Chrystus wypełnił Prawo?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Chrystus wypełnił Prawo?

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2015, 12:40

Witajcie. Do założenia tematu zainspirowała mnie wymiana postów mjsystem i fauxpasa w tym wątku http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 704#443704

Już wiele razy spotkałem się z takim stwierdzeniem, że Chrystus wypełnił Prawo. I rozumiem, że jest to stwierdzenie, które wpasowuje się w protestanckie (a może pop-protestanckie) ujęcie procesu zbawienia, które działa mniej więcej tak: zbawienie jest przez wypełnienie Prawa -> ludzie nie mogą wypełnić Prawa -> Chrystus wypełnia Prawo za ludzi -> ludzie w Chrystusie są zbawieni, bo On wypełnił Prawo. Rozumiem jaką funkcję pełni to stwierdzenie w tym ciągu.

Moje pytanie dotyczy nie logiki protestanckiego ujęcia zbawienia (które samo w sobie nie jest oczywiste i wymaga uzasadnienia), ale tytułowego stwierdzenia. Gdzie w Biblii jest stwierdzone, że Chrystus wypełnił Prawo w tym sensie w jakim od ludzi jest spodziewa się wypełniania Prawa (613 przykazań?)? Trudno mi znaleźć tekst, na którym tutaj protestanci się opierają, więc będę wdzięczny za wskazanie i interpretację.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 kwie 2015, 15:13

Co oznacza w tym kontekście Prawo?
Czy może chodzić o Torę?
Wówczas wypełnienie Prawa i Proroków oznaczałoby, że śmierć Jezusa po prostu uwiarygodniła Słowo o Nim zawarte w Starym Testamencie (stąd stwierdzenie, że żadna kreska nie zmieni się w Pięcioksięgu Mojżesza?).

Czy to błędna interpretacja?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2015, 15:25

Klangman, to już jest osobny problem tego, co to znaczy w ogóle wypełniać. Mnie interesuje to, by wypowiedzieli się tutaj protestanci, którzy twierdzą, że Chrystus wypełnił Prawo/Zakon/Torę w takim sensie, w jakim oczekiwane jest wypełnienie Prawa i przykazań od ludzi. Nie wiem na co dokładnie się powołują wysuwając to twierdzenie. Nie rozmawiamy teraz o, hm, spełnieniu się Pism, tylko o zachowywaniu przykazań.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 kwie 2015, 15:59

Rozumiem. To bardzo interesujące zagadnienie.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 18 kwie 2015, 20:15

Może bardziej pasuje tutaj, że Chrystus był wypełnieniem prawa i myślę, że co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Chrystus też mógł wypełnić Prawo, jako bezgrzeszny Zakon nie pełnił dla Niego takiej funkcji jak dla człowieka (poznanie grzechu, bodziec dla grzechu etc). Poza tym zachowywał Prawo, ale nie robił tego obłudnie jak faryzeusze i często zwracał im na to uwagę.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 18 kwie 2015, 20:23

Oberyn.,
Też myślę podobnie, dobrze ująłeś i mnie nieco uprzedziłeś ;-) Nie miałam czasu napisać :-D .
Może dodam,że cały ST mówi o Jezusie i w NIM wszystko się wypełniło; tzn.On to Ten,którego zapowiadali Prorocy, Bóg dał obietnicę ratunku grzesznemu światu i stąd to "wypełnienie" w Jezusie.
Ważne to,co napisałeś o bezgrzeszności Jezusa-Człowieka.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2015, 23:06

Hm, czyli Chrystus nie wypełnił 613 przykazań?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 18 kwie 2015, 23:21

Mt 5:17 bw "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 18 kwie 2015, 23:43

Może wypełnił Zakon przez wypełnienie przykazań na, których opiera się Zakon i prorocy? (Mat. 22;37-40) Wcześniej ludzie przez brak ofiary Chrystusa i z powodu skażonej natury nie miłowali Boga szczerze i z serca, ale z obowiązku przepisów Prawa. Wyjątkiem są ludzie namaszczeni przez Boga (prorocy, sędziowie, królowie).


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 19 kwie 2015, 16:09

Nie bardzo mam czas na aktywny udział w dyskusji. Ale bardzo uporządkowane wyjaśnienie reformowanego pojmowania wypełnienia prawa przez Chrystusa znajduje się w Systematic Theology Berkhofa, ss. 419-420 ("Active obedience of Christ") oraz ss. 679-680 o roli prawa wg tradycji reformowanej.

http://books.biblicaltraining.org/Syste ... erkhof.pdf

Przy czym Berkhof zwraca uwagę na rolę Chrystusa jako Adama i pełne posłuszeństwo Chrystusa (podając wersy z Rzymian i Galacjan, dokładne odnośniki w linku ;-) ). W reformowanej teologii istnieje bliski związek pomiędzy prawem Mojżeszowym i Adamem - są to różne administracje tzw. "przymierza uczynków". W tym sensie powiedziałbym, że ważne jest z naszego punktu widzenia nie tyle wypełnienie 613 przykazań, co pełne posłuszeństwo Bogu.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości