Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 18:37

Florian

Może chodzić o same logia Pana,ale mniejsza o to.
Odrzucam różne Żydowskie tłumaczenia itd.
W Zyd Mat,nie ma np chrztu w imię "trójcy".
Opieram się tylko na tekście greckim
a tam jak dobrze wiesz jest różnica..


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Florian » 27 kwie 2017, 18:50

Janek pisze:Florian

Może chodzić o same logia Pana,ale mniejsza o to.
Odrzucam różne Żydowskie tłumaczenia itd.
W Zyd Mat,nie ma np chrztu w imię "trójcy".
Opieram się tylko na tekście greckim
a tam jak dobrze wiesz jest różnica..



To że coś odrzucasz , nie zmienia faktu że Jezus powiedział "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Kefa, i na tej Kefa zbuduję Kościół mój..." A dlatego w greckim tekście Ewangelii Mateusza , jest takie rozróżnienia , ponieważ w grece, są rodzaje rzeczowników.Skała-Petra jest rodzaju żeńskiego. Dlatego Jezus nie mógł tak nazwać Piotra.Trzeba było dać temu słowu męską końcówkę, Petros żeby to było poprawne językowo i żeby Piotra nie ośmieszało.

Piotr wiele razy w Biblii nazwany jest Kefasem :

-" i uznawszy daną mi łaskę, Jakub, Kefas i Jan, uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na znak wspólnoty, byśmy szli do pogan, oni zaś do obrzezanych..."(Ga 2:9)

-"… i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu"(1 Kor 15:5)

-"Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa." (1 Kor 1:12)


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 19:01

Widzę,że na potrzeby swojej interpretacji wszedłeś nawet w myśli Jezusa.Następny.
Jakoś Jezus jest tak nazywany tym rodzajnikiem.Bóg nie boi się "ośmieszać" swoich sług.Izajasz chodził nago.
Trzymajmy się faktów.Jezus zrobił rozróżnienie,a katolicy nie.Dodatkowo sam Piotr w swoim liście pisze,że skałą jest Jezus.


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Florian » 27 kwie 2017, 19:12

Janek pisze:Widzę,że na potrzeby swojej interpretacji wszedłeś nawet w myśli Jezusa.Następny.
Jakoś Jezus jest tak nazywany tym rodzajnikiem.Bóg nie boi się "ośmieszać" swoich sług.Izajasz chodził goły..
Trzymajmy się faktów.Jezus zrobił rozróżnienie,a katolicy nie.Dodatkowo sam Piotr w swoim liście pisze,że skałą jest Jezus.


To że zaprzeczasz słowom Jezusa to ja Ci na to nic nie poradzę, dostałeś wytłumaczenie dlaczego tak a nie inaczej jest w tekście greckim.Może w końcu zauważysz że w Biblii NIE tytko Bóg nazywany jest skałą ? Czy tego chcesz czy nie , cała istota Mt 16:18 leży w nadaniu Szymonowi nowego imienia, co staje się znakiem jego szczególnego powołania (tak samo jak zmiana Abram na Abraham Rdz 17:5) Abraham jako protoplasta Izraela został nazwany "skałą" (Iz 51:1) tak samo Piotr został nazwany skałą o czym Ci już pisałem. Biblia na przykład nazywa Jeremiasza "twierdzą warowną, kolumną żelazną i murem spiżowym przeciw całej ziemi" (Jr 1:18) Chociaż przecież Bóg jest naszą Twierdzą (Ps 18:3, 62:3, 144:2) to jednak mógł nazwać "twierdzą" Jeremiasza.Tak samo Paweł nazwany jest "budowniczym" (1Kor 3:10) a przecież jest nim też Jezus (Hbr 3:3, Mt 16:18) i Bóg (Iz 62:5, Hbr 11:10)


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 19:21

Dostałem jakieś tradycje,Żydowskie tłumaczenia,Twoją rzekomą czasowsteczną telepatię.
Co do skały Abrama się zgodziłem więc nie musisz się powtarzać,ale tekstu greckiego nie zmienisz.
Nowe imię to nie Petros/Skała jak już wykazałem.Coś jeszcze?Chyba też się zdenerwowałeś ach katolicy :-)


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Florian » 27 kwie 2017, 19:37

Janek pisze:Dostałem jakieś tradycje,Żydowskie tłumaczenia,Twoją rzekomą czasowsteczną telepatię.
Co do skały Abrama się zgodziłem więc nie musisz się powtarzać,ale tekstu greckiego nie zmienisz.
Nowe imię to nie Petros/Skała jak już wykazałem.Coś jeszcze?Chyba też się zdenerwowałeś ach katolicy :-)


Może zamiast przypisywać mi telepatię, powiesz mi w jakim Języku mówił Jezus : po grecku , czy po hebrajsku/aramejsku ? Skoro się zgodziłeś to nie pisz że tylko Jezus jest nazwany w Biblii skałą bo jest to oczywista nieprawda.Nic nie wykazałeś , jak widać nie potrafisz zrozumieć że w języku greckim są rodzaje rzeczowników i słowo skała-petra jest rodzaju żeńskiego. Dlatego Jezus nie mógł tak nazwać Piotra.Trzeba było dać temu słowu męską końcówkę, Petros żeby to było poprawne językowo.No cóż , ale można powtarzać Ci to w nieskończoność , ale Ty tak nie przyjmiesz do wiadomości niczego , co zaprzecza temu co sonie wymyśliłeś.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 27 kwie 2017, 19:41

Trzeba też pamiętać, że to zabieg św. Mateusza, bo Jezus nie mówił do Piotra po grecku.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 19:48

Florian pisze:
Janek pisze:Dostałem jakieś tradycje,Żydowskie tłumaczenia,Twoją rzekomą czasowsteczną telepatię.
Co do skały Abrama się zgodziłem więc nie musisz się powtarzać,ale tekstu greckiego nie zmienisz.
Nowe imię to nie Petros/Skała jak już wykazałem.Coś jeszcze?Chyba też się zdenerwowałeś ach katolicy :-)


Może zamiast przypisywać mi telepatię, powiesz mi w jakim Języku mówił Jezus : po grecku , czy po hebrajsku/aramejsku ? Skoro się zgodziłeś to nie pisz że tylko Jezus jest nazwany w Biblii skałą bo jest to oczywista nieprawda.Nic nie wykazałeś , jak widać nie potrafisz zrozumieć że w języku greckim są rodzaje rzeczowników i słowo skała-petra jest rodzaju żeńskiego. Dlatego Jezus nie mógł tak nazwać Piotra.Trzeba było dać temu słowu męską końcówkę, Petros żeby to było poprawne językowo.No cóż , ale można powtarzać Ci to w nieskończoność , ale Ty tak nie przyjmiesz do wiadomości niczego , co zaprzecza temu co sonie wymyśliłeś.


Nic nie przypisuje.Sam wiesz co pisałeś.Jezus nie chciał obrazić Piotra przez zły rodzajnik..
Pisałem,że w liście Apostoł nazywa Jezusa skałą,Nic o Abrahamie.Czytaj ze zrozumieniem
to nie będziesz się musiał produkować tyle nadaremnie.Nic nie było trzeba to tylko Twoja interpretacja/wymysł.


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Florian » 27 kwie 2017, 20:03

Janek pisze: Nic nie przypisuje.Sam wiesz co pisałeś.Jezus nie chciał obrazić Piotra przez zły rodzajnik..
Pisałem,że w liście Apostoł nazywa Jezusa skałą,Nic o Abrahamie.Czytaj ze zrozumieniem
to nie będziesz się musiał produkować tyle nadaremnie.Nic nie było trzeba to tylko Twoja interpretacja/wymysł.


I nie obraził bo w języku którym mówił nazwał go Kefas. Pisałeś wcześniej że tylko Bóg jest skałą.Wbrew Twojemu chciejstwu nie jest to moja interpretacja , ten fragment interpretowali tak samo chrześcijanie pierwszych wieków :

Orygenes w nawiązaniu do Piotra pisał "Zobacz, co jest powiedziane przez Pana temu wielkiemu fundamentowi Kościoła i najsilniejszej opoce, na której Chrystus zbudował Kościół"

Tertulian "Czy nie pouczył o wszystkim Piotra nazwanego opoka planowanego Kościoła, któremu oddal klucze Królestwa Niebieskiego i przekazał władzę rozwiązywania i związywania tak w niebie jak i na ziemi?" (Preskrypcja przeciw heretykom)

Cyprian "Mówi Pan do Piotra: Ja tobie powiadam, że ty jesteś opoka, a na tej opoce zbuduję Kościół mój...Na nim jednym buduje Kościół swój i jemu poleca paść owce swoje" ( "o jedności Kościoła")

Dlatego wbrew Twoim zaprzeczeniom słów Chrystusa skierowanych do Piotra , pierwsi chrześcijanie potwierdzają to , że Jezus Piotra nazwał skałą/opoką.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 20:17

Dlatego wbrew Twoim zaprzeczeniom słów Chrystusa skierowanych do Piotra , pierwsi chrześcijanie potwierdzają to , że Jezus Piotra nazwał skałą/opoką.

To tylko tradycja której nie biorę pod uwagę,ale dla Ciebie coś podam.

arcybiskup Peter Richard Kenrick Concio in Concilio Vaticano habenda at non habi
The third asserted that the words applied to the faith that Peter professed, espoused by forty-four fathers, some of whom are the most important and representative.


Henessy PK. Infallibility in the Ecclesiology of Peter Richard Kenrick. Theological Studies 1984; 45 (4): 702-714


I nie obraził bo w języku którym mówił nazwał go Kefas. Pisałeś wcześniej że tylko Bóg jest skałą.Wbrew Twojemu chciejstwu nie jest to moja interpretacja , ten fragment interpretowali tak samo chrześcijanie pierwszych wieków :

I by nie obraził gdyby go tak nazwał.
Dlatego powtarzam,że Twoja tez jest wyssana palca i sprzeczna z Pismem.
Jezus sam wielokrotnie nazywał się "rodzajem żeńskim" i oczywiście się nie obrażał.

Jezus:A ja ci mówię: ty jesteś Piotra, a na tej skale(Petra) zbuduję moje zgromadzenieb i bramy Hadesuc nie przemogą go.

Piotr:oraz kamieniem potknięcia i skałą(Petra) obrazy. Potykają się oni nie okazując posłuszeństwa Słowu — na co też są przeznaczeni.


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Florian » 27 kwie 2017, 20:32

Janek pisze:To tylko tradycja której nie biorę pod uwagę,ale dla Ciebie coś podam.

arcybiskup Peter Richard Kenrick Concio in Concilio Vaticano habenda at non habi
The third asserted that the words applied to the faith that Peter professed, espoused by forty-four fathers, some of whom are the most important and representative.


Henessy PK. Infallibility in the Ecclesiology of Peter Richard Kenrick. Theological Studies 1984; 45 (4): 702-714



To nie tradycja , lecz świadectwa wczesnochrześcijańskie które pokazują , jak chrześcijanie pierwszych wieków interpretowali ten fragment.Nie bierzesz pod uwagę , bo owe świadectwa zaprzeczają Twoim teoriom.

Nie widzę powodu żeby te dwie możliwości się wykluczały. Co więcej, powyższą tezę znajdujemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego:

"Poruszeni przez łaskę Ducha Świętego i pociągnięci przez Ojca, wierzymy i wyznajemy o Jezusie: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16,16).Na skale tej wiary, wyznanej przez św. Piotra, Chrystus założył swój Kościół." KKK 424

"...Piotr z racji wyznanej wiary pozostanie niezachwianą skałą Kościoła. Będzie strzegł tej wiary przed wszelką słabością oraz umacniał w niej swoich braci" KKK 552



Janek pisze: I by nie obraził gdyby go tak nazwał.
Dlatego powtarzam,że Twoja tez jest wyssana palca i sprzeczna z Pismem.
Jezus sam wielokrotnie nazywał się "rodzajem żeńskim" i oczywiście się nie obrażał.

Jezus:A ja ci mówię: ty jesteś Piotra, a na tej skale(Petra) zbuduję moje zgromadzenieb i bramy Hadesuc nie przemogą go.

Piotr:oraz kamieniem potknięcia i skałą(Petra) obrazy. Potykają się oni nie okazując posłuszeństwa Słowu — na co też są przeznaczeni.


I go tak NIE nazwał.Sprzeczne z Pismem jest Twoje zaprzeczanie słowom Chrystusa , w których Piotra nazywa skałą na której zbuduje swój Kościół.Powtarzam jeszcze raz , że gra słów Petros (Piotr) i Petra (Skała), które odniesione są do Piotra.Nie chodzi to o żadne "obrażanie" ale o to , że w narracji greckiej nie można było nazwać Piotra "petra" ponieważ Petra to rodzaj żeński- nie ma greckiego imienia męskiego pochodzącego od skały innego niż imię Petros. Jezus Piotra w Mt 16:18 nazwał Kefas , a potwierdza to zarówno rękopis syryjski w którym imię Piotr jak i Skałę oddano tym samym słowem Kefa.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 27 kwie 2017, 20:41

To nie tradycja , lecz świadectwa wczesnochrześcijańskie które pokazują , jak chrześcijanie pierwszych wieków interpretowali ten fragment.Nie bierzesz pod uwagę , bo owe świadectwa zaprzeczają Twoim teoriom.

Tam jest mowa o ojcach..gdybym tak poszperał to bym znalazł wiele.
Ale nie chce mi się.Nie biorę jej pod uwagę.
Nie cytuj mi katechizmu..
krk zawsze wybierał
to co mu pasowało.

I go tak NIE nazwał.Sprzeczne z Pismem jest Twoje zaprzeczanie słowom Chrystusa , w których Piotra nazywa skałą na której zbuduje swój Kościół.Powtarzam jeszcze raz , że gra słów Petros (Piotr) i Petra (Skała), które odniesione są do Piotra.Nie chodzi to o żadne "obrażanie" ale o to , że w narracji greckiej nie można było nazwać Piotra "petra" ponieważ Petra to rodzaj żeński- nie ma greckiego imienia męskiego pochodzącego od skały innego niż imię Petros. Jezus Piotra w Mt 16:18 nazwał Kefas , a potwierdza to zarówno rękopis syryjski w którym imię Piotr jak i Skałę oddano tym samym słowem Kefa.

No właśnie nie nazwał go tak więc przestań mi wciskać,że tak mam to rozumieć kiedy tak nie napisano.
Ta gra w ping ponga.Co jeszcze wymyślisz?
Jezus sam siebie też nie obrażał
bo nic w tym obraźliwego nima.
Nazwał się rodzajem żeńskim..

a co do peszity jeszcze z leksykonu ŚJ:
zbuduję mój zbór”, nie posłużył się synonimami (Mt 16:18). Różnica ta jest widoczna także w przekładzie aramejskim (syryjskim), w którym i „Piotr”, i „masyw skalny” oddano przez kiʼfaʼ, lecz imię apostoła poprzedzono męskim zaimkiem osobowym hu, a w drugim wypadku użyto żeńskiego zaimka wskazującego hadeʼ.


xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: xxx xx » 28 kwie 2017, 00:13

Janek pisze:
[czyli Skała]

Tego nie ma w "oryginalnym" tekście.



I co, że nie ma?

Posłużę się tekstem łacińskim, bo łacina to najprecyzyjniejszy język jaki znał świat, a poza tym łacinę "liznąłem".

"Respondens autem Jesus, dixit ei : Beatus es Simon Bar Jona : quia caro et sanguis non revelavit tibi, sed Pater meus, qui in caelis est. [18] Et ego dico tibi, quia tu es Petrus, et super hanc petram aedificabo Ecclesiam meam, et portae inferi non praevalebunt adversus eam"

Vulgata.

Otóż czytając tekst łaciński pierwsze co się rzuca w oczy to to, że wers 18 ma związek z wcześniejszym wersem czyli z tym " Odpowiadając więc (zatem) Jezus rzekł mu: Błogosławiony jesteś Szymonie bar Jona: gdyż (albowiem) ciało i krew nie objawiły tobie, ale Ojciec mój, który w niebie jest.
I teraz wers 18: "A ja mówię tobie, bo (gdyż, ponieważ) ty jesteś Piotr i na tej skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekła nie przeważą (przemogą) go "

[Tłumaczenie moje.]

Jasno więc widać, że Jezus powiedział to wcześniejsze (przed wersem 18) dlatego, że Piotr jest skałą na której zbuduje (Jezus) swój Kościół, którego bramy piekła nie przemogą.

Nawiasem mówiąc "Ecclesia", czyli Kościół w łacinie jest rodzaju żeńskiego. Petra (łac)- czyli skała też jest rodzaju żeńskiego. I to jest potrójnie piękne, ponieważ jest superprecyzyjne i ma bezpośredni związek także z Matką Kościoła, czyli z Matką Bożą" !
Po łacinie końcówka brzmi więc dosłownie tak:
"....bramy piekielne jej nie przemogą! "
Co dotyczy i skały (Piotra) i Kościoła zbudowanego na Piotrze (kościół jest rodzaju żeńskiego w łacinie) i ...w domyśle Matki Bożej, Matki Kościoła. Łacina jest najprecyzyjniejsza, bije na głowę inne języki !


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 00:29

Nic takiego nie powiedział jak już tłumaczyłem.
To Twoja interpretacja delikatnie pisząc.
Jeszcze wszędzie widzisz Marię....
To znak,że pora na drzemkę :-D


xxx xx
Posty: 504
Rejestracja: 28 lut 2017, 16:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: xxx xx » 28 kwie 2017, 00:38

Janek pisze:Nic takiego nie powiedział jak już tłumaczyłem.
To Twoja interpretacja delikatnie pisząc.


Moja interpretacja pokrywa się z tym jak zawsze rozumiał to Kościół , począwszy od Apostołów.
Twoja zaś z tym jak rozumieli ci, którzy w XVI wieku, w czasie reformacji mieli "nowe objawienie".

Jeszcze wszędzie widzisz Marię....


A wy nigdzie Maryji nie widzicie, bo Jej...nienawidzicie. Jak możecie być zatem zbawieni ? Jak może być zbawiony ktoś kto gardzi Tradycją Apostolską i nienawidzi Matki Pana naszego ?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości