Arcybiskup Roman Maria Aleksander Szeptycki

Rzut oka na historię eklezjalną
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Arcybiskup Roman Maria Aleksander Szeptycki

Postautor: albercik » 25 cze 2015, 00:20

Arcybiskup ten ur. 29 lipca 1865 w Przyłbicach, zm. 1 listopada 1944 we Lwowie) – duchowny greckokatolicki, w latach 1899–1900 biskup stanisławowski, w latach 1900–1944 arcybiskup metropolita lwowski i halicki, biskup kamieniecki. Sługa Boży Kościoła katolickiego !!!! Ten człowiek, który jest Sługą Bożym pozwolił by we wszystkich świątyniach Kościoła Greckokatolickiego ta odezwa była czytana i nie wydał żadnego dokumentu mówiącego, że zabijanie niewinnych ludzi to grzech. Nie padło ani jedno słowo sprzeciwu na takie czyny, postępki i ludobójstwo. Taki człowiek, kolaborant, bandzior w sutannie jest pomijany, a jego rodzina do dnia dzisiejszego mieszka również w Polsce. Czy ktoś słyszał choć jedno słowo, jeden raz przepraszamy za naszego wuja? Ten nieżyjący już człowiek jest uznany za Sługę Bożego, a ja twierdze, ze jego miejsce jest w jednym z najważniejszych kotłów Lucyfera!
http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/szeptycki.html
Jak wiadomo Kościół Grekokatolicki podlega Watykanowi. czemu żaden papież go nie ekskomunikował?


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 cze 2015, 09:07

albercik pisze:Jak wiadomo Kościół Grekokatolicki podlega Watykanowi. czemu żaden papież go nie ekskomunikował?

Za co?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arcybiskup Roman Maria Aleksander Szeptycki

Postautor: keres1372 » 25 cze 2015, 20:25

albercik pisze:Arcybiskup ten ur. 29 lipca 1865 w Przyłbicach, zm. 1 listopada 1944 we Lwowie) – duchowny greckokatolicki, w latach 1899–1900 biskup stanisławowski, w latach 1900–1944 arcybiskup metropolita lwowski i halicki, biskup kamieniecki. Sługa Boży Kościoła katolickiego !!!! Ten człowiek, który jest Sługą Bożym pozwolił by we wszystkich świątyniach Kościoła Greckokatolickiego ta odezwa była czytana i nie wydał żadnego dokumentu mówiącego, że zabijanie niewinnych ludzi to grzech. Nie padło ani jedno słowo sprzeciwu na takie czyny, postępki i ludobójstwo. Taki człowiek, kolaborant, bandzior w sutannie jest pomijany, a jego rodzina do dnia dzisiejszego mieszka również w Polsce. Czy ktoś słyszał choć jedno słowo, jeden raz przepraszamy za naszego wuja? Ten nieżyjący już człowiek jest uznany za Sługę Bożego, a ja twierdze, ze jego miejsce jest w jednym z najważniejszych kotłów Lucyfera!
http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/szeptycki.html
Jak wiadomo Kościół Grekokatolicki podlega Watykanowi. czemu żaden papież go nie ekskomunikował?


1 Jaka odezwa ?
2 Co on właściwie złego zrobił

Pisał do Ojca Świętego

Po uwolnieniu przez armię niemiecką spod jarzma bolszewickiego odczuliśmy z tego powodu pewną ulgę, która jednak nie trwała dłużej niż jeden czy dwa miesiące. Stopniowo rząd wprowadził doprawdy niepojęty reżim terroru i korupcji [...]. Dziś cały kraj jest zgodny co do tego, że władza niemiecka jest zła, prawie diabelska, i w stopniu jeszcze wyższym niż władza bolszewicka”. I dalej: „Nieopisanej demoralizacji [...] ulegają ludzie prości i słabi. Uczą się oni złodziejstwa i zbrodni ludobójstwa; tracą poczucie sprawiedliwości i człowieczeństwa. W listach pasterskich, oczywiście konfiskowanych, protestowałem przeciw ludobójstwu [...]. Ogłosiłem, że zabójstwo człowieka podlega ekskomunice, zastrzeżonej dla Ordynariusza[27].


Żydzi

Metropolita Szeptycki wysyłał apele do Hitlera o zaprzestanie represji wobec Ukraińców, w swoim pałacu ukrywał dwóch rabinów żydowskich[4]. Dzięki jego pomocy wojnę przeżyli m.in. Lili Pohlmann z matką, Adam Daniel Rotfeld, Dawid Kahane z rodziną[28], dwaj synowie bliskiego przyjaciela metropolity – Jecheskiela Lewina – rabina lwowskiego zamordowanego przez Niemców[29], dwaj synowie głównego rabina Katowic Chameidesa[30]. Oprócz tego przy współpracy swego brata Klemensa[31], ówcześnie ihumena klasztoru studytów w Uniowie zorganizował w oparciu o klasztory bazylianów całą sieć pomocy Żydom, dzięki której uratowano co najmniej kilkaset osób[32]. Występował również otwarcie w obronie Żydów w liście do Heinricha Himmlera z lutego 1942[33] i podczas wizyty gubernatora dystryktu galicyjskiego Otto von Wächtera na początku 1943[34]. Szeptycki uważał Holocaust za barbarzyństwo. Zabraniał wiernym pomagać Niemcom w mordowaniu Żydów[6]. Dziennikarze izraelskiego dziennika Haaretz we wrześniu 2005 roku nazwali Szeptyckiego ukraińskim Schindlerem[35]. Na wniosek ocalonych z Holocaustu przez metropolitę, w Izraelu wznowiono postępowanie z wniosku Dawida Kahane w sprawie przyznania Andrzejowi Szeptyckiemu medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[36].

A na wieść o działaniach UPA pisał

Ze słowami: W dziwny sposób okłamują siebie i innych ci, którzy uważają, że zabójstwo polityczne nie jest grzechem. Jakby polityka miała zwalniać człowieka od obowiązku przestrzegania Prawa Bożego i usprawiedliwiała niecne czyny sprzeczne z naturą ludzką. Tak nie jest. Chrześcijanin zobowiązany jest do przestrzegania Prawa Bożego nie tylko w życiu prywatnym, ale także w politycznym i społecznym. Człowiek, który przelewa niewinną krew swojego wroga, przeciwnika politycznego, jest takim samym zabójcą jak ten, który czyni to w celu rabunkowym. Tak samo zasługuje on na Karę Bożą i klątwę Kościoła A. Szeptyćkyj, Pastorśke posłannia „Ne ubyj!” (21 XI 1942), „Lwiwśki Archijeparchialni Widomosti” 1942, nr 11, s. 179-183. Za: Inna Pojizdnyk, Ukraiński Kościół Greckokatolicki wobec konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1939-1946 w: Pamięć i Sprawiedliwość nr 1 (11)/2007, Warszawa 2007, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej s. 149.,por też szerszy fragment listu pasterskiego „Ne ubyj” w języku ukraińskim.


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 cze 2015, 23:04

Rembov pisze:
albercik pisze:Jak wiadomo Kościół Grekokatolicki podlega Watykanowi. czemu żaden papież go nie ekskomunikował?

Za co?

Choćby za podżeganie to nienawiści narodowościowej


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 cze 2015, 23:11

albercik pisze:
Rembov pisze:
albercik pisze:Jak wiadomo Kościół Grekokatolicki podlega Watykanowi. czemu żaden papież go nie ekskomunikował?

Za co?

Choćby za podżeganie to nienawiści narodowościowej

A masz jakąś wypowiedź, w której to czyni?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 cze 2015, 23:20

Czy renegat, pseudochrześcijanin, który pisał listy gratulacyjne do największych zbrodniarzy XX wieku: Adolfa Hitlera (dwa razy) i Józefa Stalina, który wspierał moralnie ukraińską dywizję SS (SS zostało potępione w Norymberdze jako organizacja zbrodnicza) i z lekceważeniem odnosił się do zbrodni ludobójstwa popełnianych przez nacjonalistów ukraińskich – w tym jego kapłanów! – na Polakach może zostać uznany za osobę świętą?! Chyba, że na gwałt Kościołowi potrzebny jest patron renegatów i ludobójców!
Emigracja ukraińska dwukrotnie, w 1958 i 1962 roku, podejmowała starania o beatyfikację Andreja Szeptyckiego, jednak Watykan – jakże słusznie! - odrzucił te wnioski. Ostatnio także Cerkiew unicka na Ukrainie w swym narodowym fanatycznym zacietrzewieniu stara się w Watykanie o wyniesienie na ołtarze abpa Andreja Szeptyckiego.

A może jeszcze KK beatyfikuje ks. Józefa Tiso - przyjaciela Hitlera? Byłoby całkiem dobre towarzystwo :)


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 cze 2015, 23:28

Gdy w czerwcu 1943 r. nasiliły się pełne okrucieństwa mordy OUN-UPA na Polakach, abp Bolesław Twardowski zwrócił się listownie do abpa Andrzeja Szeptyckiego, by ten powstrzymał swoich wiernych od okrucieństw dokonywanych na Polakach. Metropolita Szeptycki ,autorytet moralny dla Ukraińców nie powiedział swojemu ludowi: „Nie podnoś ręki na Polaka, on jest też twoim bratem!” Nie zareagował na prośby abp Bolesława Twardowskiego. Uważam, że moralnie jest współwinnym ludobójstwa!
W liście NIE ZABIJAJ, A. Szeptycki wyraźnie sugeruje, że nie wolno zabijać brata. Braćmi Ukraińców są tylko Ukraińcy.


PS. to co tu prezentuję nie jest wymierzone w KK ale w nacjonalistyczne,szowinistyczne podejście niektórych kapłanów tego Kościoła. Ale jest na szczęscie u Was ksiądz Isakowicz-Zalewski,który specjalizuje się w tej tematyce


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: keres1372 » 25 cze 2015, 23:57

Albercik - Jeśli chodzi ci o Andrzej Szeptyckiego kłamiesz i manipulujesz i to tak ohydnie ...

Czy renegat, pseudochrześcijanin, który pisał listy gratulacyjne do największych zbrodniarzy XX wieku: Adolfa Hitlera (dwa razy) i Józefa Stalina


Źródło ? Bo ja znam inny list.

Po uwolnieniu przez armię niemiecką spod jarzma bolszewickiego odczuliśmy z tego powodu pewną ulgę, która jednak nie trwała dłużej niż jeden czy dwa miesiące. Stopniowo rząd wprowadził doprawdy niepojęty reżim terroru i korupcji [...]. Dziś cały kraj jest zgodny co do tego, że władza niemiecka jest zła, prawie diabelska, i w stopniu jeszcze wyższym niż władza bolszewicka”. I dalej: „Nieopisanej demoralizacji [...] ulegają ludzie prości i słabi. Uczą się oni złodziejstwa i zbrodni ludobójstwa; tracą poczucie sprawiedliwości i człowieczeństwa. W listach pasterskich, oczywiście konfiskowanych, protestowałem przeciw ludobójstwu [...]. Ogłosiłem, że zabójstwo człowieka podlega ekskomunice, zastrzeżonej dla Ordynariusza[27].

List metropolity Andrzeja Szeptyckiego do papieża Piusa XII (29-31 sierpnia 1942), „Znak” 1988, nr 9, s. 65.


wspierał moralnie ukraińską dywizję SS (SS zostało potępione w Norymberdze jako organizacja zbrodnicza) i z lekceważeniem odnosił się do zbrodni ludobójstwa popełnianych przez nacjonalistów ukraińskich


Wspierał ich w walce z komunizmem, który swoją drogą był gorszy od nazizmu, jednak zacytuje dalszą część tego listu.

obozach koncentracyjnych giną codziennie setki ludzi, a w ciągu niewielu miesięcy umiera większość więźniów (…) Ten system Wasza Świątobliwość zna o wiele lepiej, niż my wszyscy. To system kłamstwa, oszustw, niesprawiedliwości, grabieży, karykatury wszelkich idei cywilizacji i porządku. To system egoizmu posuniętego do absurdu, narodowego szowinizmu zupełnie szalonego, nienawiści do wszystkiego, co uczciwe i piękne. Ten system stanowi coś tak niebywałego, że zdumienie jest chyba pierwszym uczuciem, jakiego się doznaje na widok tej potworności. Do czego ten system doprowadzi nieszczęsny naród niemiecki? Będzie to musiała być degeneracja rasy nieznana dotychczas w historii: List metropolity Andrzeja Szeptyckiego do papieża Piusa XII (29-31 sierpnia 1942), „Znak” 1988, nr 9, s. 65.

Po za tym zostało ogłoszona organizacją zbrodniczą po wojnie. A jeśli chodzi o działania UPA, to ogłosił w 1944 list otwarty do wiernych.

Ze słowami: W dziwny sposób okłamują siebie i innych ci, którzy uważają, że zabójstwo polityczne nie jest grzechem. Jakby polityka miała zwalniać człowieka od obowiązku przestrzegania Prawa Bożego i usprawiedliwiała niecne czyny sprzeczne z naturą ludzką. Tak nie jest. Chrześcijanin zobowiązany jest do przestrzegania Prawa Bożego nie tylko w życiu prywatnym, ale także w politycznym i społecznym. Człowiek, który przelewa niewinną krew swojego wroga, przeciwnika politycznego, jest takim samym zabójcą jak ten, który czyni to w celu rabunkowym. Tak samo zasługuje on na Karę Bożą i klątwę Kościoła A. Szeptyćkyj, Pastorśke posłannia „Ne ubyj!” (21 XI 1942), „Lwiwśki Archijeparchialni Widomosti” 1942, nr 11, s. 179-183. Za: Inna Pojizdnyk, Ukraiński Kościół Greckokatolicki wobec konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1939-1946 w: Pamięć i Sprawiedliwość nr 1 (11)/2007, Warszawa 2007, Wyd. Instytut Pamięci Narodowej s. 149.,por też szerszy fragment listu pasterskiego „Ne ubyj” w języku ukraińskim.

Gdy w czerwcu 1943 r. nasiliły się pełne okrucieństwa mordy OUN-UPA na Polakach, abp Bolesław Twardowski zwrócił się listownie do abpa Andrzeja Szeptyckiego, by ten powstrzymał swoich wiernych od okrucieństw dokonywanych na Polakach. Metropolita Szeptycki ,autorytet moralny dla Ukraińców nie powiedział swojemu ludowi: „Nie podnoś ręki na Polaka, on jest też twoim bratem!” Nie zareagował na prośby abp Bolesława Twardowskiego. Uważam, że moralnie jest współwinnym ludobójstwa!


1 Napisał to

Pomiędzy młodzieżą znajdują się też starsi, którzy nią kierują; ale mieliśmy aż nadto dowodów na to, że między tymi kierownikami młodych zbyt często i zbyt łatwo znajdują się agenci naszych wrogów, którzy po prostu prowokują młodzież do czynów bezprawnych, do kroków nierozważnych, które tylko mszczą się na całej gromadzie. Byliśmy świadkami nawet strasznych morderstw dokonanych przez młodych ludzi, może nawet w dobrych zamiarach, ale ze zgubnymi następstwami dla narodu. Widzieliśmy nieraz ludzi, którzy przekazywali naszej młodzieży nakazy naszych narodowych przewodników i rozkazywali dla dobra sprawy kogoś zabić. Było dużo takich wypadków, że sami prowodyrzy młodzieży głośno i publicznie stwierdzali, że agenci którzy nakazywali zabójstwa byli prowokatorami i służyli naszym wrogom. Niestety takie wypadki wytworzyły wśród młodzieży fałszywe przeświadczenie; że można kogoś pozbawić życia. Kilka już razy przestrzegałem wszystkich wiernych przed strasznymi następstwami nieprzestrzegania V prawa Bożego, które zabrania mordowania ludzi. Nieraz już przestrzegałem przed tymi wszystkimi namiętnościami, które otwierają człowiekowi drogę do tego przestępstwa ściągającego na duszę przekleństwo Niebios, na ciało nakładającego piętno niewinnie przelanej krwi, to piętno, którego nie zmaże żadna pokuta! Przestrzegałem przed złością, przed narodową nienawiścią, przed partyjnymi kłótniami, przed dążeniem pomsty na wrogach.(...)Dlatego dziś, Drodzy Bracia, zwracam się do Was, starszych w gromadzie, i w imieniu Chrystusa Zbawiciela oddaję Wam opiekę i straż nad życiem ludzkim i nad mieniem tych, którym mogłaby grozić śmierć albo utrata całego majątku. Życia i mienia bliźnich strzeżcie w imię cywilizacji chrześcijańskiej i w imię tego chrześcijańskiego ładu społecznego, jaki chcielibyśmy kiedyś widzieć w naszym niepodległym powszechnym państwie ukraińskim. Bądźcie przekonani, że wszystko co zrobicie w kierunku tak pojętej miłości bliźniego, przyniesie błogosławieństwo Boże waszej rodzinie i waszej wiosce. Jesteśmy przekonani, że jeżeli w każdej gromadzie naszego kraju wszyscy starsi obywatele wezmą do serca nasze wezwanie i w chwilach zamieszek i anarchii przyczynią się do utrzymania chrześcijańskiej wierności prawu Bożemu, jaka musi być początkiem każdego początku, stanowisko Wasze ściągnie na cały naród błogosławieństwo Boże. Dziś muszę jeszcze raz wrócić do tej przestrogi. Zmienię to tylko chyba, że przestrogę pod adresem młodych skieruję na wasze ręce.

2

Na terenie Wołynia grekokatolicy byli zaś nieznaczącą mniejszością – 11 100 wiernych (0,5% w 1931), Kościół greckokatolicki zgodnie z konkordatem z 1925 nie miał struktur parafialnych[47], a dla dominujących tam wyznawców prawosławia metropolita greckokatolicki nie był rozstrzygającym autorytetem duchowym, jako hierarcha innego wyznania i nie miał nawet możliwości dotarcia do nich z bezpośrednim przesłaniem wobec braku sieci parafii greckokatolickich


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 26 cze 2015, 23:28

keres1372 pisze:



Wspierał ich w walce z komunizmem, który swoją drogą był gorszy od nazizmu, jednak zacytuje dalszą część tego listu.



Hitler też walczył przeciwko sowietom. Zatem Niemcy i inni też powinni mu postawić pomniki


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 29 cze 2015, 10:02

albercik, przepraszam, ale co to ma zmieniać w tym, że przedstawione przez kresa1372 wypowiedzi pokazują jednak nieco inne oblicze arcybiskupa niż ty malujesz?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 11 lip 2015, 22:01

szkoda żę KK ,który wszędzie szuka symboli okultyzmu nie widzi że tryzub to symbol szatański,podobnie jak te barwy czerwono-czarne


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 11 lip 2015, 22:48

A co ma to do tematu?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 11 lip 2015, 23:09

A ma. Tryzub i ten czerwono-czarny szmatławiec to symbole,którym błogosławili ci ukraińscy grekokatoliccy duchowni


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 11 lip 2015, 23:13

LOL
Z tego, co pamiętam, temat dotyczy abp. Romana Szeptyckiego, a nie kwestii symboli Ukrainy. Może tak zamiast wyciągać zastępcze tematy wrócisz do tego, co robił ten biskup?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 21 lip 2015, 21:50

Po prostu KK jest Światową konspiracją współpracującą z syjonizmem http://www.zbawienie.com/nwo.htm
Zbrodnie UPA ( i nie tylko) sa tego owocem


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości