Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Rembov
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Re: Święto Reformacji z punktu widzenia katolika

Postautor: Rembov » 03 cze 2016, 14:41

Zdrada, Oberynie, mieści się w kategorii cudzołóstwo, a nie nierząd. Nierząd je tym:

2353 Nierząd jest zjednoczeniem cielesnym między wolnym mężczyzną i wolną kobietą poza małżeństwem. Jest on w poważnej sprzeczności z godnością osoby ludzkiej i jej płciowości w sposób naturalny podporządkowanej dobru małżonków, jak również przekazywaniu życia i wychowaniu dzieci. Poza tym nierząd jest poważnym wykroczeniem, gdy powoduje deprawację młodzieży.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm

Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Dragonar
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 03 cze 2016, 23:29

Efendi pisze:A Cerkiew świetuje swieto Wielkiej Schizmy?

Istotą Reformacji nie był i nie jest rozłam. Chęć wprowadzenia na nowo Dobrej Nowiny do w Kościoła Katolickiego, który ją zaprzepaścił, była materialną przyczyną Reformacji, a 31 października świętujemy przywrócenie Kościołowi Ewangelii o zbawieniu z łaski przez wiarę, która była zaćmiona przez nauki katolickie, stąd protestanckie hasło: post tenebras lux - po mrokach światło.

Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 04 cze 2016, 10:33

Wiem czym była reformacja, ale jej święto mnei nie przekonuje.
I dlaczego akurat niby mamy świętować 31 października, w rozcnice przybicia przez Lutra 95 tez? A czemu nie w rocznice wystąpień Kalwina albo w rocznice chrztu anabaptystów ktorzy przywrocili Biblijna praktyke chrztu? ;)
Nie wiem, moze z powodiu mojej antypatii do Lutra nie przemawia do mnie to swieto.

Awatar użytkownika
wuka
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: wuka » 04 cze 2016, 11:58

Efendi
Może właśnie chodzi o tą antypatię do Lutra. ;)
Jeśli już świętować to data jest adekwatna. Symboliczna i związana z konkretnym działaniem, od którego zaczęły się zmiany. W kierunku powrotu do pierwotnego chrześcijaństwa. :-D

"Kochaj wszystkich, ufaj nielicznym, nie krzywdź nikogo." W.Szekspir
Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 cze 2016, 13:12

To mam pytanie: Która denominacja protestancka wróciła do tego pierwotnego chrześcijaństwa, skoro jest ich tak wiele? Nie możecie się dogadać między sobą jak to pierwotne chrześcijaństwo wyglądało? :D

Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 04 cze 2016, 14:51

Rembov pisze:To mam pytanie: Która denominacja protestancka wróciła do tego pierwotnego chrześcijaństwa, skoro jest ich tak wiele? Nie możecie się dogadać między sobą jak to pierwotne chrześcijaństwo wyglądało? :D

Rembov, a ty znowu przedstawiasz swoją wizje swiata gdzie protestantyzm to jakiś monolit. A to zupelna nieprawda. To tak samo jak uznawać wszystkie koscioly wschodnie za monolit ;) Nawet kościół katolicki prowadzi dialog ekumeniczny z luteranami, kalwinami, baptystami itd. a nie z jakims wyimaginowanym monolitycznym protestantyzmem ;)

Awatar użytkownika
Dragonar
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 04 cze 2016, 14:59

Rembov pisze:To mam pytanie: Która denominacja protestancka wróciła do tego pierwotnego chrześcijaństwa, skoro jest ich tak wiele? Nie możecie się dogadać między sobą jak to pierwotne chrześcijaństwo wyglądało? :D

1. Protestantyzm to jedność w różnorodności, niekoniecznie zbiór skrajnie odmiennych grup, mających różny pogląd na pierwotne chrześcijaństwo.
2. Lepsza i wartościowsza jest różnorodność powstała ze względu na Bożą prawdę, niż absolutna i zupełna jedność w fałszu, jak to ma miejsce w głównym nurcie katolicyzmu.
3. Istnienie kilkudziesięciu tysięcy protestanckich denominacji to jeden z popularnych wśród katolików mitów, który przerysowuje problem, dołączając do pojęcia protestantyzmu nawet okultystów czy mormonów, a więc różne niekatolickie i nieprawosławne grupy (pseudo)chrześcijańskie.
4. Która grupa reprezentuje prawdziwy i słuszny katolicyzm - główny nurt katolicyzmu, czy może różne grupy reprezentujące katolicyzm przedsoborowy? Nie możecie się dogadać między sobą jak ten pierwotny i właściwy katolicyzm powinien wyglądać?

Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 cze 2016, 15:18

Dragonar pisze:

1. Protestantyzm to jedność w różnorodności, niekoniecznie zbiór skrajnie odmiennych grup, mających różny pogląd na pierwotne chrześcijaństwo.

A w ramach te jedności powstają coraz to nowe denominacje. :D
Dragonarze, bądźmy poważni i nie pisz mi o jedności tam, gdzie jej nie ma.

2. Lepsza i wartościowsza jest różnorodność powstała ze względu na Bożą prawdę,

A Apostołowie nauczali, że w Kościele ma być "jedna wiara", a nie tyle ich wersji, co wierzących. Co oznacza, że to, co tutaj napisałeś, jest zwyczajnie sprzeczne z nauczaniem zawartym w Piśmie Świętym.

3. Istnienie kilkudziesięciu tysięcy protestanckich denominacji to

Ponieważ nic o tym nie wspominałem, to jest to kolejny unik od odpowiedzi na moje pytania.

4. Która grupa reprezentuje prawdziwy i słuszny katolicyzm

A to jest już totalna zmiana tematu na zasadzie "a u was to Murzynów biją". :D

Co oznacza, że od ciebie nie dowiem się tego, która z denominacji protestanckich wróciła do pierwotnego chrześcijaństwa.

Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 cze 2016, 15:20

Efendi pisze:

Rembov, a ty znowu przedstawiasz swoją wizje swiata gdzie protestantyzm to jakiś monolit.

Przedziwna rzecz, że dopatrzyłeś się "wizji" monolitu w pytaniu, w którym podkreślam fakt braku jedności w wierze i nauczaniu różnych denominacji protestanckich. :D

Awatar użytkownika
Dragonar
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 04 cze 2016, 15:48

Rembov pisze:A w ramach te jedności powstają coraz to nowe denominacje. :D

Powstawanie nowych denominacji nie zawsze jest rozłamem czy schizmą, ponieważ jedność Kościoła nie musi być ścisłą jednością instytucjonalno-organizacyjną.

Rembov pisze:Dragonarze, bądźmy poważni i nie pisz mi o jedności tam, gdzie jej nie ma.

Jest jedność w Ewangelii, a także jedność dotycząca podstawowych i kluczowych doktryn chrześcijańskich. Wbrew katolickim karykaturom protestantyzmu, w protestantyzmie występuje zaledwie kilka nurtów, które można z powodzeniem ze sobą zestawiać i porównywać.

Rembov pisze:A Apostołowie nauczali, że w Kościele ma być "jedna wiara", a nie tyle ich wersji, co wierzących. Co oznacza, że to, co tutaj napisałeś, jest zwyczajnie sprzeczne z nauczaniem zawartym w Piśmie Świętym.

Jednak Apostołowie mieli na myśli jedną i prawdziwą wiarę, nie zaś jedną i fałszywą wiarę. Jedność nie ma sensu, gdy jest to jedność zbudowana na jednomyślności w fałszu. Pytanie też, czy w skład jednej wiary wchodzi każda, nawet najdrobniejsza opcja teologiczna, czy jedynie podstawowe i fundamentalne kwestie, które związane są z właściwym rozumieniem natury Boga i drogi zbawienia.

Rembov pisze:Ponieważ nic o tym nie wspominałem, to jest to kolejny unik od odpowiedzi na moje pytania.

W pytaniu o denominacje wystąpiła liczba mnoga, a całe Twoje pytanie sugerowało ich mnogość, a także wewnętrzną niezgodę pomiędzy nimi, stąd odniosłem się tego mitu, uprzedzają ewentualne obiekcje co do kilkudziesięciu tysięcy denominacji.

Rembov pisze:A to jest już totalna zmiana tematu na zasadzie "a u was to Murzynów biją". :D

Pragnąłem tylko zwrócić uwagę, abyś spróbował stworzyć i utwierdzić jedność na własnym podwórku, zanim zaczniesz wypominać brak jedności innym.

Rembov pisze:Co oznacza, że od ciebie nie dowiem się tego, która z denominacji protestanckich wróciła do pierwotnego chrześcijaństwa.

Protestanci z definicji mają na celu powrót Kościoła do nauk głoszonych przez Chrystusa i Jego Apostołów. Poprzez przywrócenie właściwej, biblijnej i historycznej doktryny dotyczącej autorytetu w Kościele (Sola Scriptura) oraz przywrócenie Kościołowi Dobrej Nowiny, która przynosi prawdziwy pokój z Bogiem (patrz: Solus Christus, Sola fide, Sola gratia), a także zgodnego z wolą Bożą kultu (patrz: Soli Deo gloria, Solus Christus), powrót do początków chrześcijaństwa w dużej mierze już się dokonał. Poszczególne denominacje próbują osiągnąć ideał doskonałego posłuszeństwa wobec woli Bożej objawionej w Piśmie Świętym, jednakże żaden Kościół nie osiągnął jeszcze ideału.

Sam przyznasz, że nawet w Kościele Katolickim występuje idea rozwoju doktryny, którą propagował chociażby kardynał Newman. Kościół Katolicki wzrasta w swoim rozumieniu depozytu wiary i stopniowo dochodzi do jego klaryfikacji, co owocuje odkrywaniem i rozjaśnianiem kolejnych prawd, m.in. ogłaszaniem kolejnych dogmatów.

Awatar użytkownika
Realista
wyznanie: Inne nie-protestanckie
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 12 cze 2016, 14:07

Dragonar pisze:Sam przyznasz, że nawet w Kościele Katolickim występuje idea rozwoju doktryny, którą propagował chociażby kardynał Newman. Kościół Katolicki wzrasta w swoim rozumieniu depozytu wiary i stopniowo dochodzi do jego klaryfikacji, co owocuje odkrywaniem i rozjaśnianiem kolejnych prawd, m.in. ogłaszaniem kolejnych dogmatów.

Czyli tak teraz protestanci łatają niekonsekwencje, które widać gołym okiem. Świadczy to o niekoherencji pomiędzy nauczaniem sekt i kościołów protestanckich a jasnymi świadectwami skrypturystycznymi :-)

Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
PawełSz
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: PawełSz » 12 cze 2016, 14:19

To raczej błogosławieństwo że posiada wiele denominacji i jest spełnieniem proroctwa z Rodzaju 12:2-3
A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem. 3I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.

Zauważ katoliku że tylko protestanckie państwa są bogate, prócz tego Bóg błogosławi Arabów i Żydom bo wszyscy oni przestrzegają dekalogu

Tylko Bogu chwała :)
Powtórzonego Prawa 6:4 "4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym"
Awatar użytkownika
Dragonar
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 12 cze 2016, 14:29

Realista pisze:
Dragonar pisze:Sam przyznasz, że nawet w Kościele Katolickim występuje idea rozwoju doktryny, którą propagował chociażby kardynał Newman. Kościół Katolicki wzrasta w swoim rozumieniu depozytu wiary i stopniowo dochodzi do jego klaryfikacji, co owocuje odkrywaniem i rozjaśnianiem kolejnych prawd, m.in. ogłaszaniem kolejnych dogmatów.

Czyli tak teraz protestanci łatają niekonsekwencje, które widać gołym okiem. Świadczy to o niekoherencji pomiędzy nauczaniem sekt i kościołów protestanckich a jasnymi świadectwami skrypturystycznymi :-)

Różnica polega na tym, że jakakolwiek denominacja protestancka może powiedzieć ze spokojnym sumieniem: Pomyliliśmy się, jednak jesteśmy świadomi naszej pomyłki i pragniemy ją naprawić, powracając do Słowa Bożego. Tymczasem Kościół Katolicki, związany swoją deklarowaną nieomylnością, zmuszony jest stworzyć teorię, która umożliwi Magisterium przedstawienie w doktryny w inny sposób lub przynajmniej z innym rozłożeniem akcentów, jednak bez negacji nieomylności Urzędu Nauczycielskiego.

Awatar użytkownika
Realista
wyznanie: Inne nie-protestanckie
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 12 cze 2016, 14:45

Dragonar pisze:
Realista pisze:

Różnica polega na tym, że jakakolwiek denominacja protestancka może powiedzieć ze spokojnym sumieniem: Pomyliliśmy się, jednak jesteśmy świadomi naszej pomyłki i pragniemy ją naprawić, powracając do Słowa Bożego. Tymczasem Kościół Katolicki, związany swoją deklarowaną nieomylnością, zmuszony jest stworzyć teorię, która umożliwi Magisterium przedstawienie w doktryny w inny sposób lub przynajmniej z innym rozłożeniem akcentów, jednak bez negacji nieomylności Urzędu Nauczycielskiego.

Współczesny protestantyzm ma pewien problem ponieważ z konieczności musi odwołać się do części późnej spuścizny poapostolskiej, która z kolei nie koresponduje nawet z nauczaniem pisarzy protoortodoksyjnych w aspektach elementarnych. Dlatego wymyślono pewną progresję w kwestiach doktrynalnych bo to się kupy nie trzyma, a tak każda bzdurę nawet największa można w ten sposób legitymizować. A jednocześnie mniemają, że ich nauczanie jest spójne z tradycją apostolską i pierwotnym kosciołem. Kompletna schizofrenia.

Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 12 cze 2016, 15:21

PawełSz pisze:

To raczej błogosławieństwo że posiada wiele denominacji i jest spełnieniem proroctwa z Rodzaju 12:2-3
A uczynię z ciebie naród wielki i będę ci błogosławił, i uczynię sławnym imię twoje, tak że staniesz się błogosławieństwem. 3I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; i będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi.

Wiesz, że tak się nie interpretuje Biblii? Nie mówiąc już o tym, że Apostołowie jasno głosili, że w Kościele Chrystusa jest "jedna wiara", a nie tyle wersji, ilu wierzących.

Wróć do „Historia”