Polscy luteranie

Rzut oka na historię eklezjalną
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Polscy luteranie

Postautor: Puritan » 20 lut 2009, 13:32

Właśnie dowiedziałem się, że polscy luteranie modlą się za zmarłych:

"POGRZEB W WYPADKU SAMOBÓJSTWA"

"Wszechmocny Boże, Ojcze niebieski. Ty patrzysz w głąb serca ludzkiego i znasz jego najskrytsze myśli. Przed Tobą korzymy się w poczuciu naszych wspólnych grzechów i win i prosimy Cię: Bądź bratu naszemu (siostrze naszej) w wieczności miłościwym Ojcem i łaskawym Sędzią. Ty wiesz o jego (jej) pokusach i walkach, o jego (jej) beznadziejności i zwątpieniu. Ale Tyś daleko większy niż serca nasze."
http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... obojcy.htm

Jakie są więc główne różnice pomiędzy katolicyzmem a polskim luteranizmem?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 lut 2009, 14:12

Myślę, że w tej modlitwie jest dość znaczna -- nie przed-zakłada czyśćca. Jednak zakłada możliwość usprawiedliwienia z grzechu samobójstwa. Przynajmniej na to mi wygląda.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 20 lut 2009, 14:45

fantomik, przykro mi, ale jest to modlitwa za zmarłego aby dostąpił zbawienia. Czyli jest to czyste pogaństwo.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 lut 2009, 15:11

Gdzie tam widzisz coś w stylu "zbaw go" albo jakieś "dokończ dzieła, które rozpocząłeś na chrzcie -- jak był niemowlakiem" ? Ja tam widzę raczej stwierdzenie -- nie mam pojęcia, czy ten skoczek się nie nawrócił w trakcie gdy leciał na spotkanie z ziemią i dlatego zostawiamy to Bogu (przepraszam, że tak dosadnie to ująłem). Zresztą -- nie jestem Luteraninem i nigdy nim nie byłem abym się autorytatywnie w tej kwestii mógł wypowiedzieć. Ale doczytałem całość tego co linkowałeś i chyba zapomniałeś zacytować całości tej modlitwy -- oto jej część dlasza:

... Dlatego polecamy Twojemu miłosierdziu wszystkich, którzy z bólem i żalem w sercu stoją nad tym grobem. Napełnij ich smętne dusze światłem Twego pokoju. Bądź naszą ucieczką i ratunkiem naszym w ciężkich doświadczeniach, wabiących pokusach i przewrotnościach życia, byśmy wiarę zachowali i w cierpliwości wytrwali aż do końca. A gdy nas wezwiesz przed Swoje święte oblicze, zmiłuj się nad nami i daj nam pokój Swój -- przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego. Amen.

Jak widać moja interpretacja była równie mylna co Twoja -- to jest modlitwa za tych, którzy żyją i przyszli na ten pogrzeb.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 20 lut 2009, 19:49

fantomik, chyba masz problem z rozumieniem prostych, niezbyt skomplikowanych zdań:
Przed Tobą korzymy się w poczuciu naszych wspólnych grzechów i win i prosimy Cię: Bądź bratu naszemu (siostrze naszej) w wieczności miłościwym Ojcem i łaskawym Sędzią.

Czyli parafrazując:

"Bądź Boże miłościwym Ojcem dla samobójcy i nie osądź go wiecznym piekłem."
Nie wiem jak można to inaczej zrozumieć.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 20 lut 2009, 20:05

"Bądź bratu naszemu (siostrze naszej) w wieczności miłościwym Ojcem i łaskawym Sędzią."

To nie to samo co napisałeś:

"Bądź Boże miłościwym Ojcem dla samobójcy i nie osądź go wiecznym piekłem."

Ja rozumiem, że możesz kogoś nie lubić. Że możesz być uprzedzonym. Ale nie rozumiem dlaczego swoje fantazje o kimś nazywasz 'nie można tego inaczej rozumieć'. Nie rozumiem dlaczego ze swoimi wyobrażeniami na czyjś temat dyskutujesz jak z faktem.

Zapytaj jakiegoś luteranina 'jak to jest naprawdę'. Będzie szybciej i bardziej na temat.


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 21 lut 2009, 12:40

chyba jedyne czego sie niby moznaby przyczepic w tej modlitwie to pewne post factum


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 21 lut 2009, 12:44

julaine pisze:chyba jedyne czego sie niby moznaby przyczepic w tej modlitwie to pewne post factum


W którym momencie po śmierci spotyka człowieka Sąd?


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 21 lut 2009, 15:23

Po śmierci, dusza niezbawionego człowieka idzie kolejno:
1. Do piekła
2. Na Sąd przed Wielkim Białym Tronem
3. Do wiecznego jeziora ognia

Po śmierci, dusza zbawionego człowieka idzie kolejno:
1. Do nieba
2. Na Dzień Ujawnienia
3. Do nowego nieba i nowej ziemi


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 21 lut 2009, 15:27

Co jest pierwsze - sąd czy wyrok?


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 21 lut 2009, 16:21

Dobrze. Zatem jak to się przekłada na zjawisko określane mianem Sądu Ostatecznego?


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 21 lut 2009, 16:23

Jak sama nazwa wskazuje -- będzie on Ostateczny? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 21 lut 2009, 17:00

W chwili śmierci dusza człowieka idzie automatycznie do piekła lub do nieba. Gdy czas się zakończy, nastąpi zdeterminowanie wysokości kary dla potępionych oraz wysokości nagrody dla zbawionych.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 21 lut 2009, 17:01

czym sie rozni pieklo od jeziora wiecznego ognia? pieklo to areszt?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości