Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 12:23

Jj, a jak Duch Św. prowadzi nawróconego, to już robi to w oderwaniu od Prawa? Innymi słowy: skąd wiedzieć, że to Duch Św. coś podpowiada, jeśli się nie porówna tego z Bożym Słowem? (iluż to obecnie "mądrali" co twierdzą, że Duch im to i to objawił, tam poprowadził, to polecił... - ale, gdy się to skonfrontuje z Biblią, to rzecz ma się inaczej, widać to gołym okiem; czy dalej widać, jeśli się twierdzi, że spora część Biblii nie jest dla chrześcijan?)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 23 sie 2016, 12:27

Imperator pisze:... Pozostaje jedynie Boze prawo morlane zapisane w dekalogu, ktorego sednem jest miłowanie Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej, z całej siły swojej i z całej myśli swojej; a bliźniego swego jak siebie samego. 5 Mj. 6:5, Mt. 22:37-40, Rz. 13:10.

Dokladnie tak sie rzeczymaja. :)
Dlatego jest tak wiele powiedziane o przykazaniach Dekalogu w stosunku do Nowego Przykazania milosci w Nowym Testamencie. Tu sie wlasnie realizuje obietnica zapisu na sercu wierzacego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 12:31

jj pisze:
Imperator pisze:... Pozostaje jedynie Boze prawo morlane zapisane w dekalogu, ktorego sednem jest miłowanie Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej, z całej siły swojej i z całej myśli swojej; a bliźniego swego jak siebie samego. 5 Mj. 6:5, Mt. 22:37-40, Rz. 13:10.

Dokladnie tak sie rzeczymaja. :)
Dlatego jest tak wiele powiedziane o przykazaniach Dekalogu w stosunku do Nowego Przykazania milosci w Nowym Testamencie. Tu sie wlasnie realizuje obietnica zapisu na sercu wierzacego.

Ale gdybym ja to - a nie Imperator - napisał, to byś od razu miał jakieś "ale"... :hihi:
Przecież i ja tak wierzę!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 23 sie 2016, 12:47

Zbyszekg4 pisze:Jj, a jak Duch Św. prowadzi nawróconego, to już robi to w oderwaniu od Prawa? Innymi słowy: skąd wiedzieć, że to Duch Św. coś podpowiada, jeśli się nie porówna tego z Bożym Słowem? (iluż to obecnie "mądrali" co twierdzą, że Duch im to i to objawił, tam poprowadził, to polecił... - ale, gdy się to skonfrontuje z Biblią, to rzecz ma się inaczej, widać to gołym okiem; czy dalej widać, jeśli się twierdzi, że spora część Biblii nie jest dla chrześcijan?)


To zalezy od tego, kto pyta. Jesli jest to czlowiek niewierzacy, to moze porownac do swojej wypaczonej moralnosci i stwierdzi wtedy, ze zwiazek malzenski zawarty z malpa jest OK.
Jesli jest to czlowiek poszukujacy, dla ktorego Pismo Swiete jest jakims autorytetem, to moze porownac z Pismem. Moze sie kierowac dziesiecioma przykazaniami, bo one sa dobre, jesli sa dobrze stosowane.
Natomiast jesli chodzi o wierzacego, to czerpie z serca:
(15) Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi. (16) Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej.
(1 list do Koryntian 2:15-16, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 12:57

jj pisze:Natomiast jesli chodzi o wierzacego, to czerpie z serca:
(15) Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi. (16) Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej.
(1 list do Koryntian 2:15-16, Biblia Warszawska)

A serce potrafi nas zwodzić - i nawrócenie nie jest 100% gwarancją, że nie odezwie się stare serduszko... I co wtedy? Gdy brak, a raczej gdy się neguje pożyteczność Bożej woli wyrażonej w przykazaniach, mocnego: Napisano - to wg mnie jest ryzyko pobłądzenia...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 23 sie 2016, 12:57

Zbyszekg4 pisze:
jj pisze:
Imperator pisze:... Pozostaje jedynie Boze prawo morlane zapisane w dekalogu, ktorego sednem jest miłowanie Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej, z całej siły swojej i z całej myśli swojej; a bliźniego swego jak siebie samego. 5 Mj. 6:5, Mt. 22:37-40, Rz. 13:10.

Dokladnie tak sie rzeczymaja. :)
Dlatego jest tak wiele powiedziane o przykazaniach Dekalogu w stosunku do Nowego Przykazania milosci w Nowym Testamencie. Tu sie wlasnie realizuje obietnica zapisu na sercu wierzacego.

Ale gdybym ja to - a nie Imperator - napisał, to byś od razu miał jakieś "ale"... :hihi:
Przecież i ja tak wierzę!


Ty nie jestes gotowy do zastapienia Dekalogu i nakazow ST miloscia. Wielokrotnie to wyrazales. Imperator nie ma zadnych problemow z zaakceptowaniem wyznania w takiej, zastapionej miloscia, formie. To jest olbrzymia roznica.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 12:59

Co wyrażałem?! Ej, panie dziej-dzieju, źle mnie oceniasz.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 23 sie 2016, 13:03

Zbyszekg4 pisze:
jj pisze:Natomiast jesli chodzi o wierzacego, to czerpie z serca:
(15) Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi. (16) Bo któż poznał myśl Pana? Któż może go pouczać? Ale my jesteśmy myśli Chrystusowej.
(1 list do Koryntian 2:15-16, Biblia Warszawska)

A serce potrafi nas zwodzić - i nawrócenie nie jest 100% gwarancją, że nie odezwie się stare serduszko... I co wtedy? Gdy brak, a raczej gdy się neguje pożyteczność Bożej woli wyrażonej w przykazaniach, mocnego: Napisano - to wg mnie jest ryzyko pobłądzenia...


...no wiec czytaj, co Napisano
Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: KAAN » 23 sie 2016, 13:04

Zbyszekg4 pisze:A czy nie zaznaczyłem, że chodzi mi o: cytuję - "dla chrześcijanina (takiego nowonarodzonego oczywiście)"?
Jak czytasz KAAN'ie, że mi zarzucasz coś czego nie zrobiłem?... Czytaj uważnie co piszę.
A czy Luter, Kalwin i inni Reformatorzy też sofistykę uprawiali?...

Imperatorze, podtrzymuję pytanie i czekam na Twoje zdanie, dzięki z górki...
Zrobiłeś, bo nigdnie nie pisałem że dla zbawionego nie ma znaczenia zakon, ma znaczenie, ale go nie obowiązuje, cały czas siejesz zamęt i nie wymawiaj się zmarłymi, ty, żywy uprawiasz sofistykę.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 13:14

jj pisze:...no wiec czytaj, co Napisano
Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi

A czy jest zakazane, aby do tego "rozsądzania wszystkiego" użyć treści Bożych przykazań? Czy w ich treści jest coś niestosownego, czego trzeba unikać, aby nie pobłądzić? Czy Pan Bóg ma za złe komuś, że sprawdza swoje życie w świetle Jego woli wyrażonej konkretnymi przykazaniami?...
Czy Duch Święty działa na "innych falach" niż Boże Prawo? - więc źle jest się przejrzeć w tym duchowym lustrze Bożej woli, zapisanej w Biblii?

Proszę odp. najlepiej po kolei na każde pytanie, dzięki.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 13:17

KAAN pisze:ma znaczenie, ale go nie obowiązuje

Jakie to znaczenie ma Prawo dla zbawionego? Co ono dla niego znaczy, skoro go nie obowiązuje? [mnie nie obowiązuje zakaz palenia bo nie palę, i ten zakaz nic dla mnie nie znaczy].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 23 sie 2016, 13:41

Zbyszekg4 pisze:
jj pisze:...no wiec czytaj, co Napisano
Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, sam zaś nie podlega niczyjemu osądowi

A czy jest zakazane, aby do tego "rozsądzania wszystkiego" użyć treści Bożych przykazań?

Nie, nie jest. Wprost przeciwnie. Prawo jest dobre, jesli sie robi z niego dobry uzytek, rozwazajac np zasadnosc kary dla matkobojcy, zboczenca itd.
Czy w ich treści jest coś niestosownego, czego trzeba unikać, aby nie pobłądzić?

Jak wyzej, ale moze zacytujmy:

(8) Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek, (9) wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców, (10) rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce, (1 List do Tymoteusza 1:8-10, Biblia Warszawska)

Czy Pan Bóg ma za złe komuś, że sprawdza swoje życie w świetle Jego woli wyrażonej konkretnymi przykazaniami?...

Pan Bog nie ma za zle, kiedy matkobojca przeglada sie w swietle Prawa. Po to wlasnie Prawo dal. Jednak wola Boza dla czlowieka, to wiara w Jego Syna.
Jesli czlowiek wierzacy sprawdza swoje zycie w swietle Prawa i polega na tym, to podlega przeklenstwu, bo musi wypelnic cale Prawo.
Czy Duch Święty działa na "innych falach" niż Boże Prawo? - więc źle jest się przejrzeć w tym duchowym lustrze Bożej woli, zapisanej w Biblii?

Boza wola jest zbawienie w Panu Jezusie. W Nim ma sie czlowiek wierzacy przegladac. A przestepca ma sie przegladac w Prawie.
Proszę odp. najlepiej po kolei na każde pytanie, dzięki.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sie 2016, 14:12

jj pisze:Jesli czlowiek wierzacy sprawdza swoje zycie w swietle Prawa i polega na tym, to podlega przeklenstwu, bo musi wypelnic cale Prawo.

To jest zdanie, które wiele mówi o tym, dlaczego się nie możemy porozumieć!
Otóż piszesz o poleganiu na Prawie, o poleganiu na zgodności z prawem, tak?
Ale mnie nie o to chodzi, aby polegać na Prawie, i by z jego wypełniania robić sobie schody do nieba! Nic podobnego!!

Powyższe pytania postawiłem, aby się zastanowić nad sprawą taka, co ma zrobić osoba wierząca (podkreślam to:wierząca), która chce wiedzieć, czy dobrze postępuje i ma w ręku Biblię - czy ma jej użyć jako sprawdzianu czy nie ma jej używać i tylko oczekiwać, że Duch Boży w jej sercu się odezwie i powie: OK albo nie OK jest?
Jeśli nie wolno zajrzeć do przykazań Bożych (nie mówię o traktowaniu ich jako sposobu na zbawienie, nie o poleganiu na nich mowa!), a tylko można na ten głos liczyć - to ja się obawiam, że można zły głos usłyszeć...
I to chciałem wyrazić swymi pytaniami, jj.
Co mi na to rzekniesz?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: jj » 24 sie 2016, 09:55

Chodzi o to, ze Prawo mialo inna funkcje, niz sie powszechnie mysli, mianowicie mialo pobudzic swoim zakazem do grzechu. Grzech mial sie rozmnozyc, zeby Boza Laska obfitowala. Jesli grzesznik skonfrontowal swoje postepowanie z przykazaniami, te powalaly go i prowadzily pod krzyz do pokuty. Prawo bylo przewodnikiem do krzyza, do Chrystusa.

Ale, jesli czlowiek wierzacy przeglada sie w Prawie, to pobudza go ono do grzechu swoim zakazem, powala i prowadzi pod krzyz...zeby ukrzyzowac ponownie Chrystusa??? Bo taka jest funkcja Prawa! Przewodnictwo do Chrystusa.

Dlatego poleganie na Prawie, to nie jest zaufanie do mocy zbawczej przykazania, ale brak zaufania do mocy Ducha Swietego. Czlowiek wierzacy, bedacy pod Laska, nie moze powracac pod opieke i przewodnictwo Prawa, bo musialby wtedy wykonac cale prawo, albo krzyzuje ponownie Chrystusa.

Pan Jezus jest zwierciadlem dla wierzacego. W Nim ma sie przegladac, w milosci takiej, jaka ON miluje:

(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. (35) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.
(Ew. Jana 13:34-35, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kościele: Nie patrz na Bliski Wschód

Postautor: MrSponge » 31 sie 2016, 23:31

Zbyszekg4 pisze:Jeśli nie wolno zajrzeć do przykazań Bożych (nie mówię o traktowaniu ich jako sposobu na zbawienie, nie o poleganiu na nich mowa!), a tylko można na ten głos liczyć - to ja się obawiam, że można zły głos usłyszeć...

Zajrzeć wolno, wszak:
2Tym 3:16-17 (BW) pisze:(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
(17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

Chociaż dyskusja idzie w groteskę już. :puppyeyes:

Zbyszku, czy święcenie sabatu (dnia sobotniego od 18 w piątek do 18 w sobotę) jest obowiązkiem chrześcijan?
Czy jest to konieczne do Zbawienia?
Czy charakteryzuje Kościół i jest jego znakiem?

Tak w temacie "polegania" tylko pytam.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości