Sprawa Kalwina

Rzut oka na historię eklezjalną
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 maja 2009, 12:31

ann_in_grace pisze:Rozumiem. Jestes juz calkowicie po drugiej stronie. Kosciol sie oczyszcza...

nędzne i żałosne... odpychające wręcz. Wstydź się...


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 maja 2009, 12:35

Axanna pisze:
ann_in_grace pisze:Rozumiem. Jestes juz calkowicie po drugiej stronie. Kosciol sie oczyszcza...

nędzne i żałosne... odpychające wręcz. Wstydź się...

Dlaczego Ann ma się wstydzić? Skoro Hallers zrównuje chrześcijaństwo z Islamem to się chyba aż nadto dokładnie określił, czyż nie?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 maja 2009, 12:38

A gdzie on zrównuje chrześcijaństwo z islamem? Ja tego nie widziałam coś...

Ann - z kim mamy nie jadać? - bałwochwalcy, cudzolożnicy, zdziercy itp... możesz tak powiedzieć o Hallersie?


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 02 maja 2009, 12:41

Ann, chciałaś porozmawiać o rzekomych kłamstwach na temat Jana Kalwina ale niestety nie jesteś w stanie podać innych źródeł obrony Twoich twierdzeń jak tylko publikacje samych kalwinów czy osób wierzących jego naukę. Kiedy udowodniłem Ci że nawet Polscy kalwini nie zaprzeczają faktom podawanym przez historyków - ani nie mają nawet takiej potrzeby - Ty zaczęłaś mnie obrażać.

Jeżeli uważasz że osoba Jana Kalwina jest poza wszelką krytyką, a każdy kto przedstawi go w złym świetle nie "doświadczy innego nieba niż to na ziemi" to proszę nie rozpoczynaj dyskusji na jego temat tym bardziej że fakty nie przemawiają za jego osobą.

Axanna, nie ciągnijmy tego wątku ani nie psujmy sobie nerwów ... ;)


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 02 maja 2009, 12:41

axanna pisze:Bo gdyby wyobrazić sobie kogoś, stanowiącego przeciwieństwo agnostycyzmu - taki co to już wszystko poznał, "już ma" itp. - to też nie za ciekawy obraz wychodzi hmmm.....

myślę, że nie trzeba sobie wyobrażać.

puritan pisze:Dlaczego Ann ma się wstydzić? Skoro Hallers zrównuje chrześcijaństwo z Islamem to się chyba aż nadto dokładnie określił, czyż nie?

szkoda, że niektórzy bibliści w nosie mają kontekst i czytanie ze zrozumieniem. azaliż to zła wola?

chciałam przypomnieć, że ten temat ma tytuł "sprawa kalwina", a nie "sprawa hallersa".


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 02 maja 2009, 12:42

A gdzie on zrównuje chrześcijaństwo z islamem? Ja tego nie widziałam coś...

Wysłany: Dzisiaj 9:41
Ann - z kim mamy nie jadać? - bałwochwalcy, cudzolożnicy, zdziercy itp... możesz tak powiedzieć o Hallersie?

Mylisz się - z takimi osobami możemy jadać.
Nie możemy jadać z heretykami, którzy uchodzą za braci. A więc z Hallersem możemy :)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 02 maja 2009, 12:44

Puritan pisze:
A gdzie on zrównuje chrześcijaństwo z islamem? Ja tego nie widziałam coś...

Wysłany: Dzisiaj 9:41

nie.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 maja 2009, 12:45

julaine pisze:
Puritan pisze:
A gdzie on zrównuje chrześcijaństwo z islamem? Ja tego nie widziałam coś...

Wysłany: Dzisiaj 9:41

nie.

właśnie że nie. Puritan, przeczytaj jeszcze raz.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 maja 2009, 12:46

julaine pisze:chciałam przypomnieć, że ten temat ma tytuł "sprawa kalwina", a nie "sprawa hallersa".

hihihih... oj...
:oops:


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 maja 2009, 12:57

ann_in_grace pisze:Z mojej strony - EOT.

i kto tu "zatyka uszy i ucieka"... :-?


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 02 maja 2009, 13:15

Ann, a czy możesz mnie odesłać do jakiś obiektywnych źródeł potwierdzających tezy zawarte w tym artykule?

Puritan, To napisz co jedzą Purytanie, a wtedy i ja się zastanowię czy mogę z Wami jadać ;-) .


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 maja 2009, 20:40

Hallers pisze:Jako że wątek o rzekomych kłamstwach na temat Jana Kalwina znajduje się w zamkniętej części forum, tutaj wklejam to co Polscy kalwini mówią na temat tego reformatora.

reformowani.pl pisze:Jest prawdą, że to Kalwin spowodował aresztowanie Severt'a, prawdą też jest, że w czasie procesu był jego oskarżycielem. Chociaż uważał, że śmierć dla tak nieprzejednanego przeciwnika Trójcy Świętej jest Właściwą karą, to przecież jednak pragnął, aby cierpienia w ogniu zostały mu oszczędzone, proponował aby kara śmierci przez spalenie na stosie została zamieniona na ścięcie mieczem. Wina jednak za ten haniebny czyn pozostaje. Wszelkie próby wybielenia postaci Kalwina pod tym względem mijają się z celem.

http://www.reformowani.pl/index.php?opt ... mitstart=2
Jak widać dla własnego komfortu psychicznego nie muszą oni tworzyć historii "alternatywnej", która stała by w opozycji do tego co już dawno zostało ustalone. Szkoda tylko że dają się prowadzić człowiekowi którego wiara wydała takie owoce.

Sam Kalwin wkrótce po egzekucji napisał: "Trzeba zapomnieć o całej ludzkości, jeśli w grę wchodzi Jego chwała. (...) Bóg nie oszczędza nawet całych miast i narodów, ale sprawia, na znak swojej największej odrazy i po to, by nie szerzyło się zepsucie, że walą się mury, ginie pamięć o mieszkańcach i wszystko zamienia się w ruinę"[10].


Hallers powiedz czy ty:
Znając poszukiwanego przestępcę nie doniósł byś?
Czy nie świadczyłbyś w sądzie przeciwko przestępcy gdyby cię wezwano na świadka?
Czy gdy wierzysz że za to przestępstwo należy się tak a a nie inna kara to nie chciał byś sprawiedliwej kary?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 maja 2009, 20:44

ann_in_grace pisze:Hallers, widze, ze idziesz droga Dana Barkera. Kiedy zaczniesz pisac paszkwile na chrzescijanstwo?
Niekoniecznie Ann :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości