Jak to jest z tym fundamentem

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 26 wrz 2015, 10:29

Wszystko. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Samolub » 26 wrz 2015, 10:45

Skoro na Piotrze miał oprzec się Kosciół Apostolski to nie na innych, a już do Kosciola Rzymskiego to dluga droga. Takze...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 26 wrz 2015, 11:02

Samolub pisze:Skoro na Piotrze miał oprzec się Kosciół Apostolski to nie na innych, a już do Kosciola Rzymskiego to dluga droga. Takze...

Jaka długa droga, skoro święty Piotr był biskupem tzw. Kościoła Rzymskiego, czyli lokalnej wspólnoty będącej obecnie diecezją rzymską?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Samolub » 26 wrz 2015, 11:14

To znaczy że jak go zabije o mianuje się i zmusze zeby mnie uznano to jestem Piotr Skala


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: josta » 26 wrz 2015, 22:06

Rembov pisze:
josta pisze:Słowa Jezusa o ustanowieniu Piotra "skałą" można traktować powaznie tylko jeśli się weźmie do ręki Pismo Święte i odetnie jakimś porządnym nożem Stary Testament. Bo jest on przepełniony wersetami o tym, że SKAŁĄ jest BÓG i nie ma innej.

Josta, naukę zawartą w Mt 16:18 wypowiedział człowiek, czy Bóg?


Wierzę, że wszystko w tym wersecie powiedział Jezus, natomiast wcinek w kwadratowym nawiasie( [czyli Skałą] ) - nie; do czego przyznają się biblijni komentatorzy. Widać musieli pomóc czytelnikowi w zrozumieniu tego wersetu, ciekawe dlaczego tylko tego? Czy gdzieś indziej w całej tlumaczonej z innego języka Biblii masz dodatek w nawasie wyjaśniający jakies szczególne słowo?:)
Poza tym w wydaniu interlineralnym NT Wyd. Vocatio, które mam teraz przed sobą, nad wyrazem Piotr jest "Petros", a nad wyrazem skała "petra".
Tyle na ten temat.


Rembov pisze:
josta pisze:Jeśli ktoś chce udowodnić trzema wersetami z Nowego Testamentu, że nagle pojawia się Syn Boży i mówi do zwykłego człowieka: "wiesz, co od dzisiaj Ty jesteś skałą" to może namieszac w głowie tylko ludziom, którzy czytają wyrywkowo Biblię.

Skoro sam Bóg stwierdza, że Szymon Piotr jest skałą, na której zbuduje swój Kościół, to może jednak wypada zaufać Stwórcy, że jednak wie co mówi?


Rembov, powiedz mi jak to się ma do nauki chrześcijańskiej. Pomyśl w kontekście całego Pisma. Jedyne wersety jakie w ST moglyby się odnosić jednocześnie i do Boga i do jeszcze innej osoby to te, które mowią o Jezusie. I to jest chyba jasne dlaczego, prawda? Chyba zgadzamy się co do boskości Jezusa?
Natomiast Ty chcesz przy tym udowodnić, że Bog przekazuje jeden ze swoich tytułów, nie tylko Jezusowi ale i Piotrowi. Czyli ..kim jest teraz Piotr? Wcieleniem Boga Ojca?


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 26 wrz 2015, 22:16

josta pisze:
Rembov pisze:
josta pisze:Słowa Jezusa o ustanowieniu Piotra "skałą" można traktować powaznie tylko jeśli się weźmie do ręki Pismo Święte i odetnie jakimś porządnym nożem Stary Testament. Bo jest on przepełniony wersetami o tym, że SKAŁĄ jest BÓG i nie ma innej.

Josta, naukę zawartą w Mt 16:18 wypowiedział człowiek, czy Bóg?


Wierzę, że wszystko w tym wersecie powiedział Jezus, natomiast wcinek w kwadratowym nawiasie( [czyli Skałą] ) - nie; do czego przyznają się biblijni komentatorzy. Widać musieli pomóc czytelnikowi w zrozumieniu tego wersetu, ciekawe dlaczego tylko tego?

Po pierwsze, to nie tylko w tym fragmencie jest taka wstawka, a po drugie przeciętny Polak nie zna znaczenia imienia świętego Piotra.

Czy gdzieś indziej w całej tlumaczonej z innego języka Biblii masz dodatek w nawasie wyjaśniający jakies szczególne słowo?:)

Oczywiście.

Poza tym w wydaniu interlineralnym NT Wyd. Vocatio, które mam teraz przed sobą, nad wyrazem Piotr jest "Petros", a nad wyrazem skała "petra".

I jest dobrze, bo "Petros" to grecki oryginał polskiej wersji tego imienia. :)

Tyle na ten temat.

To niewiele, bo skupiłaś się na niuansach przekładu, a nie treści zdania. A treść jest taka, że Chrystus jasno stwierdził, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół.

Rembov pisze:
josta pisze:Jeśli ktoś chce udowodnić trzema wersetami z Nowego Testamentu, że nagle pojawia się Syn Boży i mówi do zwykłego człowieka: "wiesz, co od dzisiaj Ty jesteś skałą" to może namieszac w głowie tylko ludziom, którzy czytają wyrywkowo Biblię.

Skoro sam Bóg stwierdza, że Szymon Piotr jest skałą, na której zbuduje swój Kościół, to może jednak wypada zaufać Stwórcy, że jednak wie co mówi?

Rembov, powiedz mi jak to się ma do nauki chrześcijańskiej.

Normalnie: Jest to część tego nauczania, które otrzymaliśmy od Chrystusa i Apostołów. :)

Pomyśl w kontekście całego Pisma. Jedyne wersety jakie w ST moglyby się odnosić jednocześnie i do Boga i do jeszcze innej osoby to te, które mowią o Jezusie. I to jest chyba jasne dlaczego, prawda?

Jasne jest to, że szukasz w ST uzasadnienia dla odrzucenia nauki, która przekazał Chrystus. Czyli zabierasz się za polemizowanie z nauką, którą objawił Bóg.

Natomiast Ty chcesz przy tym udowodnić, że Bog przekazuje jeden ze swoich tytułów, nie tylko Jezusowi ale i Piotrowi.

Po pierwsze, to Jezus jest Bogiem i nie ma mowy o jakimś przekazaniu tytułu Chrystusowi. Po drugie, słowa Chrystusa z Mt 16:18 to jest nauczanie BOGA, a nie jakiegoś człowieka, który sobie coś wymyślił. Skoro Bóg powiedział, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół, to dla mnie oznacza, że tak jest. Dla ciebie, jak widzę, niekoniecznie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: navi31 » 26 wrz 2015, 22:38

dobra, zadam wszystkim, a szczegolnie protestantom takie pytanie:

czemu Jezus nazwał Kefaza Piotrem? [Petros/Petra ]


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 26 wrz 2015, 22:49

navi31 pisze:dobra, zadam wszystkim, a szczegolnie protestantom takie pytanie:

czemu Jezus nazwał Kefaza Piotrem? [Petros/Petra ]

Źle. Powinno być: Czemu Chrystus nazwał Szymona imieniem "Kefa" (greckie Kefas/Piotr)?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: navi31 » 26 wrz 2015, 22:50

racja , omyłka


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: josta » 27 wrz 2015, 23:03

Rembov pisze:I jest dobrze, bo "Petros" to grecki oryginał polskiej wersji tego imienia. :)


Który nie oznacza słowa "skała". I odwrotnie, ponieważ słowo PETRA nie oznacza PETROS. Jak byśmy nie chcieli to równanie się nie zgadza.

Rembov pisze:To niewiele, bo skupiłaś się na niuansach przekładu, a nie treści zdania. A treść jest taka, że Chrystus jasno stwierdził, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół.


Gdyby tak bylo wiele osób nie miałoby żandych watpliwości, a już na pewno nie byloby tego tematu.


Rembov pisze:Jasne jest to, że szukasz w ST uzasadnienia dla odrzucenia nauki, która przekazał Chrystus. Czyli zabierasz się za polemizowanie z nauką, którą objawił Bóg.


Tak Rembov, bo w Starym Testamencie straszy.
Ja szukam w ST uzasadnienia dla rozumienia tego wersetu. I nie odnajduję, więc nie przyjmuję Twojego wyjasnienia opierającego się na jednym komentarzu dodanym przez tłumaczy, zwłaszcza, że nijak nie można go połączyć ze ST nie wspominając o innych wersetach z NT. Czy w którymkolwiek liście apostolskim czytamy o skale czy opoce, fundamencie lub choćby kamyczku naszego kościoła: Piotrze?
Natomiast w Starym Testamencie mamy wersety dot. Boga i mówiące, że nie ma innej skały oprócz Boga.
Większość spraw z NT jest niezrozumiała lub opacznie zrozumiała bez ST. Jeśli nie potrafisz uzasadnić i madrze oraz rzetelnie bez wycieczek personalnych połaczyc Skały/Boga ze Skałą/Piotrem to o czym Ty chcesz w tym temacie rozmawiać?

Popatrz na swój powyższy wpis i proszę Cię znajdź w nim cokolwiek co wyjaśnia kwestię Skały jako Piotra i jest merytoryczną, wnosząca coś do dyskusji informacją.

Rembov pisze:Skoro Bóg powiedział, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół, to dla mnie oznacza, że tak jest. Dla ciebie, jak widzę, niekoniecznie.


To, na co sie powołujesz powiedzieli ludzie w osobach biblijnych komentatorow, a nie Bóg


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 27 wrz 2015, 23:07

josta pisze:
Rembov pisze:I jest dobrze, bo "Petros" to grecki oryginał polskiej wersji tego imienia. :)

Który nie oznacza słowa "skała".

Oznacza, bo jest to imię powstałe na skutek przerobienia słowa "petra" na formę męska, aby uzyskać grecką wersję aramejskiego słowa "kefa" - "skała", którego Chrystus użył jako nowego imienia Szymona.

Rembov pisze:To niewiele, bo skupiłaś się na niuansach przekładu, a nie treści zdania. A treść jest taka, że Chrystus jasno stwierdził, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół.

Gdyby tak bylo wiele osób nie miałoby żandych watpliwości, a już na pewno nie byloby tego tematu.

Tak jest, ale ludzie mają tendencje do odrzucania nauk, które nie pasują im do poglądów. Zwłaszcza wtedy, kiedy ona jasno i jednoznacznie pokazuje, że istnieje w Kościele osoba mająca PEŁNE PRAWO do oceny, że jakiś ich pogląd jest niezgodny z wiarą chrześcijańską i muszą go zmienić. Co zresztą ty właśnie robisz szukając sposobu na zanegowanie faktu, że to Szymon Piotr jest skałą, na której Zbawiciel zbudował swój Kościół.

Rembov pisze:Jasne jest to, że szukasz w ST uzasadnienia dla odrzucenia nauki, która przekazał Chrystus. Czyli zabierasz się za polemizowanie z nauką, którą objawił Bóg.

Tak Rembov, bo w Starym Testamencie straszy.

Stary Testament nie straszy. Po prostu nie zmienia niczego w tym, co powiedział Chrystus o świętym Piotrze. :)

Rembov pisze:Skoro Bóg powiedział, że Piotr jest tą skałą, na której zbuduje swój Kościół, to dla mnie oznacza, że tak jest. Dla ciebie, jak widzę, niekoniecznie.

To, na co sie powołujesz powiedzieli ludzie w osobach biblijnych komentatorow, a nie Bóg

Z tego co pamiętam, to Mt 16:18 znajduje się w Biblii i są to słowa Chrystusa, a nie "biblijnych komentatorów".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: konto skasowane » 28 wrz 2015, 18:09

Zamiast szatkować jedną wypowiedź na dziesiątki wątków pobocznych, skupcie się na wątku głównym. Odpisując proszę pamiętać by nie szatkować wypowiedzi, bo wątek staje się nie czytelny.


.
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: login2 » 29 wrz 2015, 11:32

On jest skałą! Doskonałe jest dzieło jego, Gdyż wszystkie drogi jego są prawe, Jest Bogiem wiernym, bez fałszu, Sprawiedliwy On i prawy.

5 mojż 32:4
I porzucił Boga, który go stworzył, Znieważył skałę zbawienia swojego.

5 mojż 32:15
Skałę, która cię zrodziła, zaniedbałeś, Zapomniałeś Boga, który cię w boleściach na świat wydał.

5 mojż 32:18
Jakżeby jeden mógł gonić przed sobą tysiąc, A dwaj zmusić do ucieczki dziesięć tysięcy, Gdyby ten, który jest ich skałą, nie był ich zaprzedał, A Pan ich nie porzucił?!

5 mojż 32:30
Nikt nie jest tak święty, jak Pan, Gdyż nie ma nikogo oprócz ciebie, Nikt taką skałą jak nasz Bóg.

1 Ks. Samuela 2:2
Bóg skałą moją, jemu ufam, Tarczą moją, rogiem zbawienia mojego, schronieniem moim i ucieczką moją, Wybawicielem moim, który mnie od przemocy wybawia.

2 Ks. Samuela 22:3
Bo któż jest Bogiem oprócz Pana I któż skałą oprócz Boga naszego?

2 Ks. Samuela 22:32
Pan żyje, błogosławiona jest opoka moja, Wywyższony niech będzie Bóg, skała zbawienia mojego!

2 Ks. Samuela 22:47
Pan skałą i twierdzą moją, i wybawieniem moim, Bóg mój opoką moją, na której polegam.

Ks. Psalmów 18:3
Któż bowiem jest Bogiem oprócz Pana? Kto jest skałą prócz Boga naszego?

Ks. Psalmów 18:32
Pan żyje! Nich będzie błogosławiona skała moja! Niech będzie wywyższony Bóg, mój Zbawiciel!
Dawidowy. Do ciebie wołam, Panie, skało moja, Nie bądź głuchy na wołanie moje, Abym, jeślibyś milczał, Nie stał się podobny do tych, którzy schodzą do grobu!

Ks. Psalmów 28:1



A to nawet nie połowa wersetów które mówią skałą jest Bóg. Ale co tam przychodzi taki Rembov i mówi, że skałą jest Piotr. Jak tak dalej pójdzie to będziesz musiał wyjaśnić osobiście te wersety Bogu na sądzie, bo może Pan Jezus coś nie zrozumiał, co wie Rembov i jego KK. Chciałbym to zobaczyć...


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 29 wrz 2015, 11:36

No i co z tego? W Mt 16:18 przecież to SAM BÓG stwierdził, że skałą, na której zbuduje swój Kościół, jest Szymon Piotr. Ja z Bogiem ani kłócił się nie będę, ani próbował dowodzić, że nie mógł tego mieć na myśli. Ty rób jak chcesz. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: login2 » 29 wrz 2015, 11:48

No i co z tego? W Mt 16:18 przecież to SAM BÓG stwierdził, że skałą, na której zbuduje swój Kościół, jest Szymon Piotr. Ja z Bogiem ani kłócił się nie będę, ani próbował dowodzić, że nie mógł tego mieć na myśli. Ty rób jak chcesz. :D


Nono właśnie o tym mówię, musisz tą wykładnie zaproponować Bogu na sądzie. Na pewno wszystko mu wytłumaczysz. Pan Jezus musiał coś pokręcić bo skoro w całej Biblii jest wyraźnie napisane, że Bóg jest skałą, a potem nagle okazuje się, że to Piotr jest skałą, to mamy mały problem.

Albo Pan Jezus kłamał, albo ty nie rozumiesz o czym On mówi. Jak myślisz co jest bardziej prawdopodobne? No bo wiesz takie podstawowe prawo logiki wskazuje na to, że dwie przeczące sobie wypowiedzi nie mogą być jednocześnie prawdą. W ogóle wystarczyłoby choć odrobinkę pomyśleć. Mamy jakieś pewnie kilkadziesiąt wersetów w Biblii które mówią "Bóg jest skałą". Natomiast tylko jeden werset który KK interpretuje, że Piotr jest skałą. Hmm no to jakie jest prawdopodobieństwo, że ten jeden i jego wykładnia jest prawidłowa, a te kilkadziesiąt trzeba odrzucić? A może to wy po prostu nie rozumiecie o czym jest mowa w tym jednym wersecie co? Chyba brzmi wiarygodniej.

A tak serio to ktoś ci płaci za tą robotę co tu na forum robisz i odwodzisz ludzi od prawdy? Czy tylko tak nieświadomie?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości