Sprawa Piotrowego widzenia

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 28 sty 2016, 10:28

Każdy czytelnik Biblii poznał treść 10 i 11 rozdziału Dziejów Apostolskich. To bardzo przełomowy w historii Kościoła moment - od tego czasu nawracający się poganie mieli być traktowani bez uprzedzeń ze strony nawróconych Żydów bo na jednych i drugich w ten sam sposób spoczął Duch Święty. Bóg w ten sposób przyjął do swego Kościoła nawróconych pogan i dał znak, aby już nigdy na tle pochodzenia nie było rozłamów.

Ale zanim doszło do takiej jedności, potrzebna była zmiana mentalności żydowskiej, którą tak można zilustrować: Act 11:2-3 bw "(2) Kiedy zaś Piotr przybył do Jerozolimy, stawiali mu zarzuty rodowici Żydzi, (3) mówiąc: Poszedłeś do mężów nieobrzezanych i jadłeś z nimi."
Ten zarzut padł po tym, jak Piotr na skutek zesłanego mu widzenia (wizji), wszedł pod dach Korneliusza - bogobojnego Rzymianina o imieniu Korneliusz, i był tam u niego w gościnie.

Gdyby jednak nie Boża interwencja, to Piotr za nic w świecie nie wstąpił by w progi Korneliusza!
Jak do tego doszło, że jednak tam poszedł? Dzieje Apostolskie to opisują tak:

1. Do bogobojnego Korneliusza, rzymskiego żołnierza, mającego stały kontakt z Bogiem Izraela, przybył anioł Boży, nakazujący mu sprowadzenie Piotra apostoła (Dz. 10,1-8);

2. Gdy wysłannicy Korneliusza byli w drodze, Piotr w trakcie modlitwy miał widzenie od Boga, którego nie rozumiał bo miał zabijać i jeść nieczyste zwierzęta... (Dz 10,9-16);

3. Pełen niepewności co miała znaczyć ta wizja, otrzymuje polecenie do Bożego Ducha, aby poszedł z ludźmi, którzy właśnie zapukali do drzwi - byli to wysłannicy Korneliusza (Dz 10,17-20);

4. Piotr spełnia polecenie i idzie do domu Korneliusza, gdzie głosi licznie zebranemu gronu pogan Ewangelię (Dz 10,21-43);

5. Na skutek zwiastowania, na zebranych pogan zstępuje Duch Święty ze swymi darami (Dz 10,44-48);

6. Wieść o tym wydarzeniu dociera do Jerozolimy, gdzie Piotr musi się wytłumaczyć przed Kościołem ze swego pobytu u Korneliusza (Dz 11,1-17);

7. Nowy porządek rzeczy zostaje zaakceptowany - przed nawracającymi się poganami drzwi Kościoła są otwarte (Dz 11,18).

Teraz kilka kluczowych wersetów z tego całego opisu:
1. Piotr zobaczył w wizji to: Act 10:11-12 bw "(11) i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; (12) były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie."

2. Usłyszał to: Act 10:13 bw "(13) I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz!"

3. Reakcja Piotra była taka: Act 10:14 bw "(14) Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego."
Tu warto podkreślić, że Piotr do tej pory nic nieczystego nie jadł - a przecież podobno już dawno temu Chrystus będąc jeszcze na ziemi oczyścił wszystkie pokarmy... Dlaczego Piotr nawet z czysto ludzkiej ciekawości przez już dość długi czas, liczony w latach, nawet nie spróbował, jak smakują zakazane pokarmy? To daje do myślenia...

4. Na sprzeciw Piotra Bóg odpowiada tak: Act 10:15 bw "(15) A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane."
Cały ten dialog był powtarzany 3 razy: Act 10:16 bw "(16) A stało się to po trzykroć, po czym przedmiot został wzięty do nieba."

5. Mimo to, Piotr nie był pewien znaczenia wizji: Act 10:17 bw "(17) Podczas gdy Piotra dręczyła jeszcze niepewność, co mogło oznaczać widzenie, które miał, mężowie wysłani przez Korneliusza, dopytawszy się o dom Szymona, stanęli u bramy"
Act 10:19-20 bw "(19) A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; (20) wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem."
Potrzeba było zsynchronizować czas wizji z czasem przybycia posłańców od Korneliusza, oraz dodatkowo musiał zadziałać Duch Święty, aby w końcu Piotr zrozumiał sens widzenia.

6. Kluczowe wersety pokazujące jak Piotr w końcu zrozumiał widzenie: Act 10:28-29 bw "(28) i rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz [size=][color=#]Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym[/color][/size]; (29) dlatego też wezwany, przyszedłem bez sprzeciwu. Zapytuję więc, dlaczego wezwaliście mnie?"
Act 10:34-35 bw "(34) Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę, (35) lecz w każdym narodzie miły mu jest ten, kto się go boi i sprawiedliwie postępuje."

Czy Piotr zrozumiał czego dotyczyła wizja? Tak- punkt 6 wyżej to ilustruje!
Czy dotyczyła ona diety? Chętnie przeczytam w tym opisie dowód na to, że sprawa dotyczyła diety - bo ja tego tu nie widzę!
"...Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym..."
ZNAK - jaki znak? Ten w postaci widzenia o nieczystych zwierzętach. Dotyczył on diety? Nie - dotyczył pogan!
Piotr to zrozumiał, zrozumieli chrześcijanie w Jerozolimie... A czy rozumieją chrześcijanie na Forum? W większości niestety nie... :-/


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: nadrozd » 28 sty 2016, 11:20

Zbyszekg4 pisze:"...Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym..."
ZNAK - jaki znak? Ten w postaci widzenia o nieczystych zwierzętach. Dotyczył on diety? Nie - dotyczył pogan!


hmmmmm ? jak to nie chodzi o jedzenie ?

Zbyszekg4 pisze:2. Usłyszał to: Act 10:13 bw "(13) I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz!"



takie małe spostrzezenie....


a dodatkowe
Zbyszekg4 pisze:1. Piotr zobaczył w wizji to: Act 10:11-12 bw "(11) i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; (12) były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie."


to nie ma na tej liscie nie tylko świni ale i nietoperza, i np ryby fugu

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pog ... 7,1,0.html
:)
ale
nietoperza nie tkne
a ryba fugu jak była trująca tak jest dalej :P


zas w wypadku
Zbyszekg4 pisze:Act 10:28-29 bw "(28) i rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz [size=][color=#]Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym[/color][/size]; (29) dlatego też wezwany, przyszedłem bez sprzeciwu. Zapytuję więc, dlaczego wezwaliście mnie?"


a co do pogan..... to i tak wole unikac ludzi z Voodo, dilerów narkotyków, czy islamistów z plecakiem z bombą



wiem ze wypadało by skoro marudze nad taka interpretacja bym umiał z tego inne logiczne spójne wnioski wyciagnąć,
ale teraz dopiero na d tym zaczołem myslec i narazie potrafie tylko marudzic i negować :nerwus:
moze jak przeczytam se całosc ksiegi od nowa to bedzie dobry pomysł....
bo te urywki sensownego obrazu mi nie dały :(


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 28 sty 2016, 11:41



Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: konto skasowane » 28 sty 2016, 12:37

"Kiedy zaś Piotr przybył do Jerozolimy, stawiali mu zarzuty rodowici Żydzi, (3) mówiąc: Poszedłeś do mężów nieobrzezanych i jadłeś z nimi."

Gdzie poszedł Piotr? Do pogan, którzy dla Żydów byli nieczyści. Co jadł z nimi Piotr? Można się domyślać, że jadł tam pokarmy, które dla Żydów także były nieczyste i jedzenie ich było grzechem.

Co zatem przygotował dla Piotra Pan? Dał mu widzenie.

"i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; (12) były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie."
Usłyszał to: Act 10:13 bw "(13) I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz!"
Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego."
A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane."

Potem Piotr zastanawia się co oznaczała ta wizja i dochodzi do wniosków, że chodzi o pogan, których nie ma uważać za nieczystych. Za nieczyste jak się można domyśleć, nie powinien już uważać także pokarmów. W końcu słowa "Zabijaj i jedz" nie mogą być inaczej zrozumiane jak przyzwolenie do spożywania wszystkiego, a na pewno nie chodzi tu o to, żeby Piotr "zabijał i jadł" pogan. Wizja ta ma zatem dwa znaczenia. Co jest logiczne.

Apostoł Paweł potwierdza przyzwolenie do spożywania wszelkich pokarmów w swoich listach. Gdzie pisze, że każdy może jeść to na co mu sumienie pozwala i nie będzie miał grzechu. Słabi w wierze natomiast nie muszą jeśli ich coś gorszy. Tutaj Apostoł Paweł miał na myśli mięso składane przez pogan w ofierze bałwanom. Pierwsi chrześcijanie kupowali te mięso od pogan bo było tańsze i jedli u siebie w domu. Gorszyło to jednak słabych w wierze. Można zatem powiedzieć, że adwentyści to tacy słabi w wierze, bo gorszy ich pokarm. Sami nie jedzą, innym nie dają.
Adwentyści mówią, że ich poglądy na pokarmy to tylko wskazówki i rady. Jest to kłamstwo. Jeżeli były by to tylko rady lub wskazówki, to dlaczego nagle stosują się do tego prawie wszyscy adwentyści? Natomiast zjedzenie kawałka wieprzowiny uznają za grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Otóż zapytałem Zbyszka kochanego, czy nie jedzenie wieprzowiny jest dla niego opcją, czy jest to związane z grzechem. Zbyszek nie potrafił mi udzielić odpowiedzi prosto, bez owijania w bawełnę TAK lub NIE i zaczął cytować mi pół Biblii.
Po dłuższej wymianie zdań Zbyszek jednak przyznał się, że zjedzenie wieprzowiny JEST grzechem.

Zapytałem zatem hipotetycznie, czy gdyby znalazł się w sytuacji, że będzie umierający z głodu i ktoś przyniesie mu wieprzowinę, to czy zje, czy ja wyrzuci. Proste pytanie - wydaje się - jednak Zbyszek znów nie potrafił na nie odpowiedzieć bez owijania w bawełnę i cytowania połowy Pisma, TAK lub NIE.

Wniosek jest taki. Adwentysta naukę o pokarmach traktuje na poziomie kultu. Pokarmy nie są opcją dla adwentysty, ale są wymogiem, którego jeżeli nie wypełnią będą grzeszyć. Adwentysta wolałby umrzeć i odrzucić pomoc, niż zjeść wieprzowinę. To tak jakby obawiał się, że straci z tego powodu zbawienie i stanie się nieczysty z powodu tego co wkłada w usta.

Adwentysta dopasowuje sobie wersety do jego nauki o pokarmach. I tam gdzie jest mowa o winie, adwentysta widzi sok mimo, że nie jest to nigdzie w Piśmie wprost napisane, a tam gdzie jest napisane wprost "zabijaj i jedz nieczyste zwierzęta" tam widzi tylko pogan.
Czy odmówienie przez Zbyszka zjedzenia wieprzowiny, jest właściwą postawą chrześcijańską, czy jest zwykłą nadgorliwością?
Dlaczego Zbyszek nie może jeść tego, co nie jest już nieczyste?
Ilu adwentystów może jeść wszystko tak jak wszyscy inni?
Dlaczego adwentysta odrzuca wino, kawę, wieprzowinę etc a nie odrzuca sklepowego jedzenia pełnego chemikaliów?
Czy skupianie się na pokarmach to forma bałwochwalstwa czy nadgorliwość i ludzkie nauki?

Takie i inne pytania nasuwają się, po rozmowach z adwentystami.
Dr.sky... mówi jak jest.
XP


.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 28 sty 2016, 13:03

Tego się obawiałem, że sprawa się oprze o atakowanie adwentystów...
To "normalka" :D

Korneliusz był poganinem obeznanym w wierzeniach Żydów bo był "bojącym się Boga". Czy tak niskie masz o nim mniemanie, że uważasz, iż dał Piotrowi świnię do jedzenia?!? Wiedział, że będzie gościł Żyda i miał dość czasu, aby się przygotować na to, kolego drogi, Doktorku...
Zarzut chrześcijan w Jerozolimie dotyczył samego faktu wejścia pod dach poganina i bycia przy jednym stole... - nie czytamy, aby Piotrowi zarzucano: "jadłeś wieprza"! , ale "jadłeś z nimi", co już było niepoprawne mocno... (sam fakt bycia razem).

Polecenie "zabijaj i jedz" można zrozumieć: "przyjmij" bo co się dzieje z pokarmem, który (po zabiciu, jeśli to konieczne) zjemy? On zostaje przez nas spożyty, przyjęty.
Jezus mówi o jedzeniu Jego ciała - czy, Doktorku, nie rozumiesz tego jako przyjęcia w całości tego wszystkiego, co się z Jezusem wiąże? Czy dosłownie jesz Jego ciało?
Pamiętaj: to była wizja i polecenie o zabijaniu i jedzeniu nie musi być odbierane dosłownie. Dał temu wyraz sam Piotr, gdy z pomocą Bożą wreszcie zrozumiał, że to dotyczyło jego (i Żydów) podejścia do pogan, a nie diety - nie ma w tych 2-ch rozdziałach Dziejów Apostolskich ŻADNEJ sugestii nawet, że wizja dotyczyła diety, albo że była 2-poziomowa...

Na Twoje Doktorskie zaczepki i krytyki mnie, jako adwentysty nie będę odpowiadał bo temat dotyczy wizji Piotrowej.
Nie zmuszam Cię do zmiany diety, nie zmuszaj więc mnie do dyskusji o przekonaniach moich; mam do nich prawo, jak Ty do swoich...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Samolub » 28 sty 2016, 23:41

Według mnie wizja nie dotyczy samych pokarmów czy samych pogan, ktoś mnie już ubiegł z tłumaczeniem wiec co powiem... Zbyszku czemu zakładasz ze skoro chodzi o pogan to juz o pokarm nie? Wizja dotyczy uświecenia, Chrystus wyraznie mówi ze pokarm nie kala człowieka, wyraznie ST przez prorokow zapowiada ze Mesjasz rozleje wiare na inne narody... ktos kto zna Pismo lub czyta uwaznie co do tego zagadnienia ma tak potezny opis w ST Chrzescijanstwa ze trzeba by byc totalnym ignorantem. To zrozumienie jest po prostu uderzające

Noi to wszystko dzieje się w Apostolskim Kosciele, widzisz tu Paweł został powołany nie znajac Apostolow... a inni pouczeni nie znajac Pawła. Wiec zarzuty jakiegoś wielkiego konfliktu czy niecheci Żydow wierzacych w Chrystusa sa wyssane z palca, raczej obawy i troska o czystość wiary, wiec Duch Swiety działa i poucza Piotra ktory ma dobre intencje lecz się waha... przyjmuje calkiwicie Wole i Prawdę Bożą, a nie uwaza się jako Zyd za kogos lepszego.

Pamietasz Setnika? Gdyby nie wyslal swoich przyjaciol po Chrystusa ten wszedlby pod jego dom. Czyli setnik nie chcial Chrystusa narazac na zarzut, wrecz wyznal swe grzechy i szukał Zbawiciela, najpierw wiesci, potem nauki wkoncu uznał go za kogos wyjatkowego i zwrocil się z prośbą. Ja rozumiem ze o takich "poganach" mowa...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 29 sty 2016, 07:16

Samolub pisze:Zbyszku czemu zakładasz ze skoro chodzi o pogan to juz o pokarm nie?

Z prostej przyczyny: Z treści 10 i 11 rozdz. Dziejów nic nie wskazuje na to, że wizja dotyczyła pokarmów! Pokaż mi w relacji tego całego zdarzenia, że chodziło o pokarmy - o zmianę diety, o przyzwolenie na jedzenie pokarmów ze zwierząt, które już Noe umiał rozróżnić jako czyste/nieczyste (już Noe... - czyli nie od Synaju, nie od Żydów się "temat" zaczął).
Dlaczego ten "temat" miał by się zakończyć w epoce Kościoła - jaki byłby ku temu powód?!? Czy szkodliwość mięsa takich zwierząt przeminęła (uczciwe badania tego nie potwierdzają!); czy może zmienił się układ pokarmowy ludzi? (hehe); czy może Stwórcy przestało już zależeć na zdrowiu Jego ludu? (ciekawe czemu miało by tak być?...)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: nadrozd » 29 sty 2016, 08:53

Zbyszekg4 pisze:Pamiętaj: to była wizja i polecenie o zabijaniu i jedzeniu nie musi być odbierane dosłownie. ..


Ja tam wrazie co jak będą zastrzezenia zwale na św Piotra :roll:
Wtedy Piotr zwali na wizje i niech się dogadują tam na górze miedzy sobą :)

swoja droga ostatnio jadłem kabanosa drobiowego....... jak sie okazało z dodatkiem czegoś co z drobiu nie było. (ale w miesnym składu wędlin nie dają :( ) Wiec dla pewności wole sie zabezpieczyc...... i miec jakies wytłumaczenie XP
bo w wiekszości wypadków zbytnio nie mam wiedzy co własciwie zjadam, zwłaszcza jak człek w gościach czy na wycieczcze dostaje pełen tależ jak panisko....... głodny zjada, a zanim sie zastanowi co zjadł to dawno strawione....


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: fauxpas » 29 sty 2016, 10:38

Dz 10 i 11 nie jest o jedzeniu, zgadzam się ze Zbyszkiem. Niemniej, jedzenie "nieczystych" pokarmów nie jest grzechem dla chrześcijanina (ale nie z powodu tego fragmentu).


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 29 sty 2016, 12:27

fauxpas pisze:Dz 10 i 11 nie jest o jedzeniu, zgadzam się ze Zbyszkiem.

Chociaż jeden widzi oczywistość! :clap:

fauxpas pisze:Niemniej, jedzenie "nieczystych" pokarmów nie jest grzechem dla chrześcijanina (ale nie z powodu tego fragmentu).

Ja dlatego tak będąc przepytywany przez Doktorka, unikałem wprost zaliczania jedzenia nieczystych pokarmów do kategorii: grzech bo chciałem to zakwalifikować do zachowań nie będących grzechem, ale jednak niekorzystnych dla nas i źle świadczących o nas...
Spotykamy się z różnymi sytuacjami, które po prostu są niemądre, niebudujące, niepożyteczne, ale czy są grzechem - to już zdania są podzielone, a Biblia tego jednoznacznie nie rozstrzyga. Np. łakomstwo na słodycze, albo pracoholizm, albo rzucanie papierków na trawnik, gdy brak w pobliżu kosza...

Tak myśląc nad tym, przypomniało mi się zakończenie Kpł 11 rozdział, gdzie - jak wiecie - jest wyliczone, co można, a co nie można spożywać. Czytamy tak:
Lev 11:44-47 bw "(44) albowiem Ja, Pan, jestem Bogiem waszym! Uświęcajcie się i bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty! Nie zanieczyszczajcie siebie samych żadnym płazem, który pełza po ziemi, (45) bom Ja Pan, który was wyprowadziłem z ziemi egipskiej, aby być Bogiem waszym. Bądźcie więc świętymi, bom Ja jest święty. (46) To jest prawo, dotyczące bydła i ptactwa, i wszelkich istot żyjących, które roją się w wodzie, i wszelkiego, co żywe pełza po ziemi, (47) abyście rozróżniali między tym, co nieczyste, a tym, co czyste, oraz między zwierzętami, które się spożywa, a zwierzętami, których jeść nie wolno."

Zaznaczyłem na niebiesko pewien charakterystyczny zwrot, który znajdujemy TEŻ w Nowym Testamencie:
1P 1:15 bw "lecz za przykładem świętego, który was powołał, sami też bądźcie świętymi we wszelkim postępowaniu waszym,"
1P 1:16 bw "ponieważ napisano: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty."

To - przynajmniej dla mnie - interesujące, że ten jak najbardziej akceptowany przez chrześcijan wszelakich zwrot "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.", występuje przy okazji sprawy pokarmów...
Czy ma to jakieś ponadczasowe znaczenie?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: fauxpas » 29 sty 2016, 18:34

Zbyszekg4 pisze:Np. łakomstwo na słodycze, albo pracoholizm, albo rzucanie papierków na trawnik, gdy brak w pobliżu kosza...

...albo psucie sobie wzroku przed komputerem, Zbyszku :-).


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Sprawa Piotrowego widzenia

Postautor: Zbyszekg4 » 29 sty 2016, 18:38

fauxpas pisze:
Zbyszekg4 pisze:Np. łakomstwo na słodycze, albo pracoholizm, albo rzucanie papierków na trawnik, gdy brak w pobliżu kosza...

...albo psucie sobie wzroku przed komputerem, Zbyszku :-).

Ło, to to! Racyja!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości