wydzielony: Proroctwo Daniela z rozdziału 9

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 15:29

Fantomiku,

Przymierze z Izraelem zostało zerwane. Bóg zawarł nowe przymierze, z Kościołem, a w zasadzie z wierzącymi z Izraela, do którego to przymierza zostali wszczepieni wierzący z pogan. Dlatego to Kościół jest Oblubienicą Chrystusa.

Zarzut wybiórczego czytania Biblii brzmi zabawnie w ustach zwolennika amillenaryzmu, który musi połowę biblijnych proroctw ST wymazać gumką by unicestwić odrodzone królestwo Izraela na które wszyscy oczekiwali, w tym Apostołowie (Dz 1:6).
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 15:31 przez okidoki, łącznie zmieniany 1 raz.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 15:31

A gdzie to jest napisane, że Bóg ZERWAŁ swoje Przymierze z Izraelem??


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 15:31

Znaczy się Bóg się "rozwiódł" z Izraelem wg. Ciebie Okidoki?


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 15:38

Platonie,

Kto powiedział, że to Bóg zerwał przymierze? To lud Izraela zerwał przymierze i dlatego Bóg obiecał zawrzeć z nimi Nowe Przymierze:

" Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan - lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. "


Fantomiku,
można się nad wszystkim zastanowić, ale po warunkiem, że najpierw czytamy to co jest napisane w Piśmie Świętym, a dopiero potem filozofujemy.

W ramach okazania dobrej woli bądź łaskaw odpowiedzieć na proste pytania Lelka:
Lelek pisze:Fantomiku, z kim Bóg zawarł Nowe Przymierze? Dlaczego? Czy mógłbyś podać konkretny tekst biblijny na ten temat? Ze względu na co są umiłowani niewierzący Żydzi co do ich wybrania? Czy ono jest odwołalne czy nieodwołalne? Czy mógłbyś podać konkretny tekst biblijny na ten temat?


Lelku a według Ciebie z kim Bóg zawarł Nowe Przymierze?
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 15:40 przez okidoki, łącznie zmieniany 1 raz.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 15:39

A oto CAŁY rozdział listu do Rzymian. Wynika z niego COŚ SKRAJNIE SPRZECZNEGO z tym, co piszesz.

Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. (2) Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela? (3) Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali. Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają. (4) Lecz co mu głosi odpowiedź Boża? Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem. (5) Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę. (6) Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości, (8) jak jest napisane: Dał im Bóg ducha odurzenia; takie oczy, by nie mogli widzieć, i takie uszy, by nie mogli słyszeć aż po dzień dzisiejszy. (9) A Dawid powiada: Niech stół ich stanie się sidłem, pułapką, kamieniem potknięcia i odpłatą. (10) Niech oczy ich się zaćmią, by nie mogli widzieć, a grzbiet ich trzymaj zawsze pochylony. (11) Pytam jednak: Czy aż tak się potknęli, że całkiem upadli? żadną miarą! Ale przez ich przestępstwo zbawienie przypadło w udziale poganom, by ich pobudzić do współzawodnictwa. (12) Jeżeli zaś ich upadek przyniósł bogactwo światu, a ich pomniejszenie - wzbogacenie poganom, to o ileż więcej przyniesie ich zebranie się w całości! (13) Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim (14) w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. (15) Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia? (16) Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. (17) Jeżeli zaś niektóree zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, (18) to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie. (19) Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony (20) Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Przeto się nie pysznij, ale trwaj w bojaźni. (21) Jeżeli bowiem nie oszczędził Bóg gałęzi naturalnych, może też nie oszczędzić i ciebie. (22) Przyjrzyj się więc dobroci i surowości Bożej. Surowość [okazuje się] wobec tych, co upadli, a dobroć Boża wobec ciebie, jeśli tylko wytrwasz w [kręgu] tej dobroci; w przeciwnym razie i ty będziesz wycięty. (23) A i oni, jeżeli nie będą trwać w niewierze, zostaną wszczepieni. Bo Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. (24) Albowiem jeżeli ty zostałeś odcięty od naturalnej dla ciebie dziczki oliwnej i przeciw naturze wszczepiony zostałeś w oliwkę szlachetną, o ileż łatwiej mogą być wszczepieni w swoją własną oliwkę ci, którzy do niej należą z natury. (25) Nie chcę jednak, bracia, pozostawiać was w nieświadomości co do tej tajemnicy - byście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania - że zatwardziałość dotknęła tylko część Izraela aż do czasu, gdy wejdzie [do Kościoła] pełnia pogan. (26) I tak cały Izrael będzie zbawiony, jak to jest napisane: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel, odwróci nieprawości od Jakuba. (27) I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zgładzę ich grzechy. (28) Co prawdą - gdy chodzi o Ewangelię - są oni nieprzyjaciółmi [Boga] ze względu na wasze dobro; gdy jednak chodzi o wybranie, są oni - ze względu na praojców - przedmiotem miłości. (29) Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. (30) Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, (31) tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami <w czasie obecnym> mogli dostąpić miłosierdzia. (32) Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie. (33) O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! Jakże niezbadane są Jego wyroki i nie do wyśledzenia Jego drogi! (34) Kto bowiem poznał myśl Pana, albo kto był Jego doradcą? (35) Lub kto Go pierwszy obdarował, aby nawzajem otrzymać odpłatę? (36) Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego [jest] wszystko. Jemu chwała na wieki. Amen.


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 15:42

Platon pisze:A oto CAŁY rozdział listu do Rzymian. Wynika z niego COŚ SKRAJNIE SPRZECZNEGO z tym, co piszesz.


Nie, Tobie się myli zerwanie starego przymierza, które niewątpliwie zostało zastąpione nowym przymierzem, od nieodwołalnego powołania Izraela, umiłowanego ze względu na praojców.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 15:48 przez okidoki, łącznie zmieniany 2 razy.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 15:47

Przeczytaj UWAZNIE ten tekst.. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że Bóg ma jakiś "nowy" Izrael. Ten jest TYLKO jeden. Bóg NIE ŁAMIE swego Słowa.. Człowiek tak.. Bóg ROZSZERZYŁ swe PRZYMIERZE na WSZYSTKICH, ale NIGDY NIE ZERWAŁ tego, które zawarł na Synaju.. Zostaliśmy WŁĄCZENI w Izrael..


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 15:48

okidoki pisze:Fantomiku,
można się nad wszystkim zastanowić, ale po warunkiem, że najpierw czytamy to co jest napisane w Piśmie Świętym, a dopiero potem filozofujemy.

Ja nie piszę o Nowym Przymierzu, tylko o tym ile Żon Bogu "pakujecie" do domu ;)
Ezechiel 16 czy Jer 1 jasno nazywa Izrael oblubienicą i żoną (czy raczej w odwrotnej kolejności) Boga. Więc albo Bóg jest bigamistą albo jakoś inaczej rozwiązujecie problem "dwóch Żon" Boga, pytanie jak? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 15:51

Fantomiku, a jednak powierzchownie filozofujesz, zamiast rozważyć to co jest napisane, we wszystkich fragmentach, a nie wybranych. I unikasz najprostszych pytań.

Platonie,

Platon pisze: Zostaliśmy WŁĄCZENI w Izrael..


Nie, bynajmniej. Zostaliśmy wszczepieni w nowe przymierze, ale Izrael z ciała pozostaje wybranym Izraelem, pomimo tego, że są nieprzyjaciółmi Ewangelii (Rz 11:28). Kościół nie zastąpił Izraela, sam podkreślasz zdania, które obalają twoje wnioski.

W drzewko oliwne symbolizujące odkupienie Boże w Nowym Przymierzu, zostały wszczepione gałęzie z innych narodów, a naturalne gałązki niewierzące zostały wycięte, czyli wykluczone z nowego przymierza.

Musisz czytać ten tekst uważniej :) a na pewno rozważniej.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 15:54

okidoki pisze:Fantomiku, a jednak powierzchownie filozofujesz, zamiast rozważyć to co jest napisane, we wszystkich fragmentach, a nie wybranych. I unikasz najprostszych pytań.

A niby jakich nie rozważam? Wskaż je. Izrael jawnie jest nazwany oblubienicą i żoną Boga w ST. Kościoł jest jawnie nazwany Oblubienicą Boga w NT i na pewno dojdzie do ślubu. Więc właśnie jestem ciekawy jak radzicie sobie z tym, że Bóg ma jawnie dwie żony wg. wasze interpretacji rozdzielającej Lud Boży na Izrael i Kościół. Ja wiem, że pytanie jest dla was trudne ale się postarajcie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 15:54

okidoki pisze:Lelku a według Ciebie z kim Bóg zawarł Nowe Przymierze?

Cytowałeś powyżej. Z domem Izraela i domem Judy. W wyniku zawarcia tego przymierza powstał Kościół.

Platonie, niepotrzebnie się uniosłeś. Listy rozwodowe skierowane do Izraela i Judy możesz znaleźć w Księdze Ozeasza 1-2 oraz w Księdze Jeremiasza 3:1-12.

Wybranie Izraela jest nieodwołalne ze względu na praojców, z którym Bóg zawarł przymierze i ono nigdy nie zostało anulowane ani zerwane. Przymierze to zawiera konkretne obietnice, niezależne od zachowania samego narodu. W przeciwieństwie do warunkowych obietnic Przymierza Mojżeszowego.

Dlatego mimo, że Izrael zerwał przymierze Mojżeszowe (i dlatego zaistniała potrzeba zawarcia Nowego Przymierza), to wybranie narodu jest "osobnym wątkiem" w planie zbawienia i nigdy nie zostało odwołane. I nie zostanie.

Fantomiku, czy mógłbyś odpowiedzieć na moje proste pytania, zamiast filozofować?


Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 15:56

Jakie NOWE przymierze. Jeśli zostałeś WŁĄCZONY, to jest to coś, co JUZ JEST, a nie BĘDZIE. Tekst Pawła JEDNOZNACZNIE to STWIERDZA..

Inna sprawa. Jak można DOSŁOWNIE traktować tekst, który jest ALEGORIĄ?? Jaki SLUB? Będą POPRAWINY?? Ręce opadają..


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 15:56

Lelek pisze:Fantomiku, czy mógłbyś odpowiedzieć na moje proste pytania, zamiast filozofować?

Nie filozofuję ale nie widzę związku Twoich pytań z tym, że Izrael jest Żoną Boga w ST. Jakoś tylko Okidoki starał się wybrnąć z tego kłopotu sugerując, że Bóg się z Izraelem "rozwiódł". Ty również tak uważasz?


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:02

fantomik pisze:
Lelek pisze:Fantomiku, czy mógłbyś odpowiedzieć na moje proste pytania, zamiast filozofować?

Nie filozofuję ale nie widzę związku Twoich pytań z tym, że Izrael jest Żoną Boga w ST. Jakoś tylko Okidoki starał się wybrnąć z tego kłopotu sugerując, że Bóg się z Izraelem "rozwiódł". Ty również tak uważasz?

Nie zadawaj mi kolejnych pytań, tylko odpowiedz na moje. Oczywiście, że Bóg się rozwiódł z Izraelem - od tego są listy rozwodowe. Odpowiednie odnośniki masz powyżej. I zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Z Izraelem.


Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 16:05

Aha.. A z tego WYNIKA IMPLICITE, lub EXPLICITE, że JUZ SIE ROZWIÓDŁ?? lol
KIEDY??
To ZAPOWIEDŹ tego, co BĘDZIE. To ESCHATOLOGIA!!!


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości