Bł. Pius IX, KK a wojna secesyjna i CSA.

Rzut oka na historię eklezjalną
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 16 lip 2009, 19:45

Jak to się stało że większość żydów jaka żyła na świecie znalazła się w katolickiej Polsce?

Czy trzymano ich tutaj siłą?

Przecież przyjazne kraje protestanckie stały otworem! :)

Nie mogli uciec z tej straszliwej antysemickiej krainy?


Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 16 lip 2009, 19:49

Albertus pisze:Jak to się stało że większość żydów jaka żyła na świecie znalazła się w katolickiej Polsce?

Czy trzymano ich tutaj siłą?

Przecież przyjazne kraje protestanckie stały otworem! :)

Nie mogli uciec z tej straszliwej antysemickiej krainy?

Ja tego tak nie przedstawiam. Polska owszem była gościnna dla żydów. Jednak pośrod katolickich krajów Polska była jedynym krajem, z którego żydów nie wygnano.
A do protestanckich USA i Wlk Brytanii żydzi owszem emigrowali i to w niemałych ilościach.


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 17 lip 2009, 00:44

Hallers pisze:Łatwo jest odwrócić kota ogonem ale póki co to nie znam żadnego katolika który w ten sposób ośmieliłby się wypowiedzieć w ten sposób o Holokauście, a na tym forum jest aż dwóch takich.

Może protestantom obcy jest antysemityzm i ksenofobia rasistowska czy polityczna - jednak czytając tego typu wypowiedzi o Żydach czy innowiercach nie sposób nie zauważyć że nienawiść do tych grup społecznych z pobudek religijnych wyraża się w ten sam prymitywny, jak i nie gorszy sposób.

"na tym forum" to taka dosyć skromna próba społeczna by generalicować, ale wystrczająca , by sie wugłupić :)

Co do pobudek religijnych, to bardzo powszechynym zjawiskiem jest wśród protestantów motywowany religijnie filosemityzm - momentami skrajny i ślepy, a nie antysemityzm.

a nazywanie "nienawiścią" odmowy traktowania kogoś jak świętej krowy, to przejaw histerycznego podejścia do tematu


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 17 lip 2009, 06:02

Turretin pisze:To moze popatrz się lepiej na owoce działań ateistów i ich miłość do innych ateistów oraz wierzacych..
Rzeczywistość nie jest czarno biała, a nienawiść i ksenofobia nie wynika albo z chrześcijaństwa albo z ateizmu. Nienawiść pojawia się wtedy kiedy chrześcijanie i ateiści zaczynają traktować swój światopogląd jak ideologię. Wtedy zaczynają się budzić demony w postaci nienawiści do wszystkich inaczej myślących.

Turretin pisze:Natura ludzka to nie jest tabula rasa. Natura ludzka jest skażona od samego początku - przez grzech pierworodny.
Slogany o grzechu pierworodnym czy o skażonej naturze są dobre jeżeli chcemy uniknąć odpowiedzialności za własne czyny.

św.tomek, ja nie napisałem tylko o podejściu protestantów do Żydów ale także do innowierców.


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 17 lip 2009, 06:24

Turretin pisze:Przecież masz tam fragment breve:
As lately as 1894 Leo XIII, in a Brief conceding various spiritual favours for the sixth centenary of the translation of the Santa Casa to Loreto, summed up its history in these words:

"The happy House of Nazareth is justly regarded and honoured as one of the most sacred monuments of the Christian Faith; and this is made clear by the many diplomas and acts, gifts and privileges accorded by Our predecessors. No sooner was it, as the annals of the Church bear witness, miraculously translated to Italy and exposed to the veneration of the faithful on the hills of Loreto than it drew to itself the fervent devotion and pious aspiration of all, and as the ages rolled on, it maintained this devotion ever ardent."

Czytam i czytam i nie znajduję tam słowa "angels". "Miraculously" ma jednak znacznie szerszy zakres pojęciowy niż "przeniesiony na ramionach aniołów". Ale cóż, mój angielski jest bardzo słaby.
Pozdrawiam


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 17 lip 2009, 06:47

Hallers pisze:
Turretin pisze:To moze popatrz się lepiej na owoce działań ateistów i ich miłość do innych ateistów oraz wierzacych..
Rzeczywistość nie jest czarno biała, a nienawiść i ksenofobia nie wynika albo z chrześcijaństwa albo z ateizmu. Nienawiść pojawia się wtedy kiedy chrześcijanie i ateiści zaczynają traktować swój światopogląd jak ideologię. Wtedy zaczynają się budzić demony w postaci nienawiści do wszystkich inaczej myślących.

A w którym momencie światopogląd staje sie ideologią?
Chyba jakieś sztuczne podziały tworzysz Hallers.

Jak ktoś ma serce przepełnione nienawiścią, to żadnej ideologii, ani światopoglądu nawet nie potrzebuje - wystarczy mu, że ktoś kibicuje innemu klubowi, słucha niewłaściwej muzyki albo daszek od czapki obróci w niewłaściwą stronę...

To co proponujesz to jakiś utopijny zakaz posiadania jakiegokolwiek zdania - nihilizm.

Hallers pisze:św.tomek, ja nie napisałem tylko o podejściu protestantów do Żydów ale także do innowierców.
co nie zmienia faktu, że nazywanie "nienawiścią" odmowy traktowania kogoś jak świętej krowy, to przejaw histerycznego podejścia do tematu


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 17 lip 2009, 11:07

Turretin pisze:Nie tyle twój angielski jest bardzo słaby, co raczej umiejętność czytania artykułów ze zrozumieniem. Ale to, niestety, rzecz normalna u Polaków.
Pozdrawiam,

Sądząc po przyjętym przez Ciebie sposobie argumentowania wnioskuję, że zbyt łatwo ulegasz propagandzie nie wnikając w istotę problemu. Wystarczy, że ktoś Ci powie, iż "tak jest w encyklikach" i będziesz bronił tej teorii jak niepodległości bez zaglądania do encyklik, bo:
a) odpowiada ona przyjętym przez Ciebie a priori założeniom, bądź
b) tak Ci powiedział Twój guru.
Tylko że myślałem, że to jest raczej rzecz normalna u Polaków - katolików. ;-)
A tak na poważnie:
Zbywanie kogoś, kto niekoniecznie słusznie, może się wydawać osobnikiem słabszym intelektualnie, fizycznie bądź uczuciowo zręcznie zawoalowaną inwektywą odnoszącą się przy tym zupełnie bezpodstawnie, do ogółu społeczności jaką on reprezentuje jest nie tylko ksenofobiczne, niegrzeczne i niemerytoryczne ale przede wszystkim niechrześcijańskie.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 17 lip 2009, 11:41

A gdzie przekład?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 17 lip 2009, 13:16

Ja również poproszę o przekład, o ile nie byłoby to zbyt kłopotliwe. :)


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 18 lip 2009, 19:44

św.tomek pisze:A w którym momencie światopogląd staje sie ideologią?
Trudno powiedzieć ale sądzę że jeżeli mówimy o religii to o jej ewolucji w ideologię możemy mówić wtedy kiedy zapomni się o dwóch najważniejszych przykazaniach i zaczyna się bałwochwalczo czcić wyznawaną przez siebie religię zapominając o Bogu i szacunku dla drugiego człowieka.

św.tomek pisze:Jak ktoś ma serce przepełnione nienawiścią, to żadnej ideologii, ani światopoglądu nawet nie potrzebuje - wystarczy mu, że ktoś kibicuje innemu klubowi, słucha niewłaściwej muzyki albo daszek od czapki obróci w niewłaściwą stronę...
Być może jest tak jak piszesz ale przypuszczam że działa to w dwie strony. Osoba przepełniona nienawiścią będzie szukał dla niej ujścia w ideologii która jej to umożliwi ale także ludzie karmieni ideologią mogą stać się agresywni wobec drugiego człowieka.


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 20 lip 2009, 07:18

Turretin pisze:Erazm, skoro piszesz wcześniej, że czytasz teksty angielskie, to po prostu zadaj sobie więcej trudu na przeczytanie całości artykułu - katolickiego.

Nie mogę Ci udowodnić, że przeczytałem podany przez Ciebie tekst w całości. Mogę Ci na tomiast dowieść, że Ty nie czytasz ze zrozumieniem moich słów do końca. Napisałem, że mój nagielski jest słaby. Być może dlatego w przytoczonym przez Ciebie fragmencie encyklopedii nie doszukałem się żadnego cytatu pochodzącego z bulli bądź encykliki papieskiej mówiącego o tym, że dom do Loreto przenieśli aniołowie. Mam chyba prawo pisząc na forum polskojęzycznym zwracać się z prośbą o podanie tekstu w języku niewątpliwie dominującym na tym forum. Bezczelnością jest natomiast odbieranie mi tego prawa, imputując mi na dodatek lenistwo.
Turretin pisze:To tak, jakby powodzianina zapytać jak mu się powodzi i czy mu się nie przelewa. Wiecej szacunku dla ludzi innych religii. A także dla powodzian.

Zabawna dykteryjka. Z bródką. Nie wiem tylko dlaczego przytoczyłeś ją akurat tutaj a nie w "Popraw wszystkim humor" ;) A co do szacunku: uświadom mnie, w jaki sposób go naruszyłem a niezwłocznie przeproszę zarówno Ciebie, jak i powodzian.
Masz prawo odmówić tłumaczenia. Nie obrażę się, bo nie obrażam się na innych (poprzez np. usuwanie en bloc własnych postów, bądź nieuzasadnione a ewidentne ignorowanie wypowiedzi innych forumowiczów), gdyż uważam to za bałwochwalstwo.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości