Tolerancja protestancka, a tolerancja katolicka

Rzut oka na historię eklezjalną
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 26 sty 2012, 18:42

sanctam pisze: Nie wolno ci tak wierzyć. Protestnatyzm uznaje sam urząd papieża za urząd Złego.


Nie wiem czy każde wyznanie protestanckie tak uważa. Obecnie to tylko nieliczne. Natomiast prawosławni sam fakt istnienia prymatu biskupa Rzymu uważają za herezje

sanctam pisze:Czyli do XI wieku papieże byli świętymi i pobożnymi ludźmi ? W takim razie obaliłeś tezę Marcina Lutra, że urząd papieża to urząd Złego.


Początkowo biskupi rzymu nie rościli sobie prawa do bycia władcami całego Chrześcijaństwa.Byli jedynie "pierwszymi wśród równych" Nie wszyscy papieże rzymscy do X wieku byli święci i pobożni (np Jan XII nie należy do nich). Jednak było w tamtym czasie wielu godnych papieży

sanctam pisze: Tak, ale w pierwszym tysiącleciu papież podlegał osądowi soboru powszechnego.


I prawidłowo. Później odstąpili od tego,co stało się jedną z przyczyn schizmy wschodniej


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2012, 18:43

sanctam pisze:
fantomik pisze:Czyli jednak przez pewien czas Heretyk jest Nieomylny? :eek:


Co rozumiesz pod pojęciem "pewien czas" ? Kościół jest nieomylny jako całość, fakt, że niektórzy biskupi bładzą nie oznacza, że cały Kościół zbłądził, bowiem, jak wiemy z Pisma Świętego jest to niemożliwe. Duch Święty czuwa, opiekuje i prowadzi Kościół.

Sam napisałeś -- póki papieża nie "odwołają" to "sprawuje urząd", a skoro nieomylność jest związana z urzędem, to papież heretyk, który nie jest odwołany jest przez ten czas nieomylny :)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 26 sty 2012, 20:53

sanctam pisze:Nie wolno ci tak wierzyć. Protestnatyzm uznaje sam urząd papieża za urząd Złego.


Bo urząd biskupa Rzymu w pierwszych trzech wiekach chrześcijaństwa nie miał absolutnie nic wspólnego z papiestwem, a biskupi orzekli, że jeżeli ktoś będzie uzurpował sobie tytuł biskupa uniwersalnego, jest antychrystem?

sanctam pisze:Czyli do XI wieku papieże byli świętymi i pobożnymi ludźmi ? W takim razie obaliłeś tezę Marcina Lutra, że urząd papieża to urząd Złego.


Jacy papieże?

sanctam pisze:Tak, ale w pierwszym tysiącleciu papież podlegał osądowi soboru powszechnego.


No tak, dogmat nie ogłoszony istnieje, ale nie istnieje. Oczywiście. :)


Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 26 sty 2012, 20:53

Alkhilion pisze:Krytyka katolicyzmu to anty-katolicyzm, który nam przecież nie przystoi, bo ekumenizm itp. Za to wylewanie wszelkich pomyj na protestantyzm to zaszczytny obowiązek prawdziwego katolika.


Wszytko zależy od kultury człowieka, a nie od tego,czy jest katolikiem czy protestantem. Widzieć czyjeś wady, ale w sposób pełen szacunku o tym pisać (mówić) to nie jest to samo, co anty-katolicyzm czy anty-protestantyzm.

Czyli papa w Rzymie głosi ekumenizm, ale na zasadzie równego utrzymywania wszystkich w błocie i wyższości KRK nad resztą hołoty.

A protestanci wcale a wcale nie czują się lepsi od katolików :-P


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 26 sty 2012, 20:56

Ludwika pisze:A protestanci wcale a wcale nie czują się lepsi od katolików


Oczywiście, każdy zwierzchnik protestancki jest przecież nieomylnym zastępcą Boga na Ziemi i tytułuje się biskupem uniwersalnym ;)


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 27 sty 2012, 13:00

albercik pisze:Nie wiem czy każde wyznanie protestanckie tak uważa. Obecnie to tylko nieliczne. Natomiast prawosławni sam fakt istnienia prymatu biskupa Rzymu uważają za herezje

Prawosławni do XI wieku przyznawali papieżowi i Rzymowi prymat

Teksty patrystyczne zawierają dziesiątki świadectw mówiących o szczególnym pierwszeństwie Kościoła rzymskiego oraz o szczególnym autorytecie nauczycielskim następcy Piotra.
Jednoznacznie głoszona przez starożytnych papieży nauka o swoim prymacie nie wywoływała zasadniczych sprzeciwów w Kościele wschodnim.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 27 sty 2012, 13:01

Alkhilion pisze:biskupi orzekli, że jeżeli ktoś będzie uzurpował sobie tytuł biskupa uniwersalnego, jest antychrystem?

Kiedy tak orzekli ?


Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 27 sty 2012, 15:13

Alkhilion pisze:
Ludwika pisze:A protestanci wcale a wcale nie czują się lepsi od katolików


Oczywiście, każdy zwierzchnik protestancki jest przecież nieomylnym zastępcą Boga na Ziemi i tytułuje się biskupem uniwersalnym ;)


Nie mówię o duchownych, mówię o świeckich. No powiedz, że nie uważacie, że to katolicy muszą się nawrócić, bo wszyscy źle wierzą i tylko protestanci są super :P


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 27 sty 2012, 16:30

sanctam pisze:
Alkhilion pisze:biskupi orzekli, że jeżeli ktoś będzie uzurpował sobie tytuł biskupa uniwersalnego, jest antychrystem?

Kiedy tak orzekli ?

Rzekomo papież Grzegorz I tak powiedział


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 27 sty 2012, 23:29

Ludwika pisze:
Alkhilion pisze:
Ludwika pisze:A protestanci wcale a wcale nie czują się lepsi od katolików


Oczywiście, każdy zwierzchnik protestancki jest przecież nieomylnym zastępcą Boga na Ziemi i tytułuje się biskupem uniwersalnym ;)


Nie mówię o duchownych, mówię o świeckich. No powiedz, że nie uważacie, że to katolicy muszą się nawrócić, bo wszyscy źle wierzą i tylko protestanci są super :P


Wierutna bzdura, protestanci też muszą się nawrócić. Wszyscy ludzi na Ziemi muszą. Szczęśliwie, zapewnia to suwerennie działający Duch Święty.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 28 sty 2012, 10:29

Turretin pisze:Teraz niedouczony Thingan i Sanctam zarzucają kłam publikacjom naukowym - Piera Bayle i Blondela.

Prace Bayle'ya i Blondela zdyskwalifikowały się jako naukowe nie podając tytułu bulli i roku publikacji. Z tego powodu ten fragment ich tekstu można traktować jedynie jako plotkę, a nie materiał źródłowy.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 28 sty 2012, 12:00

Turretinie, skoro stawiasz oskarżenia, to bądź gotowy na przedstawienie TWARDYCH dowodów. Zamiast więc wyjeżdżać z personalnymi wycieczkami zajmij się wyszukaniem i przedstawieniem materiałów, które rzeczywiście potwierdzą twoje zarzuty, bo interpretacje i teksty, które do tej pory przedstawiłeś, nie dowodzą niczego.

Turretin pisze:Za ignorancję i trolling należy się od dawna warn dla sanctama i thinghama.

ignorancja - czyt. "nieuznawanie, że pojedynczy przypadek świadczy o mnogości, a np interpretacja jest dowodem"
trolling - czyt. "domaganie się przedstawienia konkretnych dowodów potwierdzających głoszone tezy"


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Ludwika
Posty: 74
Rejestracja: 02 sty 2012, 00:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ludwika » 28 sty 2012, 17:20

Alkhilion pisze:
Ludwika pisze: Nie mówię o duchownych, mówię o świeckich. No powiedz, że nie uważacie, że to katolicy muszą się nawrócić, bo wszyscy źle wierzą i tylko protestanci są super :P


Wierutna bzdura, protestanci też muszą się nawrócić. Wszyscy ludzi na Ziemi muszą. Szczęśliwie, zapewnia to suwerennie działający Duch Święty.


Amen :-)



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości