Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Rzut oka na historię eklezjalną
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: Albertus » 16 kwie 2018, 23:33

Nowe Imię pisze:. Jestem chrześcijaninem (realnym, a nie nominalnym), mam braci bez konkretnej wspólnoty, cieszymy się obecnością Jezusa w naszym życiu.


A jak realizujesz w swoim życiu nakazy Pisma takie jak na przykład ten:

Hbr13: (17) Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: nadrozd » 17 kwie 2018, 06:27

krzysiek_enoch pisze:Zastanawiam się jak podejść do Historii Kościoła.


kościół w pierwszych wiekach był przesladowany ? no nie ?
wierzacy zawsze byli przersladowani ? i tych histori nigdy nikt nie spisywał prawie. Jednych palono innych rozpłachowywano innych topiono.
Po ludzku wygrali silniejsi.....i o nich sie mozna dowiedziec duzo.... oni wybielaja swoja historie tak samo jak niemcy obwiniaja Polske o obozy koncentracyjne..... wygrywają silniejsi sprytniejsi bogatsi ludzie u wladzy to oni pisza historie


histori nie poznamy poznamy do konca, (niestety obiektywnej prawdy w niej nie,jest poprawna politycznie propaganda). Poznamy za to co mysla przesladowani chrzescijanie dzisiaj.
https://www.opendoors.pl/przesladowania ... hrzescijan

polecam ksiazke Dzien po dniu z przesladowanym kościołęm ..... mozna sie wczuc w ich tok myslenia. w ich historie.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: ZbiMacz » 17 kwie 2018, 10:44

Suzuja pisze:Tak sie skalda że katolicyzm mało kogo mordował. A już nikogo w imię wiary

Lubisz siebie oszukiwać?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krucjata
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,7662
http://www.otwarta.org/kosciol-katolick ... ywojennej/


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: Suzuja » 17 kwie 2018, 11:11

Wiesz czym chociaż była inkwizycja albo krucjaty? Czy tylko powtarzasz antyklerykalne idiotyzmy?

W ogóle wklejanie liku do "irracjonalista.pl" to tez...


ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: ZbiMacz » 17 kwie 2018, 11:39

Suzuja pisze:Wiesz czym chociaż była inkwizycja albo krucjaty? Czy tylko powtarzasz antyklerykalne idiotyzmy?

W ogóle wklejanie liku do "irracjonalista.pl" to tez...

No właśnie nie wiem czym była inkwizycja i krucjaty. Może mi i nam objaśnisz, bo jakoś nie jestem zbyt wyrywny by się smażyć na stosie tylko za to że odrzucam prymat papieża a uznaję prymat Słowa Bożego.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: magda » 17 kwie 2018, 12:38

Jak można przeczytać historię kościoła rzymskiego i dalej być katolikiem tego nigdy nie zrozumiem. Kamil ty zdaje mi się juz 2 razy za mojej tu bytności zmieniłeś kosciół więc myśle ze za 2-3 lata zmienisz ponownie , Jest tu kilku takich zmiennych na forum. Suzuja katolicyzm wymordował ponad 50 milionów ludzi tak ,że Hitler to maleńki pikuś przy tym spływającym krwia kosciele.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: Suzuja » 17 kwie 2018, 15:25

ZbiMacz pisze:
Suzuja pisze:Wiesz czym chociaż była inkwizycja albo krucjaty? Czy tylko powtarzasz antyklerykalne idiotyzmy?

W ogóle wklejanie liku do "irracjonalista.pl" to tez...

No właśnie nie wiem czym była inkwizycja i krucjaty. Może mi i nam objaśnisz, bo jakoś nie jestem zbyt wyrywny by się smażyć na stosie tylko za to że odrzucam prymat papieża a uznaję prymat Słowa Bożego.


Nasza katolicka inkwizycja(w porównaniu do waszej prostestanckiej) powstała po to aby liczbę wyroków śmierci, wydawanych przez świeckie sądy zmniejszyć do minimum. W porównaniu do waszej prawie nikogo nie spaliła na stosie. A wszyscy ci których spaliła to byli osobnicy niebezpieczni społecznie. Gdyby w XX wieku inkwizycja nadal działała to tacy ludzie jak Hitler czy Stalin nigdy by nie doszli do władzy. Bo by gryzli ziemię. Takimi ludźmi zajmowała się katolicka inkwizycja. Ponadto święte oficjum, dawało każdemu adwokata z urzędu

Za to inkwizycja portestancka i świecka paliła kogo popadnie. Np. Tzw. "Czarownice" które ponoć podpisywały pakty z diabłem...

Krucjaty, były odpowiedzią na prośbę zwierzchnika Bizancjum(prawosławnego) który w liście błagał by Watykan pomógł mu walczyć z muzułmanami. Którzy mordowali, okradali, i gwałcili chrześcijan na tych ziemiach. Ponadto krzyżowcy często handlowali z arabami i nawet budowali im szpitale

Magda, gdybym czytał wasze nic nie warte antyklerykalne bzdety to może. To że z faktami historycznymi nic wspólnego nie mają to już was nie interesuje. Ważne że szczekają na Kościół Katolicki

Teraz czekam aż powolasz się na poważnego historyka który potwierdzi bzdury o tym iż KK wymordował 50mln ludzi. Oczywiście takiego nie znajdziesz. Bo to tylko twoje wymysły. Protestanci w liczbie ofiar biją na głowę katolików. Sam Hitler Gardził katolicyzmem, za to cenił sobie... he he protestantów. Choć on sam był ateistą

Ps: nawet Jana Husa skazał... UWAGA. świecki sąd XD


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: nadrozd » 17 kwie 2018, 16:22

magda pisze:Jak można przeczytać historię kościoła rzymskiego i dalej być katolikiem tego nigdy nie zrozumiem. .


No ej.... historie krzyzakow kazdy akurat zna...i bitwy pod grunwaldem
Alemmalo sie mowi ze krzyzacy to byl zakon Rzymskokatolicki...

Zas Polakom Pomagali husyci...
https://wpolityce.pl/m/polityka/163992- ... grunwaldem

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Husytyzm_w_Polsce

.......
I co i jajco.OChodzi to kogokolwiek.... ?
Polak katolik ;) i nie ma wymowki.... takiej indoktrynacji w pewnym wieku kazdy nas ulegl.Mimo ze znal fakty
Ty tez Magdo....
Propaganda to sila.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: magda » 17 kwie 2018, 16:35

kiedyś wpadła mi w relę ksiazka wydana jeszcze prze 1 wojna swiatową 5 bardzo grubych tomów o tytule Rzym , każdy tom to pewien okres np śwedniowiecze czy renesans , Ksiazka była opracowaniem naukowym zawierajacym nie tylko oficjalne dokumenty i na ich podstawe pisanym ale też listy prywatnych obywateli kontrakty handlowe i inne takie nieoficjalne rzeczy na temat papiestwa , Jak to sie czytało to włos się jeżył na głowie ile tam było zła i plugastwa , dopiero po tak dokładnym opisie widać było czym jest papiestwo a pewnie to co tam było to czubek góry lodowej. Tej ksiazki juz nigdy nie znalazłam ponoć na jej podstawie wydano inną podobną ale juz nie tak obszerną . W kaażdym razie zbrodnie tego kościoła sa ogromne, ducha jakiego ma papiestwo widać wyraźnie nawet w jego swietych Wojtyła kryminalista współwinien zbrodni pedofilii wyswiecił czy tak beatyfikował zbrodniarzy , poczytaj suzuja o statkach szczurów jak to watykan ratował zbrodniarzu hitlerowskich zeby bezpiecznie dotarli do Argentyny to ppiczujesz yen klimat zła . I mylisz sie Hitler nie był ateistą a okultystą katolikiem z reszta nawet ateista katolik to norma naprzykład ty wierzusz w ewolucje WW i jests katolikiem, hitler też tak miał.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: ZbiMacz » 17 kwie 2018, 21:49

Suzuja pisze:
Nasza katolicka inkwizycja(w porównaniu do waszej prostestanckiej) powstała po to aby liczbę wyroków śmierci, wydawanych przez świeckie sądy zmniejszyć do minimum. W porównaniu do waszej prawie nikogo nie spaliła na stosie. A wszyscy ci których spaliła to byli osobnicy niebezpieczni społecznie.

Ps: nawet Jana Husa skazał... UWAGA. świecki sąd XD

Czy aby na pewno?
Początki inkwizycji sięgają roku 1000 cznego a Luter żył od 1483, a w 1517 ogłosił 95 tez. Ciekawe ile "heretyków" przez 500 lat ukatrupił kościół katolicki? Dlatego odrzucam argument że to protestanci mordowali gdy tymczasem katolicy byli bez sprzecznie prekursorami i specjalistami w tej dziedzinie, jak jezuici czy dominikanie.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: Suzuja » 17 kwie 2018, 21:52

Ci heretycy w rzeczywistości byli przestępcami. Taki np. Bruno, czy lekarz(nie pamiętam imienia) który wykradał zwłoki z cmentarza

Magda, zapomniałaś dodać że Jezuici zatopili Tytanica. Na twoją przypadłość nic już nie pomoże :(


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: magda » 17 kwie 2018, 23:44

Suzuja bardzo mi cie szkoda.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: ZbiMacz » 18 kwie 2018, 06:53

Czy wiesz że podobnie postąpili Żydzi z Jezusem?
1 Teraz całe ich zgromadzenie powstało i poprowadzili Go przed Piłata. 2 Tam zaczęli oskarżać Go: «Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza - Króla». 3 Piłat zapytał Go: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział mu: «Tak, Ja Nim jestem». 4 Piłat więc oświadczył arcykapłanom i tłumom: «Nie znajduję żadnej winy w tym człowieku». 5 Lecz oni nastawali i mówili: «Podburza lud, szerząc swą naukę po całej Judei, od Galilei, gdzie rozpoczął, aż dotąd».
Identyczna była rola kościoła katolickiego. Człowiek który był niewygodny oskarżali o herezje, czyli podburzanie ludu a że KK podobnie jak Żydzi nie mogli skazać go na śmierć wydali go władzom świeckim i uparcie oskarżali tego człowieka aż się go pozbyli.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: Suzuja » 18 kwie 2018, 10:00

No nie mogę. Herezja tych heretyków najczęściej nie miała nic wspólnego z religią


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy historia chrześćijaństwa może mi pomóc znaleźć swój kościół?

Postautor: magda » 18 kwie 2018, 15:02

no niekoniecznie zawsze władzom świedzkim przekazywali biedaka , no moze przekazywali ale juz po torturach ci zwyrodnialcy ze św inkwizycji robili tak straszne rzeczy ze sam djabeł by nie wymyslił , katolicka inkwizycja to straszne ścierwo, nam się nawet w głowie nie mieści ile zła jest w tym kosciele a udaje teraz anioła swiatłosci.
cytat:
Rozdzieracz piersi.

Rozdzieracz piersi - wyspecjalizowane narzędzie tortur, stosowane wobec kobiet. W procesach inkwizycyjnych kobiety torturowane były z dużym okrucieństwem, głównie pod zarzutem czarów, ale również herezji, bluźnierstwa, cudzołóstwa lub innych czynów, w zależności od uznania inkwizytorów. Rozdzieracz to narzędzie, które kat wbijał w piersi przesłuchiwanej kobiety, często podgrzewając wcześniej metalowe ostrza. Jeśli to nie wystarczyło, by kobieta przyznała się do winy, kat przystępował do roszarpywnia piersi.

Innym wariantem tego narzędzia tortur był pająk, znany również jako hiszpański pająk, bo stosowała go hiszpańska inkwizycja. Służył nie tylko do rozdzierania piersi, miał szersze zastosowanie - ostrza umocowanego na linie narzędzia wbijano w piersi, pośladki lub brzuch ofiary i podnoszoną ją pod sufit izby tortur. Jeśli mimo to torturowana osoba nie przyznawała się do winy, po kilku godzinach umierała z upływu krwi.

Widełki heretyków.

Widełki heretyków (widelec heretyka) to podwójne metalowe widełki, skierowane w przeciwne strony, z zamocowanym skórzanym paskiem.

Przesłuchiwanemu wiązano ręce za plecami i podwieszano go pod sufitem lub unieruchamiano w inny sposób, tak aby nie mógł się położyć. Na jego szyi zapinano pasek z widełkami, by jedna para ostrzy wbijała się w podbródek, a druga w tors. Po pewnym czasie ofiara z powodu zmęczenia musiała opuścić głowę i wówczas ostrza widełek przebijały jej ciało, powodując wielki ból. Tortura mogła trwać nawet kilka dni i wtedy dodatkowym cierpieniem torturowanej osoby był brak snu.
Widełki były często stosowane, głównie wobec heretyków, ponieważ za pomocą prostego, niewielkiego narzędzia można było przysporzyć ofierze długich cierpień - tortura nie naruszała narządów wewnętrznych i nie prowadziła do śmierci ofiary, ale była bardzo bolesna. Znano ją w średniowieczu, ale szczyt jej popularności przypada na czasy hiszpańskiej inkwizycji.

Gruszka.

Gruszka (doustna, dopochwowa, doodbytnicza), znana jest również jako gruszka udręki, gruszka papieża lub gruszka dusicielka. Gruszką doustną torturowano przede wszystkim przesłuchiwanych heretyków i bluźnierców. Hiszpańska inkwizycja stosowała ją również wobec osób oskarżonych o czary. Gruszką o większych rozmiarach - tzw. dopochwową - wymuszano zeznania na kobietach, którym zarzucano seksualne kontakty z szatanem, natomiast gruszką doodbytniczą torturowano podejrzanych o sodomię i homoseksualizm. Narzędzie wkładano gwałtownie do ust, pochwy lub odbytu ofiary i z pomocą śruby, w którą gruszka była zaopatrzona, zwiększano jej rozmiar aż do wyrządzenia oskarżonemu nieodwracalnych ran. Kara ta była szczególnie okrutna zwłaszcza wtedy, gdy gruszki posiadały specjalne kolce.

Tortura wodna.

Tortura wodna - jedna z głównych tortur stosowanych przez hiszpańską inkwizycję, polegająca na wlewaniu wody do gardła podejrzanego. Torturowana osoba dusi się, podtapiana wodą. Po hiszpańsku tortura ta nazywa się toca, czyli "szmatka", bo w usta ofiary wsadzano płótno, by nie mogła wypluwać wlewanej wody. Tortura ta, rozpowszechniona przez inkwizycję, stała się również jedną z najczęstszych tortur współczesnych

Wahadło.

Wahadło, obok madejowego łoża to jedno z najczęściej stosowanych przez inkwizycję narzędzi tortur. Konstrukcja składała się z umieszczonego pod sufitem haka z kółkiem, przez które przeciągnięta była lina. Jeden jej koniec umocowany był do kołowrotu, a do drugiego końca przywiązywano wygięte do tyłu i związane ręce przesłuchiwanego. Krępowano mu też nogi, czasami dodatkowo obciążając je kamieniami. Kat, obracając kołowrotem, wciągał torturowanego na linie do góry. Wówczas jego ręce zaczynały wyginać się w stronę pleców, a ciężar ciała ściskał jamę opłucnej, utrudniając oddychanie. Gdy tortura trwała dłużej, wówczas kości wyskakiwały ze stawów i zrywały się ścięgna. Rozciąganie przy użyciu wahadła często kończyło się śmiercią ofiary. Tortura ta była stosowana w obozach koncentracyjnych, w czasie II wojny światowej.
Madejowe łoże.

Madejowe łoże, zwane również ławą do rozciągania, w średniowiecznej Europie stanowiło podstawowe wyposażenie każdej izby tortur i było jednym z głównych narzędzi w procesach inkwizycyjnych. Według różnych źródeł, ciało torturowanej osoby można było rozciągnąć nawet o 30 cm. Z jednej strony ławy mocowano wyciągnięte do tyłu i skrępowane ręce ofiary, a z drugiego końca przywiązywano jej nogi do lin połączonych z kołowrotem. Obracając nim, kat rozciągał torturowaną osobę aż do rozerwania stawów, więzadeł i tkanek. Aby zwiększyć cierpienia ofiary, pod jej plecy podkładano małe walce z wystającymi gwoździami, tzw. naszpikowane zające, które wyszarpywały z pleców płaty ciała.
Piła.

To jedna z najokrutniejszych tortur, jakie człowiek mógł wymyślić. dea wzięła się stąd, że kiedy ofiara została powieszona głową w dół, większość krwi spływa do głowy. To ważna część procesu ponieważ podczas, gdy kat piłował krocze skazanego, cała krew w głowie sprawiała, że ofiara nie zemdlała jak normalnie dzieje się pod wpływem tak ogromnego bólu . Zazwyczaj piła docierała do pępka zanim tracił świadomość, czasem aż do splotu słonecznego.

OTO I PRAWDZIWE OBLICZE KOŚCIOŁA RZYMSKIEGO bez tej maski anioła światłości . Gorszego koscioła nie ma na całej ziemi

Iz 5:20 bw "Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemność w światłość, a światłość w ciemność, zamieniają gorycz w słodycz, a słodycz w gorycz."

ten kto nazywa kosciół rzymski swietym bluźni i za to odpowie


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości