Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 14:03

MMW, dobrze piszesz


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Kamil M. » 26 mar 2016, 17:03

A ja dodam coś ciekawego, na co nikt zazwyczaj nie zwraca uwagi. Wypędzając Adama z Raju Bóg skazał go na uprawę roli - w ten sposób miał w pocie czoła zdobywać pokarm. Ale co się dzieje w Księdze Rodzaju 4? Kain pokornie idzie w ślady swojego ojca i posłusznie wedle wyroku Bożego w pocie czoła pracuje na roli i właśnie z tego trudu składa Bogu ofiarę. A co robi Abel? Abel poszedł na łatwiznę. Nie zastosował się do wyroku Boga i zamiast pracować na roli postanowił zająć się pasterstwem, które nie wymaga tyle wysiłku: zwierzęta pasą się same, jak się je poprowadzi do strumienia to i same się napoją. Abel wykazał się sprytem, pomysłowością i przedsiębiorczością. I kiedy przychodzi do składania ofiary, okazuje się, że to ofiara Abla, który średnio zastosował się do rozkazów, jest przyjęta, a nie potulnego Kaina. Nie mówię, że to wyczerpuje wyjaśnienie całej historii, ale jest to płaszczyzna, na którą mało kto zwraca uwagę. No i oczywiście wiele późniejszych postaci w historii biblijnej to pasterze, czyli ci, co się nie poddali biernie wyrokowi pracy na roli.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 17:29

Kamilu, dzięki za zwrócenie na to uwagi... Nigdy o tym nie pomyslałem... [mała uwaga: Nakaz pracy na roli usłyszał Adam... Nic Bóg nie mówi o potomkach jego... W tym widzę "ratunek" dla wszystkich, którzy nie mozolą sie na roli...]
To może jakieś wnioski masz jeszcze odnośnie tego?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości