brak w najstarszych rkp gr. i w najstarszych przekładach. Nie spotykamy ich również w ważniejszych kodeksach Wlg. Prawdopodobnie stanowiły one marginesową glosę, później w niektórych kodeksach włączoną do tekstu.

Wikipedia:

Słów tych brakuje w najstarszych rękopisach greckich i najstarszych przekładach. Nie spotyka się ich także w kodeksach Wulgaty sprzed VIII wieku. Najstarsze kodeksy Wulgaty zawierające commę to Codex Cavensis i Toletanus. Prawdopodobnie była to uwaga na marginesie rękopisów łacińskich, włączona później w niektórych kodeksach do tekstu głównego[1


http://pl.wikipedia.org/wiki/Comma_Johanneum

Potrafisz odróżnić pomyłkę kopisty od zmiany treści Pisma Świętego z premedytacją? I czy zauważyłeś fakt, że jak tylko Kościół dostrzegł ten błąd przepisywania, to w nowych katolickich przekładach ten fragment został usunięty?
A w protestanckiej Biblii Gdańskiej czy Biblii Króla Jakuba ciągle jest obecny mimo tego, ze wiadomo, że to dodana przez kopistę glosa.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: login2 » 04 mar 2015, 21:54

ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci.
Tysiąclatka

Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich.

Lecz Ja prosiłem za tobą, żeby się nie załamała wiara twoja. Ty zaś, nawróciwszy się raz, umacniaj twoich braci.

Alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twoja; a ty niekiedy nawróciwszy się, utwierdzaj braci twoich.

Alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twa, a przetoż i ty niekiedy nawróciwszy się, potwierdzaj bracią twą.
Inne przekłady


Jak widać ten fragment, ktoś przerobił. W katolickiej wersji brak wzmianki o nawróceniu Piotra. ŁK 22 : 32


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 mar 2015, 22:21

login2 pisze:
ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci.
Tysiąclatka

Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich.

Lecz Ja prosiłem za tobą, żeby się nie załamała wiara twoja. Ty zaś, nawróciwszy się raz, umacniaj twoich braci.

Alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twoja; a ty niekiedy nawróciwszy się, utwierdzaj braci twoich.

Alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twa, a przetoż i ty niekiedy nawróciwszy się, potwierdzaj bracią twą.
Inne przekłady


Jak widać ten fragment, ktoś przerobił. W katolickiej wersji brak wzmianki o nawróceniu Piotra. ŁK 22 : 32

Przypis z BT do tego wersu, który zignorowałeś:
Łk 22, 32 - Dosł. "nawróciwszy się utwierdzaj", jest to idiomatyczny zwrot oparty na znaczeniu szczególnym hebr. czasownika szub - wprowadzania nowej czynności (por. Ps 85[84],7; Jr 18,4; Mi 7,19). Tutaj: Piotr umocniony ma z kolei utwierdzać innych.

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=337#P10
Ale jak się szuka haka, to kto zwraca uwagę na przypisy.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: login2 » 04 mar 2015, 22:46

Ne wiem nie mam Biblii z przypisami. Tylko dlaczego nie ma tego w tekście, a jest w przypisach ??


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 mar 2015, 23:10

login2 pisze:Ne wiem nie mam Biblii z przypisami.

Masz: http://biblia.deon.pl/

Tylko dlaczego nie ma tego w tekście, a jest w przypisach ?

Ponieważ nie zawsze sens dosłowny jest tym właściwym. Zwłaszcza w przypadki idiomów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 05 mar 2015, 00:34

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:Ja czytam to, co napisano, a nie to, co usiłujesz mi wmówić. Kościół katolicki niczego do nauczania pochodzącego od Boga nie dodaje, bo zachowuje CAŁOŚĆ, a nie wyłącznie to co spisano.
To kłamstwo, ponieważ katolicyzm dodaje swoje wymysły ponad Słowo Boże.

Na razie nie wykazałeś, że mamy się ograniczać tylko do spisanego Słowa Bożego, więc teza o "dodawaniu" jest oparta wyłącznie na twoim widzimisię..
Nigdzie nie wykazałeś, że istniejej jakakolwiek wskazówka, ze możemy cokolwiek dodawwać poza spisane Słowo, a Słowo świadczy:

I List do Koryntian 4:6 A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano,

Spisane Słowo Boże jest granicą naszego rozumienia wiary. Możliwość dodawania czegokolwiek do Słowa spisanego jest wyłącznie twoim widzimisię.

Powtórzę:
Prz 30:5-6 NIE stwierdza, że nauki pochodzące od Boga są zawarte tylko w Biblii,
Nie stwierdza też że jest poza Biblią, a w szczególności w KR. Odnosi się wprost do Słowa, którego nie wolno modyfikować.
A czy Kościół katolicki coś zmienił w TREŚCI Biblii przez dodanie lub usunięcie?
Oczywiście, dodano apokryficzne pisma. A do swojej nauki przyjęli pozabiblijne herezje. O wykręcaniu znaczenia Słowa nie wspomnę.
To, że nie mamy niczego dodawać do nauczania Bożego i nie wolno zmieniać treści Apokalipsy, nie oznacza, że chrześcijanie mają stosować się tylko do tego, co jest w Piśmie Świętym.
Oznacza.
To Twoje przekonanie, o którym w Apokalipsie nie ma ani słowa. Zakaz zmiany TREŚCI księgi nie oznacza, że mamy obowiązek trzymać się wyłącznie tego, co w niej zapisano.
To tylko twoje widzimisię. Mamy zakaz trzymania się wyłącznie treści Słowa Bożego.
]Ależ ignoruje, pokazywano ci na tym forum jak wiele rzeczy zignorował katolicyzm z czego jednym z największych jest ignorowanie jedynego pośrednictwa Pana Jezusa i że jedynym Panem jest Pan Bóg i Jezus Chrystus z Duchem Świętym.

W ten sposób pokazujecie jedynie to, że nie znacie ani nauczania Kościoła Chrystusa, ani tym bardziej Pisma Świętego, a nie że Kościół coś ignoruje. :D
No, ale to nie zmienia nic w fakcie, że na ten moment cały czas twoja teza, jakoby chrześcijanie mieli trzymać się tylko tego, co jest zapisane w Biblii, pozostaje w kręgu hipotez..
Znam nauki katolickie i wiem co ignoruje KR (nie Kościół) ponieważ znam Słowo Boże. Twoja teza o istnieniu obowiązującego Słowa poza Biblią jest w sferze fantazji. Nie wykazałeś że istnieje taka możliwość.
Także tego, ze 2 Tym 3:16 również NIE stwierdza, że chrześcijanie mają się ograniczyć tylko do Biblii (to dlatego, że święty Paweł stwierdził, że Pismo jest "POŻYTECZNE do nauczania, do przekonywania" itd., a nie że jest "jedynym autorytetem do nauczania, do przekonywania" itd.")
Stwierdza, tylko ty tego nie widzisz,
Ponieważ chętnie to zobaczę, więc pokreśl mi w 2 Tym 3,16 fragment, że Biblia stanowi jedyny autorytet i źródło nauczania dla chrześcijan.
Przypatrz się temu fragmentowi i poszukaj słowa CAŁE, a wcześniej i później Paweł pisze do Tymoteusza że zna PISMA i żeby nie zaniedbywał ich czytania. Kontekst jednoznacznie wskazuje na spisane Słowo Boże.

Dlatego pytam:Masz coś, co RZECZYWIŚCIE potwierdzi, że chrześcijanie mają stosować się do tego i głosić wyłącznie to, co zapisano w Biblii?
Mam i ci podałem,
Nie. Na ten moment wskazałeś na zakaz zmian w treści Księgi Apokalipsy (Ap 22:18) i nakaz zachowywania nauczania pochodzącego od Boga (Prz 30:5-6). Fragmentu, który by nakazywał ograniczenie się wyłącznie do tego, co zostało zapisane w Biblii, nie wskazałeś.
Nie ma nauczania poza Biblią, wszystko to co jest dla nas przeznaczone zostało spisane ten fragment :

Ewangelia św. Jana 20:30 I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze;
31 Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.

uczy nas, że nie wszystko co się działo było do zapisania w planie Bożym i mamy się ograniczyć do tego co spisano.

A tak już na koniec, to nie wydaje ci się dziwne, że mimo tego, że podobno chrześcijan obowiązuje tylko to, co zapisano w Biblii, święty Paweł nakazał zachowywać nauczanie przekazane pisemnie i ustnie, a nie tylko spisane?
Paweł przekazał pisemnie i ustnie to co potem zostało spisane, jego nauczanie jest spójne od początku do końca. Katolicyzm musi stosować wybiegi takie jak ty robisz, ponieważ nauka katolicyzmu nie da się pogodzić z nauczaniem Słowa Bożego. Czas pogodzić się z tym Rembov i z pokorą zasiąść do czytania Słowa bez obciążenia kłamstwami Rzymu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość