Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: Hallers » 06 lut 2008, 14:58

Lash pisze:Jak widac pewien Kardynal i doktor kosciola i swiety /3 w jednym/ Kardynal St. Alphonsus de Liguori Doctor Kosciola: Ktory ma troche wiecej do powedzenia niz szeregowy katolik wypowiedajacy sie tu na forum pisze:
Nikt nie moze wejsc do krolestwa niebios inaczj niz przez nia/Marie/. Dlatego Sw Bonaventura nazywa ja brama.
str 160
http://www.jesus-passion.com/PART_THE_F ... PTER_V.pdf
Co widac stoi w calkowitej soprzecznosci z Ewangelia.
Szukając w internecie informacji na temat poglądu kościoła katolickiego na kwestię zbawienia natknąłem się na bardzie ciekawy artykuł Szafarstwo łask, napisany przez stronę katolicką. Może nie jest on wart komentowanie jednak warto się z nim zapoznać ... :roll:

Fragment : (...) Jeśli teraz zapytamy się Ojców i Doktorów Kościoła św., jeśli od nich zażądamy odpowiedzi jaką jest Maryja? to nam św. Jan Damasceński odpowie, że jest łask Boskich oceanem - św. Efrem, że jest łask wszystkich źródłem - św. Bernardyn, że jest wszystkich dobrodziejstw Boskich szafarką i - bł. Albert W., że jest Podskarbinią Jezusa Chrystusa - święty Piotr Damian, że jest miłosierdzia Pańskiego skarbnicą - św. Bernard, że jest pełnością wszelkiego dobra i jedyną podstawą nadziei naszej.
Św. Bonawentura mówi, że Maryję potrzeba nazywać Bramą niebios, gdyż bez Jej przyczyny nikt do nieba wejść nie może - św. Antonin głosi, że chcieć bez przyczyny Maryi łaski od Boga otrzymać, to próbować latać bez skrzydeł.
Posłuchajmy więc tych słów, które św. German do Maryi zwraca: Święta Dziewico! nikt bez Ciebie Boga nie zna. Nikt bez Ciebie zbawionym być nie może. Nikt bez Ciebie, Matko i Panno, niebezpieczeństw tego życia nie ujdzie. Nikt bez Ciebie, łaski pełna, od Boga żadnego nie otrzyma daru. Dlaczego? św. Bernard odpowiada: albowiem Pan Bóg w ręce Maryi złożył wszystką cenę odkupienia naszego.
O dobroci Serca Jezusowego! komuż lepiej można było powierzyć skarb łaski naszego zbawienia, jak nie miłosiernemu Sercu naszej Matki?(...)


ala
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2008, 13:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ala » 06 lut 2008, 22:58

Nie do końca na temat ("Maryja w dziele zbawienia") ale ciekawy artykuł - wywiad z katolickim księdzem, który pisał pracę doktorską o Maryji i Luteranach TUTAJ


ala
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2008, 13:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ala » 06 lut 2008, 23:15

I tu - trochę inne spojrzenie na Maryję, niż to, z jakim kojarzą się katolicy ale wyrażone na katolickich stronach TUTAJ

P.S. Przepraszam - za nieptrzebny, drugi, post.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2008, 23:19 przez ala, łącznie zmieniany 1 raz.


ala
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2008, 13:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ala » 06 lut 2008, 23:23

Heareticus pisze:
ala pisze:P.S. Przepraszam - za nieptrzebny, drugi, post.

Posty można w dowolnym momencie edytować! :-)


Ale czy można usunąć?


ala
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2008, 13:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ala » 06 lut 2008, 23:52

Heareticus pisze:A w Fatimie rzekoma Maryja powiedziała, że świat może być zbawiony tylko przez jej niepokalane serce!

Mam coś w rodzaju książeczki-broszurki o objawieniu w Fatimie. Napisana jest rzekomo „(...)w oparciu o rękopisy Siostry Łucji i ujawnione dokumenty dotyczące objawień. Praca ta zyskała liczne listy wyrażające aprobatę i pochwały ze strony biskupów i księży” (ze wstępu)

Kiedy ją czytałam parę lat temu, byłam przerażona tym co zawiera. Już wtedy czułam, że coś jest nie tak – albo Bóg i Maryja nie są tymi, za których ich całe życie uważałam albo całe to objawienie, przynajmniej w formie w jakiej się je zapodaje, to jest stek bzdur i przekłamań.

Fragmenty:
Maryja pisze:Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników?

Łucja pisze:Tak chcemy.

Maryja pisze: A więc będziecie musieli wiele wycierpieć. Ale Łaska Boża będzie dla Was pociechą”(…) Módlcie się, módlcie się wiele i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.

Maryja pisze:(…)Bóg jest zadowolony z waszych umartwień, ale nie musicie spać ze sznurami. Noście je tylko w dzień.

Hiacynta pisze:Matka Boża (…) mnie zapytała, czy jeszcze chciałabym zawrócić więcej grzeszników. Odpowiedziałam jej, że tak. Wtedy powiedziała mi, że trafię do szpitala, gdzie będę bardzo cierpieć. I żebym cierpiała w intencji nawrócenia grzeszników, jako zadośćuczynienie za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi Panny i z miłości do Pana Jezusa.

Zgodnie z tym, co jest podane czytelnikowi w tej książce - zwłaszcza zaznaczone powyżej fragmenty - mogą wskazywać na jakąś formę sadyzmu, ze strony Boga i Maryji wobec fatimskich dzieci. ;-)
Ponadto są zwykłym bluźnierstwem wobec męki Jezusa Chrystusa "(...) znosić wszystkie cierpienia, które On (Bóg) zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników" - dzieci mogą zbawiać grzeszników?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 07 lut 2008, 07:45

ala pisze:
Heareticus pisze:A w Fatimie rzekoma Maryja powiedziała, że świat może być zbawiony tylko przez jej niepokalane serce!

Mam coś w rodzaju książeczki-broszurki o objawieniu w Fatimie. [...]


Niestety nie tylko w fatimskich objawieniach występuje motyw "boga sadysty" oraz "cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy świata". Jak swego czasu szukałem treści objawień maryjnych to w sumie każde zawierało oba, a dość często także obietnicę, że zdarzenia z Objawienia Jana są warunkowe. (objawienia oficjalnie uznane przez KRK oraz te jeszcze nie uznane "do końca").


Pozdrawiam,
f. (kolejne dwa miedziaki)


king153
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: king153 » 28 lut 2008, 00:20

Hallers pisze:
Fragment : (...) Jeśli teraz zapytamy się Ojców i Doktorów Kościoła św., jeśli od nich zażądamy odpowiedzi jaką jest Maryja? to nam św. Jan Damasceński odpowie, że jest łask Boskich oceanem - św. Efrem, że jest łask wszystkich źródłem - św. Bernardyn, że jest wszystkich dobrodziejstw Boskich szafarką i - bł. Albert W., że jest Podskarbinią Jezusa Chrystusa - święty Piotr Damian, że jest miłosierdzia Pańskiego skarbnicą - św. Bernard, że jest pełnością wszelkiego dobra i jedyną podstawą nadziei naszej.
Św. Bonawentura mówi, że Maryję potrzeba nazywać Bramą niebios, gdyż bez Jej przyczyny nikt do nieba wejść nie może - św. Antonin głosi, że chcieć bez przyczyny Maryi łaski od Boga otrzymać, to próbować latać bez skrzydeł.
Posłuchajmy więc tych słów, które św. German do Maryi zwraca: Święta Dziewico! nikt bez Ciebie Boga nie zna. Nikt bez Ciebie zbawionym być nie może. Nikt bez Ciebie, Matko i Panno, niebezpieczeństw tego życia nie ujdzie. Nikt bez Ciebie, łaski pełna, od Boga żadnego nie otrzyma daru. Dlaczego? św. Bernard odpowiada: albowiem Pan Bóg w ręce Maryi złożył wszystką cenę odkupienia naszego.
O dobroci Serca Jezusowego! komuż lepiej można było powierzyć skarb łaski naszego zbawienia, jak nie miłosiernemu Sercu naszej Matki?(...)


napisze tylko jedno:
JESTEM PRZERAŻONY



A więc będziecie musieli wiele wycierpieć. Ale Łaska Boża będzie dla Was pociechą”(…) Módlcie się, módlcie się wiele i czyńcie ofiary za grzeszników, ponieważ wiele dusz idzie do piekła, bo nie mają nikogo, kto by się za nie ofiarował i modlił.


ochydne kłamstwo szatana, któremu nie podoba sie to że Jezus ofiraował sie za grzeszników


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 lut 2008, 09:35

Heh to tylko pokazuje gdzie jest katolicyzm ....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: fantomik » 28 lut 2008, 10:50

king153 pisze:napisze tylko jedno:

JESTEM PRZERAŻONY

Dopiero możemy być przerażeni jak widzimy naszych najbliższych bezmyślnie "klepiących pacieże" :-/ Na szczęście mamy pocieszenie w Chrystusie.

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
smokeustachy
Posty: 428
Rejestracja: 11 sty 2008, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Skądinąd nie bądz taki ciekawy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: smokeustachy » 28 lut 2008, 11:35

fantomik pisze:
king153 pisze:napisze tylko jedno:

JESTEM PRZERAŻONY

Dopiero możemy być przerażeni jak widzimy naszych najbliższych bezmyślnie "klepiących pacieże" :-/ Na szczęście mamy pocieszenie w Chrystusie.

Pozdrawiam,
f.

Przerażeni jesteśmy dopiero widzac bezmyślne wypowiedzi bliźnich na forum.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: Lash » 28 lut 2008, 12:04

smokeustachy pisze:
fantomik pisze:
king153 pisze:napisze tylko jedno:
JESTEM PRZERAŻONY

Dopiero możemy być przerażeni jak widzimy naszych najbliższych bezmyślnie "klepiących pacieże" :-/ Na szczęście mamy pocieszenie w Chrystusie.
Pozdrawiam,
f.
Przerażeni jesteśmy dopiero widzac bezmyślne wypowiedzi bliźnich na forum.
Szkoda ze nie z powodu wypaczania Ewangelii Jezusa Chrystusa przez KK .


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
smokeustachy
Posty: 428
Rejestracja: 11 sty 2008, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Skądinąd nie bądz taki ciekawy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: smokeustachy » 28 lut 2008, 12:17

Lash pisze:
smokeustachy pisze:
fantomik pisze:
king153 pisze:napisze tylko jedno:
JESTEM PRZERAŻONY

Dopiero możemy być przerażeni jak widzimy naszych najbliższych bezmyślnie "klepiących pacieże" :-/ Na szczęście mamy pocieszenie w Chrystusie.
Pozdrawiam,
f.
Przerażeni jesteśmy dopiero widzac bezmyślne wypowiedzi bliźnich na forum.
Szkoda ze nie z powodu wypaczania Ewangelii Jezusa Chrystusa przez KK .

Dopiero jesteśmy przerażani /jako biala lelija/ wypaczaniem Ewangelii Chrystusa przez Ciebie.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Miejsce Maryi w procesie zbawienia

Postautor: Lash » 28 lut 2008, 13:58

smokeustachy pisze:
Lash pisze:
smokeustachy pisze:
fantomik pisze:
king153 pisze:napisze tylko jedno:
JESTEM PRZERAŻONY
Dopiero możemy być przerażeni jak widzimy naszych najbliższych bezmyślnie "klepiących pacieże" :-/ Na szczęście mamy pocieszenie w Chrystusie. Pozdrawiam, f.
Przerażeni jesteśmy dopiero widzac bezmyślne wypowiedzi bliźnich na forum.
Szkoda ze nie z powodu wypaczania Ewangelii Jezusa Chrystusa przez KK .
Dopiero jesteśmy przerażani /jako biala lelija/ wypaczaniem Ewangelii Chrystusa przez Ciebie.
Moze by tak jakis konkrecik? a nie puste przekomarzanie sie ....
Tu sie bowiem podaje to w co wierzy czesc kosciola - swieci /wiec jako co co lepiej poznali Boga niz ty/ podaja jako prawde Maryja jest - Zbawicielem. Wiec sie czapiaj swojego kosciola ze ma takich swietych od diabla rzeczy gadajcych.... A jak masz cos do mnie to podaj konkrety.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości