wydzielony: Proroctwo Daniela z rozdziału 9

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 16:06

Hm. No dobra, pokrętne to ale przyjmimy za prawdziwe. Czyli:

a. Boga żoną jest Izrael.
b. Bóg rozwodzi się z Izraelem.
c. ???
d. Bóg żeni się ponownie z Izraelem.

tam gdzie jest "c" byłoby super jakbyście dopisali co z Kościołem, żeni się z nim czy nie w końcu? Nadal wychodzą dwie żony jak tak patrzę.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 16:08

fantomik pisze:A niby jakich nie rozważam? Wskaż je.

Oprócz połowy biblijnych proroctw ST, nie masz czasu na rozważenie prostego 11 rozdziału Listu do Rzymian: nie potrafisz odpowiedź na pytanie co to znaczy, że nawet niewierzący Izrael jest powołany "nieodwołalnie" ze względu na praojców? (Rz 11:28).

Zamiast tego zajmujesz się czymś tak prozaicznym i trywialnym jak fakt, że w starym przymierzu oblubienicą był Izrael, a w nowym przymierzu jest nią Kościół. I robisz z igły widły, widocznie amillenaryzmowi brakuje poważnych argumentów :roll:

d. Bóg żeni się ponownie z Izraelem.

Gdzie to jest napisane? Za bardzo bujasz w obłokach, to jest problem twoich dywagacji w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 16:10 przez okidoki, łącznie zmieniany 1 raz.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:09

Platon pisze:Aha.. A z tego WYNIKA IMPLICITE, lub EXPLICITE, że JUZ SIE ROZWIÓDŁ?? lol
KIEDY??
To ZAPOWIEDŹ tego, co BĘDZIE. To ESCHATOLOGIA!!!

Platonie, nie krzycz. Przeczytaj na spokojnie podane przeze mnie fragmenty Ozeasza i Jeremiasza. A następnie spokojnie przeczytaj Jer. 31:31-34 i Hebr. 8:1-13. Stare przymierze Izrael zerwał i dlatego Bóg zapowiedział Nowe Przymierze. Czas biegnie do przodu, a nie do tyłu, więc nie ma sensu wymyślać, że to, co już się stało, dopiero ma się stać.

Wszystko się zgadza, a o status wybrania Izraela możesz być spokojny. Z eschatologią włącznie. :)


Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 16:10

Bzdura. NIGDZIE nie jest powiedziane, że miejsce Izraela zajął Kościół. Kościół ZOSTAŁ WŁĄCZONY w Izrael. I tyle


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 16:11

okidoki pisze:
fantomik pisze:A niby jakich nie rozważam? Wskaż je.

Oprócz połowy biblijnych proroctw ST, nie masz czasu na rozważenie prostego 11 rozdziału Listu do Rzymian: nie potrafisz odpowiedź na pytanie co to znaczy, że nawet niewierzący Izrael jest powołany "nieodwołalnie" ze względu na praojców? (Rz 11:28)

A czy ja temu przeczę? To Ty głosisz, że Bóg się z Izraelem rozwiódł :) Co niezbyt wygląda na "nieodwołalne", więc chyba jesteś niekonsekwentny.
okidoki pisze:Zamiast tego zajmujesz się czymś tak prozaicznym i trywialnym jak fakt, że w starym przymierzu oblubienicą był Izrael, a w nowym przymierzu jest nią Kościół. I robisz z igły widły, widocznie amillenaryzmowi brakuje poważnych argumentów :roll:

Bo głosisz że Bóg nie tylko jest rozwodnikiem(!) ale jeszcze bigamistą (znaczy się jak uważasz tak jak Lelek, że Nowe Przymierze jest zawarte z Izraelem). Jest to przyznam niezwykłe dla mnie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:16

fantomik pisze:tam gdzie jest "c" byłoby super jakbyście dopisali co z Kościołem, żeni się z nim czy nie w końcu? Nadal wychodzą dwie żony jak tak patrzę.

Kościół powstał w wyniku zawarcia przymierza z domem Izraela i domem Judy. Wierna resztka Izraela i odrodzeni poganie włączeni w przymierze z Izraelem utworzyli społeczność, którą nazywamy eklezją. Dlatego odrodzonych Żydów i pogan Biblia nazywa Oblubienicą - przymierze zostało zawarte, a zaślubiny odbędą się w niebie (Obj. 19:7-8). Pamiętaj, że najwcześniejszy Kościół składał się wyłącznie z Żydów będących w Nowym Przymierzu z Bogiem. Dopiero potem poganie zostali w nie włączeni.

Gdzie są Twoje odpowiedzi na moje proste pytania? To znacznie ułatwiłoby dyskusję.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 26 lip 2012, 16:17

Może pomocny w tych rozważaniach będzie list do Galatów?

Gal4
(22) Przecież napisane jest, że Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej. (23) Lecz ten z niewolnicy urodził się tylko według ciała, ten zaś z wolnej - na skutek obietnicy. (24) Wydarzenia te mają jeszcze sens alegoryczny: niewiasty te wyobrażają dwa przymierza; jedno, zawarte pod górą Synaj, rodzi ku niewoli, a wyobraża je Hagar: (25) Synaj jest to góra w Arabii, a odpowiednikiem jej jest obecne Jeruzalem. Ono bowiem wraz ze swoimi dziećmi trwa w niewoli. (26) Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. (27) Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem. (28) Właśnie wy, bracia, jesteście jak Izaak dziećmi obietnicy. (29) Ale jak wówczas ten, który się urodził tylko według ciała, prześladował tego, który się urodził według ducha, tak dzieje się i teraz. (30) Co jednak mówi Pismo? Wypędź niewolnicę i jej syna, bo nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z synem wolnej. (31) Tak to, bracia, nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2012, 16:21

Lelek pisze:
fantomik pisze:tam gdzie jest "c" byłoby super jakbyście dopisali co z Kościołem, żeni się z nim czy nie w końcu? Nadal wychodzą dwie żony jak tak patrzę.

Kościół powstał w wyniku zawarcia przymierza z domem Izraela i domem Judy. Wierna resztka Izraela i odrodzeni poganie włączeni w przymierze z Izraelem utworzyli społeczność, którą nazywamy eklezją. Dlatego odrodzonych Żydów i pogan Biblia nazywa Oblubienicą - przymierze zostało zawarte, a zaślubiny odbędą się w niebie (Obj. 19:7-8). Pamiętaj, że najwcześniejszy Kościół składał się wyłącznie z Żydów będących w Nowym Przymierzu z Bogiem. Dopiero potem poganie zostali w nie włączeni.

Gdzie są Twoje odpowiedzi na moje proste pytania? To znacznie ułatwiłoby dyskusję.

Ah, czyli Żydzi, którzy są nie wierzący nie są częścią ani Oblubienicy ani Żony Boga? (bo z tą się Bóg rozwiódł). To hmm.... czym się różnią od niewierzących Pogan, bo intymnej społeczności z Bogiem ewidentnie nie mają wg. tego co piszesz?


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Platon
Posty: 83
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Platon » 26 lip 2012, 16:23

Przecież Paweł napisał, że z punktu widzenia Ewangelii sa wrogami Boga, ale Bóg nadal ich darzy miłością..


Πᾶσα τέχνη καὶ πᾶσα μέθοδος, ὁμοίως δὲ πρᾶξίς τε καὶ προαίρεσις, ἀγαθοῦ τινὸς ἐφίεσθαι δοκεῖ· ...
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 16:26

fantomik pisze:
nie masz czasu na rozważenie prostego 11 rozdziału Listu do Rzymian: nie potrafisz odpowiedź na pytanie co to znaczy, że nawet niewierzący Izrael jest powołany "nieodwołalnie" ze względu na praojców? (Rz 11:28)

A czy ja temu przeczę?

To jest odpowiedź na proste pytanie? :roll:

Co to znaczy, że powołanie Izraela jest nieodwołalne? Czy pytanie jest zrozumiałe? :]

fantomik pisze:To Ty głosisz, że Bóg się z Izraelem rozwiódł :)

A gdzie tam. To Bóg przestał ją uznawać za małżonkę! :)

" Oskarżajcie waszą matkę, oskarżajcie, gdyż ona nie jest moją żoną, a ja nie jestem jej mężem, niech usunie znaki swojego nierządu ze swojego oblicza, a znaki swojego cudzołóstwa spomiędzy swoich piersi. "

Tobie się myli metaforyczny język obrazujący duchowe rzeczy z ludzkimi małżeństwami, dlatego rozwód źle ci się kojarzy. Ale Bóg miał prawo wyciąć niewierne gałązki i przestać uważać je za swoja oblubienicę, a w zamian za nie wszczepić wierzące gałązki z pogan. Na tym polega Nowe Przymierze, ale naród wybrany pozostaje wybrany, dlatego przez niego Bóg będzie przemawiał w czasach ostatecznych.

A najśmieszniejsze, że amillenaryzm zamieniając Izrael na Kościół też musi uznać rozwód z Izraelem :lol:
Tak więc twoja gdybologia jest samowywrotką.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:27

Platon pisze:Bzdura. NIGDZIE nie jest powiedziane, że miejsce Izraela zajął Kościół. Kościół ZOSTAŁ WŁĄCZONY w Izrael. I tyle

Bo Kościół nie zastąpił Izraela. Kościół to społeczność wywołanych, która na początku składała się wyłącznie z wiernej resztki Izraela. Do niej dołączyli poganie. Niewierzący Żydzi są poza Kościołem, ale nadal są wybrani ze względu na praojców i Bóg co do wybrania ich miłuje.

Kościół nie został włączony w Izrael, tylko w drzewo oliwne Izraela. Gałązki naturalne, które nie uwierzyły, zostały wyłamane - ale Bóg ma moc wszczepić je ponownie, jeśli tylko uwierzą. Tak mówi Rzym. 11:13-29.

Platon pisze:czyli "Bóg zmiennym jest"

Nie, to człowiek jest zmienny. Bóg dotrzymuje obietnic i warunków przymierza. Przeczytaj klauzule niewypełnienia przymierza zawarte w V Mojż. 28-29. Myślę, że masz dobre chęci, ale pewne rzeczy powinieneś sobie uporządkować.

Platon pisze:Przecież Paweł napisał, że z punktu widzenia Ewangelii sa wrogami Boga, ale Bóg nadal ich darzy miłością..

Oczywiście. Ze względu na praojców. Dlatego czeka, aż się nawrócą i dlatego zapowiedział, że cały Izrael będzie zbawiony, choć będzie musiał przejść przez Wielki Ucisk, czyli czas utrapienia Jakuba (Jer. 30:7).


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:32

fantomik pisze:Ah, czyli Żydzi, którzy są nie wierzący nie są częścią ani Oblubienicy ani Żony Boga? (bo z tą się Bóg rozwiódł). To hmm.... czym się różnią od niewierzących Pogan, bo intymnej społeczności z Bogiem ewidentnie nie mają wg. tego co piszesz?

Tym, że Bóg ich nieodwołalnie wybrał i miłuje ich ze względu na praojców. Obiecał im pewne rzeczy i dotrzymuje słowa. Nawet, jeśli są nieposłuszni, On im wyświadcza dobro. Obiecał ich zgromadzić z rozproszenia i zgromadził już po raz pierwszy. Nie pozwolił im wyginąć i nie pozwoli. Dlatego nie wynoś się ponad nich, ale się strzeż.


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 26 lip 2012, 16:35

Platon pisze:Przecież Paweł napisał, że z punktu widzenia Ewangelii sa wrogami Boga, ale Bóg nadal ich darzy miłością..


Kto jest wrogiem Boga? Zatwardziała część Izraela według ciała. Kogo Bóg jednak darzy miłością? Izrael według ciała.

Dlatego Izrael pozostaje Izraelem, a Kościół nie został wszczepiony w Izrael, lecz w jego Nowe Przymierze.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 26 lip 2012, 16:39

fantomik pisze:Bo głosisz że Bóg nie tylko jest rozwodnikiem(!) ale jeszcze bigamistą (znaczy się jak uważasz tak jak Lelek, że Nowe Przymierze jest zawarte z Izraelem). Jest to przyznam niezwykłe dla mnie.

Co jest takie "niezwykłe"? To, że Słowo Boże nie pasuje do Twojej teologii? Cóż, to się zdarza... :roll:

"Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem" [Hebr. 8:8-10]

P.S.
Tego "bigamistę" to sam wymyśliłeś. Bo najpierw nastąpił rozwód, a potem nowe małżeństwo. Z tym samym Izraelem zresztą.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 26 lip 2012, 17:21

fantomik pisze:Bo głosisz że Bóg nie tylko jest rozwodnikiem(!) ale jeszcze bigamistą (znaczy się jak uważasz tak jak Lelek, że Nowe Przymierze jest zawarte z Izraelem). Jest to przyznam niezwykłe dla mnie.

W obecnym czasie to jeszcze jakoś znośnie wygląda (wierzący Żydzi i poganie w jednym Kościele-Oblubienicy), gorzej jak dojdziemy do eschatologii z porwaniem tegoż Kościoła w tle. Wtedy zaczyna się mnożenie bytów nad potrzebę - bo niby to różne grupy w tych Czasach Ostatecznych są wierzące czy odrodzone, a jednak nie należą do Kościoła (który wszakże siedzi wtedy na obłokach)...


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości