Święta inkwizycja- za, czy przeciw?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lut 2009, 16:27

Rembov pisze: Lash, w odpowiedzi na moje słowa, napisał:

"Zauważ róznicę.
Bunty ludzi w rezerwatach a ekterminacja wielumilionow ludzi "

Nie zauważę.
Zamordowanie jednego człowieka jest taką samą zbrodnią jak wymordowanie miliona.
Bunt ludzi, których pozbawiono terytorium i zamknięto w rezerwacie, nie usprawiedliwia masakry.
Rozumie ze spieszysz potepisc wszystkich autriakow mordujacych polakow w trakcie zaborow i wielu innych.
A szczegolnie tych co prowadzili dzialania wojenne....

Rembov pisze:
"ciekawe
ja mowie o podboju meksyku a nie o poznijszej historii niewolniczej"

Cortez to był podbój tego, co dzisiaj nazywamy Meksyk.

A o czym ja mowie ? :O

Rembov pisze:
"Istnieje zwykle klamstwo
wredne klamstwo
i statystyka"

Nie.
Istnieje zwykłe kłamstwo, wredne kłamstwo i dyskredytacja źródeł.
Rozumie ze pijesz tu do tego co Zrobil marcin wskazujac na Messoriego : Ktory DEYSKREDYTUJE pismo naocznego swiadka De La Casas a ktorego marcin poleca!
Rembov pisze:
Wyjaśnij, dlaczego tam, gdzie kolonizowali katolicy, Indianie i Metysi stanowią większość populacji, zaś w kraju, gdzie władzę sprawowali protestanci, Indianie stanowią mniejszość.

A co to ma do rzeczy?
Wyjasnij dlaczego w niemczech obecnie po 2 wojnie Swiatowej zyje 120 ty zydow a w polsce 1 tysiac? + Polskie obozy zaglady ....

tym tokiem myslenia idzie wiekszosc ludzi na zachodzie - myslac ze polacy mordowali!

Rembov pisze:
"- porównaj że hiszpanie i postugalia zastaly 25 milionowa społeczność indian
- w Pln ameryce bylo ich ponad milion "

Porównaj to, co mamy dzisiaj:
"ob. większość I. północnoamerykańskich żyje w rezerwatach; w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej tworzą trzon ludności, są gł. mieszkańcami wsi, nieliczne plemiona Amazonii zachowały trad., plemienny sposób życia; obecnie w Ameryce Łac. żyje ok. 33 mln I., w Ameryce Północnej — ok. 4 mln."
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3914519

I polityka USA:

"Indiańskie Terytorium, ang. Indian Territory, jednostka adm. w USA, utw. 1834 dla Indian przesiedlanych ze wschodu; obejmowało obszar ob. stanów Oklahoma, Kansas i Nebraska; 1854 okrojone, 1907 zlikwidowane; Indian osadzono w rezerwatach."
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3914525

Jw o niemcach
wyjmowanie danych statystycznych z rekawa nie wskazuje na nic!

Rembov pisze: O Francuzach i ich polityce kolonialnej w Ameryce Północnej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Francuska_ ... 5%82nocnej

I ci wspaniali francuzi stawiali indian w wojnach przeciwko Amerykanom !
Rembov pisze: "USA jako państwo zostalo utworzone na zeimiach BEZ INDIAN /wczesniej zostali wybici"
To dziwne. W takim razie Tecumseh to postać mitologiczna, zaś jego działania zmierzające do stworzenia konfederacji plemion zagrożonych lub niszczonych przez ekspansję USA na zachód to kłamstwo.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tecumseh

Przeczytaj jescze raz moje zdanie kiedy i gdzie zostalo UTWORZONE panstwo Amerykanskie!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 16 lut 2009, 16:32

Albertus napisał/a:

kalwin mógł popełniać zbrodnie pomimo że był "nawrócony" a papież który popełniał zbrodnie to dziecko diabelskie kierujące organizacją
Jaka Kalwin popenil zbrodnie? Czekam na pokaznie.
Spalił Serveta?
Własnorecznie?
Chyba kpisz...
..

:-(

Zero refleksji nad swoją religią...

:-(

podwójne standarty oceny...

Czy hitler i stalin zamordowali kogoś własnoręcznie?Czymoże wbrew prawu które ustanowili?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lut 2009, 16:59

Albertus pisze: Lash!

Sięgnąłem do podanego przez ciebie linku.Rewelacja!

Pozwoliłem sobie skopiować:


0. Wyrok smierci wydalo inne panstwo /bodajrze Hipszapnia/ i KRK wczesniej.
1. Czy masz cos na potwierdzenie teorii, ze w tych dniach Kalwin byl Czlonkiem rzadu miasta?
2. Wladza panstwowa ma prawo wykonywac kare smierci - chyba ze miecz to do glaskania byl stosowany ;) ;) ;) ;) ;) ;)
(1) Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. (2) Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia. (3) Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. (4) Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle. (5) Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie. (List do Rzymian 13:1-6, Biblia Tysiąclecia)
3. Prawo wykonywanie kazy smierci nie wplywa na wiez z Bogiem. - patrz kara smierci w izraealu
4. Nie wykonanie Kray smierci czesto bylo nieposluszenstwem Bogu.
5. Genewa popelnila blad ktory Bog wykorzystal ku dobremu - zniesienie srednioweicznych zasad.
6. Dawid Krol - autor psalmow - cudzolozyl i zamordowal swiadomie Urisza Hetyte - czy Bog go porzucil? CZy nie byl dzieckiem Boga? Czy jego psalmy sa "Bzdura niewierzacego"?
_________________


Odnieś teraz swoje twierdzenia do Kościoła Katolickiego.



Czy wiesz że sądy kościelne nie skazywały nikogo na śmierć a tylko przekazywały osądzonego "ramieniu świeckiemu"?

W każdy razie i do ciebie kieruje słowa o mporalności Kalego:
tak sprawa Husa.
po pierwsze
po drugie.
Kalwin nie dyl dykatorem
po trzecie kalwi nie byl ogranizacja.
po czwarte nikt nie traktuje KALWINA jako nieomylnego i on siebie nigdy takim nie traktowal

Albertus pisze:
mówiąć o moralności Kalego miałem na myśli to że stosujesz podwójne standarty w ocenie katolików i protestantów

Władza państwowa może palić heretyków ale nie katolicka władza
cóz od tego Pawe njapisa JEST ta wladza co nie.
Albertus pisze: Dawid mógł popełnić zbrodnie i Bóg go nie odrzucił ale odrzucił kościół bo papieże byli zbrodniarzami
Nie dlatego ze nigdy z tego nie pokutowali co zrobili. i ustanwaiali doktryny w tsniae grzechu + dorzuc bulle zmuszajace innych do grzechu
Albertus pisze: Dobro jest jak Kali ukraść krowę a zło jak Kalemu ukraść krowę?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lut 2009, 17:04

Albertus pisze:
Albertus napisał/a:

kalwin mógł popełniać zbrodnie pomimo że był "nawrócony" a papież który popełniał zbrodnie to dziecko diabelskie kierujące organizacją
Jaka Kalwin popenil zbrodnie? Czekam na pokaznie.
Spalił Serveta?
Własnorecznie?
Chyba kpisz...
..

:-(

Zero refleksji nad swoją religią...

:-(

podwójne standarty oceny...

Czy hitler i stalin zamordowali kogoś własnoręcznie?Czymoże wbrew prawu które ustanowili?

Bzduzysz

Kawlin nie byl dykatorem a

Kalwinizm to nie jest moja religia!


Nie ma podwojnych standartow.
Tak samo jak nie pochwalam tego co sie stalo w Genevie i nie pochwalam poparcia Kalwina do tego tak samo nie pochwalam dzialan stalina i innych
Stalin i Hitler i wielu papiezy mordowalo wlasnorecznie
Kalwin nie zrobil tego

ale mniejsz z tym.

ty uswiecasz nieomylna ORGANIZACJE
Koscol Katolicki
i instytucje papiestwa.
Dla mnie kalwin mial wklada w teologie ale jest poza tym nikim wiecej
Ty musisz czcic papiestwo i uznawac je za swiete i boskie.
A co powie papiez masz wykonac!"


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 16 lut 2009, 17:19

ty uswiecasz nieomylna ORGANIZACJE
Koscol Katolicki
i instytucje papiestwa.
Dla mnie kalwin mial wklada w teologie ale jest poza tym nikim wiecej
Ty musisz czcic papiestwo i uznawac je za swiete i boskie.
A co powie papiez masz wykonac!"



Spokojnie lash! :)

Ja rozumiem że musisz nienawidzieć KK.Bo jak nie to co by ci wtedy zostało?

Jakie argumenty na rzecz zakładania swoich małych "izraelków"?

Dla mnie kalwin mial wklada w teologie ale jest poza tym nikim wiecej


Jest pomysłodawcą doktryn w które wierzysz


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 17 lut 2009, 10:19

Albertus pisze:
ty uswiecasz nieomylna ORGANIZACJE
Koscol Katolicki
i instytucje papiestwa.
Dla mnie kalwin mial wklada w teologie ale jest poza tym nikim wiecej
Ty musisz czcic papiestwo i uznawac je za swiete i boskie.
A co powie papiez masz wykonac!"


Spokojnie lash! :)
Jestem spokojny :D
to raczej ty potrzebujesz uspokoic swoje serduszko
Ostatnio twoj Papiez przywrocił do łask pewnego biskupa który neguje wydarzenia holocaustu .
Pewnie się cieszysz razem z całym katolicyzmem i dziekujesz Benedyktowi za tą decyzje...
Ciekawe ile kwiatkow z naszego żcyia sie jeszcze pojawi.
Po drugie czy bulle pepieskie niejakiego Bonifacego VIII ciebie obowiązują? Wszakze musisz być posłuszny Papie bo jak nie to bach do piekła....
Więc Papa namawiajać do niszczenia heretyków mieczem Excomunicamus et anathematisamus i wymuszajac tekstami typu unam sanctam posłuszeństwo bierze na siebie cała odpowiedzialność za te mordy.
Albertus pisze: Ja rozumiem że musisz nienawidzieć KK.Bo jak nie to co by ci wtedy zostało?
Wcale nie muszę. typowe kłamstwo.
Nawróciłem się u Baptystów do Chrystusa. Ba przez pierwszy rok latałem jak "kot z chorym pecherzem" od wspólnoty do wspólnoty. W tym byłem 3-4 razy w tygodniu na spotkaniach wspólnot katolickich i raz dwa razy u protestantów.
Katolików kocham. Jednocześnie całkowicie nie zgadzam sie z kłamstwami głoszonymi przez ten kościół.
Natomiast twoje zdane pokazuje że wyczerpały ci sie argumenty typu "statystyka" i jedyne co zostało to próba wciśnięcia protestantom przymusu nienawiści. Który w moim wypadku nie wystepuje. Choc zdarzaja sie i tacy protestanci.
Dla mnie KRK nie musiałby istnieć. Nadalbyłbym uczniem Jezusa.

Bo nie zbawił mnie Bóg do nienawiści Katolików ale do bycia z nim wiecznie. A że protestantyzm pomaga o wiele lepiej dojrzewać duchowo i nie niesie w sobie tyle zepsutych nauk i obłudy - to wole protestantyzm.
Albertus pisze: Jakie argumenty na rzecz zakładania swoich małych "izraelków"?
Nie rozumie.
Albertus pisze:
Dla mnie Kalwin mial wklad w teologie ale jest poza tym nikim wiecej
Jest pomysłodawcą doktryn w które wierzysz

:lol:

Z Kalwina nie czytałem za wiele.
Luter wierzył w to samo co kalwin.
Tak samo wielu innych Chrześcijan.
Wycliffe, Hus, Augustyn, Paweł itp.....
Ty musisz sobie to wmawiac aby usprawiedliwiac swoj koscioł Bo ty masz byc kosciołowi BEZWZGLĘDNIE posłuszny. Sektę Ireneizmu której jesteś cżłonkiem powinni dwano ekskomunikowac w 2-3 wieku...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 17 lut 2009, 14:27

Albertus pisze:
fantomik pisze:I jak wielu papieży mam rozumieć? W końcu to ty ich wszystkich zrównujesz...

Naprawdę nie bardzo rozmiem...

w jakim sensie ich zrównuję?

Zacząłeś rozmowę o Janie Kalwinie w desperackiej próbie "usprawiedliwienia" niektórych swoich papieży.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 18 lut 2009, 09:56

Lash, w odpowiedzi na moje słowa, napisał:

"Przeczytaj jescze raz moje zdanie kiedy i gdzie zostalo UTWORZONE panstwo Amerykanskie!"

Terytorium USA pod koniec XVIII wieku, czyli zaraz po jego utworzeniu, są to tereny plemion indiańskich, które Tecumsech w większości zjednoczył w konfederację mającą na celu obronę przed USA. Jak tego dokonał, skoro twierdzisz, że tam Indian nie było?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:NAmericaXVIII.png


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 lut 2009, 11:40

Rembov pisze:Lash, w odpowiedzi na moje słowa, napisał:

"Przeczytaj jescze raz moje zdanie kiedy i gdzie zostalo UTWORZONE panstwo Amerykanskie!"

Terytorium USA pod koniec XVIII wieku, czyli zaraz po jego utworzeniu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:NAmericaXVIII.png

Są to tereny plemion indiańskich, które Tecumsech w większości zjednoczył w konfederację mającą na celu obronę przed USA. Jak tego dokonał, skoro twierdzisz, że tam Indian nie było?


Jeszcze raz
Państwo Amerykańskie Zostało załozone w 1776 roku - Deklaracja niepodległosci - mapa poglądowa państw załozycielskich 13 stanow prezentuje się tak.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_o ... h_1775.svg
Inna mapa
http://www.enchantedlearning.com/usa/st ... nies.shtml
nie nalezy jej mylić z granicami obecnych 13 stanów gyż one ulegały zmianie i obecnie wygląda to tak
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Unite ... lonies.png

w1750 roku brytyjskie kolonie miały taki zasięg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Briti ... 750_v2.png

Tecumsech urodził się w roku 1768
http://en.wikipedia.org/wiki/Tecumseh
w miejscowosci Xenia w Ohio
http://en.wikipedia.org/wiki/Xenia,_Ohio
Ohio to stan w okolicach 5 wielkich jezior
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_o ... _names.svg
/wizualnie pod Jeziorem Erie/

Zostało włączone do USA na podstawie traktatu paryskiego w roku 1783 kończącego wojne wyzwoleńcza USA.

Oczywiście potem USA wchodziło w wojny w tubylcami. Jednoczesnie nadal nie przekonałes nikogo ze na tereni 13 stanów załozycielskich mieszkały plemiona indainśkie które były mordowane.

porównaj jeszcze raz gdze był rezerwat indian
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Map_o ... h_1775.svg
Zaraz na wschód od USA.

Nie ma ntomiast zadnych watlpliwości ze USA szybko zaczeła prowadzić podbój zeim na zachód od pierwotnego terytorium
A to podbijajac tereny a to kupując a to wojujac.

tu masz liste kiedy i jak wprowadzano stany do usa
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_U. ... _statehood
A tu masz nawet "ruchoma mape" ale wg stanow współczesnych

A propos stanu meryland mam nadzieje ze pojmiesz "revelacje" marcina o tym "katolickim stanie"
http://en.wikipedia.org/wiki/Maryland#Religion

Akt o tolerancji został wydany w celu ochrony KATOLIKÓW...
http://en.wikipedia.org/wiki/Maryland_Toleration_Act
natomiast wspaniłomyslni katolicy przewidywali smierc dla kazdego kto nie wielbil Chrystusa.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 lut 2009, 11:52

Mam prosbe do ciebie rembov
wyjasnij mi to.

http://www.tui.pl/strony/117282.php

Wioski indiańskie i klejnoty czasów kolonialnych
O pradawnych mieszkańcach Kuby przypomina zrekonstruowana wioska w Guamie. Indianie dotarli na Kubę ok. 2000 r. p. n. e. Jednak ich liczebność pod rządami Hiszpanów gwałtownie zmalała, tak że już w XVI w. uważano populację Indian na Kubie za wymarłą. W Guamie zrekonstruowano chaty indiańskie z liści palm, rzeźby z motywami życia rybaków, zbieraczy i myśliwych - pierwszych mieszkańców Kuby. Najbardziej interesującym klejnotem urbanistyki Kuby jest bez wątpienia Trynidad......


Co sie stalo z populacja 200 tysiecy indian kubanskich
http://en.wikibooks.org/wiki/Ancient_Hi ... cient_Cuba


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 18 lut 2009, 11:55

Lash, to niczego nie zmienia w fakcie, że protestanci mordowali Indian. Jeżeli chcesz rozliczać katolików z czynów popełnionych w przeszłości, to najpierw rozlicz swoich współwyznawców z ich zbrodni. Natomiast jeżeli uważasz, że katolicyzm jest "religią zła", ponieważ niektórzy katolicy byli mordercami, to tak samo i protestantyzm jest "religia zła" z racji na zbrodnie popełnione przez protestantów.
C.B.D.U.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 lut 2009, 12:28

Rembov pisze:Lash, to niczego nie zmienia w fakcie, że protestanci mordowali Indian. Jeżeli chcesz rozliczać katolików z czynów popełnionych w przeszłości, to najpierw rozlicz swoich współwyznawców z ich zbrodni. Natomiast jeżeli uważasz, że katolicyzm jest "religią zła", ponieważ niektórzy katolicy byli mordercami, to tak samo i protestantyzm jest "religia zła" z racji na zbrodnie popełnione przez protestantów.
C.B.D.U.

1. Widze że wymiekasz
2. Temat jest o INKWIZYCJI katolickiej a nie o protestantach.
3. Jak ktoremuś katolikowi nie w smak to zaraz schodzi z tematu i próbuje mówi na zasadzie a u was bili murzynów. vide zejscie z tematu na Kalwina i amreykan
4. Katolicyzm jest religią zła bo głosi fałszywą Ewangelie.
5. Napisałeś że niektórzy katolicy to mordercy. - Problem jest w tym że u katolików prześladowania innowierców są wpisane w Dokunety Papieskie w które masz wierzyć pod rygorem utraty zbawienia. Słowem jak nie przesladujesz nie powinienes byc zbawiony. Obacnie katolicy nie pamietaja o tych nieomylnych bullach / encyklikach itp.
6. Co do protetsantów - nie jest to ORGANIZACJA. ale RUCH. Je nie wierzę w organizacje tego czy innego koscioła ale jesli juz to zgadzam się lub nie z Ideami głoszonymi przez nie.
7. Prze dlugi czas byłem w Koscile Baptystów - jednka patrząc naniektórwe trendy mysle ze jesli nie stanie się cud to za jakieś 60-80 lat bede odradzał /o ile dozyje / bycie członkiem tego kościoła. W usa trzeba bardzo uwazać do którego kosioła baptystów sie chodzi.

Wracjac do tematu
Katolicy maja sporo na sumieniu duzo wczesniej niz powstal ruch protestancki
wystarczy wspomniec katarow / albingensow / mennonitow / husytow / wyclifa czy chocby wojny krzyzowe + anty prawoslawne kampanie.

Inkwizycja zaistniala od 13 wieku i "swiwetnie" sie miala do 16 wieku


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 18 lut 2009, 12:35

Rembov pisze:Lash, to niczego nie zmienia w fakcie, że protestanci mordowali Indian. Jeżeli chcesz rozliczać katolików z czynów popełnionych w przeszłości, to najpierw rozlicz swoich współwyznawców z ich zbrodni. Natomiast jeżeli uważasz, że katolicyzm jest "religią zła", ponieważ niektórzy katolicy byli mordercami, to tak samo i protestantyzm jest "religia zła" z racji na zbrodnie popełnione przez protestantów.
Muszę się trochę wtrącić w waszą dyskusję, bo widzę, że nie podnosicie niezwykle istotnego faktu, że zbrodnie inkwizycji były robione na podbudowie religijnej natomiast to co wyprawiali inni to były zwykłe zbrodnie ludzi którzy z wiarą (w tym wypadku protestancka) nie mieli wiele wspólnego poza przynalenością do społeczności która w większości była np. protestancka. Musisz Rembov wiedzieć, że wiara protestantów nie nakazywała przesladować Indian, to robili ludzie niewierzący. Natomiast Inkwizycja miała glejt papiestwa na prześladowania tzw. heretyków. Tu leży zasadnicza różnica. Jeśli to zrozumiesz to będziesz mógł prawidłowo popatrzeć na zbrodniczą organizację jaką była inkwizycja. Gdyby nawet zginąl jeden człowiek za zgodą papiestwa przez inkwizycję to znaczy, że są winni niezależnie od tego ilu murzynów biją w Ameryce. Zauważ że w protestantyźmie nie istniała instytucja mająca za zadanie prześladowanie innych za wiarę, nawracanie mieczem. Natomiast w rzymskim katolicyźmie była taka instytucja i taki styl "ewangelizowania". Poza tym władza katolicka miała wymiar państwowy i z natury została połączona z aparatem przymusu państwa co spowodowało automatycznie niezwykle realne zagrożenie wykorzystania przemocy do narzucenia wiary katolickiej innym, co się zresztą stało. Wiara protestancka różni się też tym od katolicyzmu że nie ma władzy centralnej co wytrąca ci wszelkie argumenty związane z obciążaniem protestantyzmu jako całości, przeciwnie, centralizm w KRK powoduje odpowiedzialność całego kościoła katolickiego jako instytucji spójnej organizacyjnie za zbrodnie agendy tegoż kościoła.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 lut 2009, 13:00

KAAN pisze:Poza tym władza katolicka miała wymiar państwowy i z natury została połączona z aparatem przymusu państwa co spowodowało automatycznie niezwykle realne zagrożenie wykorzystania przemocy do narzucenia wiary katolickiej innym, co się zresztą stało. Wiara protestancka różni się też tym od katolicyzmu że nie ma władzy centralnej co wytrąca ci wszelkie argumenty związane z obciążaniem protestantyzmu jako całości, przeciwnie, centralizm w KRK powoduje odpowiedzialność całego kościoła katolickiego jako instytucji spójnej organizacyjnie za zbrodnie agendy tegoż kościoła.


Nie do koca się zgodzę z tym zdaniem.
Protestantym z pierwszym okresie swojego istnienia nie rozpoznał odrębności panstwa i koscioła.
Stad hasło - w co wierzy przywódca w to wierza poddani. niesety reforma lutra nie siegala tak dalego...
ale kto wie czy nie dzieki temu protestantyzm nie zostal wymordowany prze pokojowych katolikow tak zrobiono to z albingensami


Pionierem w głownym nurcie protestantyzmu który odszedl od tego był .... Kalwin.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... 5%82_wolny

Historycznie, idea Kościoła wolnego wywodzi się z pierwotnego chrześcijaństwa, które przed okresem konstantyńskim było oddzielone od władzy państwowej. Rozdział Kościoła od państwa został jednak w chrześcijaństwie zapomniany, aż do pojawienia się protestanckiej reformacji, której radykalne kierunki, takie jak kalwini czy anabaptyści na nowo zwrócili uwagę na to ważne zagadnienie. Obecnie, znaczna liczba Kościołów protestanckich, w tym większość ewangelikalnych, stoi na stanowisku oddzielenia religii od rządu państwowego.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 18 lut 2009, 13:50

Lash pisze:Protestantym z pierwszym okresie swojego istnienia nie rozpoznał odrębności panstwa i koscioła.
Tu nie o to chodzi, w protestantyźmie nie istniała nigdy instytucja typu Państwa Kościelnego, ani urząd papieża (jedynego władcy). Do dzisiaj można powiedzieć, że istnieją państwa łączące władzę świecką z religijna w protestantyźmie np. Anglikanizm . Królowa UK jest jednoczesnie głową Kościoła Anglikańskiego, ale nie ma to wpływu na całą resztę, nie ma też ideologii nawracania ogniem i mieczem i takiej nie było ogólnie w protestantyźmie i przeznaczonej do tego instytucji w rodzaju inkwizycji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości