Katolickie wielbienie.

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 21 paź 2012, 18:15

Rembov pisze:
Alkhilion pisze:
inquisitio pisze:A co z przykazaniem -nie będziesz spozadzal wizerunków i oddawał im czci?Do której opcji można zastosować to przykazanie?


Do opcji drugiej, która jest namiętnie uprawiana w Częstochowie.

Czyli potrafisz udowodnić, że obrazowi NPM na Jasnej Górze są składane ofiary i do niego modlą się katolicy, którzy tam przyjeżdżają?


Zapewne ''udowodni''.Podobnie mozna udowodnic bałwochwalstwo izraelito upadającym na twarz przed arka.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 24 paź 2012, 00:43

Rafał pisze:
Alkhilion pisze:takich mylnych przykazań, jak zakaz oddawania czci posągom.


Jeżeli ukłonię się oraz ucałuję posąg Adam Mickiewicza na znak szacunku do poety, to jestem bałwochwalcą ?


Tak.

Rembov pisze:Czyli potrafisz udowodnić, że obrazowi NPM na Jasnej Górze są składane ofiary i do niego modlą się katolicy, którzy tam przyjeżdżają?


Pewnie. Byleś kiedyś w Częstochowie? Pytałeś ludzi? Widziałeś wota, dary, skarby?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 24 paź 2012, 08:41

Alkhilion pisze:
Rembov pisze:Czyli potrafisz udowodnić, że obrazowi NPM na Jasnej Górze są składane ofiary i do niego modlą się katolicy, którzy tam przyjeżdżają?

Pewnie.

No to do dzieła.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 24 paź 2012, 10:45

Alkhilion pisze:Tak.


FAŁSZ.
Wyrazy czci i szacunku dla rzeczy nie są bałwochwalstwem tylko wyrazem czci szacunku.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 24 paź 2012, 13:19

Rafał pisze:
Alkhilion pisze:Tak.


FAŁSZ.
Wyrazy czci i szacunku dla rzeczy nie są bałwochwalstwem tylko wyrazem czci szacunku.
Akurat, sam widziałem za katolickich czasów, jak ludzie leżeli plackiem przed figurą, chodzili na klęczkach wokół posągu, modlili się do obrazów, znam Licheń od czasów zanim wybudowano tam bazylikę i widziałem jak ludzie się zachowują. Wiem jak moja babcia i prababcia wraz ze wszystkimi sąsiadkami czcili Marię i wiem że to bałwochwalstwo, a nawet fetyszyzm, bo jakieś medaliki i wisiorki uznawali za święte i cudowne, chroniące przed nieszczęściami.
Nie ma co, szanowni katolicy, mydlić ludziom oczu; odbywa się u was potężne bałwochwalstwo z którym nie możecie (nie chcecie) sobie poradzić dlatego urabiacie ideologię do rzeczywistości. Osobiście byłem katolikiem długi czas, należałem do sodalicji mariańskiej, mentorem naszej grupy był osobiście generał zakonu Jezuitów w Krakowie i znam to wszystko od podszewki. Dziękuję Bogu że mnie wyrwał z tej duchowej matni, wam też radzę porzucić całe bałwochwalstwo i pójść za Panem Jezusem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 24 paź 2012, 13:24

KAAN pisze:
Rafał pisze:
Alkhilion pisze:Tak.


FAŁSZ.
Wyrazy czci i szacunku dla rzeczy nie są bałwochwalstwem tylko wyrazem czci szacunku.
Akurat, sam widziałem za katolickich czasów, jak ludzie leżeli plackiem przed figurą, chodzili na klęczkach wokół posągu, modlili się do obrazów,

No przepraszam, ale jeżeli widziałeś, to najwyżej modlących się PRZED obrazem. Oczami nie zobaczysz tego, czy ktoś modlitwę kieruje do obrazu czy do osoby przedstawionej na obrazie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 24 paź 2012, 13:39

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rafał pisze:
Alkhilion pisze:Tak.


FAŁSZ.
Wyrazy czci i szacunku dla rzeczy nie są bałwochwalstwem tylko wyrazem czci szacunku.
Akurat, sam widziałem za katolickich czasów, jak ludzie leżeli plackiem przed figurą, chodzili na klęczkach wokół posągu, modlili się do obrazów,

No przepraszam, ale jeżeli widziałeś, to najwyżej modlących się PRZED obrazem. Oczami nie zobaczysz tego, czy ktoś modlitwę kieruje do obrazu czy do osoby przedstawionej na obrazie.
Nie Rembov, gdybym nie znał tych ludzi mógłbym się mylić, ale znam (znałem, bo niektórzy już nie żyją) tych ludzi i znam ich wiarę, nie dasz rady walczyć z osobistym doświadczeniem wielu ludzi, to co ci piszę jest bardzo smutną prawdą. Nie myśl że piszę ci o tym żeby ci dokopać, ale podaję ci pomocną rękę żebyś mógł wyjść z bagna bałwochwalstwa. Całe niebo cieszyło by się z tego gdybyś ty i inni porzucili całą ideologię czczenia czegokolwiek poza Bogiem i nawrócili się w prawdziwej Ewangelii. A ja chyba bym się popłakał z radości.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 24 paź 2012, 13:47

Widzisz, gdybyś znał prawdziwą Ewangelię, a nie wersję okrojoną przez KWC z wielu istotnych nauk, to wiedziałbyś, że można i należy oddawać cześć ludziom i aniołom. Oczywiście tę, która jest im przynależna, a nie cześć zarezerwowaną dla Boga. Ty jednak, zwiedziony przez nauki protestanckie, odrzuciłeś fragmenty Słowa Bożego, które tę naukę przekazują. I to sprawia, że głosisz inną Ewangelię od tej, którą przekazali nam Apostołowie. Dlatego całe niebo płakało by z rozpaczy, gdybym poszedł za Twoimi naukami, a nie "cieszyło się".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 24 paź 2012, 14:01

Rembov pisze:Widzisz, gdybyś znał prawdziwą Ewangelię, a nie wersję okrojoną przez KWC z wielu istotnych nauk, to wiedziałbyś, że można i należy oddawać cześć ludziom i aniołom. .
Znowu mylisz źródła prawdy, ja znam prawdziwą Ewangelię nie oblepioną ludzką nauką jaka jest w KK, ty widzisz okrojenie, a ja widzę oczyszczenie od bagna, brudu ludzkiego myślenia. Zachęcam cię do tego abyś zobaczył brud ludzkiej myśli jaka zalęgła sie w doktrynie katolickiej.
Ty jednak, zwiedziony przez nauki protestanckie, odrzuciłeś fragmenty Słowa Bożego, które tę naukę przekazują.
Przeciwnie, prowadzony nauką Pana Jezusa porzuciłem fałsz przyklejony do Słowa Bozego przez odstępców i przyjmuję całą naukę jaka została przekazana świętym Bożym.
I to sprawia, że głosisz inną Ewangelię od tej, którą przekazali nam Apostołowie.
Jest dokładnie odwrotnie; głoszę to co przekazał Pan Jezus i poprzez Ducha Świętego apostołowie Pańscy. Natomiast ty, przyjąłeś i głosisz ewangelie odmienną od tej podanej przez Ducha Świętego, co wykazywano ci wiele razy.
Dlatego całe niebo płakało by z rozpaczy, gdybym poszedł za Twoimi naukami, a nie "cieszyło się".
Jełśi się nie nawrócisz, to nikt na ciebie nie zwróci uwagi, ponieważ człowiek który nie ma zbawienia wiecznego należy do szatana i jest już jedną nogą w piekle, kiedy nie odpowiesz na Ewangelię którą ci usiłowałem pokazać na podstawie Biblii, to nie zmienisz swojego statusu przed Bogiem, zostaniesz poza łaską Pańską.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 24 paź 2012, 15:14

KAAN pisze:
Rembov pisze:Widzisz, gdybyś znał prawdziwą Ewangelię, a nie wersję okrojoną przez KWC z wielu istotnych nauk, to wiedziałbyś, że można i należy oddawać cześć ludziom i aniołom. .
Znowu mylisz źródła prawdy, ja znam prawdziwą Ewangelię nie oblepioną ludzką nauką jaka jest w KK, ty widzisz okrojenie, a ja widzę oczyszczenie od bagna, brudu ludzkiego myślenia. Zachęcam cię do tego abyś zobaczył brud ludzkiej myśli jaka zalęgła sie w doktrynie katolickiej.

Nie da się zobaczyć tego, co nie istnieje.

Ty jednak, zwiedziony przez nauki protestanckie, odrzuciłeś fragmenty Słowa Bożego, które tę naukę przekazują.
Przeciwnie, prowadzony nauką Pana Jezusa porzuciłem fałsz przyklejony do Słowa Bozego przez odstępców i przyjmuję całą naukę jaka została przekazana świętym Bożym.

Nie jest to prawda. Odrzucasz na przykład nauczanie nakazujące oddawanie czci osobom, którym się ona należy (anioły i ludzie).

I to sprawia, że głosisz inną Ewangelię od tej, którą przekazali nam Apostołowie.
Jest dokładnie odwrotnie; głoszę to co przekazał Pan Jezus i poprzez Ducha Świętego apostołowie Pańscy. Natomiast ty, przyjąłeś i głosisz ewangelie odmienną od tej podanej przez Ducha Świętego, co wykazywano ci wiele razy.

Wykazanie głoszenia nauczania odmiennego od nauczania protestanckiego NIE stanowi dowodu, że Kościół katolicki głosi Ewangelię odmienną od tej, którą przekazali Apostołowie. Przeczytałem również cały Nowy Testament i NIE stwierdziłem rozbieżności między naukami katolickimi i nauczaniem Chrystusa oraz Apostołów w nim zawartym. Lektura ukazała mi natomiast wiele rozbieżności pomiędzy treścią Nowego Testamentu, a naukami protestanckimi. Co stanowi dla mnie dowód, że to protestanci głoszą inną Ewangelię od tej, która została przekazana nam przez Apostołów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 paź 2012, 15:21

Albertus pisze: Lash:

Katoilcy ustali sobie trzy levele uwielbienia
dulia
hyperdulia
latria

Tylko latria jest Boską czcią!
Pytanie nasuwa się - czym jest ta BOSKA CZESĆ I JAK SIĘ JA ODDAJE POPRAWNIE?

Idąc za myślą Piernika - jako wybitni douczeni i ugruntowani katolicy odpowiecie mi pewnikiem na pytanie:

JAK poprawnie na sposób religijny czyli czynem i postawą oddawać Bogu cześć latria!?
I czymże jest ta BOSKA CZEŚĆ? proszę o opis czym ona JEST.


Tłumaczono ci już wielokrotnie że to czy cześć jest dulią czy latrią rozstrzyga się przede wszystkim w sercu i świadomości tego kto tę cześć oddaje - dokładnie taki sam, w swojej formie pokłon może być wyrazem zarówno latrii jak i dulii.


Znam WASZE katolickie tłumaczenie :)

Albertus pisze:
Drugie pytanie brzmi:
Czy człowiek może Oddawać Bogu czesć LATRIA a oprócz tego np Asztrcie i Horusowi czesć DULIA?
odpowiedź proszę uzasadnić!


Nie można oddawać czci nikomu kto sobie uzurpuje cześć boską a w przypadku bytów nie istniejących takim którym ludzie boską cześć przypisują.


A skąd wiesz zę ASZTARTA NIE ISTNIEJE
moze to starozytna swięta :)
po drugie jakbyś nie zuważył nikt nie oddaje jej czci boskiej ale dulię .


Albertus pisze: Można na przykład oddać pokłon cezarowi jako władcy imperium ale jeśli ludzie powiedzą - "pokłoń się cezarowi jako bogu" to nie wolno tego robić.



a kto tak mówi.
a jełsi ma się pokłonic cezarowi jak MATYJI mówiąc totuus tuus cezar!

Albertus pisze: Poza tym cześć należną stworzeniom należy dodawać tylko tym którym się taka cześć należy
Czyli wszystkim sie nalezy :)

Wezmy np asztartę nadal nie odpowiedziałeś co z asztartą domagającą sie DULLII albo hyper dulii a nie latrii!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 paź 2012, 15:24

Rafał pisze:
Lash pisze:MAM pytania:
itd...


Pytanie godne mistrza.

Odpowie jednak amator własnymi słowami, a nie cytatami z mądrych ksiąg.

Lash pisze:JAK poprawnie na sposób religijny czyli czynem i postawą oddawać Bogu cześć latria!?
I czymże jest ta BOSKA CZEŚĆ? proszę o opis czym ona JEST.


Pierwszy problem jest bez wyjścia. Nie da się Bogu nic dać bo wszystko jest Jego.
Wszelkie pady, skłony, klęknięcia, okadzenia, wychwalanie słowem jest jak dodawanie kolejnych zer do nieskończoności.

Boska cześć- w wyrazie fizycznym i materialnym nie ma takiego bytu. W wymiarze duchowym w relacji Ja- Bóg jest to kochanie Boga ponad wszystko.


Słowem nie ma latrii :)
:O jest to bardzio nie katolickie podejcie!

Rafał pisze:
Lash pisze:Czy człowiek może Oddawać Bogu czesć LATRIA a oprócz tego np Asztrcie i Horusowi czesć DULIA?
odpowiedź proszę uzasadnić!

Nie może z punktu widzenia logiki oraz teologi katolickiej.


Czemu! nie :O
Rafał pisze:
Jeżeli kocham Boga ponad wszystko, to nienawidzę kłamstwa : Asztra, Horus.

Ale nie ma tmata napisałeś
Rafał pisze: Jeżeli jestem katolikiem, to wiem, że wiara i cześć dla obcych bóstw jest grzechem.
Jakich bóstw to przecież tylko kult a nie bóstwa.
NIKT IM NIE OODAJE CZCI LATRIA! nie oddaje się im czci BOSKIEJ ale inną!
Rafał pisze:
W praktyce ludzie o bardzo wątłej wierze robią koktajl religijny w swoim sercu i jednocześnie przejawiają Latrię dla Boga i Dulię dla bożków.


Czyżbys chciał powiedziec że nie mozna mieć czystej dulii bo zawsze doda sie trochę latrii?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 paź 2012, 15:32

Prosze o powrót do tematu.
Z teolgii katolickiej wynika że tak długo jak ktos w sercu nie oddaje czci latria posągowi albó bóstwu albo cezarowi żwywemu czy martwemu to NIE GRZESZY.

Dlatego pytam dalej.
Czy można oddawać Cześć latria Bogu i cześć DULIA albo HYEPR DULIA Asztarcie czy Horusowi.
jak na razie usłyszałem że nie - bo nie!

albo nie bo ASZTARTA stwirdziła że jest bogiem! ( ktos moze podać mi takie jej oświdczenie ) :O


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 24 paź 2012, 17:40

Fałszywym bóstwom nie należy się żadna cześć, przepadną one wraz z ich czcicielami.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 24 paź 2012, 21:10

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:Widzisz, gdybyś znał prawdziwą Ewangelię, a nie wersję okrojoną przez KWC z wielu istotnych nauk, to wiedziałbyś, że można i należy oddawać cześć ludziom i aniołom. .
Znowu mylisz źródła prawdy, ja znam prawdziwą Ewangelię nie oblepioną ludzką nauką jaka jest w KK, ty widzisz okrojenie, a ja widzę oczyszczenie od bagna, brudu ludzkiego myślenia. Zachęcam cię do tego abyś zobaczył brud ludzkiej myśli jaka zalęgła sie w doktrynie katolickiej.

Nie da się zobaczyć tego, co nie istnieje.
Jak się nazywa stan niezdolności do widzenia rzeczy oczywistych?

Ty jednak, zwiedziony przez nauki protestanckie, odrzuciłeś fragmenty Słowa Bożego, które tę naukę przekazują.
Przeciwnie, prowadzony nauką Pana Jezusa porzuciłem fałsz przyklejony do Słowa Bozego przez odstępców i przyjmuję całą naukę jaka została przekazana świętym Bożym.
Nie jest to prawda. Odrzucasz na przykład nauczanie nakazujące oddawanie czci osobom, którym się ona należy (anioły i ludzie).
Tyle że katolicy oddają część która się nie należy, ja o tej piszę, nie wykręcaj tego co piszę to nie pomaga zrozumieć twojego błędu.

I to sprawia, że głosisz inną Ewangelię od tej, którą przekazali nam Apostołowie.
Jest dokładnie odwrotnie; głoszę to co przekazał Pan Jezus i poprzez Ducha Świętego apostołowie Pańscy. Natomiast ty, przyjąłeś i głosisz ewangelie odmienną od tej podanej przez Ducha Świętego, co wykazywano ci wiele razy.

Wykazanie głoszenia nauczania odmiennego od nauczania protestanckiego NIE stanowi dowodu, że Kościół katolicki głosi Ewangelię odmienną od tej, którą przekazali Apostołowie. Przeczytałem również cały Nowy Testament i NIE stwierdziłem rozbieżności między naukami katolickimi i nauczaniem Chrystusa oraz Apostołów w nim zawartym. Lektura ukazała mi natomiast wiele rozbieżności pomiędzy treścią Nowego Testamentu, a naukami protestanckimi. Co stanowi dla mnie dowód, że to protestanci głoszą inną Ewangelię od tej, która została przekazana nam przez Apostołów.
Znowu masz problem ze zrozumieniem tego o czym piszę, ja nie piszę o naukach protestanckich, ale o nauce jaka jest zawarta w Biblii, tu chodzi o prawdę, a nie o niezgodności z twoimi wyobrażeniami. Słowo Boże wyraźnie zakazuje pewnych praktyk, które wprost traktowane są jak bałwochwalstwo, dlatego kłanianie się w kierunku kamienia albo drewna czy gipsu to bałwochwalstwo.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości