Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: nadrozd » 04 wrz 2016, 08:19

Act 2:42 bg "I trwali w nauce apostolskiej i w społeczności, i w łamaniu chleba, i w modlitwach."


1.a jak myslicie czy łamanie jednego chleba podczas wieczerzy Pańskiej ma znaczenie ?
2.czy jak by wypiec milion malych chlebków i kazdy se sam zje odzielnie to to jest ok ?
3.dlaczego teraz zamiast lamać sie jedym chlebem wypieka sie ale ciasteczka i sie je czci i adoruje , gdzie tak jest w biblii ?
4.Gzie w bibli łamany chleb zamienia sie w mieso jak w sokółce ?
5.Podobnie z winem dlaczego nie wypił go sam Jezus a wszyscy pili z tego samego Jednego kielicha ?
6.Gdzie w bibli wskazuje ze apostołowie mieli Tabernakulum z małymi ciasteczkami w wazonie zamiast chleba ?
7.teraz tak skoro co do małych rzeczy ktoś nie jest wierny bibli,i poprostu serwuje coś innego po swojemu, to czy mozna mu ufac w wieklich ?

czy ja tylko widzę te pewne nieścisłości czy to każdy widzi ? nie zastanawia was to ?Mnie zastanawia czy apostołowie którzy brali udział w ostatniej wieczerzy nie powiedzieli by tak
Ap 17:6 pau "..... a widząc to, ogromnie się zdziwiłem."


jak chcecie wiedziec co ja mysle to ja sobie takie pytania zadaje.
Prawdopodobnie wielu z nas se je zadaje ale nie mówi o tym głośno ze wzgledu na reakcje bliżnich....
potem ci sami bliżni pytaja sie z szyderczym usmieszkiem a co ci nie pasowało ;).... bo starczy wyszydzic osmieszyc a pytania olać i zapomnieć zasypać je toną liści śniegu i kurzu ...


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: kontousunięte1 » 04 wrz 2016, 09:57

czy ja tylko widzę te pewne nieścisłości czy to każdy widzi ?

Wprawdzie, ty i ja to jeszcze nie "każdy", ale już jest nas dwoje, a to już coś ;-)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Zbyszekg4 » 04 wrz 2016, 21:32

Uważam, że poniższe wersety bardzo wiele tłumaczą odnośnie dosłowności czy symboliki:
J 6:60-69 bw
(60) Wielu tedy spośród uczniów jego, usłyszawszy to, mówiło: Twarda to mowa, któż jej słuchać może?
(61) A Jezus, świadom, że z tego powodu szemrzą uczniowie jego, rzekł im: To was gorszy?
(62) Cóż dopiero, gdy ujrzycie Syna Człowieczego, wstępującego tam, gdzie był pierwej?
(63) Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,
(64) lecz są pośród was tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem od początku wiedział, którzy są niewierzący i kto go wyda.
(65) I mówił: Dlatego powiedziałem wam, że nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli mu to nie jest dane od Ojca.
(66) Od tej chwili wielu uczniów jego zawróciło i już z nim nie chodziło.
(67) Wtedy Jezus rzekł do dwunastu: Czy i wy chcecie odejść?
(68) Odpowiedział mu Szymon Piotr: Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego.
(69) A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego.

Werset 63: Jezus mówi, że to Duch ożywia, a ciało nic nie pomaga!! oraz, że: Słowa, które przekazał są duchem i żywotem (czyli jego nauka, a nie Jego fizyczne ciało się tu liczy!)
wersety 68-69: Piotr zapewne nie rozumował o dosłowności jedzenia swego Mistrza, skoro:
1. nie zgorszył się jak inni jego rodacy, dla których pomysł, aby pić krew był nie do przyjęcia z racji tych wszystkich zakazów spożywania jakiejkolwiek krwi;
2. apostoł wyraźnie nawiązuje do wersetu 63, mówiąc o słowach żywota wiecznego, które ma Chrystus (podkreślam: słowa, a nie materia cielesna), oraz o poznaniu i wierze skupionej na tym, Kim jest Jezus!

Jak dla mnie, to wystarczające argumenty, aby porzucić ideę "kanibalizmu"...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Rembov » 04 wrz 2016, 21:36

Zbyszek, czytałeś kiedykolwiek opisy Ostatniej Wieczerzy? Albo nauczanie świętego Pawła na jej temat z 1 Listu do Koryntian?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Zbyszekg4 » 04 wrz 2016, 21:44

Zamiast zadawać durne pytania, Rembovie, napisz co masz na myśli, ok? Zaoszczędzimy sobie nawzajem czasu i liczby postów (nie zależy mi na ich mnożeniu).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Rembov » 04 wrz 2016, 21:52

Durne? To bardzo istotne pytanie, bo wskazuje na fragment Dobrej Nowiny, który uporczywie pomijacie przy interpretowaniu 6 rozdziału Ewangelii według świętego Jana. I nie udawaj greka, że nie wiesz o co mi chodzi, bo temat spożywania Ciała i Krwi Chrystusa był wielokrotnie wałkowany na tym forum.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Arvinger
Posty: 384
Rejestracja: 04 sty 2015, 21:35
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Arvinger » 04 wrz 2016, 23:24

Zbyszekg4 pisze:Uważam, że poniższe wersety bardzo wiele tłumaczą odnośnie dosłowności czy symboliki:
J 6:60-69 bw
(60) Wielu tedy spośród uczniów jego, usłyszawszy to, mówiło: Twarda to mowa, któż jej słuchać może?
(61) A Jezus, świadom, że z tego powodu szemrzą uczniowie jego, rzekł im: To was gorszy?
(62) Cóż dopiero, gdy ujrzycie Syna Człowieczego, wstępującego tam, gdzie był pierwej?
(63) Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,
(64) lecz są pośród was tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem od początku wiedział, którzy są niewierzący i kto go wyda.
(65) I mówił: Dlatego powiedziałem wam, że nikt nie może przyjść do mnie, jeżeli mu to nie jest dane od Ojca.
(66) Od tej chwili wielu uczniów jego zawróciło i już z nim nie chodziło.
(67) Wtedy Jezus rzekł do dwunastu: Czy i wy chcecie odejść?
(68) Odpowiedział mu Szymon Piotr: Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa żywota wiecznego.
(69) A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego.

Werset 63: Jezus mówi, że to Duch ożywia, a ciało nic nie pomaga!! oraz, że: Słowa, które przekazał są duchem i żywotem (czyli jego nauka, a nie Jego fizyczne ciało się tu liczy!)
wersety 68-69: Piotr zapewne nie rozumował o dosłowności jedzenia swego Mistrza, skoro:
1. nie zgorszył się jak inni jego rodacy, dla których pomysł, aby pić krew był nie do przyjęcia z racji tych wszystkich zakazów spożywania jakiejkolwiek krwi;
2. apostoł wyraźnie nawiązuje do wersetu 63, mówiąc o słowach żywota wiecznego, które ma Chrystus (podkreślam: słowa, a nie materia cielesna), oraz o poznaniu i wierze skupionej na tym, Kim jest Jezus!

Jak dla mnie, to wystarczające argumenty, aby porzucić ideę "kanibalizmu"...


Interpretacja J 6:63 to standardowy "dowód" protestantów na rzekome symboliczne zrozumienie słów Chrystusa z J 6:53-58. Problem w tym, że w tym wersie Chrystus nie mówi już o spożywaniu ciała i krwi, a o niewierze apostołów widocznej w ich reakcji na to nauczanie - w wersie 62 pyta ich, czy nawet widząc pełną chwałę Syna Człowieczego nie uwierzą. Wobec tej niewiary apostołów w kolejnym wersie mówi, że Duch jest konieczny, aby apostołowie uwierzyli w Jego naukę o dosłownej konieczności spożywania ciała i krwi Jezusa - sami z siebie nie uwierzą, bo Ciało bez Ducha nie jest zdolne do niczego. Odniesienia do Ducha i Ciała nie dotyczą tutaj ciała z wersów 53-58, ani ducha apostołów czy Żydów, ale rozdziału między Ciałem a Duchem jaki widzimy w całości Nowego Testamentu (np. Rz 8:1-13).


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: KAAN » 05 wrz 2016, 22:22

Arvinger pisze:Interpretacja J 6:63 to standardowy "dowód" protestantów na rzekome symboliczne zrozumienie słów Chrystusa z J 6:53-58....
Tobie chyba nie zadawałem pytania z czego jest zrobiony opłatek i wino w katolickiej komunii? Możesz odpowiedzieć?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Samolub » 06 wrz 2016, 03:00

Łamiecię chleb lub pijecie wino z kielicha w Kosciele Katolickim czy używacie symbolicznych substytotów jak np Świadkowie Jehowy (emblematy) ? Czy wszyscy mogą spożywać wino np nastolatkowie w KRK?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Samolub » 07 wrz 2016, 07:53

Noi gdzie są Ci Katolicy jak trzeba odpowiedzieć na konkrety : / a teologów to mają wyćwiczonych na tygodniowe kłótnie bez jedzenia picia i zająknięcia Sola Katechizm wałkują


Rz 14:17 : "Królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym".

Kol 2:16-17 : "Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia, bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych a rzeczywistość należy do Chrystusa".

także drodzy Katolicy trudna to mowa i jakiż Katolik słuchać jej może
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2016, 08:00 przez Samolub, łącznie zmieniany 2 razy.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Rembov » 07 wrz 2016, 07:57

Samolubie, pytasz o rzeczy, które są wyjaśniane w szkole podstawowej, a i w Internecie można je bez problemu odnaleźć.. Elementarza nikt Ci nie będzie tłumaczył, bo nikt poważny nie zniży się do takiego poziomu.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Samolub » 08 wrz 2016, 03:12

Jednak za trudna to mowa dla Ciebie Rembov

Dobrze, dobrze wystarczy że powiesz że nie masz argumentów i jednoznacznie wynika z Pisma Świętego, że Katolicy racjii w tej kwestii nie mają, co zostało dowiedzione.

Natomiast Ty nie potrafisz się pogodzić z faktami.

Pytanie 1
czy sakrament "komuni" w Kosciele RzymskoKatolickim jest pod postacią chleba i wina, czy stosujecię substytuty jak Świadkowie Jehowy (emblematy, wafelki)

Pytanie 2
Czy nastolatkowie under 18 mogą spożywać wino pijąc z kielicha w Kosciele?

Pytanie 3
Czy Jezus podczas ostatniej wieczerzy był w swoim ciele czy był chlebem i winem na stole? (wg Katolika)

Pytanie 4
Czy rozumiesz nawiązanie ciała i krwii (chleba i wina) danych uczniom do udzielenia łaski z ofiary krzyża, czyli realnego ciała i krwii danego za grzechy. I czy czynisz/trwasz w łamaniu chleba i piciu wina na pamiątkę w odniesieniu do tego wydarzenia?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Rembov » 08 wrz 2016, 07:21

Samolub pisze:Dobrze, dobrze wystarczy że powiesz że nie masz argumentów i jednoznacznie wynika z Pisma Świętego, że Katolicy racjii w tej kwestii nie mają, co zostało dowiedzione.

Śnij dalej. :D

Pytanie 1
czy sakrament "komuni" w Kosciele RzymskoKatolickim jest pod postacią chleba i wina, czy stosujecię substytuty jak Świadkowie Jehowy (emblematy, wafelki)

I popatrzmy.
Po pierwsze, nie ma w Kościele katolickim "sakramentu komunii", więc już w tym momencie zaliczyłeś babola merytorycznego (nie powiem, co to pokazuje na Twój temat, bo każdy widzi). Mamy Sakrament Eucharystii - http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII ... 8kkkII-2-1
Po drugie, pytanie o to, czy używamy "substytutów" jest kuriozalne, a wymienienie "wafla" w nawiasie jest już po prostu poniżej krytyki, bo świadczy o przesiąknięciu argumentacją szyderstwa. Co jest używane oczywiście również mogłeś sam sprawdzić: http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII ... 1kkkII-2-1

Pytanie 2
Czy nastolatkowie under 18 mogą spożywać wino pijąc z kielicha w Kosciele?

Nie wiem jak teraz, ale jeszcze niedawno w czasie I Komunii Świętej dzieci składały przyrzeczenie, że nie będą spożywać alkoholu do 18 roku życia, więc z żadnych naczyń (w tym kielichów) nie mogą pić jakichkolwiek innych napojów alkoholowych (w tym wina).

Pytanie 3
Czy Jezus podczas ostatniej wieczerzy był w swoim ciele czy był chlebem i winem na stole? (wg Katolika)

Pytanie kuriozalne i jasno pokazujące, że nie chodzi ci o wiedzę, tylko o dowodzenie, że Przeistoczenie jest niemożliwe. Już nie mówiąc o błędzie merytorycznym (Chrystus w wieczerniku przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew (czyli był w nich obecny), a nie "był chlebem i winem na stole"), to jak chcecie mówić Bogu, że nie może czegoś zrobić, to wasza sprawa. My wierzmy, że dla Boga nie ma nic niemożliwego (por. Łk 1:37), więc skoro Zbawiciel, a za nim święty Paweł, jasno i jednoznacznie powiedział, że ten chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, to nie będziemy z nim polemizować.

Pytanie 4
Czy rozumiesz nawiązanie ciała i krwii (chleba i wina) danych uczniom do udzielenia łaski z ofiary krzyża, czyli realnego ciała i krwii danego za grzechy.

Nie rozumiem pytania. Napisz je jakoś inaczej, bo nijak nie wiem o co ci chodzi.

I czy czynisz/trwasz w łamaniu chleba i piciu wina na pamiątkę w odniesieniu do tego wydarzenia?

Każda Msza Święta jest pamiątką i głoszeniem śmierci Chrystusa.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: nadrozd » 08 wrz 2016, 08:07

Rembov pisze:I popatrzmy.
Po pierwsze, nie ma w Kościele katolickim "sakramentu komunii", więc już w tym momencie zaliczyłeś babola merytorycznego (nie powiem, co to pokazuje na Twój temat, bo każdy widzi). Mamy Sakrament Eucharystii - http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII ... 8kkkII-2-1


http://www.kolbe-bogatynia.pl/sakrament ... nia-swieta


:)

Rembov teraz to ja się nie dziwię że ty masz problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego.

Przykładowo dla mnie twoje myślenie wyglądaTak...
Jak ktoś kartofel nazwie ziemniakem to też nie zajażysz ? :P
I prosisz by podkreślić słowo kartofel..... bo w tekście jest Tylko ziemniak...i nie widzisz tam kartofla....


Właśnie dlatego bawią mnie Twoje posty :.... ;)


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spożywanie ciała i krwi Pana Jezusa

Postautor: Samolub » 08 wrz 2016, 14:17

Wnioski na podstawie odpowiedzi zakonnika Rembov

Pytanie 1
w Kosciele Katolickim komunia nie jest sakramentem, jest sakramentem eucharystia

używane są substytuty zamiast chleba używany jest wafelek o okrągłym kształcie zwany opłatkiem

Pytanie 2
przyjmujący "komunię" nie tylko nie spożywają chleba ale również nie mogą spożywać wina

Pytanie 3
wg katolickiego zakonnika Rembov'a Jezus wszedł w chleb i wino, które nie zmieniły właściwości i pozostały chlebem i winem jednocześnie inny Jezus sam siebie połamał i rozdał uczniom. Śmiała teoria : D

Pytanie 4
nie rozumiesz, czyli sprawujesz niegodziwie wieczerzę, a ludzie przyjmują ją niegodnie. Jest wiec to heretycka komunia

dziękuję ks zakonnikowi Rembov za udzielenie wywiadu i zapraszam inne osoby do udzielania odpowiedzi na pytania


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości