Dlaczego reformatorzy oparli się tylko na Biblii

Rzut oka na historię eklezjalną
Artakserkses
Posty: 227
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dlaczego reformatorzy oparli się tylko na Biblii

Postautor: Artakserkses » 28 cze 2020, 23:32

Początkowo Luter nie planował odłączenia się od katolicyzmu, lecz jego zreformowanie. Reformatorzy postanowili oprzeć się na Biblii. Dlaczego tylko na Biblii, a nie np. na Biblii i tradycji Kościoła do pewnego momentu? Możnaby sobie wyobrazić oparcie się np. na chrześcijaństwie roku 1000. Odrzucamy scholastykę, ale kult relikwi zostawiamy itd.

Wydaje mi się, że coś w rodzaju reformy opartej o wczesną Tradycję przeprowadził patriarcha Nikon. Bazując na starych ikonach zmienił sposób wykonywania znaku krzyża na sposób - jego zdaniem - pierwotny. W oparciu o stare księgi liturgiczne poprawił nowe. Była to pewna reforma, ale oparta nie tylko o Biblię.


Pankracy
Posty: 111
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: Prawosławne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego reformatorzy oparli się tylko na Biblii

Postautor: Pankracy » 29 cze 2020, 19:39

Marcin Luter czy Melchnaton i innu owczesni nie odrzucil calkowicie tradycji. Ale miala ona znacznie mniejsza range. Odwolywali sie przeciez nierzadko do ojcow kosciola czy uznali tez waznosc pierwszych, przedrozlamowych soborow wczesnego chrzescijanstwa


Albertus
Posty: 9382
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego reformatorzy oparli się tylko na Biblii

Postautor: Albertus » 29 cze 2020, 21:16

Luter odrzucił tradycję Kościoła prawdopodobnie dlatego że jego książęta patroni oczekiwali tego że jego działalność umożliwi im zagarnięcie dóbr kościelnych. W tym celu konieczne było zburzenie autorytetu Kościoła - księży, biskupów i zakonów oraz kościelnej struktury i organizacji.

Luter nie miał własnego autorytetu aby móc się na nim oprzeć a więc oparł się na Biblii która została ustanowiona autorytetem Kościoła i Tradycji apostolskiej.
Oczywiście Biblia była przed Lutrem filarem doktryny Kościoła. Kościół nauczył ludzi najwyższego szacunku dla Biblii. I właśnie dlatego Luter mógł się Biblią posłużyć do swoich rewolucyjnych celów.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19320
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego reformatorzy oparli się tylko na Biblii

Postautor: KAAN » 30 cze 2020, 08:08

Albertus pisze:Luter odrzucił tradycję Kościoła prawdopodobnie dlatego że jego książęta patroni oczekiwali tego że jego działalność umożliwi im zagarnięcie dóbr kościelnych. W tym celu konieczne było zburzenie autorytetu Kościoła - księży, biskupów i zakonów oraz kościelnej struktury i organizacji.
Tak myśli hierarchia katolicka, dla której władza, pieniądze i prestiż całkowicie przesłania prawdę Ewangelii. Nie wyobrażają sobie że ktoś z ich grona może się nawrócić do prawdy ogłaszanej przez Słowo Boże. Kiedy Luter ogłosił swoje tezy papiestwo było w głębokim moralnym i duchowym upadku i on jako katolicki ksiądz widział to wszystko.
Luter nie miał własnego autorytetu aby móc się na nim oprzeć a więc oparł się na Biblii która została ustanowiona autorytetem Kościoła i Tradycji apostolskiej.
Żaden wierzący człowiek nie ma własnego autorytetu, tylko niewzruszone Słowo Boże nadaje autorytet temu kto na nim polega. Biblia istniała setki lat przed powstaniem katolicyzmu i ustanowił ją Dych Święty a nie upadli biskupi katoliccy.
Oczywiście Biblia była przed Lutrem filarem doktryny Kościoła.
Oczywiście nie, doktryna katolicka jest sprzeczna z przekazem Biblii.
Kościół nauczył ludzi najwyższego szacunku dla Biblii. I właśnie dlatego Luter mógł się Biblią posłużyć do swoich rewolucyjnych celów.
Kościół prześladował tych co respektowali Biblię jako Słowo Boże, a sama Biblia była zakazana dla pospólstwa i potem wciągnięta na indeks ksiąg zakazanych.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości