Sola Scriptura - Boża prawda czy wymysł ludzki?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
smokeustachy
Posty: 428
Rejestracja: 11 sty 2008, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Skądinąd nie bądz taki ciekawy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: smokeustachy » 24 sie 2008, 23:50

Albertus pisze:
A innymi slowy: prosze o podanie w szczegolach ustnie przekazanej tradycji apostolskiej. Skoro traktujecie ja na rowni z Pismem, to musicie wszak wiedziec, co zawiera.


Dodam jeszcze coś z praktyki życia chrześcijańskiego:

Jednożeństwo - nie ma literalnego nakazu jednożeństwa w biblii.

Zakaz poligamii dla chrześcijan pochodzi z Tradycjii

Do metajęzyka dorzucam hierarchów. W ten sposób Opatrzność dała narzędzie do wykończenia np. mitraizmu i Marcjona


"...papiestwo tkwi w każdym z nas...." (c) Turretin :-)

SEKS_Slax: http://chomikuj.pl/soplandia/Slax
Awatar użytkownika
smokeustachy
Posty: 428
Rejestracja: 11 sty 2008, 01:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Skądinąd nie bądz taki ciekawy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: smokeustachy » 24 sie 2008, 23:53

fantomik pisze:
Albertus pisze:[...] - do zbawienia to nawet pismo nie jest potrzebne - łotr na krzyży pisma nie czytał a na pewno jest zbawiony

Ale nie takie było moje pytanie. Odpowiesz na to, które postawiłem? W sumie jak chcesz to nie odpowiadaj -- obaj wiemy, że to Ci nie na rękę. ;-)

Chyba żebym ja już nie przedstawił problemu dostatecznie precyzyjnie. NIe ma tam nigdzie nic o żadnej soli


"...papiestwo tkwi w każdym z nas...." (c) Turretin :-)



SEKS_Slax: http://chomikuj.pl/soplandia/Slax
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 25 sie 2008, 01:39

ann_in_grace pisze:Chyba masz racje, blue. Cytujac w ten nieuczciwy sposob wygrywasz ze smokiem.
Masz rację, ann_in_grace, pomieszałem cytaty. Przepraszam, Smoku; stało się to przez nieuwagę i nie było zamierzone. Ten cytat powinien wyglądać jakoś tak:

ann_in_grace pisze:Chyba, ze bedziesz sie uciekal do pyskowek - jak to tu zapowiadasz. Wtedy przegrales od razu. Rozumiemy sie?
ann_in_grace, nie wiem jak Smok, ale ja na pewno nie odważę się wdawać w jakiekolwiek "pyskówki" z Tobą. :-)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sie 2008, 08:24

smokeustachy pisze:[...]Dlatego zakaz kazań, publikacji jest zgodny z sola scriptura. Sama Biblia wystarczy.

Chyba nie rozumiesz o co w ogóle chodzi w 'Sola Scriptura'. (ale było o tym już nie raz na tym forum, a co dopiero na poprzednim)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 25 sie 2008, 12:32

w judaizmie do dziś jest poligamia dozwolona (sic!),


天主是爱
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 25 sie 2008, 14:32

:) Ann to praca domowa dla Ciebie. Judaizm nigdy nie zabronił poligamii, on pod wpływem chrześcijaństwa ją utrudniał. W Polsce potrzeba było zgody 100 rabinów aby obrać sobie drugą żonę ---> niewykonalne ale potencjalnie realne.


天主是爱
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 25 sie 2008, 15:44

marcin pisze::) Ann to praca domowa dla Ciebie. Judaizm nigdy nie zabronił poligamii, on pod wpływem chrześcijaństwa ją utrudniał. W Polsce potrzeba było zgody 100 rabinów aby obrać sobie drugą żonę ---> niewykonalne ale potencjalnie realne.
Tyle tylko, że Judaizm to nie biblijna nauka. Pan Jezus zaświadczył o tym co zostało ustanowione na samym początku :
Ewangelia św. Mateusza 19:5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.

Tam pisze o małżeństwie jako o dwojgu, nie pisze że mąż ma być jednym ciałem z wieloma kobietami. Paweł wyjaśnia w swoim liście że obraz małżeństwa odzwierciedla relację Chrystusa i Kościoła, dlatego Kościół - oblubienica jest jeden i Chrystus - oblubieniec jeden.
List do Efezjan 5:31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
32 Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.

Gdybyś rozumiał relację Pana Jezusa do Kościoła to rozumiałbyś dlaczego monogamia jest jedną z podstawowych nauk Bblii i rozumiałbyś dlaczego Pan Jezus powiedział w pewnym miejscu Biblii :
4 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?
5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.
6 A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.
7 Mówią mu: Czemuż jednak Mojżesz nakazał dać list rozwodowy i odprawić?
8 Rzecze im: Mojżesz pozwolił wam odprawiać swoje żony ze względu na zatwardziałość serc waszych, ale od początku tyk nie było.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 25 sie 2008, 15:46

marcin pisze::) Ann to praca domowa dla Ciebie. Judaizm nigdy nie zabronił poligamii, on pod wpływem chrześcijaństwa ją utrudniał. W Polsce potrzeba było zgody 100 rabinów aby obrać sobie drugą żonę ---> niewykonalne ale potencjalnie realne.
Tyle tylko, że Judaizm to nie biblijna nauka. Pan Jezus zaświadczył o tym co zostało ustanowione na samym początku :
Ewangelia św. Mateusza 19:5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.

Tam pisze o małżeństwie jako o dwojgu, nie pisze że mąż ma być jednym ciałem z wieloma kobietami. Paweł wyjaśnia w swoim liście że obraz małżeństwa odzwierciedla relację Chrystusa i Kościoła, dlatego Kościół - oblubienica jest jeden i Chrystus - oblubieniec jeden.
List do Efezjan 5:31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
32 Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.

Gdybyś rozumiał relację Pana Jezusa do Kościoła to rozumiałbyś dlaczego monogamia jest jedną z podstawowych nauk Bblii i rozumiałbyś dlaczego Pan Jezus powiedział w pewnym miejscu Biblii :
4 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?
5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.
6 A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.
7 Mówią mu: Czemuż jednak Mojżesz nakazał dać list rozwodowy i odprawić?
8 Rzecze im: Mojżesz pozwolił wam odprawiać swoje żony ze względu na zatwardziałość serc waszych, ale od początku tak nie było.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 25 sie 2008, 16:01

a co ma rozwód do poligami, od kiedy protestanci nie uznają rozwodu. Jak się ma monogamia do proroków i mężów bożych w ST czy oni też mieli zatwardziałe serca? Jak się ma cudzołóstwo do historii o Izmaelu?
Po co w NT jest pouczenie ze biskup ma być mężem JEDNEJ żony? Gdyby było to oczywiste nie podkreślano by tego.


天主是爱
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 25 sie 2008, 16:28

A innymi slowy: prosze o podanie w szczegolach ustnie przekazanej tradycji apostolskiej. Skoro traktujecie ja na rowni z Pismem, to musicie wszak wiedziec, co zawiera.


Dodam jeszcze zakaz przerywnia ciąży - było dla mnie szokiem że na forach są protestanci którzy uważają się za "nowonarodzonych z Ducha" i udowadniają na podstawie biblii że nie ma zakazu czyli można...

dodam też świętowanie niedzieli

Podaję celowo te prawdy i zasady oparte na Tradycji które większość normalnych protestantów jednak uznaje choć teoretycznie nie powinii bo przecież zasada sola scriptura...


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 25 sie 2008, 16:40

Albertus napisał/a:
Cytat:
A innymi slowy: prosze o podanie w szczegolach ustnie przekazanej tradycji apostolskiej. Skoro traktujecie ja na rowni z Pismem, to musicie wszak wiedziec, co zawiera.


Dodam jeszcze coś z praktyki życia chrześcijańskiego:

Jednożeństwo - nie ma literalnego nakazu jednożeństwa w biblii.

Zakaz poligamii dla chrześcijan pochodzi z Tradycjii



:)
A ja naiwna myslalam, ze opis pierwszej pary ludzkiej, tudziez opis malzenstwa w Ewangeliach i u Pawla, wystarczy... A tu sie okazuje, ze katolicy szukaja zakazow.


To nie katolicy szukają zakazów.

Ja bardzo się cieszę że dziś większość protestantów przestrzega Tradycji monogamii ale poczytaj sobie historię reformacji to przekonasz się że w jej początkach były grupy dopuszczające poligamię, także Luter dopuszczał poligamię w przypadku landgrafa heskiego Filipa i u Henryka VIII



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości