Dlaczego kalwinizm jest nie do przyjęcia przez katolików?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 cze 2010, 12:16

okidoki pisze:
Lash pisze:
okidoki pisze:Lash, mam nadzieję, że jest dla Ciebie zrozumiałe, że lakoniczne posty (w dodatku w nie zawsze uprzejmym tonie), które napisałeś w pośpiechu na kolanie nie zasługują na odpowiedź, prawda? Bo nie chciałbym abyś żywił nieuzasadnionych oczekiwań na udzielenie odpowiedzi :]
Okidoki
Ja rouzmiem że pytania które w nich zadałem nie pasuja to twoich koncepcji.

Nie Lash, właśnie nie rozumiesz mnie, wszelkie pytania są przeze mnie mile widziane :) Natomiast na żadnym forum świata, Lash'u, nie ma wymogu odpowiadania na wszystkie możliwe posty jak to po macoszemu zrobiłeś. Nie przetrawiłeś na poważnie żadnego napisanego przez mnie postu, tylko zacytowałeś każdy z nich okraszając go jednym czy dwoma zdaniami (w cały świat). Chciałbym być dobrze zrozumiany - chętnie porozmawiam z Tobą - ale najpierw musisz dać coś od siebie. Musisz napisać coś dłuższego na odpowiedni poziomie, aby było widać, że nie pozorujesz dialogu, ale wnosisz do rozmowy coś nowego i znaczącego. Weź przykład z moich dyskusji z jj i fantomikiem, czy widzisz różnicę pomiędzy naszymi postami a swoimi?

Cż skoro wiesz lepiej co rozumiem to z papiezem kopać się nie będę :)
okidoki pisze: Podam ci przykład czego powinieneś unikać (a co powtórzyłeś w ostatnim poście), mało konstruktywne jest dziecinne pytanie:
Skoro nie jest tak że Bóg ZBAWIA WSZYSTKICH to
1 - Czy nie jest mocny aby zbawić człowieka?
2 - Czy Jego chcenie jest warunkowe?

skoro po pierwsze ktoś już zadał to pytanie, a po drugie była na to pytanie odpowiedź:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 839#109839

tymczasem jak Ty włączyłeś się do dyskusji? :
Lash pisze:To czerwone jest nieprawdą

To niebieskie to basnie ludowe,.

Chyba nie muszę komentować, doskonale sam to rozumiesz, prawda? Powyższy styl wypowiedzi jest niedopuszczalny. Chyba że naprawdę zależy Ci abym nie mógł się z Tobą dogadać :lol:


Cóż to że odpowiedź jest to zamyka dyskusję?
Odpowiedź JEST nieprawdziwa i dlatego podjeta powinna zostać dyskusja.

okidoki pisze: Może ja zacznę. Dwukrotnie cytujesz fragment:
Lash pisze:(37) Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz; (38) zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał. (39) A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym. Jan 6

Twierdziłem wcześniej, a zdania nie zmieniłem, że wypowiedź ta jest nie na temat, ponieważ Jezus nie zajmuje się w tym miejscu kwestią wytrwania świętych, lecz podkreśla swoją mesjańską moc (uzasadniłem to obszerniej w równoległym wątku: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 512#109512 )


Mesjanska moc odnosnie czego?
Odnośnie ZBAWIENIA LUDZI.
to jest serce posługi Jezusa.
jeśli jest inazej to udowodnij.

Jezus zajmuje się sprawą wiary i chodzenia za nim.
Dokłanie końcówka Jana 6,60- do końca pokazuje jek to działa w Praktyce na przykładzie Judasza.
Jezus nawem tam WYRAŻNIE odnosi sie ze przykład Judasz to właśnie przykład na to że komu nie jest dane nie bedzie Zbawiony ale choćby nawet chodził z Chrystusem w ciele i oglądał oczami własnymi każdy cud przez 3,5
roku to tylko temu komu da ojciec jest dane uwierzyć.

63) Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. (64) Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą. Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać. (65) Rzekł więc: Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca.

Można próbowac odczytywać to jako Jezus wiedział bo sie dowiedział. na zasadzie przdwiedzy jako nabycia wiedzy ale wtdy zdanie
Jeśli nie zostało mu to dane jest POZBAWIONE SENSU.
Bo mu miał dac ojciec skoro On tylko podglada wiarę i uczynki ludzkie :)

Co dał Ojciec innym CZEGO NIE DAŁ JUDASZOWI?
Ale konketnie co dał BO Judzasz miał WSZYSKIE TAKIE same możliwości jak 11 apostołów ale mimo to Bóg mu czegoś nie dał i dlatego nie wierzył
CO TO TAKIEGO.

przeczytaj spokojnie naukę Jana 6 całą i bez zakładania przymusu wolnej woli za zobaczyszze Jezus wskzuje tu Boga Ojca w akcji.

okidoki pisze:
Lash pisze:i w pełni rozumiem ze na rzetelnaą dyskusję nie ma co liczyć bowiem gdyby takowa miała zaistnieć tobyś nie pisał agitek antykalwińskich. od momnety gdy takowe zacząłes pisac pokazałeś że nie ma miejsca na rzetrlną dyskusje ale raczej na zochydzenie czegoś

Uspokój się, bo na razie produkujesz tylko to co Bogoljub podsumował "przecież to ideologia gdzie się tak tłumaczy Pismo aby pasowało do mojej idei". Przecież celem jest dojście do prawdy podczas wspólnej rozmowy, a nie udowodnienie że "to ja miałem rację". Mam głeboką nadzieję, że rzetelna dyskusja jest w Twoim zasięgu i następny post będzie już znacznie lepszy bez wstawek typu "agitka", "zochydzenie" oraz będzie zgodny z ortograficznymi i stylistycznymi zasadami obowiązującymi w języku polskim, co znacznie poprawi ich czytelność. Trzymam kciuki, okidoki.


Słowme jak zwyjkle ad personam nie ad rem :-/
Ostatnio zmieniony 07 cze 2010, 12:36 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 cze 2010, 12:19

Zbyszekg4 pisze:
Lash pisze:

Zbyszekg4 napisał/a:
Wlasnie dlatego, ze Jezus zostal WYBRANY przed zalozeniem swiata, to ci, ktorzy przez wiare sa W NIM, sa tez WYBRANI przed zalozeniem swiata!
Czlowiek wierzacy otrzymuje taki status: wybrany przed zalozeniem swiata, gdy uwierzy w Jezusa i trwa w Nim.
Wybacz ale to jest nierozsądne
Bo opisuje kłamstwo.

A czy poza slowem "klamstwo" masz cos wiecej do dodania? Jakze latwo- zauwazylem to!- przychodzi Ci zarzucac innym klamstwo, a samemu to niby klamstwa nie czynisz zadnego?...

To jak to jest, ze czlowiek stworzony na obraz i podobienstwo Boze, nie ma wolnosci w swoim zyciu?- czyzby Stworca tez jej nie mial?...

Czy Bóg ma wszchwiedzę? Tak ale
Człowiek ma tylko wiedzę
Czu Bóg ma wszchmoc? Tak ale
Człowiek ma tylko moc.
Czy Bóg ma wole aby wypełnic wszystko co chce? Tak ale
Czowiek ma ograniczoną wole grzechem -upadłą naturą w raju miał ograniczna TYLKO DOBREM .


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 cze 2010, 12:22

Zbyszekg4 pisze:
Lash pisze:
Zbyszekg4 pisze:
Norbi pisze:Już wcześniej napisałem, że cytowanie bez kontekstu, jest pretekstem.

A jaki kontekst widzisz dla tych slow?:

1J 2:1-2 Bw „Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.(2) On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.


Co jest implikacją czy to że WSZYSCY sa zbawieni?

Pozwol, ze odpowiem na Twoje pytanie tym rozwazaniem, ze strony Kosciola Baptystow (moze sie to komus nie podoba, ale ja lubie madre opracowania cytowac, bo sam bym lepiej nie napisal, a poza tym , po co mam meczyc palce i pisac to, co inni juz napisali...):

...........

Jesli czytales to, majac na oczach okulary "made in Kalwin", to prosze zdejmij je, i raz jeszcze przeczytaj, z modlitwa by zrozumiec ten temat zgodnie z Boza, a nie ludzka nauka :!:
kiedyś sam bym napisał podobny tekst

Cóż weźmy Piotra 3,9
Czy autor tego artykułu ma rację mówiąc to co mówi na temat tego tekstu?

Jaki jest Podmiot zdania?
BÓG nie chce aby KTO ZGINĄŁ - czy mówi cały świat czy moze inny jest podmiot.

Przeczytaj
Pismo Święte wyraźnie mówi o tym, że Bożym pragnieniem jest zbawienie wszystkich. Przeczytajmy z Drugiego Listu Piotra 3:9: Pan nie zwleka z wypełnieniem obietnicy – chociaż niektórzy uważają, że zwleka – ale jest cierpliwy względem was, gdyż nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz aby wszyscy się nawrócili.


Względem kogo Bóg jest cierpliwy? czy względem całego świta? :O :eek: Amoże Piotr mówi WAS!


tak Baptysci od poczaku 20 wieku porzucają prawdy wiary i ida za światem :-/

Widać to niestety coraz wyraźniej nawet w Polsce :-/ .


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 05 lip 2010, 21:15

okidoki pisze:
fantomik pisze:...wskaż mi co w tym kontekście wskazuje na inne zrozumienie ...

Ale dlaczego inne. Ewangelista podaje [Mt 3,5], że przychodziła cała Judea, relacjonując że z każdego zakątku Judei docierali słuchacze.

To cała czy nie cała? Czy przyszły niemowlęta? Czy przyszli Rzymscy wojacy stacjonujący w Judei? Czy przyszedł każdy jeden, bez wyjątku, człowiek który przebywał w Judei? W tym i właśnie co narodzone niemowlęta, ludzie w tym dniu konający oraz poganie, którzy akruat przebywali w tej części świata?
okidoki pisze:
fantomik pisze:
okidoki pisze:Ja się zgadzam! Ale pytam : Czego chce nasz Bóg ?
Na moje życie! - wyrocznia Pana Boga. Ja nie pragnę śmierci występnego, ale jedynie tego, aby występny zawrócił ze swej drogi i żył. [Ez 33,11]

No więc -- jeśli Bóg rzeczywiście nie chce śmierci występnego i to Bóg sprawia, że to co chce wykonuje się, to mamy uniwersalizm :)

Mamy coś lepszego! Ponieważ wiemy, że nie wszyscy osiągną zbawienie to jedynie wolność człowieka do wiary i niewiary jest w stanie wytłumaczyć skąd oni się biorą :) Bo że od Boga nie może to pochodzić to jest napisane.

Człowiek jest prawdziwie wolny, bo został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, ja tak wierzę.

To w końcu skłaniasz się do uniwersalizmu czy do tego, że to co Bóg chce nie spełnia się bo widać nie potrafi On osiągnąć tego co pragnie? Bo się pogubiłem.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości