Ofiara za zbawienie zmarlych

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 kwie 2010, 19:08

Bogoljub pisze:Bo GOLGOTA stała się tam i wtedy na pogrzebie. Golgota nie jest przeszłością którą się wspomina ale dokonuje się nieustannie.

Czy Jezus zatem cierpi nieustannie?
Biblia tak nie naucza:

Hbr 9:24-26 Bw „Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami, która jest odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się wstawiać teraz za nami przed obliczem Boga;(25) i nie dlatego, żeby wielekroć ofiarować samego siebie, podobnie jak arcykapłan wchodzi do świątyni co roku z cudzą krwią,(26) gdyż w takim razie musiałby cierpieć wiele razy od początku świata; ale obecnie objawił się On jeden raz u schyłku wieków dla zgładzenia grzechu przez ofiarowanie samego siebie.”

Bogoljub pisze:Zbyszekg4 napisał/a:
Nagrania nie mam, ale dobra pamiec tak, i kilkakrotna powtorke tych slow na kilku pogrzebowych mszach! To malo?...
czego mało? Czy ty w ogóle czytasz co do ciebie piszą inni? Każda msza jest ofiarą!

Czytam!
Pytajac "to malo?..." mialem na mysli czy malo jest to, ze dobrze pamietam co kilkakrotnie slyszalem z ust roznych ksiezy. (bo Ty sie pytales czy mam nagranie mszy).

Pozdrawiam ;-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 18 kwie 2010, 20:49

nie nie zrozumiałeś.

Czy słońce rodzi się i umiera każdego dnia?


przygoda z forum zakończona
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 kwie 2010, 21:12

Bogoljub pisze:nie nie zrozumiałeś.

Czy słońce rodzi się i umiera każdego dnia?

Wiem, co chcesz mi powiedziec, ale nie o astronomi mowimy...

Jezus i Jego Ofiara ma sie nijak do slonca i metafor z nim zwiazanych!...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 19 kwie 2010, 13:01

twoja decyzja, nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć.


przygoda z forum zakończona
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 kwie 2010, 14:26

Bogoljub pisze:twoja decyzja, nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć.
A czy Chrystus codziennie zachodzi?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 19 kwie 2010, 15:17

Czy Jezus zatem cierpi nieustannie?
Biblia tak nie naucza:


znaczy sie ofiara jest zamknieta tylko w tym jednym punkcie czasowym, tj. zdarzeniu które wydarzyło sie około 2000 lat temu, czyz tak?
Jesli tak, to jakim prawem rozciagasz ją na nastepne pokolenia zbawionych, skoro mistyczną ofiare z ciala i krwi zamknales w tym jednym punkcie czasoprzestrzennym?

Poza tym nalezałoby sie zastanaowic jakze nowym wynalazkiem jest liniowe postrzeganie czasu. Dla kultur dawnych, jakze obce.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo

,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 kwie 2010, 16:08

gregorio pisze:

znaczy sie ofiara jest zamknieta tylko w tym jednym punkcie czasowym, tj. zdarzeniu które wydarzyło sie około 2000 lat temu, czyz tak?
Jesli tak, to jakim prawem rozciagasz ją na nastepne pokolenia zbawionych, skoro mistyczną ofiare z ciala i krwi zamknales w tym jednym punkcie czasoprzestrzennym?

Wszystko jest w porzadku- nie dopuscilem sie zadnej niebiblijnej nauki. Gdy uwaznie przestudiujesz List do Hebrajczykow, to przekonasz sie, ze na mocy tej jedynej Ofiary Krzyza, Jezus Chrystus oreduje za nami w niebianskiej swiatyni, jako nasz Arcykaplan!
Korzysci plynace z tej niepowtarzalnej Ofiary Jezusa, sa zatem nieustannie dostepne dla kazdego wierzacego, w kazdym czasie!!

Hbr 7:24-25 BT „Ten właśnie, ponieważ trwa na wieki, ma kapłaństwo nieprzemijające.(25) Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi.”

Hbr 9:24 BT „Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej /świątyni/, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga”


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 19 kwie 2010, 16:45

Zbyszekg4 pisze:Gdy uwaznie przestudiujesz List do Hebrajczykow, to przekonasz sie, ze na mocy tej jedynej Ofiary Krzyza, Jezus Chrystus oreduje za nami w niebianskiej swiatyni, jako nasz Arcykaplan!
Korzysci plynace z tej niepowtarzalnej Ofiary Jezusa, sa zatem nieustannie dostepne dla kazdego wierzacego, w kazdym czasie!!


tyle, ze nikt z tym nie polemizuje. Chodzi o sposob pojmowania czasu. My zyjemy w innej swiadomosci kulturowej, gdzie czas pojmujemy linearnie. To co bylo, na zawsze przeminelo i tyle.
W przypadku mistycznego rytualu mszy swietej, nie tworzymy nowego wydarzenia ofiary, ale partycypujemy w tym samym zdarzeniu, ktore mialo miejsce okolo 2000 lat temu. Wszelkie granice czasoprzestrzenne zalamują sie wowczas i zostają rozciagniete na całą ludzkosc, zeby nie powiedziec - na caly kosmos!(Teilhard de Chardin).


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 kwie 2010, 16:56

gregorio pisze:W przypadku mistycznego rytualu mszy swietej, nie tworzymy nowego wydarzenia ofiary, ale partycypujemy w tym samym zdarzeniu, ktore mialo miejsce okolo 2000 lat temu. Wszelkie granice czasoprzestrzenne zalamują sie wowczas i zostają rozciagniete na całą ludzkosc, zeby nie powiedziec - na caly kosmos

A Albert Einstein tez o tym pisal w teorii wzglednosci?...

Wybacz, ale gdy mi piszesz o 'mistyczmym rytuale' to ja trzymam sie z dala od takich pojec, od takiego "chrzescijanstwa", ktore tym slownictwem kojarzy sie z pojeciami zywcem wzietymi z poganstwa!, albo z jakiejs dziwnej filozofii...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 19 kwie 2010, 17:12

Zbyszekg4 pisze:ybacz, ale gdy mi piszesz o 'mistyczmym rytuale' to ja trzymam sie z dala od takich pojec, od takiego "chrzescijanstwa", ktore tym slownictwem kojarzy sie z pojeciami zywcem wzietymi z poganstwa!, albo z jakiejs dziwnej filozofii.


eh, te przesady protestanckie. Moja krytycznosc wobec protestantyzmu glownie odnosi sie wlasnie do tego elementu desakralizacyjnego chrzescijanstwa i sprowadzania wszystkiego do martwego symbolu. ( co bylo wpisane w postepujacą deizacją spoleczesntwa w tamtym okresie).

trzymasz sie jakis utartych sloganow, typu: ,,pusty rytual", tyle ze nei zdajesz sobie sprawy, ze wlasnie tylko za pomocą rytualu dochodzi do czynnej relacji Bog/czlowiek. Rytual jest pewnym kanalem dostepu do Transcendencji i zaczyna sie on wraz z prostotą twej modlitwy.
Chrzest w dawnym chrzescijanstwie, nigdy nie byl jakims symbolicznym akcentem, ale byl rozumiany w kategoriach realnej interwencji Boga w zycie czlowieka.
Podobnie jest z kazdym innym rytualem jaki mamy w Kosciele katolickim. Rytual liturgiczny zapewnia dodatkowo duchowe zjednoczenie we wspolnocie, z ktorą sie jednoczymy podczas wspolnego wykonywania praktyki rytualnej.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 kwie 2010, 12:37

gregorio pisze: trzymasz sie jakis utartych sloganow, typu: ,,pusty rytual", tyle ze nei zdajesz sobie sprawy, ze wlasnie tylko za pomocą rytualu dochodzi do czynnej relacji Bog/czlowiek. Rytual jest pewnym kanalem dostepu do Transcendencji i zaczyna sie on wraz z prostotą twej modlitwy.
Chrzest w dawnym chrzescijanstwie, nigdy nie byl jakims symbolicznym akcentem, ale byl rozumiany w kategoriach realnej interwencji Boga w zycie czlowieka.
Podobnie jest z kazdym innym rytualem jaki mamy w Kosciele katolickim. Rytual liturgiczny zapewnia dodatkowo duchowe zjednoczenie we wspolnocie, z ktorą sie jednoczymy podczas wspolnego wykonywania praktyki rytualnej.

Piekny opis magii.
Czekamy na wiecej gregorio.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 21 kwie 2010, 13:52

czyli Jezus był magikiem? Chrzest, Eucharystia to nie rytuały? Sam Bóg ukazuje na kartach ST całą masę rytuałów, no ale religia deizmu jaką jest protestantyzm tego nie zrozumie.


przygoda z forum zakończona
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 21 kwie 2010, 14:12

Bogoljub pisze:czyli Jezus był magikiem? Chrzest, Eucharystia to nie rytuały? Sam Bóg ukazuje na kartach ST całą masę rytuałów, no ale religia deizmu jaką jest protestantyzm tego nie zrozumie.
Rytuały mogą być ALBO magiczne albo SYMBOLICZNE
Wy wierzycie w magie czyli -
Wykonanie RYTUAŁU niezleznie od Stanu człowieka WYTWARZA / UWALNIA moc Bożą i sprawa jest zamknięta

Protestanci wierzą że wykonanie rytuały nie niesie ze sobą wymuszenia na Bogu że musi on WYTWARZYĆ / UWALNIĆ moc.

Natomiast zwykłym oszczerstwem jest mówienie o protestantach jako deistach, bo nie wierzą w magię


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 21 kwie 2010, 19:45

absurd, rytuał ma oddać za pomocą ludzkich gestów znaków treść ponad naturalną.
Nie masz lash pojęcia o znaczeniu terminu symbol. Dla ciebie to prosta kalka, pewne wyobrażenie a treść terminu symbol jest realna. Wszystkie rytuału (sakramenty) są symboliczne gdyż dokonuje się w nich realne zjednoczenie człowieka z Bożą łaska.
To nie jest magia, to nie wykorzystywanie praw przyrody które mogą bazować na nieznanych mocach czy energiach ale bazowanie na Bożej zapowiedzi. Każdy sakrament swoją moc czerpie z Bożej obietnicy.


przygoda z forum zakończona
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 kwie 2010, 20:21

Lash:

Wy wierzycie w magie czyli -
Wykonanie RYTUAŁU niezleznie od Stanu człowieka WYTWARZA / UWALNIA moc Bożą i sprawa jest zamknięta


Nie.My wierzymy że sakramenty są oparte na Bożych obietnicach i na wierności Boga.
W przeciwnym razie musielibyśmy wierzyć że Bóg, Jego Wierność i Jego obietnice są zależne od zmiennych stanów człowieka przystępującego do sakramentu np. chrztu albo co ciekawsze od stanów człowieka który sprawuje sakrament np chrzci.
Czyżbyś ty sądził że Bóg jest zależny od stanów człowieka i jego wysiłków?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości