Kłamstwo w ocenie nauki kościoła katolickiego

Rzut oka na historię eklezjalną
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kłamstwo w ocenie nauki kościoła katolickiego

Postautor: Hallers » 12 paź 2008, 17:03

Po pierwsze nie chcę byście odebrali moje pytanie jako atak na kościół katolicki czy na Waszą wiarę. Jedynie o co proszę to o ocenę pewnego zachowania z punktu widzenia wiary katolickiej.

Do napisania tego postu zainspirowały mnie wypowiedzi Szpokoszoko, który szczególnie podkreśla swoją odrazę do "kłamstwa" i "nieprzestrzegania regulaminu".

http://protestanci.forumowisko.net/view ... 1662#21662

Mam w związku z tym do Was pytania :

1. Czy dozwolone jest katolikowi kłamanie co do własnej tożsamości w celu szerzenia i obrony wiary katolickiej? Np. gdyby katolik na tym forum, celowo podawałby się za "ateistę" lub "sympatyka protestantyzmu"?

2. Czy takie celowe oszukiwanie innych co do własnej tożsamości jest uznawane przez kościół katolicki za grzech, i czy taki katolik musi się z tego spowiadać?

3. Co Wy jako katolicy moglibyście powiedzieć takiej osobie by zaprzestała swojego procederu który bądź co bądź ośmiesza nie tylko jego samego ale rzutuje źle na cały Wasz kościół? Bo nas z pewnością by nie posłuchał.


jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 12 paź 2008, 18:34

Ja myślę że jest to indywidualne postępowanie, nie wypływające z religii tylko z własnej moralności, ale tak czy siak uważam że grzeszy taka osoba i nie powinna tak postępować.


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 12 paź 2008, 19:06

Jusef, zdaję sobie sprawę że katolicyzm nie dopuszcza kłamstwa jako "narzędzia" służącego do obrony katolicyzmu czy atakowania protestantyzmu.

Niestety ta osoba czuje że ma moralne usprawiedliwienie do używania tego typu "taktyki"(?) i nie chce dać nam odpocząć od własnej osoby. Niezależnie czy przedstawia się nam jako katolik, ateista czy protestant.

Dlatego pomyślałem że być może Was(katolików) usłucha i w końcu sobie odpuści te "gierki" jakie z nami prowadzi od dłuższego czasu.


Pedro
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2008, 17:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kłamstwo w ocenie nauki kościoła katolickiego

Postautor: Pedro » 13 paź 2008, 08:01

Hallers pisze:Po pierwsze nie chcę byście odebrali moje pytanie jako atak na kościół katolicki czy na Waszą wiarę. Jedynie o co proszę to o ocenę pewnego zachowania z punktu widzenia wiary katolickiej.

Do napisania tego postu zainspirowały mnie wypowiedzi Szpokoszoko, który szczególnie podkreśla swoją odrazę do "kłamstwa" i "nieprzestrzegania regulaminu".

http://protestanci.forumowisko.net/view ... 1662#21662

Mam w związku z tym do Was pytania :

1. Czy dozwolone jest katolikowi kłamanie co do własnej tożsamości w celu szerzenia i obrony wiary katolickiej? Np. gdyby katolik na tym forum, celowo podawałby się za "ateistę" lub "sympatyka protestantyzmu"?

2. Czy takie celowe oszukiwanie innych co do własnej tożsamości jest uznawane przez kościół katolicki za grzech, i czy taki katolik musi się z tego spowiadać?

3. Co Wy jako katolicy moglibyście powiedzieć takiej osobie by zaprzestała swojego procederu który bądź co bądź ośmiesza nie tylko jego samego ale rzutuje źle na cały Wasz kościół? Bo nas z pewnością by nie posłuchał.

1. Nie wolno. Za samo "mówienie" że się w coś wierzy, nawet jak się tak naprawdę nie wierzy - anatema.

2. Każde kłamstwo to grzech.

3. "A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!" (Mt 18,17)



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości