Czym różni się Zbawienie protestanta od katolika?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
wik
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2008, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: wik » 25 cze 2008, 14:14

krys pisze:Chyba dyskusja odbiegła do postawionego pytania : Czym się różni zbawienie katolika od
protestanta ?



Pytanie tak postawione zawiera w sobie iluzoryczne stwierdzenie że katolik na podstawie nauk katolicyzmu moze być zbawiony, a to nie prawda.

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ katolik w ogóle nie moze być zbawiony jeśli nie odrzuci nauk swego kościoła i nie zacznie praktykować wiary opartej na Piśmie.
Odrzucenie nauk KRK uczyni delikwenta z automatu nie katolikiem.


Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 25 cze 2008, 14:32

wik pisze:Pytanie tak postawione zawiera w sobie iluzoryczne stwierdzenie że katolik na podstawie nauk katolicyzmu moze być zbawiony, a to nie prawda.

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ katolik w ogóle nie moze być zbawiony jeśli nie odrzuci nauk swego kościoła i nie zacznie praktykować wiary opartej na Piśmie.
Odrzucenie nauk KRK uczyni delikwenta z automatu nie katolikiem.


Dokładnie. Można być teoretycznie katolikiem i być zbawionym, ale nie można być zbawionym i jednocześnie uznawać wszystkie nauki katolickie. Wynika to z prostego faktu. Zanim następuje moment nowego narodzenia, Duch Święty poddaje człowieka procesowi upamiętania, czy pokuty. Polega to na uświadomieniu go o grzechu, sprawiedliwości i sądzie czyli na zmianie sposobu myślenia o zbawieniu. Człowiek, który doświadczył upamiętania wie, że jedyny ratunek jest w Jezusie przed należną mu karą, a nie w prawym postępowaniu, czy sakramentach. Dopiero wówczas rozumie on wartość wiary, że tylko Jezus (Solus Christus), bez dodatków jest Jego potrzebą i jego wiarą przez którą przychodzi usprawiedliwienie. I dlatego wiedząc, że zbawienie jest tylko przez wiarę, otrzymuje ten dar i zostaje na podstawie otrzymania tego daru i jego wyznania nowonarodzony, czyli zbawiony.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 cze 2008, 14:43

Na szczęście większośc katolików ma mierną znajomość doktryn ich własnego kościoła.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 14:55

wik pisze:
krys pisze:Chyba dyskusja odbiegła do postawionego pytania : Czym się różni zbawienie katolika od
protestanta ?



Pytanie tak postawione zawiera w sobie iluzoryczne stwierdzenie że katolik na podstawie nauk katolicyzmu moze być zbawiony, a to nie prawda.

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ katolik w ogóle nie moze być zbawiony jeśli nie odrzuci nauk swego kościoła i nie zacznie praktykować wiary opartej na Piśmie.
Odrzucenie nauk KRK uczyni delikwenta z automatu nie katolikiem.


Hmmm...no ja bym sie z tym nie zgodzil. Przykladem moze byc Apostol Pawel, ktory raczej nie zdazyl pokutowac, ani odrzucic nauki, ani zsiasc z konia, zanim go Pan dosiegnal. Zgodze sie natomiast z koniecznoscia natychmiastowego opuszczenia Babilonu i tu wydaje mi sie dziwnym twierdzenie niektorych, ze jeszcze po narodzeniu na nowo, pozostali przez pewien czas w KRK. Tego nie jestem w stanie zrozumiec. chociaz sam bywalem w bardzo roznych "Babilonach" bedac czlowiekiem zbawionym.


wik
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2008, 12:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: wik » 25 cze 2008, 16:09

Hmmm...no ja bym sie z tym nie zgodzil. Przykladem moze byc Apostol Pawel, ktory raczej nie zdazyl pokutowac, ani odrzucic nauki, ani zsiasc z konia, zanim go Pan dosiegnal.


Wszystko sie zgadza. Zawsze jest tak, że to Bóg pierwszy inicjuje spotkanie. Człowiek sam z siebie nie jest w stanie nic zrobić. Nie mamy opisanego procesu upamiętania, pokuty Pawła, ale jest to czywiste że musiało to nastąpić, ponieważ Pan go przyjął, wiec mu wybaczył, a skoro wybaczył to Paweł zapewne musiał bić sie w piersi.
Dz.Ap. 9:11
11. "Pan zaś do niego: Wstań i idź na ulicę Prostą, i zapytaj w domu Judy o Saula z Tarsu; oto właśnie się modli".

Możemy sie domyslać ze w tej modlitwie mógł pokutować i prosić o wybaczenie.
Ale czytajmy dalej bo to jest to wzorcowe świadectwo tego jak wygląda naprawdę narodzony na nowo człowiek.

Dz.Ap. 9:18-22
18. I natychmiast opadły z oczu jego jakby łuski i przejrzał, wstał i został ochrzczony.
19. A gdy przyjął pokarm, odzyskał siły. I przebywał zaledwie kilka dni z uczniami, którzy byli w Damaszku,
20. A już zaczął zwiastować w synagogach Jezusa, że On jest Synem Bożym.
21. Wszyscy zaś, którzy go słuchali, zdumiewali się i mówili: Czy to nie ten, co prześladował w Jerozolimie tych, którzy wzywają imienia tego, i po to tu przyszedł, aby ich w więzach odprowadzić do arcykapłanów?
22. Lecz Saul coraz bardziej umacniał się i wprawiał w zakłopotanie Żydów, którzy mieszkali w Damaszku, dowodząc, że Ten jest Chrystusem.
(BW)


Jak widać od samego początku Paweł odrzuca wszystko co do tej pory robił. Wstaje i natychmiast przyjmuje chrzest, czyli natychmist deklaruje się wobec ludzi że jest uczniem Chrystusa i od razu głosi nie bacząc na nic.

Dla mnie osobiście dziwne są nawócenia ludzi ktorzy po tym zostają w katolicyźmie choćby na jakiś czas, albo ze względu na rodzinę, środowisko, tęsknią za znajomymi stamtąd itp.
Sam odrzuciłem katolicyzm natychmiast jak mi łuski opadły z oczu a po kiklku tyg. dla ks. po kolędzie kazałem wykreślić mnie ze spisu członków kościoła kat.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 23:07

wik:
Dla mnie osobiście dziwne są nawócenia ludzi ktorzy po tym zostają w katolicyźmie choćby na jakiś czas...

Ja bym nawet powiedzial, ze to nie jest mozliwe, ale nigdy nie bylem katolikiem, wiec nie moge mowic z wlasnego doswiadczenia. A sa Bracia, takze na tym forum, ktorzy takie wlasnie daja swiadectwo.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 cze 2008, 23:21

Hmm... a co gdyby jedynym sposobem aby wasza Rodzina słuchała Słowa było przeczytanie raz jeszcze po mszy "czytań" z kościoła, tylko z uwzględnieniem większego kontekstu plus komentarza? ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 25 cze 2008, 23:32

fantomik pisze:Hmm... a co gdyby jedynym sposobem aby wasza Rodzina słuchała Słowa było przeczytanie raz jeszcze po mszy "czytań" z kościoła, tylko z uwzględnieniem większego kontekstu plus komentarza? ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Fantomiku, moja zona byla katoliczka przez kilkanascie lat po naszym slubie. To bylo pieklo na ziemi. Pan Jezus zastapil to niebem na ziemi - doslownie!
Nie postawilem nogi w kosciele katolickim prze caly ten czas. Dzisiaj twierdzi, ze w glebi duszy podziwiala moja stanowczosc. Miala takie "przeczucie", mowi, ze "cos w tym jest".
Mysle, ze to byla najkrotsza droga do jej zbawienia.


jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 09 wrz 2008, 21:35

wik pisze:Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ katolik w ogóle nie moze być zbawiony jeśli nie odrzuci nauk swego kościoła i nie zacznie praktykować wiary opartej na Piśmie.


Wiara na Piśmie tak, a wy to jakoś tego fragmentu jakoś nie praktykujecie

"14 Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić?8 15 Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, 16 a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? 17 Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. 18 Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. 19 Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą9.
20 Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? 21 Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym?10 22 Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. 23 I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość11, i został nazwany przyjacielem Boga. 24 Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary12. 25 Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich13, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? 26 Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków."


jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 09 wrz 2008, 22:17

Oczywiście że tak, jak bedę wierzył ale będę np. olewał ludzi proszących mnie o pomoc to raczej nie zostane zbawiony


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 wrz 2008, 22:22

Po pierwsze jak będziesz olewał ludzi proszących o pomoc to najprawdopodobniej oznacza, że nie wierzysz tą wiarą, która zawiera się w stwierdznieu "Zbawieni jesteście Łaską przez Wiarę". Choć oczywiście może nie rozróżniasz rodzajów wiary?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 09 wrz 2008, 22:27

A właśnie że można, przykład z dzisiaj ide sobie a tam staruszka prosi o pieniądze na jedzenie, przydałoby sie coś dać a tu w kieszeni ani grosza, żadnej bułki. No i co musiałem ją olać.

PS. Możesz rozwinąć o co codzi z tym rozróżnianiem wiary chodzi bo rzeczywiście nie kapuję o co chodzi?

PS. 2 Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wychodzi mi że w protestantyzmie bez uczynków nie ma wiary
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2008, 22:34 przez jusef19, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 wrz 2008, 22:32

I czegóż to dowodzi? Czy Pan Tobie przypadkiem rano nie zwraca uwagi na to abyś zabrał ze sobą kilka razy po N zł dla potrzebujących, których postawi na Twojej drodze? Czy nie pojawiają się oni na Twojej drodze akurat w pobliżach restuaruacji szybkiej obsługi albo sklepów spożywczych?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 09 wrz 2008, 22:37

Sorry stary ale jestem ze wsi i uwierz mi nie jadam w restauracjach i w fastfoodach, a sytuacja miała miejsce w warszawie gdzie załatwiałem pewne sprawy i sam musiałem pożyczyć żeby do tej warszawy dojechać



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości