Piotr - Skala czy Kamien Mat 16:18

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 08 kwie 2011, 15:39

Adalbertus pisze:Święty Hieronim w liście (CXXI) Do Algazji napisał:
Teofil, siódmy po Apostole Piotrze biskup kościoła antiocheńskiego...

Św. Hieronim Listy III, Pax Warszawa 1954. tłum. Ks. Dr Jan Czuj, str. 173


A poza biskupem Rzymu to którzyś biskupi zawsze sprawują funkcję dożywotnio?


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 08 kwie 2011, 15:45

Turretin pisze:To są takie same fakty, jak Darowizna Konstanty6na, Liber Pontificalis czy inne wyssane z palca dokumenty.


a co to ma do rzeczy ?
Prymat papieża istniał przed powstaniem Darowizny Konstantyna.

Prawosławni do XI wieku przyznawali Papieżowi prymat honorowy.


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 08 kwie 2011, 16:12

sanctam pisze:
Adalbertus pisze:Święty Hieronim w liście (CXXI) Do Algazji napisał:
Teofil, siódmy po Apostole Piotrze biskup kościoła antiocheńskiego...

Św. Hieronim Listy III, Pax Warszawa 1954. tłum. Ks. Dr Jan Czuj, str. 173


A poza biskupem Rzymu to którzyś biskupi zawsze sprawują funkcję dożywotnio?

Kwoli ścisłości - biskupi Rzymu też nie sprawują swoich godności dożywotnio.
Znane są natomiast przypadki piastowania urzędu biskupa w dwóch różnych diecezjach.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2011, 18:18

sanctam pisze:Czy uważasz, że jedynym źródłem wiedzy historycznej jest Biblia ?


W ramach Kościoła Bożego- i owszem. To KRK twierdzi, że Adam i Ewa to tylko taka bajka.

Piotr pod koniec życia był Biskupem Rzymu.


Źródło?


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 08 kwie 2011, 20:35

Alkhilion pisze:To KRK twierdzi, że Adam i Ewa to tylko taka bajka.

a jakieś argumenty na poparcie tej tezy posiadasz?

Alkhilion pisze:Źródło?


Hipolit (ur. przed 170) „prawdziwa nauka przechowała się do czasów Wiktora [papież w latach 189-98], trzynastego z rzędu po Piotrze biskupa rzymskiego” („Przeciw herezji Artemona” cytowane w „Historii Kościoła” V:28,3 Euzebiusza)

Ojciec Kościoła - Ireneusz z Lyonu wspomina Piotra w Rzymie i wywodzi od niego linię biskupów Rzymu - Adversus haereses 3,3,3

Prawosławie nie ma wątpliwości że biskupi Rzymu są sukcesorami Piotra


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2011, 21:38

sanctam pisze:a jakieś argumenty na poparcie tej tezy posiadasz?


Zaakceptowanie teorii ewolucji- oznacza, że ludzie powstali (nawet w ramach "intelignetnego projektu") z małp, więc założenie, że na początku było dwoje rodziców jest bezzasadne. Bo jeśli wiele małp, to i wielu ludzi.

sanctam pisze:[papież w latach 189-98]


To akurat przypis.

sanctam pisze:trzynastego z rzędu po Piotrze biskupa rzymskiego”


Więc dlaczego żaden fragment Ewangelii tego nie potwierdza?


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 08 kwie 2011, 21:59

Alkhilion pisze:
sanctam pisze:a jakieś argumenty na poparcie tej tezy posiadasz?


Zaakceptowanie teorii ewolucji- oznacza, że ludzie powstali (nawet w ramach "intelignetnego projektu") z małp, więc założenie, że na początku było dwoje rodziców jest bezzasadne. Bo jeśli wiele małp, to i wielu ludzi.


KK jedynie zaakceptował możliwość akceptacji teorii ewolucji. Ja jest ani nie akceptuję, ani nie odrzucam z braku wiarygodnych dowodów naukowych.

Alkhilion pisze:
sanctam pisze:[papież w latach 189-98]


To akurat przypis.

sanctam pisze:trzynastego z rzędu po Piotrze biskupa rzymskiego”


Więc dlaczego żaden fragment Ewangelii tego nie potwierdza?


Czy Ewangelia jest książką do historii? Pismo Święte jest po to, abyśmy czytając je umocniliśmy się w wierze. Wszystko co pisze jest prawdą, ale to nie znaczy, że są w nim zawarte informacje o wszystkich wydarzeniach historycznych.


Parezja.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2011, 23:12

Pavl6 pisze:KK jedynie zaakceptował możliwość akceptacji teorii ewolucji.


To tak, jakbym zaakceptował, że nie było grzechów pierworodnego, a co za tym idzie- człowiek nie jest skalany grzechem. Jeśli nie jest, to zastępcza Ofiara Chrystusa na krzyżu nie była potrzebna, upamiętanie jest zbędne a zmartwychwstanie to efekt działania mitu. Dalej akceptujesz, że można to akceptować?

Pavl6 pisze:Czy Ewangelia jest książką do historii?


A teraz:
Pavl6 pisze:Wszystko co pisze jest prawdą
Jeśli jest prawdą, to jest zgodna z relacjami historycznymi.
Pavl6 pisze:ale to nie znaczy, że są w nim zawarte informacje o wszystkich wydarzeniach historycznych.
Nie uważasz, że ustanowienie jakieś linii osób nieomylnymi zastępcami Boga na Ziemi powinno się w tej Ewangelii znaleźć?


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 08 kwie 2011, 23:41

1. Ale nie akceptujesz.
2. Nie. To nie książka do historii. Są tam zapisane wydarzenia historyczne, ale przecież nie wszystkie i nie wszystkie muszą.


Parezja.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 08 kwie 2011, 23:59

Pavl6 pisze:1. Ale nie akceptujesz.


A katolikom wolno i nie gryzie się to wcale z ich religią.

Pavl6 pisze:2. Nie. To nie książka do historii. Są tam zapisane wydarzenia historyczne, ale przecież nie wszystkie i nie wszystkie muszą.


Nie wszystkie, a wszystkie najważniejsze, a ustalenie, że pewna domena będzie zapewniała swoim następcom wieczną nieomylność, świętość i rządzenie całym Kościołem w zastępstwie Boga jest chyba choć trochę istotna.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 09 kwie 2011, 13:35

Alkhilion pisze:Zaakceptowanie teorii ewolucji- oznacza, że ludzie powstali (nawet w ramach "intelignetnego projektu") z małp, więc założenie, że na początku było dwoje rodziców jest bezzasadne. Bo jeśli wiele małp, to i wielu ludzi.


Zaakceptowanie teorii ewolucji nie oznacza, że księga rodzaju, i opis stworzenia świata przez Boga jest mitem.

Bóg mógł stworzyć świat i człowieka przez proces ewolucyjny, albo jakiś inny.

Alkhilion pisze:Więc dlaczego żaden fragment Ewangelii tego nie potwierdza?

to znaczy: czego ?
Ewangelia jest o Panu Jezusie, a nie o całym życiu apostołów.


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 09 kwie 2011, 19:27

Alkhilion pisze:
Pavl6 pisze:1. Ale nie akceptujesz.


A katolikom wolno i nie gryzie się to wcale z ich religią.

Pavl6 pisze:2. Nie. To nie książka do historii. Są tam zapisane wydarzenia historyczne, ale przecież nie wszystkie i nie wszystkie muszą.


Nie wszystkie, a wszystkie najważniejsze, a ustalenie, że pewna domena będzie zapewniała swoim następcom wieczną nieomylność, świętość i rządzenie całym Kościołem w zastępstwie Boga jest chyba choć trochę istotna.


1. Najpierw zapoznaj się z oficjalną wykładnią (podkreślam oficjalną) nauki katolickiej, a później wypowiadaj się na temat co katolikom wolno, a co nie. Poza tym "wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" (1Kor 6,12)
2. Widocznie nie jest.


Parezja.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 09 kwie 2011, 21:12

sanctam pisze:aakceptowanie teorii ewolucji nie oznacza, że księga rodzaju, i opis stworzenia świata przez Boga jest mitem.

Bóg mógł stworzyć świat i człowieka przez proces ewolucyjny, albo jakiś inny.


Księga Rodzaju stwierdza jasno, że śmierć jest następstwem grzechu. Teoria ewolucji stwierdza jasno, że śmierć jest wynikiem procesów biologicznych. Jedno z nich musi być więc fałszywe. Jeśli śmierć nie istniała przed grzechem, to albo Biblia kłamie, albo czegoś wybitnie tu nie rozumiem.

sanctam pisze:to znaczy: czego ?


Założenia, że każdy kolejny biskup Rzymu będzie miał prymat nieomylności i tworzenia jednego prawdziwego Kościoła.

sanctam pisze:Ewangelia jest o Panu Jezusie, a nie o całym życiu apostołów.


Nie uważasz, że wyznaczenie swojego następcy na Ziemi, pod którego wyłącznymi rządami można otrzymać zbawienie byłaby chociaż napomknięta?

1. Najpierw zapoznaj się z oficjalną wykładnią (podkreślam oficjalną) nauki katolickiej, a później wypowiadaj się na temat co katolikom wolno, a co nie. Poza tym "wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" (1Kor 6,12)


Oficjalna wykładnia pozwala swoim wyznawcom uznawać teorię ewolucji za prawdziwą. Teoria ta jest niezgodna ze Słowem Bożym, dlatego to zezwolenie jest równoznaczne z zezwoleniem na podważanie autorytetu Biblii.

Pavl6 pisze:2. Widocznie nie jest.


Zatem nie jest istotne. Zatem wyłączność zbawienia pod władzą biskupa Rzymu jest kłamstwem.


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 20 kwie 2011, 18:51

Alkhilion pisze:
sanctam pisze:aakceptowanie teorii ewolucji nie oznacza, że księga rodzaju, i opis stworzenia świata przez Boga jest mitem.

Bóg mógł stworzyć świat i człowieka przez proces ewolucyjny, albo jakiś inny.


Księga Rodzaju stwierdza jasno, że śmierć jest następstwem grzechu. Teoria ewolucji stwierdza jasno, że śmierć jest wynikiem procesów biologicznych. Jedno z nich musi być więc fałszywe. Jeśli śmierć nie istniała przed grzechem, to albo Biblia kłamie, albo czegoś wybitnie tu nie rozumiem.


Kościół akceptuje akceptowanie teorii ewolucji tylko w tych częściach, w których jest zgodna z Biblią (czyli nie ma sprzeczności ze Słowem Bożym). A więc tego, że śmierć jest wynikiem procesów biologicznych Kościół nie akceptuje. Poza tym są obecnie różne warianty tej teorii i KK akceptuje akceptowanie tylko tego katolickiego.
----------------------------------
"A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje! I znowu po raz drugi powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje! Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje! Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz. To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga" (J 21, 15–19).

Chrystus polecił Piotrowi pasać jego owce. To jest jednoznaczne wyznaczenie go na funkcję widzialnej Głowy Kościoła.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rafi » 21 kwie 2011, 14:27

Chrystus polecił Piotrowi pasać jego owce. To jest jednoznaczne wyznaczenie go na funkcję widzialnej Głowy Kościoła.
:eek:

To nawet nie daleka interpretacja, to czysta fikcja!

W J13,37 Piotr zadeklarował Jezusowi miłość i oddanie, po czym publicznie zaparł się go trzykrotnie!
Jezus trzykrotnie spytał Piotra, czy rzeczywiście go kocha. Dał Piotrowi publicznie szansę trzykrotnej deklaracji miłości i po każdej odpowiedzi (przy trzeciej się Piotr zasmucił, widać skojarzył, dlaczego Jezus pyta go 3 razy) pokazał mu jak ma tą miłość okazać. - komentarz katolicki (sic!)

Nigdzie w Biblii nie ma, że jakikolwiek biskup Rzymu ma być "widzialną głową".

Bardzo ładna interpretacja Jana 21 jest na katolickim portalu mateusz - polecam także niekatolikom. Jak można przeczytać niektórzy katolicy czytają biblię a nie tylko powtarzają niesprawdzone slogany.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości