Katolickie wielbienie.

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Katolickie wielbienie.

Postautor: Lash » 16 paź 2012, 11:03

MAM pytania:

Katoilcy ustali sobie trzy levele uwielbienia
dulia
hyperdulia
latria


Tylko latria jest Boską czcią!
Pytanie nasuwa się - czym jest ta BOSKA CZESĆ I JAK SIĘ JA ODDAJE POPRAWNIE?

Idąc za myślą Piernika - jako wybitni douczeni i ugruntowani katolicy odpowiecie mi pewnikiem na pytanie:

JAK poprawnie na sposób religijny czyli czynem i postawą oddawać Bogu cześć latria!?
I czymże jest ta BOSKA CZEŚĆ? proszę o opis czym ona JEST.


Drugie pytanie brzmi:
Czy człowiek może Oddawać Bogu czesć LATRIA a oprócz tego np Asztrcie i Horusowi czesć DULIA?
odpowiedź proszę uzasadnić!


Proszę o odpowiedzi które zwierają uzasadnienie oparte o pisma soborowe i merytoryczne odpowiedzi a nie są zbywajacym głupawym słówkiem.

Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2012, 11:43 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 16 paź 2012, 18:01

Lash:

Katoilcy ustali sobie trzy levele uwielbienia
dulia
hyperdulia
latria

Tylko latria jest Boską czcią!
Pytanie nasuwa się - czym jest ta BOSKA CZESĆ I JAK SIĘ JA ODDAJE POPRAWNIE?

Idąc za myślą Piernika - jako wybitni douczeni i ugruntowani katolicy odpowiecie mi pewnikiem na pytanie:

JAK poprawnie na sposób religijny czyli czynem i postawą oddawać Bogu cześć latria!?
I czymże jest ta BOSKA CZEŚĆ? proszę o opis czym ona JEST.


Tłumaczono ci już wielokrotnie że to czy cześć jest dulią czy latrią rozstrzyga się przede wszystkim w sercu i świadomości tego kto tę cześć oddaje - dokładnie taki sam, w swojej formie pokłon może być wyrazem zarówno latrii jak i dulii.

Drugie pytanie brzmi:
Czy człowiek może Oddawać Bogu czesć LATRIA a oprócz tego np Asztrcie i Horusowi czesć DULIA?
odpowiedź proszę uzasadnić!


Nie można oddawać czci nikomu kto sobie uzurpuje cześć boską a w przypadku bytów nie istniejących takim którym ludzie boską cześć przypisują.

Można na przykład oddać pokłon cezarowi jako władcy imperium ale jeśli ludzie powiedzą - "pokłoń się cezarowi jako bogu" to nie wolno tego robić.

Poza tym cześć należną stworzeniom należy dodawać tylko tym którym się taka cześć należy


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 16 paź 2012, 18:49

Lash czy chodzi ci o akt zewnetrzny czy wewnetrzny?
Bo wiesz ze np poklon moze byc aktem oddania czci boskiej lub aktem szacunku wobec kogos.Ten sam gest a rozne intencje i znaczenie?


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 16 paź 2012, 20:15

Albertus pisze:a w przypadku bytów nie istniejących takim którym ludzie boską cześć przypisują.

Nota bene słowo eidolon (idol) oznacza oryginalnie widziadło, ułudę, coś co się wydaje, co można widzieć, ale nie ma istnienia.

A poniekąd w temacie - w Iz 45:14 Bóg mówi do Izraela "Tak mówi Pan: Robotnicy Egiptu i kupcy Etiopii, i Sabejczycy, mężczyźni rośli, przejdą do ciebie i będą twoi, pójdą za tobą w pętach i będą się tobie kłaniać (hbr. hisztachawe, gr. proskyneo), i będą się do ciebie modlić (hbr. hitpalel, gr. proseuchomai), że tylko u ciebie jest Bóg, i nigdzie indziej nie ma żadnych innych bogów."

To a propos tego, jak niektórych gorszy, że mówi się o modlitwie do człowieka (świętego), o pokłonie nie wspominając.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 16 paź 2012, 22:02

Lash pisze:MAM pytania:
itd...


Pytanie godne mistrza.

Odpowie jednak amator własnymi słowami, a nie cytatami z mądrych ksiąg.

Lash pisze:JAK poprawnie na sposób religijny czyli czynem i postawą oddawać Bogu cześć latria!?
I czymże jest ta BOSKA CZEŚĆ? proszę o opis czym ona JEST.


Pierwszy problem jest bez wyjścia. Nie da się Bogu nic dać bo wszystko jest Jego.
Wszelkie pady, skłony, klęknięcia, okadzenia, wychwalanie słowem jest jak dodawanie kolejnych zer do nieskończoności.

Boska cześć- w wyrazie fizycznym i materialnym nie ma takiego bytu. W wymiarze duchowym w relacji Ja- Bóg jest to kochanie Boga ponad wszystko.

Lash pisze:Czy człowiek może Oddawać Bogu czesć LATRIA a oprócz tego np Asztrcie i Horusowi czesć DULIA?
odpowiedź proszę uzasadnić!


Nie może z punktu widzenia logiki oraz teologi katolickiej.
Jeżeli kocham Boga ponad wszystko, to nienawidzę kłamstwa : Asztra, Horus.
Jeżeli jestem katolikiem, to wiem, że wiara i cześć dla obcych bóstw jest grzechem.

W praktyce ludzie o bardzo wątłej wierze robią koktajl religijny w swoim sercu i jednocześnie przejawiają Latrię dla Boga i Dulię dla bożków.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 18 paź 2012, 23:42

Mi raczej nasuwa się pytanie (czy tez ogólny wniosek), dlaczego tylko 1/3 całego kultu kierowana jest bezpośrednio do osoby Boga :-D?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 19 paź 2012, 08:09

Alkhilion pisze:Mi raczej nasuwa się pytanie (czy tez ogólny wniosek), dlaczego tylko 1/3 całego kultu kierowana jest bezpośrednio do osoby Boga :-D?

A możesz zdradzić w jaki sposób doszedłeś do tego wyniku? Bo z moich obliczeń wynika coś innego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 19 paź 2012, 20:32

Alkhilion pisze:Mi raczej nasuwa się pytanie (czy tez ogólny wniosek), dlaczego tylko 1/3 całego kultu kierowana jest bezpośrednio do osoby Boga :-D?


Cały kult jest skierowany na Boga. Kult świętych, obrazów, Matki Bożej i aniołów jest kultem Boga w jego dziełach i stworzeniach.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 19 paź 2012, 21:56

Rafał pisze:Kult świętych, obrazów, Matki Bożej i aniołów jest kultem Boga w jego dziełach i stworzeniach


Szkoda, że Bóg o tym nie wiedział, może nie dawałby takich mylnych przykazań, jak zakaz oddawania czci posągom. W końcu czczenie, np. miedzianego węża też jest czczeniem Boga, prawda? A teraz zagadka- kto pamięta, co stało się z ww. wężem, gdy Izraelici doszli do podobnych wniosków?


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 20 paź 2012, 10:13

To ty odpowiedz na pytanie.
Sporządzanie wizerunku i spoglądanie na niego z wiara jest w kontekście wiary w Jedynego zle czy dobre?
Zaczęcie składania mu ofiar i ubóstwienie bylo zle czy dobre?
A co z przykazaniem -nie będziesz spozadzal wizerunków i oddawał im czci?Do której opcji można zastosować to przykazanie?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 20 paź 2012, 11:42

inquisitio pisze:Sporządzanie wizerunku i spoglądanie na niego z wiara jest w kontekście wiary w Jedynego zle czy dobre


Neutralne.

inquisitio pisze:Zaczęcie składania mu ofiar i ubóstwienie bylo zle czy dobre


Złe.

inquisitio pisze:A co z przykazaniem -nie będziesz spozadzal wizerunków i oddawał im czci?Do której opcji można zastosować to przykazanie?


Do opcji drugiej, która jest namiętnie uprawiana w Częstochowie.


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 20 paź 2012, 12:58

inquisitio napisał/a:
Zaczęcie składania mu ofiar i ubóstwienie bylo zle czy dobre


Złe.

inquisitio napisał/a:
A co z przykazaniem -nie będziesz spozadzal wizerunków i oddawał im czci?Do której opcji można zastosować to przykazanie?


Do opcji drugiej, która jest namiętnie uprawiana w Częstochowie.


To twój punkt widzenia .Ja nie znajduje analogii.Staraj sie patrzec nie po pozorach.Bo i patrzenie z wiara na weza ktos tez moze osadzic po pozorach i zakwalifikować jako bałwochwalstwo.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 20 paź 2012, 20:00

Alkhilion pisze:takich mylnych przykazań, jak zakaz oddawania czci posągom.


Jeżeli ukłonię się oraz ucałuję posąg Adam Mickiewicza na znak szacunku do poety, to jestem bałwochwalcą ?


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 paź 2012, 17:44

Alkhilion pisze:
Rafał pisze:Kult świętych, obrazów, Matki Bożej i aniołów jest kultem Boga w jego dziełach i stworzeniach


Szkoda, że Bóg o tym nie wiedział, może nie dawałby takich mylnych przykazań, jak zakaz oddawania czci posągom. W końcu czczenie, np. miedzianego węża też jest czczeniem Boga, prawda? A teraz zagadka- kto pamięta, co stało się z ww. wężem, gdy Izraelici doszli do podobnych wniosków?

Nieprawda. Izraelici zaczęli uważać tego węża za osobnego boga Nehusztana, któremu należy składać ofiary, i dlatego ta rzeźba została zniszczona (2 Krl 18:4).


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 paź 2012, 17:46

Alkhilion pisze:
inquisitio pisze:A co z przykazaniem -nie będziesz spozadzal wizerunków i oddawał im czci?Do której opcji można zastosować to przykazanie?


Do opcji drugiej, która jest namiętnie uprawiana w Częstochowie.

Czyli potrafisz udowodnić, że obrazowi NPM na Jasnej Górze są składane ofiary i do niego modlą się katolicy, którzy tam przyjeżdżają?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości