...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 11 maja 2016, 16:57

W innym temacie: viewtopic.php?f=16&t=15119&p=498259#p498259
pisałem o prawdopodobieństwie [nie mam pewności], że być może starożytni ludzie, w tym i pisarze biblijni nie znali słowa "unicestwienie" (podobnie: nie używali słowa "osoba"), przez co współcześnie łatwo postawić zarzut, że każdy, kto naucza o unicestwieniu bezbożnych w Gehennie (jeziorze ognia i siarki), rozmija się z prawdą bo nie ma w Biblii takiego określenia [na tej samej zasadzie można by orzec, że rozmija się z prawdą, kto współcześnie naucza o osobach w Biblii, gdyż takiego słowa tam nie znajdziemy].

W w/w poście napisałem, że brak w użyciu jakiegoś słowa nie oznacza, że dane określenie nie istnieje - po prostu można je innymi słowami opisać.

Ten wstęp ma na celu doprowadzić do wskazania w Biblii pewnego zwrotu, który świetnie mógłby zastąpić znane nam słowo "unicestwienie".
Zrobię coś nietypowego - zacytuję całą Księgę z Biblii:

Księga Abdiasza 1:1-21 bw
(1) Widzenie Abdiasza. Tak mówi Wszechmogący Pan o Edomie: Słyszeliśmy wieść od Pana i wysłano gońca do narodów: Wstańcie! Ruszmy przeciwko niemu! Do boju!
(2) Oto uczyniłem cię małym wśród narodów, wzgardzony jesteś bardzo wśród ludzi.
(3) Pycha twojego serca zwiodła cię, który mieszkasz w rozpadlinach skalnych, swoją siedzibę umieściłeś wysoko, myśląc w swoim sercu: Kto mnie sprowadzi na ziemię?
(4) Choćbyś wzbił się wysoko jak orzeł, choćbyś założył swoje gniazdo wśród gwiazd, sprowadzę cię stamtąd - mówi Pan.
(5) Gdy złodzieje wtargną do ciebie albo nocni rabusie - jakże będziesz splądrowany! Czy nie będą kradli do woli? Gdy zbieracze winogron przyjdą do ciebie, czy pozostawią choć jedno grono?
(6) Jakże ogołocony jest Ezaw, przetrząśnięte są jego skarby ukryte.
(7) Aż do granicy cię ścigali wszyscy twoi sprzymierzeńcy, zawiedli cię i wzięli nad tobą górę twoi przyjaciele; ci, którzy jedli twój chleb, zastawią na ciebie sidła.
(8) Zaiste, w owym dniu - mówi Pan - wytępię mędrców z Edomu i roztropnych z góry Ezawa; nie ma u niego roztropności.
(9) Wtedy będą przerażeni twoi bohaterowie, Temanie, wszyscy mężczyźni będą wytępieni z gór Ezawa mieczem.
(10) Z powodu zbrodni na twoim bracie Jakubie, okryje cię hańba i będziesz wytępiony na zawsze.
(11) Wówczas gdy stałeś na uboczu, kiedy to wrogowie brali do niewoli jego wojsko, a cudzoziemcy wkraczali do jego bram i rzucali losy o Jeruzalem, także ty byłeś jednym z nich.
(12) Nie paś oczu widokiem swojego brata w dniu jego nieszczęścia! Nie ciesz się z powodu synów Judy w dniu ich zagłady i nie mów zuchwale w dniu niedoli!
(13) Nie wkraczaj do bramy mojego ludu w dniu jego klęski; nie paś i ty oczu widokiem jego nieszczęścia w dniu jego klęski! I nie wyciągaj ręki po jego mienie w dniu jego klęski!
(14) Nie stój na rozstaju dróg, aby zabijać jego uchodźców! I nie wydawaj jego zbiegów w dniu niedoli!
(15) Gdyż bliski jest dzień Pana na wszystkie narody. Jak postępowałeś, tak postąpią z tobą. Odpłata za twoje postępki spadnie na twoją głowę.
(16) Bo jak piliście na mojej świętej górze, tak pić będą stale wszystkie narody; pić będą i chłeptać, i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.
(17) Lecz na górze Syjon będzie wybawienie, jest ona przecież święta, i dom Jakuba przejmie w posiadanie tych, którzy go posiadłości pozbawili.
(18) A dom Jakuba stanie się ogniem, dom Józefa płomieniem, dom zaś Ezawa słomą; podpalą go i strawią; i z domu Ezawa nikt nie ocaleje - bo tak rzekł Pan.
(19) I posiądą Negeb, kraj górzysty Ezawa, i Szefelę, kraj Filistyńczyków. Posiądą też kraj Efraima i kraj Samarii, a Beniamin zajmie Gilead.
(20) Pierwsi wygnańcy, z synów Izraela, ci w Chelach, posiądą kraj Kananejczyków aż do Sarepty, a wygnańcy z Jeruzalemu, którzy są w Sefaradzie, posiądą miasta Negebu.
(21) Potem ocaleni na górze Syjon wyruszą, aby sądzić górzysty kraj Ezawa; lecz panowanie będzie należało do Pana.

Prorok Abdiasz przekazuje proroctwo o Edomie i Edomitach.
Ich przyszłość jest przesądzona - wyżej zaznaczyłem zwroty, które jasno to zapowiadają.
Zagłada Edomu jest przedstawiona w kontekście Dnia Pana, który to dzień ma dotyczyć wszystkich narodów (w.15) [Dzień Pana to szczególny moment w historii, gdy sam Bóg interweniuje w jakiejś sprawie na ziemi; Dni Pana z historii są zapowiedzią, ilustracją eschatologicznego Dnia Pana, który to Dzień jest związany zwłaszcza, ale nie tylko, z powtórnym przyjściem Jezusa Chrystusa].

I teraz proszę spojrzeć na werset 15 i 16:
Gdyż bliski jest dzień Pana na wszystkie narody. Jak postępowałeś, tak postąpią z tobą. Odpłata za twoje postępki spadnie na twoją głowę.
(16) Bo jak piliście na mojej świętej górze, tak pić będą stale wszystkie narody; pić będą i chłeptać, i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.


Gdyby ktoś z nas żył w tamtym czasie, i chciał zapisać innymi słowami coś, co my określamy jednym słowem: "unicestwienie", to jak by to mogło wyglądać?
Czy słowa: i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było oddają sens tego, co my nazywamy unicestwieniem?!
Jakimi jeszcze innymi słowami trzeba by się posłużyć, aby wyrazić myśl o unicestwieniu [gdy nie posiada się takiego słowa, jakim my się posługujemy]?
Wydaje mi się, że trudno by było znaleźć lepsze określenie, trafniejszy zwrot od tego, który zapisał prorok Abdiasz!...

Co o tym myślicie?
Proszę, tak bez kościelnych odniesień, tak możliwie najbardziej obiektywnie spójrzmy razem na Księgę Abdiasza z jej wyżej uwypuklonym określeniem - co ma ono nam do powiedzenia? Czy ma cokolwiek? A jeśli ma, to co?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Rembov » 11 maja 2016, 17:04

Zbyszku, sądzisz, że jak przytoczysz proroków ST, których wypowiedzi można rozumieć na różne sposoby, to coś się zmieni w jednoznacznym nauczaniu, które Chrystus zawarł chociażby w przypowieści o bogaczu i Łazarzu? Nic się nie zmieni. Dalej potępieni będą ŚWIADOMI cierpieć mękę, a nie unicestwieni.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 11 maja 2016, 17:19

Nie, no oczywiście, ze ST najlepiej nic nie cytować, to jasne jak flaga Watykanu w Rembova avatarze!
[ale jakoś pisarze NT takiej niechęci nie mieli i mnóstwo cytatów ze ST umieszczali...]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 11 maja 2016, 17:31

Ależ to nie tak! W innym temacie dziś to samo mnie więcej napisałem do nowego forumowicza... [więc się zgadzamy choć trochę].

Po prostu czuję się jak wywołany do tablicy bo ilekroć taki temat się pojawia (ostatnio często), to zawsze jest coś, że nie może być unicestwienia...
No to podałem z Abdiasza coś, co mnie przekonuje do opcji unicestwienia (potwierdza ją) - a co ktoś z tym zrobi, to już wolna wola (nie dotyczy kalwinistów).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 12 maja 2016, 08:40

Efendi pisze:Ciekawe tylko że adwentysci wiekszosc swoich nauk opieraja na Starym Testamencie, a na nowym cos trudno im sie oprzec... Nie zebym sie czepial czy cos, ale takie mi sie ostatnio narzuciło spostrzezenie.

Nie zrozumiesz NT bez rozumienia ST - to raz!
A dwa: 2Tm 3:16-17 bw
(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
(17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Gdy Paweł pisał te słowa, to co miał na myśli pisząc: "całe Pismo"? Nie było jeszcze NT, jaki znamy... więc pisał tak o tym, co nazywamy ST.
Czyli robienie jakiegoś rozróżnienia na "lepsze i gorsze" części Biblii [czy coś w tym rodzaju], nie ma uzasadnienia! Całość Biblii to jest Boże Słowo i z całości płyną dla ludzi wierzących różnorakie nauki ku celom wyżej wymienionym...

Jeśli, Efendi masz taki zarzut do adwentystów, to miej go też do wszystkich innych, którzy coś tam czerpią ze ST, a najbardziej miej żal do pisarzy NT, że z nauk ST też korzystali, gdy podawali to, co zwiemy NT.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Rembov » 12 maja 2016, 08:50

Różnica polega na tym, że pisarze NT nie posługiwali się ST do negowania tego, co przekazał Chrystus. A ty, oraz inni adwentyści, właśnie to robicie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: KAAN » 12 maja 2016, 09:00

Zbyszku, cytujesz z Biblii fragmenty, które nie dotyczą tematu, wszystkie te cytaty są pisane z ludzkiego, ziemskiego punktu widzenia. Tak jak obietnice dla Izraela dotyczyły ziemi obiecanej i życia Izraela w ziemskim królestwie, tak odniesienia do zniszczenia wrogów mają ten sam ziemski charakter. Znowu zachęcam cię do przeczytania świadectwa Pana Jezusa o stanie człowieka po śmierci ciała z Łuk 16:19-31 i przeczytania tych miejsc wypowiedzi Pana Jezusa w których wskazuje na niekończącą się karę tych, co odrzucili Ewangelię zbawienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 12 maja 2016, 09:14

I stale jedno wraca: Przypowieść o bogaczu i Łazarzu [dla Rembova to jest przypowieść; dla KAANa to reportaż z zaświatów].
Takie pytanie mi się nasuwa: Kim jest Abraham w tym tekście? Pełni on tam rolę zarządzającego, decydującego o wszystkim - niczym Bóg... Czy faktycznie w zaświatach to Abraham pełni rolę gospodarza terenu? A kto tam zarządzał, gdy Abraham jeszcze nie zaistniał, albo już żył, ale jeszcze nie umarł?...

KAAN, tylko do ziemskich realiów odnosisz proroctwo Abdiasza... Ale zobacz, jak bliskoznaczne są pewne stwierdzenia [zaznaczam je tłustym drukiem]:
Ab 1:15-16 bw
(15) Gdyż bliski jest dzień Pana na wszystkie narody. Jak postępowałeś, tak postąpią z tobą. Odpłata za twoje postępki spadnie na twoją głowę.
(16) Bo jak piliście na mojej świętej górze, tak pić będą stale wszystkie narody; pić będą i chłeptać, i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Apok 22:12 bw
(12) Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu według jego uczynku.

Ja tu widzę w proroctwie Abdiasza szersze znaczenie niż tylko ziemskie, doczesne, na Edomie skupione (zwłaszcza, że racz zauważyć, że ów Dzień Pana ma dotyczyć wszystkich narodów!)
"...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było."
====
Rembov z Tobą nie piszę, dopóki mi nie wyjaśnisz oficjalnego nauczania KK w sprawie tej: Czy Bóg zabija?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Rembov » 12 maja 2016, 09:24

Zbyszku, czy Chrystus kłamał, kiedy w tej przypowieści przedstawił swoim słuchaczom obraz życia po śmierci, w którym dusze są świadome i albo cierpią męki (potępieni), abo są szczęśliwi (zbawieni)?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: kontousunięte1 » 12 maja 2016, 09:30

Czytając ST trzeba mieć przede wszystkim świadomość,że jest on jakby "wprowadzeniem", niepełnym objawieniem, "cieniem", a dopiero pełnia zawarta jest w NT.
Cytat,który przywołujesz ,Zbyszku /Abd.1,15/ może również kojarzyć się,że wyłącznie z uczynków jest zbawienie. A wiemy,że w NT jest nauka inna,pełna,że z wiary i dzięki łasce.
Nie wiem dlaczego nie chcesz rozważyć i przyjąć jako prawdę wersety z Łukasza.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 12 maja 2016, 09:39

kontousunięte1 pisze:Czytając ST trzeba mieć przede wszystkim świadomość,że jest on jakby "wprowadzeniem", niepełnym objawieniem, "cieniem", a dopiero pełnia zawarta jest w NT.

Nie za bardzo mogę się zgodzić bo np. nauka o usprawiedliwieniu z wiary pochodzi ze ST - Paweł cytuje ST, gdy naucza o tym!!
Trudno więc bronić tezy, że ST jest jakby gorszy jakościowo od NT!
kontousunięte1 pisze:Cytat,który przywołujesz ,Zbyszku /Abd.1,15/ może również kojarzyć się,że wyłącznie z uczynków jest zbawienie. A wiemy,że w NT jest nauka inna,pełna,że z wiary i dzięki łasce.

Również w NT są wersety, które dokładnie to sugerują, co tu podajesz...
Dlatego trzeba całościowo brać temat - bez wyrywania z kontekstów!
kontousunięte1 pisze:Nie wiem dlaczego nie chcesz rozważyć i przyjąć jako prawdę wersety z Łukasza.

Wuko, a kim w opisie z Łukasza jest Abraham? [wyżej to pytanie rozwinąłem].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Zbyszekg4 » 12 maja 2016, 09:45

Rembov pisze:Zbyszku, czy Chrystus kłamał, kiedy w tej przypowieści przedstawił swoim słuchaczom obraz życia po śmierci, w którym dusze są świadome i albo cierpią męki (potępieni), abo są szczęśliwi (zbawieni)?

Nadal nie odpowiadasz na pytanie o zabijanie przez Boga, a chcesz abym Ci tu coś wyjaśniał?
No trudno, nie będę tak nieużyteczny jak Ty i się wypowiem...
Przypowieść [i to każda] kieruje się swymi prawami - nie jest relacją w rodzaju reportażu, więc wcale nie trzeba tu rozpatrywać kwestii kłamania czy nie, bo liczy się sens przekazu.
A czy jak Jezus w przypowieści o 10 pannach powiedział, że 5 głupich panien poszło kupować oliwę o północy, to nauczał, i mówił prawdę, że w Izraelu sklepy o północy były otwarte?!
Albo jak powiedział do swoich braci, że nie pójdzie do Jerozolimy na święto... a potem jednak poszedł - to kłamał? (Jan 7)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: KAAN » 12 maja 2016, 09:46

Zbyszekg4 pisze:I stale jedno wraca: Przypowieść o bogaczu i Łazarzu...
Tak Zbyszku, wraca historia bogacza i Łazarza, to historia a nie przypowieść.
Takie pytanie mi się nasuwa: Kim jest Abraham w tym tekście?
Abrahamem :) .
Pełni on tam rolę zarządzającego, decydującego o wszystkim - niczym Bóg...
Gdzie ty to wyczytałeś?
Czy faktycznie w zaświatach to Abraham pełni rolę gospodarza terenu?
Gdzie napisano, że Abraham jest gospodarzem?
A kto tam zarządzał, gdy Abraham jeszcze nie zaistniał, albo już żył, ale jeszcze nie umarł?...
Gdzie w Biblii jest poruszony problem zarządzania szeolem? Poszukujesz nieistniejące problemy aby uzasadnić swoją ideologię.
KAAN, tylko do ziemskich realiów odnosisz proroctwo Abdiasza...
Nie tylko, ja piszę konkretnie o motywie zniszczenia, czy wyeliminowania przeciwników Boga, nie o całym tekście; przeciwnicy będą usunięci z ziemi, nie ma żadnego odniesienia do wieczności i stanu duchowego.
Ja tu widzę w proroctwie Abdiasza szersze znaczenie niż tylko ziemskie, doczesne...
Skup się na temacie :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: Rembov » 12 maja 2016, 09:49

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Zbyszku, czy Chrystus kłamał, kiedy w tej przypowieści przedstawił swoim słuchaczom obraz życia po śmierci, w którym dusze są świadome i albo cierpią męki (potępieni), abo są szczęśliwi (zbawieni)?

Nadal nie odpowiadasz na pytanie o zabijanie przez Boga, a chcesz abym Ci tu coś wyjaśniał?

Nie udawaj greka. Jasno napisałem dlaczego nie odpowiadam na to pytanie, więc nie próbuj tu tworzyć mirażu, że to jesteś strasznie pokrzywdzony, bo nie daję się wkręcić w tamten temat (już pomijam fakt, że to jest kwestia, którą poruszyłeś w rozmowie z sahcimem, a nie ze mną, więc tym bardziej kuriozalne jest twoje domaganie się ode mnie wyjaśnień).

Przypowieść [i to każda] kieruje się swymi prawami - nie jest relacją w rodzaju reportażu, więc wcale nie trzeba tu rozpatrywać kwestii kłamania czy nie, bo liczy się sens przekazu.

No właśnie pytam cię o ten sens przekazu, który wyłania się z tej przypowieści:
Czy Chrystus kłamał przekazując swoim słuchaczom obraz życia po śmierci, w którym dusze są świadome i albo cierpią męki (potępieni), abo są szczęśliwi (zbawieni)?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: ...i będzie z nimi tak, jak gdyby ich nigdy nie było.

Postautor: kontousunięte1 » 12 maja 2016, 09:57

Trudno więc bronić tezy, że ST jest jakby gorszy jakościowo od NT!

:eek: Nie wiem jakim cudem z mojego wpisu to wydedukowałeś.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości