Stosunek katolików do kreacjonizmu

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Stosunek katolików do kreacjonizmu

Postautor: marcin » 26 lut 2008, 21:36

Bóg stworzył wszystko, ale ja nie jestem kreacjonistą :)

Admin :[/color] [color=red]wątek wydzielony z części otwartej tylko dla protestantów http://protestanci.forumowisko.net/viewtopic.php?t=378
Ostatnio zmieniony 26 lut 2008, 22:34 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.


天主是爱
Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 26 lut 2008, 22:22

Napisz coś więcej na ten temat. W co dokładnie wierzysz i czy to jest stanowisko KK.


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 18 mar 2008, 22:12

dla mnie to czy człowiek jest efektem zamysłu Bożego które sie wypełniło poprzez ewolucję czy jest dosłownie z gliny ziemi nie ma znaczenia. Kreacjonizm jest wiarą ale wychodzi poza to co jest konieczne do wiary. Ja nie musze wierzyć w życie na marsie czy cos takiego tak samo nie muszę wierzyć w kreacjonizm. Opis Biblijny uważam za ukazanie istoty - Bóg jest naszym stwórcą - opis ukazany tak jak to pozwalała wiedza ówczesnych ludzi. Ewolucje trakuje jako modus wytłumaczenia pochodzenia człowieka bez uciekania się do wiary ale w żadnym wypadku jako próbę wyrugowania Boga w imię przypadku. Dla mnie wszechświat rządzi się prawem nadanym przez Boga i jeśli z bakterii wyewoluował człowiek był to zamysł Boga, czyli Bóg stworzył już w zamyśle człowieka.
Przy czym ewolucje traktuję nie jako dogmat.

Nie wiem czy odpowiedziałem na pytanie a jakie Kk ma zdanie? Raczej tego nie zdogmatyzował więc nie ma jednej wersji :D


天主是爱
mosze
Posty: 33
Rejestracja: 15 sty 2008, 08:14
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mosze » 20 mar 2008, 08:44

Podobnie myslę jak Ty marcinie, ale po moim nawróceniu, które miało miejsce kilka dni temu zaczynam wracać do Biblii.Odczuwam gdzieś głęboko w umysle czy sercu-sam nie wiem, że jeszcze chwila a okaże się,że Biblia jest autentycznym, prawdziwym źródłem przekazującym jak naprawdę powstał świat.Troche to dziwnie brzmi, ale mam takie przeczucie.
Analizowałem ostatnio wypowiedzi Jezusa i zauważyłem,że dziesiatki razy potwierdzał autentyczność Biblii.Mówił o Adamie i Ewie o Noe,Locie,Abrahamie,Mojżeszu,Eliaszu i innych prorokach.Nawet w rozmowie z Szatanem cytował Pismo Święte, mówiąc:"Napisane jest...".Dlatego zaczynam wątpić, czy aby teorie naukowe nie są li tylko teoriami.
Pozdrawiam Cię!


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 mar 2008, 09:03

A mógłbyś coś więcej napisać o swoim nawróceniu? (choć w innym wątku rzecz jasna).

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 20 mar 2008, 19:16

Jeśli Biblia jest tylko częściowo prawdziwa, to od którego momentu kończy się mit, a zaczyna historia? Skoro Jezus powoływał się na osoby opisane w ST to czy one istniały, czy to były tylko przypowieści?
To mnie przekonało kiedyś, że ewolucji nie było, że wszystko było tak jak jest napisane w ST, czyli Bóg stworzył świat i ludzi od razu doskonałych.


Obrazek

Nasz Pan jest wszechmogący.

http://cnth.flog.pl/
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 21 mar 2008, 17:19

można i tak... ale jakoś dla mnie to nie wiara ale ideologia :( Bo jest alternatywa ale uwierz ślebo i nie myśl a jak myslisz to już źle bo nie uwierzyłeś ślebo. Mój Bóg taki nie jest jak was protestantów. Mój Bóg nie każe mi wierzyc slebo


天主是爱
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 21 mar 2008, 20:32

Marcin napisał : "Mój Bóg taki nie jest jak was protestantów. Mój Bóg nie każe mi wierzyc slebo"

http://protestanci.forumo...php?p=5528#5528

Regulamin mówi : § 7.

Na forum panuje kategoryczny zakaz obrażania osoby Boga. Nie będzie też tolerowane obraźliwe "opisywanie czyjegoś Boga" przykład: "skoro tak twierdzisz to Twój Bóg namawia do grzechu, jest złośliwy itp. ....."


proszę o wkazanie gdzie do licha obraziłem Boga? Jeśli admin tego nie zrobi podziękuje za to forum!

Jeszcze raz zacytuje com napisał:

Mój Bóg taki nie jest jak was protestantów. Mój Bóg nie każe mi wierzyc slebo


czy stwierdzenie każe wierzyć ślepo jest obrażające?


天主是爱
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 21 mar 2008, 22:32

No cóż, wg. mnie, to tak jakbym np. do Muzułmanina napisał -- Twój Bóg jest kolaborantem/spiskowcem. To co napisałeś jest wg. mnie bardzo podobne w swoim wydźwięku. (a ja nawet mógłbym znaleźć odpowiednie tłumaczenia wersetów koranu, aby swoją tezę poprzeć; Ty nie zacytowałeś nic z Pisma niestety). Tak to wg. mnie wygląda. Mogłeś ubrać swoją wypowiedź w inny styl i np. napisać "wg. mnie takie traktowanie Pisma narzuca konieczność ślepej wiary, z czym się nie zgadzam". I byłoby i merytorycznie i sens ten sam, ale bez takich górnolotnych stwierdzeń nt. Boga któremu wierzymy (zresztą to i tak tylko Twoje prywatne zdanie, czego niestety nie podkreśliłeś w swojej wypowiedzi).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 21 mar 2008, 23:18

jeśli admin nie raczy mi tego wyjaśnić, dziękuję za rozmowy.

Pozdrawiam

p.s. czy da się usunąć moje konto.

Jako że to mój ostatni post życzę wszystkim udanych, radosnych świąt Zmartwychwstania Pana.

bez odbioru.


天主是爱
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 21 mar 2008, 23:28

Chyba zbyt szybko się obrażasz i zbyt szybko się poddajesz. :-/
A jak Chrystus reagował na obelgi podczas swojego procesu przed Żydami czy Piłatem czy w trakcie konania na krzyżu? Myślę, że jako Chrześcijanie zbyt rzadko czerpiemy z Niego obraz do naśladowania :-/ Szkoda, byłeś jednym z nielicznych Katolików na tym forum który nie przechodził do "frontalnego ataku" na swojego rozmówcę po dwóch-trzech postach.

Pozdrawiam i życzę wzrastania w Chrystusie,
f.


Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 22 mar 2008, 01:15

Dziwne, marcin najpierw pisze obraźliwie, a potem się sam obraża. Faktycznie pewne przesłanki wskazują na to, że katolicy mają innego Boga. Ale, żeby tak od razu podkreślać różnicę i licytować się czyj Bóg lepsiejszy... :O


Obrazek

Nasz Pan jest wszechmogący.

http://cnth.flog.pl/
Admin
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 04 sty 2008, 10:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Admin » 22 mar 2008, 10:05

proszę o wkazanie gdzie do licha obraziłem Boga?

"Mój Bóg taki nie jest jak was protestantów. Mój Bóg nie każe mi wierzyc slebo"

czy stwierdzenie każe wierzyć ślepo jest obrażające?

Jest i ma ono wydźwięk pejoratywny sugerujący że Bóg każe nam być bezmyślną masą, ślepo wierzących chrześcijan.

Nie chcę byś odchodził z tego forum bo jak widzisz każdy Ciebie tutaj lubi łącznie ze mną. Zawsze Twoje uwagi były konstruktywne i pomimo faktu że nie każdy się z nimi zgadzał były wyważone i skłaniały do myślenia. Jednak nie mogę pozwolić na to by ktokolwiek na tym forum negatywnie oceniał osobę Boga. Mogłeś napisać że "według protestantów Bóg każe ... " albo że "według protestanckiej interpretacji Bóg każe ...". Jedyne o co Ciebie proszę to o to byś nie oceniał naszego Boga.

Pozdrawiam


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 24 mar 2008, 11:46

Marcin strzeliłeś focha? :mrgreen:

A tak poważnie to szkoda będzie jak przestaniesz się tutaj pisać :roll:


Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 24 mar 2008, 15:07

Cynthia pisze:Dziwne, marcin najpierw pisze obraźliwie, a potem się sam obraża. Faktycznie pewne przesłanki wskazują na to, że katolicy mają innego Boga. Ale, żeby tak od razu podkreślać różnicę i licytować się czyj Bóg lepsiejszy... :O


niestety ale Marcin jest bardzo wrażliwy ;-) na innym forum było podobnie ;-)

Mój Bóg taki nie jest jak was protestantów. Mój Bóg nie każe mi wierzyc slebo


A ta jego wypowiedz, brzmi tak, że "my katolicy mamy Boga co nie karze ślepo wierzyć", a inni np Protestanci mają Boga, który wymaga ślepej wiary.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości