Piotr - Skala czy Kamien Mat 16:18

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 08 lut 2008, 16:41

Hallers pisze:A jakie znaczenie ma dla nas fakt czy Jezus nazwał Piotra "skałą" czy "kamykiem"? Absolutnie żadne - bo w Biblii nie ma słowa o tym że Jezus przekazał ten sam tytuł także następcom Piotra czy że zrobił to on sam.

Tylko widzisz, apostołowie w swych pismach zapisali to, co w danym momencie było konieczne, a nie wszystko co wiedzieli i co się działo. :)
Nie ma opisu ustanowienia następcy Piotra na urzędzie Namiestnika Chrystusa z tej przyczyny, że Dzieje zakonczyły swoją opowieść na jakieś 2 lata przed śmiercią Piotra. Pomijam już kwestię, że gros tej opowieści stanowi opis działań Pawła. :)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 08 lut 2008, 22:39

Yarpen Zirgin pisze:Tylko widzisz, apostołowie w swych pismach zapisali to, co w danym momencie było konieczne, a nie wszystko co wiedzieli i co się działo. :)
Nie ma opisu ustanowienia następcy Piotra na urzędzie Namiestnika Chrystusa z tej przyczyny, że Dzieje zakonczyły swoją opowieść na jakieś 2 lata przed śmiercią Piotra. Pomijam już kwestię, że gros tej opowieści stanowi opis działań Pawła. :)
Jassssne, jasssne, apostołowie "nie wszystko zapisali co się działo...", a już z pewnością nie mogli zapisać tego co potem zaczęło się dziać.... zupełnie sprzecznego z tym, co zapisali...
A nie za daleko się zapędzasz, Yarpenie, dukając o jakimś "Namiestniku Chrystusowym".... ja coś nie przypominam takiego terminu Biblijnego... chyba że za czasów Piotra... no po prostu "nie wszystko było spisane, co się działo...", chociaż na "idź precz szatanie" miejsce się jednak znalazło...


marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 08 lut 2008, 23:42

prymitywne to troszkę :( na takim poziomie to nie ma sensu tracić czas i swój i was drodzy przyjaciele!

Gdzie Jezus powiedział "Idzcie i piszcie" a czy może zamiast tego rzekł "Idzcie i głoście" ?

Dwóch apostołów armenii, Tadeusz i Bartłomiej nie zostawili zadnego Pisma, Pismo (już z kodyfikowane przez Kk w IV wieku) dotarło do Armenii na początku V wieku i dzięki Mesropowi który wynalazł alfabet ormianski przetłumaczone...

POWTARZAM, Chrześcijaństwo nie to religia księgi ale religia Żywego Boga głoszonego SŁOWEM! DO dziś w Etiopii pisze się ewangelie!
Dla mnie jedynym źródłem wiary jest Jezus, tylko On a wiedzę o nim czerpię z Biblii i Tradycji! Przypominam że ostatnia księga NT została najprawdopodobniej spisana okolo roku 30 II wieku! czyli 100 lat po Jezusie


天主是爱
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 09 lut 2008, 10:25

Jak mogła zostać spisana później, niż żył jej autor? Bardzo ciekawe - tylko, że jest to herezja. I w dodatku niezgodne z ustaleniami naukowymi.


http://www.ntcanon.org/table.shtml
http://www.ntcanon.org/ntbooks.shtml

mi się już nie chce tego tłumaczyć, w Starym Testamencie mamy księgi spisane kilka set lat po śmierci autora, podobnie i w nowym. To że Piotr został zabity w latach 60tych a jego II list jest z lat 30 II wieku to nic niezwykłego, Tora Mojżesza została spisana po jego śmierci! Podobnie księga Daniela która w ogromnej częsci powstała w II wieku przed Chrystusem.

i tak dalej i tak dalej, dla mnie najwiarygodniejsze jest cytowanie Pisma u Ojców Apostolskich czy Kościoła, jeśli oni w I, i początkach II wieku czegoś nie cytowali to znak że NIE ZNALI (nie było spisanego). Trzeba pamiętać, że cytowanie to nie zawsze aprobata, czasem krytyka ale już sam fakt że jest coś wspomniane świadczy że coś istniało (parz cały westaw gnostykich ewangelii u sw Ireneusza z Lyonu).

Udowodnij mi że II list PIotra, II list Judy i inne powstały w tych latach co napisałeś.

Możesz to zrobić na kilka sposobów
- wykaż że ktoś cytując te księgi je znał
- manuskrypty


天主是爱
Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pedro » 09 lut 2008, 11:49

Czy BIBLIŚCI są nieomylni?


marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 09 lut 2008, 11:50

no to tak jak myślałem...

zostawiam się w krainie fideizmu


天主是爱
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 09 lut 2008, 12:48

niedorzecznymi przekonaniami jakiegoś katolika - które de facto podważają sens wiary w Biblię jako Słowo Boże.


podważam? Naprawdę? :mrgreen: jakbyś mi tego nie napisał pewnie nadal bym żył ze świadomością iż wierzę że Pismo Święte jest Słowem Bożym...

Ja, sorry, ale zamierzam się kierować wiedzą biblistów,


słusznie to się nazywa autorytet, uznajesz że nie musisz wiedzieć wszystkiego a w zamian ufasz ludziom czyli obdarzasz ich autorytetem. Nie mam nic przeciwko temu tylko pytanie o to jakimi narzędziami posługują się ci bibliści. Ja bardzo chętnie zmienię swoje zdanie o ile mi ktoś to udowodni że II list Piotra (to jest pewien przykład a nie czepianie się tego listu jak rzep psiego ogona) pochodzi naprawdę z lat 60tych.

To jest kwestia wiedzy. Trzeba wyraźnie podkreślić, że te daty ustalono metodami ściśle naukowymi


Bardzo fajnie i o to mi chodzi więc drogi hae. zacytuj kilka argumentów z tych naukowych tropów.

czekam z wytęsknieniem na odpowiedź jak spragniony pielgrzym szklanki wody 8-)


天主是爱
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lut 2008, 21:41

marcin pisze:no to tak jak myślałem...
zostawiam się w krainie fideizmu
COz wiara zbawia - niewiara .... czyzbys byl w drugim obozie :(


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lut 2008, 22:10

marcin pisze: moi drodzy,

Jak bardzo ci drodzy?
marcin pisze:
Oryginalu czego?
Tlumaczenia na Aramejski?
Popatrz co Ewangelie mowia na temat
KEFA - PETRA
Powinno byc
KEFAS - PETROS Tak oddaje to APOSTOL i zadne POSNIEJSZE zapiski tego nie zmienia......
(42) I przyprowadził go do Jezusa. Jezus, spojrzawszy na niego, rzekł: Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazwany Kefas (to znaczy: Piotr). (Ew. Jana 1:42, Biblia Warszawska)
Ale swiadectwo Ewangelii to widac za malo dla tych katolikow, ktorzy chca ubostwiac czlowieka :( .

Tak na marginsie to do konca I wieku zyli apostolowie, a potem zostaly ich pisma....


W języku aramejskim nie ma słowa KEFAS, jeśli lashu zainteresujesz się tym językiem zobaczysz, że słowa aramejskie bardzo rzadko a może wcale nie kończą się na -s
Tymn bardziej Powinno cie zasatanowic dlaczego JEZUS nazywa go taka koncowka. I greka tu nic nie zmienia. W nominatiwusie powinno byc Kefa
marcin pisze:
Ciekawe tylko, że chrześcijańscy teolodzy są innego zdania niż katolicki Yarpen i reszta... Może dlatego, że są wolni od doktryn narzuconych przez terror Rzymu?

teolodzy czy lingwiści? Kim są ci chrześcijańscy teolodzy? Z nieba spadli?
Czesc z nieba z gory narodzeni i co?
marcin pisze:
O nie to standardowo Katolicy nie widza Jednej sprawy ze To nie jest zgrecyzowanie. Jan podaje ze JEZUS zmienia imie Szymona i dodaje "S" do Kefa tworzac nowe slowo "Kefas" / Chyba ze smiesz podwazac Swiadectwo Apostola o Jezusie.
Jak sie rozmawia z katolikami o Petrze to sie slyszy:
Nie moglo byc PETR - AS bo koncowka zenska - AS nijak nie pasuje do mezczyzny dlatego zmieniono ja na - OS meska i mamy PETR - OS i to jest zgrecyzowanie.
Jak sie rozmawia o KEFA - S to nagle sie okazuje ze ze nie ma problemu Piotr MOGL MIEC koncowke zenska - AS jako zgrecyzowanie.
Problem jest jednak gdzie indziej. Jezus wiedzial co robi i wiedzial ze dodajac S zmienia znaczenie tego slowa.
I tu nagle zagadka;
Raz Imiona meskie podlegajace grecyzacji wg Katolikow moga miesc koncowke AS /Kefas/ Raz nie moga /Petros - nie moze byc Petras/.
Typowa katolicka dwumowa.
Nie wspominaja ze koncowki meskie moga byc jeszcze inne np -ik, -on i kilka innych. polecam tworzenie imion greckich temat w wiekszosci ksiazek do greki.


po kolei

PETRA - rodzaj żeński
PETROS - rodzaj męski

w grece mamy takie końcówki męskie (z tego co pamiętam w grece jest 6 deklinacji)
-ας -έας -ης -ες -ους -ος
natomiast końcówki żeńskie są takie
-α -ε -η -ω -ου -ος
Scislej jest
3 rodzaje
odmieniane przez piec przypadkow
wedlug TRZECH DEKLINACJI.
sa rzeczywniki tzw. 1 2 i 3 deklinacji ktore przybieraja ROZNE KONCOWKI przy tym samym przyadku i rodzaju.
marcin pisze: Do do jakiej deklinacji należy wyraz nie jest przypadkiem lecz jest determinowany liczbą sylab, akcentami etc... większość imion męskich jest w deκlinacji - ος

Czy mogłoby być Petras? nie wiem, wydaje mi się że nie gdyż te słowo istnieje w języku greckim α po drugie wyglądało by jak genetivus od πετρα
Oj i nagle wszscy by sie poplakali bo powstalby homonim w innym przypadku? W polskim takich chomonimow jest mnostwo i co? i nic :P
marcin pisze: Κοńcówka -ας nie jest żeńska.
Sorki to byl czyjs Argument z poprzedniego forum
marcin pisze: podsumowując
aramejskie Kefa = skała, Piotr
greckie πετρος jest neologizmem od πετρα
Super.
Nijak sie to ma do rzeczywistosci
Popatrz prosze do 1 kor 10,4 w grece jest tam 2 razy uzyte Slowo Petra
Petra w nominativusie do Jezusa
i Petras w genetwusie.
CIekawe dlaczego Jest inna deklinacja do kefy
Gen - ma odmiane Kefai 1kor 1,12
Acc - ma odminae Kefan itd 1 gal 1,18
wiec twoja teoria bierze w leb.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 09 lut 2008, 23:23

jestem zmęczony postaram się jutro odpowiedziec


天主是爱
Awatar użytkownika
wit
Posty: 187
Rejestracja: 15 sty 2008, 15:00
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: grudziądz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: wit » 10 lut 2008, 07:47

Katolicki biblista Joachim Gnilka twierdzi, że aramejskie kepha znaczy najczęściej kamień, kamień szlachetny, ale także skała; jednak w kontekście imienia Piotra należałoby wybrać raczej znaczenie KAMIEŃ SZLACHETNY.


RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości